Ogromna popularność ubezpieczeń turystycznych pokazuje, że amatorzy podróżowania cenią sobie możliwość uzyskania ochrony w czasie zagranicznych wojaży. Zazwyczaj takie ubezpieczenia mają zapewnić pomoc w razie nagłych wypadków podczas podróży. Jednak w kategorii świadczeń tego typu można także odnaleźć polisy o nieco innym charakterze. Ciekawym przykładem będzie tutaj ubezpieczenie biletu lotniczego. Jakie korzyści zapewnia taka polisa i kto powinien zdecydować się na jej zakup? Na obydwa postawione pytania odpowiemy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.
Czym jest ubezpieczenie biletu lotniczego?
Jednym z najważniejszych procesów w historii światowej turystyki był dynamiczny rozwój sektora tanich linii lotniczych. Dzięki nim turyści mogli znacznie taniej rezerwować miejsca na pokładach samolotów. Trzeba jednak przyznać, że aspekt cenowy tak na dobrą sprawę stanowi główny i jedyny atut takich linii. Standardowe linie lotnicze oferują bowiem zdecydowanie większy komfort podróży, a ponadto obsługują większą liczbę lotnisk. Ma to jednak swoją cenę, ponieważ bilety na takie loty są dużo droższe.
Tym samym nagła konieczność rezygnacji z lotu może sprawić, że turysta będzie naprawdę stratny. To właśnie przed taką sytuacją ma chronić ubezpieczenie biletu lotniczego. Celem tej polisy jest zapewnienie zwrotu kosztów zakupu biletu lotniczego w sytuacji, kiedy turysta nie może pojawić się w samolocie.
Co jasna, taka gwarancja obejmuje tylko określone sytuacje. Turysta uzyska więc odszkodowanie tylko w sytuacji, kiedy jego rezygnacja z podróży została spowodowana ważnymi życiowymi okolicznościami. Co należy przez to rozumieć? Dokładny zakres ubezpieczenia może obejmować różne sytuacje. Jednak w większości będą to przypadki, takie jak:
- nagła choroba turysty, współtowarzysza podróży lub bliskiego krewnego podróżujących;
- śmierć bliskiej osoby lub jej pogrzeb;
- zdarzenia losowe skutkujące powstaniem szkód na zdrowiu/mieniu turysty (np. włamanie do domu lub mieszkania);
- utrata/zmiana pracy lub inne sytuacje związane z nagłą zmianą sytuacji zawodowej;
- otrzymanie urzędowego wezwania do stawienia się w konkretnym urzędzie, sądzie lub na policji.
Pełen wykaz przypadków uprawniających do uzyskania odszkodowania można znaleźć w treści OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) danej polisy.
Co zapewnia ubezpieczenie biletu lotniczego?
Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie biletu lotniczego zapewnia zwrot kosztu zakupu biletu na określony lot. Jednak wbrew pozorom wcale nie musi to być jedyna korzyść wynikająca z zakupu wspomnianego świadczenia. Polisa tego typu może bowiem obejmować również inne przydatne zapisy.
Przykładowo, niektóre ubezpieczenia biletu lotniczego przewidują dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ opóźnienia w lotnictwie zdarzają się dość często. Jednakże mogą one bardzo skomplikować organizację całej podróży. Dlatego też dodatkowe środki uzyskane od asekuratora mogą ułatwić pokrycie kosztów wynikających ze wspomnianego opóźnienia.
Warto również wspomnieć o innej kwestii. Otóż najdroższe i przez to najbardziej rozbudowane ubezpieczenia biletów lotniczych zapewniają także inne korzyści. Do ich grona można zaliczyć gwarantowaną refundację:
- rezerwacji dokonanych w hotelach lub pensjonatach;
- wejściówek na określone wydarzenia sportowe oraz kulturowe;
- innych biletów zakupionych w związku z podróżą (np. biletów autokarowych).
Ile kosztuje ubezpieczenie biletu lotniczego?
Ceny ubezpieczeń zawsze zależą od wybranego zakresu ochrony. Nie inaczej jest więc w przypadku opisywanych świadczeń. Podstawowe ubezpieczenie biletu lotniczego można zakupić już za około 60-70 złotych. Za tę cenę turysta uzyska gwarancję zwrotu ceny biletów oraz rekompensatę finansową za ewentualne opóźnienie lotu.
