Ubezpieczenie do pracy za granicą
Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie do pracy za granicą – jakie wybrać na wyjazd?

Bezrobocie w Polsce od kilku lat utrzymuje się na wyjątkowo niskim poziomie. Jest to świetny dowód tego, że krajowy rynek pracy może zapewnić godne warunki zatrudnienia i możliwości rozwoju. Co jasne, od każdej reguły zdarzają się jednak pewne wyjątki. Niektóre osoby mogą dojść do wniosku, że lepszym rozwiązaniem dla ich kariery będzie wyjazd do innego kraju. Jest to na pewno trudna decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Jeżeli nawet ktoś się na to zdecyduje, powinien dobrze przygotować się do takiego wyjazdu. Jedną z istotnych kwestii staje się wówczas kwestia ubezpieczenia zdrowotnego. Czy trzeba kupować ubezpieczenie do pracy za granicą i jak wybrać odpowiednie świadczenie?

Czy moje ubezpieczenie działa za granicą?

Każdy obywatel Polski ma prawo do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego gwarantowanego przez NFZ. Takie ubezpieczenie jest podstawą do korzystania z refundowanej opieki zdrowotnej na terenie Polski. Niektórzy mogą jednak zastanawiać się nad tym, czy ich ubezpieczenie NFZ zadziała również poza granicami Polski. Spieszymy więc z wyjaśnieniem.

Zacznijmy od tego, że należy tutaj rozróżnić dwie sytuacje. Pierwszą z nich może być sytuacja, kiedy to osoba zatrudniona w Polsce otrzymuje służbową dyspozycję w zakresie wyjazdu zagranicznego. Jeżeli taki wyjazd ma trwać krócej niż 24 miesiące, dana osoba zachowa prawa do ubezpieczenia NFZ. Jedynym wymogiem jest wtedy to, aby pracodawca uzyskał z ZUS-u specjalny druk oznaczony symbolem A1. Dzięki temu zatrudniony pracownik nadal będzie mógł legitymować się posiadanym ubezpieczeniem podczas podróży zagranicznej. Co jasne, dotyczy to jednak wyłącznie wyjazdu do państw członkowskich UE/EFTA.

Inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy ktoś wyjeżdża z myślą o znalezieniu pracy lub rozpoczęciu działalności gospodarczej poza granicami Polski. Wtedy za jego ubezpieczenie odpowiada zagraniczny pracodawca lub instytucja odpowiedzialna za udzielanie świadczeń przedsiębiorcom w danym kraju. Natomiast polskie ubezpieczenie NFZ traci wówczas ważność.

UWAGA!

Oczywiście nie dotyczy to prywatnych ubezpieczeń kupowanych z myślą o podjęciu pracy poza granicami Polski.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne za granicą?

Niektóre osoby chcą uzyskać dodatkowe zabezpieczenie podczas rozwijania kariery poza granicami Polski. Takim zabezpieczeniem może być prywatna polisa, która obejmuje ochronę życia i zdrowia. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba będzie zapłacić za takie ubezpieczenie?

Średnie ceny takich ubezpieczeń wynoszą kilkaset złotych rocznie. Tyle bowiem trzeba średnio zapłacić za długoterminowe ubezpieczenie turystyczne. Jednak ważny jest tutaj jeszcze jeden aspekt.

Mianowicie cena ubezpieczenia może zależeć od charakteru oraz miejsca wykonywanej pracy. Jeżeli ktoś np. wyjeżdża do pracy biurowej w Czechach, ubezpieczenie nie będzie kosztować zbyt wiele. Jeśli jednak ktoś zamierza pracować np. na platformie wiertniczej w Norwegii, wycena będzie zupełnie inna.

Przy najbardziej ryzykownych pracach wykonywanych w krajach, gdzie opieka zdrowotna jest droga, ceny takich ubezpieczeń mogą oscylować nawet bliżej tysiąca złotych rocznie.

Co powinno zawierać ubezpieczenie do pracy za granicą?

Zakres ubezpieczenia dla osób pracujących poza granicami kraju może obejmować różne świadczenia. Udzielana ochrona zależy w głównej mierze od wybranego wariantu polisy. Niemniej istnieje kilka zapisów, które bez względu na wszystko powinny znaleźć się w treści takiego ubezpieczenia.

Pierwszym i zarazem kluczowym świadczeniem będzie gwarantowany zwrot kosztów leczenia zagranicznego. W wielu przypadkach osoba wyjeżdżająca do pracy za granicą podejmuje tzw. pracę tymczasową. Przy takich umowach pracodawca rzadko zapewnia pracownikowi dodatkowe ubezpieczenie. Tymczasem w wielu krajach publiczna służba zdrowia jest niedostępna dla obcokrajowców. Przez to obywatele innych państw muszą samodzielnie płacić za udzieloną im pomoc lekarską. Aby więc chronić swój budżet, pracownik powinien dokonać zakupu polisy, która zapewni mu zwrot kosztów leczenia.

