Ekuz to za mało – dlaczego warto kupić polisę turystyczną?

Czekasz na upragniony urlop. Zaplanowałeś już prawie wszystko – nocleg, transport i plan zwiedzania Układasz w głowie, listę rzeczy do załatwienia przed wyjazdem. Czy pamiętałeś o zakupie ubezpieczenia turystycznego? Jeżeli wybierasz się na urlop za granicę, nie możesz zapomnieć o kosztach ewentualnego leczenia. Jeżeli płacisz składki zdrowotne możesz wystąpić o EKUZ, ale to za mało – aby mieć pełną ochronę wato kupić ubezpieczenie turystyczne.

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – jest to dokument wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na wniosek osoby wyjeżdżającej za granicę. Karta wydawana jest osobom opłacającym składki zdrowotne w Polsce i obowiązuje w krajach europejskich.
Karta uprawnia do skorzystania jedynie z publicznej opieki zdrowotnej. Musisz jednak pamiętać, że otrzymasz niezbędną opiekę medyczną na takich samych zasadach jak „tubylcy” – czyli mieszkańcy kraju, do którego się wybierasz. Na takich samych zasadach – czyli jakich? No właśnie – wszystko zależy, gdzie jedziesz np. w Chorwacji korzystający z opieki medycznej są zobowiązani do współpłacenia kosztów leczenia do 20% wartości kosztów.

Dużo zależy też od tego, jak poważnie zachorujesz i jakie będzie potrzebne leczenie. Jeżeli będzie to jedynie wizyta u internisty – dopłata nie będzie bolesna, ale zawsze należy zakładać, że może nam się przytrafić coś poważnego. Jeżeli trafisz do szpitala i będzie potrzebna np. operacja – koszty dopłaty mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Dlaczego EKUZ to za mało?

W ramach EKUZ, możesz korzystać jedynie z publicznej opieki medycznej, co w praktyce może oznaczać, że będziesz szukał z rozbitą głową państwowej placówki medycznej, a jeżeli trafisz do prywatnego lekarza będziesz musiał zapłacić za wizytę z własnej kieszeni. Znalezienie publicznej placówki medycznej podczas wakacji może być problematyczne zwłaszcza, gdy wybierasz się do małego kurortu z dala od aglomeracji miejskich – szpital może być oddalony o kilkadziesiąt kilometrów.

Musisz też wiedzieć, że w przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego, EKUZ nie pokryje kosztów:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
  • transportu medycznego
  • zakupu leków
  • kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej

Z uwagi na to, że EKUZ zapewnia jedynie pokrycie kosztów podstawowej opieki medycznej, warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam kompleksową ochronę podczas urlopowego wyjazdu.

Jakie ubezpieczenie turystyczne powinieneś kupić?

Polisa podróżna jest pakietem ubezpieczeń turystycznych, które możemy dostosować do naszych potrzeb. Dobrze skomponowana polisa składa się z:

  • ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) + kosztów akcji ratowniczej
  • ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)
  • Assistance w podróży z opcją transportu medycznego do kraju
  • ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej (OC)
  • ubezpieczenia sprzętu sportowego lub ubezpieczenie bagażu

Przewagą ubezpieczenia turystycznego jest też całodobowa infolinia. Ubezpieczyciel poprowadzi Cię za rękę. Wskaże najbliższe placówki medyczne, a jeśli będzie taka potrzeba zorganizuje pomoc lekarską. Podczas wizyty w obcym kraju, wsparcie specjalisty, który pomoże Ci opanować sytuację może okazać się nieoceniona.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać dobre ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć

Chcesz przeczytać więcej? Warto wiedzieć