Jeżeli jednak ktoś chciałby kupić bardziej kompleksowe ubezpieczenie, cena takiej polisy będzie już nieco wyższa. W tym przypadku jej zakup będzie wydatkiem wynoszącym około 100 złotych. Dokładna cena polisy zależy od kalkulacji przeprowadzonej przez asekuratora.
Jakie ubezpieczenie biletu wybrać?
Osoby zainteresowane zakupem ubezpieczenia biletu lotniczego mają więc do wyboru kilka możliwości. Zatem jakie ubezpieczenie biletu wybrać i kto powinien koniecznie kupić taką polisę?
Zacznijmy od drugiej wymienionej kwestii. Ubezpieczenie biletu lotniczego będzie szczególnie ważną inwestycją dla osób, które kupiły drogie bilety na odległe loty. Ceny biletów na Karaiby lub podobne kierunki często zaczynają się od kwoty czterocyfrowej. Dla porównania – bilety w tanich liniach lotniczych można często kupić już za 100-200 złotych. Dlatego też sama cena biletu będzie z pewnością ważnym wyznacznikiem przy zakupie polisy.
Opisywana polisa na pewno przyda się także turystom, którzy samodzielnie zaplanowali podróż. Takie osoby nie mogą bowiem liczyć np. na wsparcie rezydenta zatrudnionego przez biuro podróży. Dlatego w ich przypadku dodatkowe wsparcie asekuratora z pewnością będzie przydatne.
Jaki wariant ubezpieczenia wybrać? To zależy od planu podróży. Jeśli turysta dokonał licznych rezerwacji w związku z wyjazdem, dobrym wyborem będzie bardziej rozbudowana polisa. Jej szerszy zakres oraz wyższa suma ubezpieczenia zapewni gwarancję odzyskania wszystkich albo większości zainwestowanych środków. Jeśli jednak ktoś nie ma aż tak ambitnych planów, zwykły wariant ubezpieczenia może być wystarczającym rozwiązaniem.
Najważniejsze informacje:
Ubezpieczenie biletu lotniczego może być cennym wsparciem dla turystów planujących podróż zagraniczną. Taka polisa umożliwi odzyskanie pieniędzy wydanych na zakup biletu lotniczego w sytuacji, kiedy nagłe okoliczności życiowe wymuszą na turyście rezygnację z zaplanowanego wyjazdu.
Podstawowy zakres takich ubezpieczeń obejmuje nie tylko wspomnianą refundację. Oprócz niej turysta uzyskuje także prawo do odszkodowania za opóźnienie lub odwołanie lotu.
Natomiast bardziej rozbudowane ubezpieczenie biletu lotniczego może zapewniać również inne korzyści. Takie polisy często gwarantują dodatkowy zwrot innych kosztów związanych z zaplanowaną podróżą. Może to być np. zwrot kosztów rezerwacji hotelu lub zakupu biletów na określone wydarzenia.
Przy wyborze ubezpieczenia biletu lotniczego warto zwrócić szczególną uwagę na treść OWU. To właśnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia w głównej mierze decydują o zakresie ochrony oraz zasadach udzielania pomocy turystom.
Standardowe ubezpieczenie biletu lotniczego kosztuje około 60-70 złotych. Nieco więcej trzeba będzie zapłacić za polisy z szerszym zakresem ochrony. Jednak może to być dobra inwestycja przy zakupie wyjątkowo drogich biletów lotniczych (np. biletów na Karaiby).
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czym jest ubezpieczenie biletu lotniczego?
- Jak sama nazwa sugeruje, ubezpieczenie biletu lotniczego pozwala na odzyskanie kosztów zakupu biletu lotniczego. Taka refundacja będzie możliwa w sytuacji, kiedy posiadacz polisy zostanie zmuszony do rezygnacji z podróży przez okoliczności życiowe. Wtedy asekurator zwróci mu kwotę wydaną na zakup biletów.
- Jakie korzyści zapewnia ubezpieczenie biletu lotniczego?
- Poza wspomnianą już refundacją opisywana polisa zapewnia także inne korzyści. Dzięki niej turysta może np. uzyskać odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. Ponadto bardziej rozbudowane warianty tego świadczenia zapewniają dodatkową refundację innych kosztów poniesionych w związku z zaplanowaną podróżą.
- Ile kosztuje ubezpieczenie biletu lotniczego?
- Ceny takich świadczeń zaczynają się od około 50 złotych. Standardowe ubezpieczenie tego typu nie powinno więc kosztować więcej niż kilkadziesiąt złotych. Jedynym wyjątkiem będą te najdroższe polisy, ale one zapewniają w zamian szerszą ochronę.