Jak wysokie powinny być gwarantowane koszty leczenia? Odpowiedź zależy głównie od cen obowiązujących w danym kraju. Niektóre państwa gwarantują bowiem swoim obywatelom znacznie wyższe zarobki, ale wpływają one również na większe ceny poszczególnych usług. Dlatego zasada wydaje się w tym przypadku jasna. Im droższe są usługi medyczne w danym kraju, tym wyższe koszty leczenia powinno gwarantować ubezpieczenie.

Jeśli ktoś wyjeżdża na dłuższy czas, powinien wybrać polisę z nielimitowanymi kosztami leczenia. Takie ubezpieczenie będzie również jedyną rozsądną opcją w sytuacji, kiedy zagraniczny pracodawca nie zapewnia własnego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie podczas pracy za granicą – dodatkowa ochrona

Koszty leczenia są zdecydowanie najważniejszym świadczeniem w każdym ubezpieczeniu dla osób pracujących za granicą. Natomiast zakres tych polis może obejmować również inne zapisy. Jeżeli ktoś za granicą będzie wykonywać ciężką pracę fizyczną, dodatkowa ochrona naprawdę mu się przyda.

To właśnie praca fizyczna wiąże się z większym ryzykiem ulegnięcia nieszczęśliwemu wypadkowi. Z tego powodu ubezpieczenie na wyjazd do pracy powinno obejmować ochronę NNWDzięki niej posiadacz polisy będzie mógł uzyskać odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Drugi aspekt dotyczy wspomnianych wcześniej kosztów leczenia. Otóż taki zapis nie zawsze przewiduje refundację wydatków w zakresie ratownictwa medycznego. Jeżeli natomiast osoba ubezpieczona ulegnie wypadkowi w trudno dostępnym terenie, zespół medyczny będzie musiał zorganizować specjalną akcję ratunkową. Problemem są tutaj koszty takiego działania, które w przypadku braku ubezpieczenia spadną w całości na barki osoby poszkodowanej. Refundacja kosztów ratownictwa medycznego jest więc kolejnym ważnym zapisem.

Brak dobrej znajomości języka oraz rozeznania w lokalnych strukturach może skutecznie utrudniać uzyskanie pomocy. Dlatego bardzo dużym wsparciem będzie wówczas assistance wchodzące w ubezpieczenie na wyjazd do pracy. Takie świadczenie zapewnia posiadaczowi polisy możliwość korzystania z całodobowej infolinii alarmowej. Pod tym numerem dostępni są konsultanci, który odpowiadają za zorganizowanie wymaganej pomocy. Może to być np. pomoc w znalezieniu lekarza specjalisty, organizacja wizyty lekarskiej, a nawet tłumaczenie dokumentacji.

Na zakończenie trzeba wspomnieć również o ubezpieczeniach obejmujących ochronę cywilną (OC). Pod tym pojęciem kryje się gwarancja pokrycia szkód, które zostały spowodowane przez osobę ubezpieczoną.

Jak wybrać ubezpieczenie do pracy za granicą?

Opisane wyżej informacje pokazują, że przy zakupie takich ubezpieczeń warto zwrócić uwagę na kilka różnych czynników. Co jasne, nie każdy będzie o tym pamiętać. Aby więc nieco ułatwić procedurę zakupu polisy do pracy za granicą, przygotowaliśmy małą ściągawkę. Zawiera ona wykaz najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Zasady i limity dotyczące refundacji kosztów leczenia zagranicznego – jest to absolutnie kluczowy zapis w przypadku osób, które nie będą mieć innego ubezpieczenia. Wtedy kupowana polisa powinna zapewnić wysokie limity, a najlepiej nielimitowane koszty leczenia zagranicznego. Jeżeli chodzi o kwestię rozliczenia takich usług, najlepszą opcją będzie rozliczenie bezgotówkowe. Uwagę warto zwrócić także na zapisy dotyczące transportu medycznego oraz ewentualnej pomocy w powrocie do kraju.
  2. Ochrona NNW – nieszczęśliwe wypadki zdarzają się w każdym zawodzie, choć najbardziej są na nie narażone osoby wykonujące pracę fizyczną. Dlatego dodatkowa ochrona w zakresie NNW będzie bardzo przydatna.
  3. OC oraz assistance – obydwa te świadczenia wchodzą w skład wielu ubezpieczeń dla osób wyjeżdżających za granicę. Dzięki OC można łatwo pokryć szkody wyrządzone nieumyślnie innym osobom. Natomiast polisa assistance zapewnia pomoc w zorganizowaniu leczenia i innych procedur medycznych.
  4. Zakres ochrony ubezpieczenia – oczywiście w przypadku takich polis ochrona ubezpieczeniowa bezwzględnie musi obejmować wykonywanie obowiązków zawodowych. Jeśli ryzyko zawodowe jest szczególnie wysokie, niezbędne może być rozszerzenie zakresu świadczenia.
  5. Dodatkowe świadczenia – niektórzy asekuratorzy mogą zapewnić dodatkowe usług w ramach sprzedawanych ubezpieczeń. Warto więc sprawdzić, jakie opcje będą dostępne w przypadku wybranej polisy.

