Ubezpieczenie kosztów leczenia – niezbędne ubezpieczenie za granicą!

Los nie zawsze okazuje się łaskawy dla turystów, którzy spędzają wymarzony urlop w innym kraju. Nagłe wydarzenia mogą natychmiastowo pokrzyżować wszystkie plany i sprawić, że wakacje staną się dużym problemem. Dlatego każdy turysta powinien pamiętać o tym, aby zakupić ubezpieczenie chroniące go w trakcie podróży. Najważniejszą częścią ubezpieczenia turystycznego jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Jego brak w przypadku wypadku mogą poważnie spowodować poważne zadłużenie turysty wobec szpitala. Jeżeli rezerwacja wycieczki odbywa się poprzez biuro podróży, ubezpieczenie zdrowotne najczęściej jest wliczone w cenę wyjazdu. Jednak wciąż warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Zbyt niski zakres ochrony lub niewielka suma ubezpieczenia to dwa poważne zagrożenia dla turysty. Niestety, jakiekolwiek zaniedbania pod tym względem mogą mieć tragiczne skutki.

Dlaczego ubezpieczenie kosztów leczenia jest takie ważne? Historia ku przestrodze, czyli dramat polskiego turysty

Kilka lat temu doszło do bardzo nieprzyjemnej sytuacji, która wstrząsnęła światem polskiej turystyki. Tragiczna historia dotyczyła turysty pochodzącego z Kalisza. Pan Robert Sobczak w 2013 roku wyjechał na urlop do Egiptu. Nic nie zapowiadało tego, że niebawem egzotyczne wakacje zamienią się w straszny dramat. W trakcie wypoczynku Pan Robert nagle zasłabł i został przewieziony do lokalnego szpitala. Diagnoza nie była pomyślna – Pan Robert doznał udaru mózgu. Aby ratować życie Polaka, lekarze byli zmuszeni do natychmiastowej interwencji chirurgicznej. To był jednak początek kolejnych poważnych problemów…

Wkrótce okazało się, że Pan Robert posiadał wykupioną polisę ubezpieczeniową. W teorii nie powinno więc być powodów do zmartwień. Niestety, ubezpieczenie Pana Roberta było niewystarczające. W warunkach polisy widniał bowiem zapis dotyczący maksymalnej kwoty świadczenia przysługującego osobie ubezpieczonej. Ubezpieczenie kosztów leczenia zapewniało opłacenie zabiegów o maksymalnym koszcie 15 tysięcy euro. Tymczasem to umożliwiło jedynie zwrot wydatków związanych z samym zabiegiem, przez co rodzina turysty miała duży problem. Opłacenie leczenia stało się możliwe dopiero wtedy, gdy z pomocą nadeszli ludzie i fundacje. Dzięki temu udało się zebrać środki pozwalające uregulować należność. Ponadto zapłacono za specjalistyczny transport medyczny, który umożliwił sprowadzenie Pana Roberta do Polski.

O czym należy pamiętać przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?

Dramatyczna historia Pana Roberta dobitnie pokazuje, że to turysta powinien zadbać o własne bezpieczeństwo. Co prawda, ubezpieczenie umożliwiło pokrycie części kosztów leczenia Polaka, choć ogólna suma polisy była zdecydowanie zbyt niska, aby zapewnić kompleksową pomoc dla chorego i jego rodziny. To powinno dać do myślenia również innym turystom, ponieważ opisany problem ciągle jest aktualny.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Osoby udające się w podróż często chcą zaoszczędzić poprzez zakup tańszych ubezpieczeń. Takie myślenie może być jednak bardzo niebezpieczne. Atrakcyjna cena tanich polis wynika zazwyczaj z bardzo ograniczonego zakresu ochrony lub niskiej sumy ubezpieczenia. Dlatego w przypadku poważnego zdarzenia losowego nie można mieć pewności, że posiadana polisa umożliwi pokrycie wszelkich wydatków. Ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie. Oczywiście profesjonalne biura podróży z reguły zapewniają swoim klientom dostęp do polis turystycznych- ponieważ mają taki obowiązek.Zazwyczaj ubezpieczenia te są bardzo ubogie. Niemniej nawet w takiej sytuacji trzeba sprawdzić, czy zakres ubezpieczenia jest adekwatny do potrzeb. Przykładowo, osoby przewlekle chore powinny mieć na uwadze fakt, że ich choroba może uaktywnić się podczas podróży. To zaś oznacza większe prawdopodobieństwo konieczności hospitalizacji.

Co zrobić w sytuacji, gdy otrzymane ubezpieczenie nie jest wystarczające?

Jeżeli ubezpieczenie turystyczne gwarantowane przez biuro podróży będzie niewystarczające – masz dwie możliwości. Pierwsza z nich polega na odpłatnym rozszerzeniu polisy. Wówczas samodzielnie zdecydujesz o sumie ubezpieczenia oraz zakresie ochrony. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup dodatkowej polisy w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Kolejny wydatek może wydawać się zbędny, choć w niektórych sytuacjach warto zadbać o uzyskanie większej ochrony. Możesz skorzystać z oferty Polisoteki. Wypełnij formularz, wybierz zakres ubezpieczenia i zapłać online. Polisę otrzymasz na podany przez Ciebie adres e-mail.

Wakacje podwyższonego ryzyka, czyli kto powinien zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie?

Uważna lektura zapisów zawartych w ubezpieczeniach turystycznych pozwala wysunąć istotny wniosek. Większość polis gwarantuje ochronę tylko przed zdarzeniami związanymi bezpośrednio z podróżą. To znaczy, że ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia w sytuacji, gdy hospitalizacja będzie efektem np. uprawiania sportów. Dlatego turyści lubiący aktywny wypoczynek powinni zdecydowanie zainteresować się zakupem specjalnej polisy dla sportowców. Takie ubezpieczenie chroni przed ryzykiem związanym z uprawianiem sportów ekstremalnych oraz wyczynowych.

W tym przypadku sprawdza się więc powiedzenie, że każdy jest kowalem własnego losu. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne zapewnia jedynie podstawową ochronę i minimalną wysokość świadczeń. Jednakże nikt nie może przewidzieć przebiegu samego wyjazdu, dlatego lepiej już wcześniej zabezpieczyć się przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć