Jakie ubezpieczenie zdrowotne za granicą?
Ubezpieczenie turystyczne

Jakie ubezpieczenie zdrowotne za granicą?

Podróże zagraniczne w obecnym świecie stały się standardowym elementem życia tysięcy osób. Czasami celem takich podróży są kwestie zawodowe. W innych przypadkach mogą to być sprawy rodzinne lub zwykłe wyjazdy turystyczne. Cel wyjazdu nie ma jednak znaczenia w kontekście troski o własne bezpieczeństwo podczas podróży zagranicznej. Każda osoba przekraczająca granicę kraju powinna bowiem się upewnić, że w razie nagłego problemu zdrowotnego uzyska niezbędną pomoc. W jaki sposób można to zrobić? Podstawą będzie w tym przypadku zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Czy taką polisę trzeba kupić u ubezpieczyciela? A może wystarczającą ochronę zapewni karta EKUZ? Na te oraz inne ważne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać za granicą?

Na początku warto od razu wyjaśnić, dlaczego takie ubezpieczenie zdrowotne jest niezbędne przy wyjeździe zagranicznym. Podstawowym powodem są oczywiście koszty leczenia za granicą. Niemal we wszystkich krajach prawo do refundowanej opieki zdrowotnej mają wyłącznie ubezpieczeni obywatele danego państwa. Oznacza to, że udzielanie wszelkich świadczeń osobom z innego kraju odbywa się na zasadach pełnej odpłatności.

Co jasne, od tej reguły zdarzają się pewne wyjątki, czego najlepszym przykładem jest karta EKUZ. Dokument ten powstał jako uniwersalne europejskie ubezpieczenie zdrowotne, z którego mogą korzystać obywatele wszystkich państw członkowskich. Karta EKUZ zapewnia prawo do uzyskania opieki lekarskiej na zasadach obowiązujących ubezpieczonych obywateli danego kraju. Innymi słowy, dzięki takiej karcie obcokrajowiec jest traktowany na równi z mieszkańcami danego kraju.

Czy jest to idealny układ? Praktyka pokazuje, że niestety nie do końca. Karta EKUZ nie chroni bowiem przed ponoszeniem niektórych kosztów leczenia, jeśli takie koszty obowiązują wszystkich obywateli danego kraju.

Inaczej jest w przypadku zakupu prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Prywatna polisa to umowa zawarta pomiędzy nabywcą i firmą ubezpieczeniową. W jej ramach asekurator zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia zagranicznego, o ile było ono podyktowane nagłym problemem zdrowotnym. Jedynym ograniczeniem jest tutaj kwotowy limit refundacji.

To wszystko sprawia, że o wyborze formy ubezpieczenia powinny decydować np. regulacje obowiązujące w danym kraju. Jeśli będą one korzystne dla osób z ubezpieczeniem ogólnym, karta EKUZ może wystarczyć większości turystów. Jeżeli jednak przepisy będą mniej korzystne, dużo lepszym wyborem będzie prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Aby nie ograniczać się do ogólnych stwierdzeń, opiszemy powyższe zagadnienie na przykładzie kilku europejskich krajów. Zaczniemy od naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemiec. Lokalna służba zdrowia stoi na wysokim poziomie, dzięki czemu turyści mogą zazwyczaj liczyć na dobrą opiekę.

Jak jednak wygląda kwestia odpłatności u naszych zachodnich sąsiadów? W nagłych przypadkach udzielenie podstawowej opieki medycznej w Niemczech jest refundowane. Co jasne, warunkiem jest to, aby turysta w momencie przyjęcia do lekarza okazał posiadaną kartę EKUZ. Dzięki temu koszty leczenia zostaną pokryte przez jedną z niemieckich kas chorych.

Jednak nie oznacza to, iż w Niemczech wszystkie świadczenia medyczne są darmowe. Pacjenci uczestniczą bowiem między innymi w kosztach hospitalizacji. Jeżeli pobyt w szpitalu będzie niezbędny, pacjenta obowiązuje zryczałtowana opłata w wysokości 10 euro za każdy dzień. Ponadto pacjent musi także pokryć część kosztów związanych z zakupem leków, a także transportem medycznym.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne do Niemiec? Na szczęście położenie Niemiec tuż za naszą granicą sprawia, że ceny prywatnych polis zdrowotnych nie są wysokie. Za standardowe ubezpieczenie tego typu trzeba zapłacić raptem od 4 do 8 złotych dziennie.

Czy prywatne ubezpieczenie do Niemiec jest potrzebne? Jeśli chodzi o krótkie wyjazdy, większości turystów powinna wystarczyć karta EKUZ. Jeżeli jednak ktoś choruje przewlekle i może z tego powodu potrzebować pilnej hospitalizacji, warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Niemiec.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w Holandii?

Holandia do dzisiaj jest bardzo popularnym kierunkiem wśród osób zainteresowanych podjęciem tymczasowej pracy zagranicznej. Oprócz tego kraj ten przyciąga turystów, którzy chcą zwiedzić Amsterdam lub inne holenderskie miasta. Jeżeli ktoś planuje taki wyjazd, musi wiedzieć o tym, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w kraju tulipanów.

Na szczęście tutaj możemy przekazać świetną informację dla wszystkich podróżnych. Holandia to jeden z niewielu europejskich krajów, który posiadaczom karty EKUZ gwarantuje niemal kompleksową bezpłatną opiekę medyczną. Darmowe są tutaj zarówno konsultacje lekarskie, jak i leczenie szpitalne, a nawet transport medyczny. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że turysta legitymuje się ważną kartą EKUZ.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne do Holandii? Jeśli ktoś chce zakupić dodatkową polisę zdrowotną do Holandii, zapłaci za nią średnio kilka złotych dziennie.

Czy prywatne ubezpieczenie do Holandii jest potrzebne? Na ogół nie, ponieważ zakres refundacji gwarantowany posiadaczom karty EKUZ ma niemal kompleksowy charakter. Zakup prywatnego ubezpieczenia można zalecić głównie osobom przewlekle chorym lub osobom, które chcą zyskać gwarancję pomocy w powrocie do kraju.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii?

Szwajcaria to nie tylko piękne góry oraz cudowna natura, ale również kraj wyjątkowy pod kątem codziennego życia. Pomimo tego, że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, karta EKUZ jest tutaj honorowana. Wszystko dzięki przystąpieniu Szwajcarii do porozumienia EFTA.

Nie jest to jedyna ważna wiadomość. Oprócz tego warto pamiętać, że szwajcarski system opieki medycznej uchodzi za najlepszy w Europie. Lokalne szpitalne zapewniają pacjentom znakomitą opiekę, a standardy opieki stanowią wzór dla innych krajów.

Mogłoby się wydawać, że jest to znakomita informacja dla turystów. Jednak ma ona także swoją drugą stronę. Mianowicie wysoki poziom świadczeń medycznych w Szwajcarii idzie tutaj w parze z wysokimi kosztami takiej opieki. Niestety, dotyczy to także ubezpieczonych pacjentów, a co za tym idzie – również posiadaczy karty EKUZ.

Dopłaty medyczne w Szwajcarii są naprawdę powszechne. Pacjenci płacą tutaj zryczałtowane opłaty między innymi za: wizyty lekarskie, wizyty specjalistyczne, leczenie szpitalne oraz transport karetką. Samodzielnie trzeba będzie zapłacić także za akcje ratunkowe w terenie górskim.

To wszystko sprawia, że przy wyjeździe do Szwajcarii zakup prywatnego ubezpieczenia jest zdecydowanie zalecany. Taka polisa pomoże w pokryciu wspomnianych opłat, a także zapewni refundację świadczeń, które normalnie jej nie podlegają.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne do Szwajcarii? Co prawda, najtańsze polisy także tutaj kosztują kilka złotych za dzień ochrony. Jednak ze względu na wysokie koszty leczenia w Szwajcarii warto postawić na polisę z wyższym limitem refundacji. Polisa do Szwajcarii z wyższymi limitami kosztów leczenia może kosztować ponad 10 złotych za dzień. Niemniej nawet taki wydatek nie jest wysoki w porównaniu z miejscowymi cenami, dlatego warto się na niego zdecydować.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii?

Hiszpania już od wielu lat mieści się w ścisłej czołówce pod względem najpopularniejszych krajów turystycznych w Europie. Nie można się jednak temu dziwić. Różnorodność tego państwa oraz wspaniałe warunki pogodowe każdego roku przyciągają miliony turystów. Co jasne, wśród nich znajdują się także Polacy. O czym więc warto wiedzieć przy planowaniu podróży do słonecznej Hiszpanii?

Zasady publicznego leczenia w Hiszpanii, podobnie jak w Holandii, są bardzo korzystne dla posiadaczy kart EKUZ. Zdecydowana większość usług medycznych jest tutaj refundowana w 100%. Tak naprawdę tylko leczenie stomatologiczne i zakup leków może obciążyć budżet pacjenta.

Dzięki temu karta EKUZ powinna wystarczyć przy krótkich podróżach do Hiszpanii. Jeśli jednak ktoś planuje dłuższy pobyt na Półwyspie Iberyjskim, prywatne ubezpieczenie będzie go kosztować około 5-6 złotych za dzień ochrony.

UWAGA!

Prywatne ubezpieczenie może w znacznie większym stopniu przydać się turystom, którzy wybierają się na Wyspy Kanaryjskie. Co prawda, miejscowe regulacje w zakresie ochrony zdrowia są identyczne. Jednak na Wyspach Kanaryjskich działa znacznie więcej prywatnych szpitali, gdzie leczenie jest już płatne. Na szczęście prywatne ubezpieczenie, w przeciwieństwie do karty EKUZ, gwarantuje także refundację prywatnego leczenia. Dlatego przy podróży na Wyspy Kanaryjskie zakup prywatnej polisy jest już wskazany.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne we Włoszech?

Włochy pod względem turystycznej popularności mogą śmiało konkurować z opisaną wcześniej Hiszpanią. Wielbiciele historii oraz włoskiej kuchni mogą odwiedzić jedno z dziesiątek włoskich miast. Warto jednak pamiętać przy tym o kwestii ubezpieczenia.

Niestety, przepisy normujące funkcjonowanie włoskich placówek medycznych są już mniej korzystne dla obcokrajowców. Na Półwyspie Apenińskim dopłaty do kosztów leczenia są dość powszechne. Posiadacze karty EKUZ będą musieli pokryć część kosztów związanych między innymi z:

  • wizytami lekarskimi i specjalistycznymi;
  • transportem do szpitala;
  • zakupem leków;
  • leczeniem stomatologicznym.

Co prawda, każda z tych usług z kartą EKUZ jest częściowo refundowana. Niemniej jednak suma dopłat i tak może okazać się stosunkowo wysoka. Z tego względu prywatne ubezpieczenie zdrowotne do Włoch jest zalecane. Taka polisa ułatwi pokrycie opisanych wydatków, a przy tym zapewni możliwość korzystania z prywatnych placówek lekarskich. Za ubezpieczenie do Włoch trzeba będzie zapłacić około 5-7 złotych za każdy dzień ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne we Francji?

Francuski Paryż to najczęściej wybierany kierunek przez zakochanych, którzy chcą celebrować swoją relację w odpowiedniej atmosferze. Francja ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Lazurowe Wybrzeże zapewnia idealne warunki do relaksu, a francuskie Alpy czekają na wielbicieli adrenaliny i aktywności górskich.

Jak jednak wygląda kwestia ubezpieczenia nad Sekwaną? Na pewno złą wiadomością dla turystów jest fakt, że we Francji obowiązują dopłaty do leczenia. Co gorsze, dodatkowe koszty są naliczane zarówno przy zwykłych konsultacjach lekarskich, jak i przy hospitalizacji. Pacjenci płacą także za transport medyczny oraz wykonanie niezbędnych badań.

To sprawia, że Francję z pewnością można dopisać do listy państw, gdzie poza kartą EKUZ przyda się prywatne ubezpieczenie. Ile kosztuje taka polisa? Jej koszt ponownie będzie oscylować w granicach kilku złotych za dzień ochrony. Wyjątkiem jest polisa dla osób, które planują np. jazdę na nartach lub wspinaczkę we francuskiej części Alp. Takie osoby muszą zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie od aktywności wysokiego ryzyka, przez co sama polisa będzie nieco droższa.

Najważniejsze informacje:

  • Przy wyjeździe zagranicznym wszyscy Polacy powinni szczególnie mocno zadbać o swoje bezpieczeństwo. Absolutną podstawą jest w tym przypadku posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które zapewni refundację leczenia zagranicznego.
  • Jeśli celem wyjazdu jest inny kraj należący do Unii Europejskiej lub EFTA, opisaną ochronę może zapewnić karta EKUZ. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że taka karta nie zawsze zapewni darmowe leczenie.
  • Posiadacze karty EKUZ są bowiem w niektórych krajach zobligowani do uczestniczenia w kosztach leczenia. Takie zasady obowiązują między innymi w: Niemczech, Szwajcarii, Francji oraz we Włoszech.
  • Takie zasady sprawiają, że prywatne ubezpieczenie turystyczne może być idealnym uzupełnieniem karty EKUZ. Taka polisa zapewni ochronę we wszystkich sytuacjach, które nie będą objęte zakresem karty EKUZ.
  • Co jasne, prywatna polisa jest niezbędna także przy każdym wyjeździe poza obszar UE/EFTA. Na innych kontynentach karta EKUZ nie jest respektowana, dlatego turyści muszą wtedy w 100% polegać na zakupionym ubezpieczeniu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny?
Tak naprawdę turyści mają pod tym względem dość ograniczony wybór, który sprowadza się do karty EKUZ lub ubezpieczenia turystycznego. Jeśli ktoś nie opuszcza obszaru Unii Europejskiej lub jedzie do kraju członkowskiego EFTA, karta EKUZ może mu się przydać. W przypadku pozostałych wyjazdów tylko prywatna polisa może zapewnić refundację kosztów leczenia.
Czy karta EKUZ zapewnia pełną refundację leczenia?
Czasami tak, ale zależy to tylko od zasad obowiązujących w danym kraju. Przykładowo, w Hiszpanii i Holandii posiadacze karty EKUZ faktycznie mogą liczyć na niemal darmowe leczenie. Natomiast np. w Szwajcarii lub Francji karta EKUZ zapewni jedynie częściową refundację leczenia.
Jak można kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne?
Karta EKUZ nie zawsze zapewnia kompleksową ochronę, dlatego w wielu przypadkach turyści powinni postawić na ubezpieczenie turystyczne. Taką polisę można teraz wygodnie kupić przez internet. Można to zrobić choćby za pomocą Polisoteki, a osoby zainteresowane takim zakupem zachęcamy do kontaktu – kontakt@polisoteka.pl.