Gdzie można kupić ubezpieczenie do pracy za granicą?

Dobrą informacją jest to, że zdecydowana większość ubezpieczycieli ma w swojej ofercie ubezpieczenia przeznaczone dla osób planujących podróż. Z drugiej strony nie każda taka polisa będzie odpowiednia w przypadku służbowego wyjazdu za granicę. Dlatego spośród wszystkich dostępnych ubezpieczeń należy wybrać takie, które będzie dedykowane ochronie osób pracujących w innym kraju.

Co więcej, dla większości osób najlepszą opcją będzie zakup ubezpieczenia online. Dlaczego? Ponieważ cała procedura sprowadza się wówczas do: wyboru polisy i jej wariantu, wypełnienia formularza oraz opłacenia składki. Jest to na tyle łatwe, że poradzą sobie z tym nawet osoby, które nigdy wcześniej nie kupowały ubezpieczenia!

Dodatkowo użytkownicy Polisoteki mogą wtedy liczyć na pomoc ze strony naszego doradcy klienta. Chętnie przedstawimy Państwu dostępną ofertę oraz pomożemy w dokonaniu wyboru świadczenia dopasowanego do konkretnych oczekiwań. W razie potrzeby pomożemy także z finalizacją zakupu. Zachęcamy więc do kontaktu – kontakt@polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

  • Decyzja o podjęciu pracy za granicą może być motywowana chęcią rozwoju zawodowego lub względami prywatnymi. Niezależnie od motywacji warto jednak zadbać o kwestię bezpieczeństwa w trakcie takiego wyjazdu.
  • Ubezpieczenie zdrowotne NFZ jest ważne tylko wtedy, kiedy osoba zatrudniona w Polsce zostaje oddelegowana przez pracodawcę na wyjazd zagraniczny. Jeżeli natomiast ktoś z własnej woli podejmuje pracę lub rozpoczyna działalność w innym kraju, ubezpieczenie NFZ traci ważność.
  • Na szczęście alternatywą pozostaje zakup prywatnej polisy na wyjazd zagraniczny. Co jasne, taka polisa powinna mieć odpowiednio szeroki zakres, aby zapewnić kompleksową ochronę podczas pracy.
  • Kluczowym zapisem w przypadku takich świadczeń jest gwarancja refundacji ewentualnych kosztów leczenia zagranicznego. Dodatkowo warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje także: OC, NNW i assistance.
  • Ubezpieczenia turystyczne oraz polisy dedykowane pracy zagranicznej można obecnie kupować przez internet. Świetną opcją będzie zamówienie takiego ubezpieczenia za pośrednictwem Polisoteki. Wszystkich zainteresowanych taką możliwością zachęcamy także do skorzystania ze wsparcia naszego doradcy klienta – kontakt@polisoteka.pl.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak ubezpieczyć się podczas pracy poza granicami Polski?
Jeżeli ktoś znajduje zagraniczną pracę na podstawie umowy lub zaczyna prowadzić własną działalność gospodarczą, ubezpieczenie powinien zapewnić mu pracodawca lub miejscowy odpowiednik NFZ-u. Natomiast pozostałym osobom pozostaje jedynie zakup prywatnej polisy gwarantującej ochronę podczas pobytu zagranicznego.
Co powinno obejmować ubezpieczenie dedykowane pracy zagranicznej?
Zdecydowanie najistotniejsze są w tym przypadku zapisy związane z ochroną życia lub zdrowia, czyli np. koszty leczenia z uwzględnieniem transportu medycznego do Polski. Bardzo przydatne może być również dodatkowe OC lub NNW.
Ile kosztuje ubezpieczenie dotyczące pracy poza granicami Polski?
Takie ubezpieczenie pod kątem ochrony przypomina długoterminową polisę turystyczną. Natomiast ceny takich świadczeń z reguły oscylują w granicach kilkuset złotych za rok ochrony. Wyjątkiem mogą być polisy kupowane z myślą o wykonywaniu szczególnie niebezpiecznych prac. One mogą być bowiem wyraźnie droższe.