Polisa OC w podróży – od czego chroni i dlaczego warto o niej pamiętać?

Planowanie wakacji i urlopu to nie lada wyzwanie. Każdy z nas poszukuje możliwie najlepszych warunków wypoczynku, najbardziej dogodnego terminu. Kilkakrotnie sprawdzamy zawartość walizki, ale często zapominamy, jak ważne jest ubezpieczenie podczas wyjazdu. No dobra, pamiętałeś o polisie dbającej o Twoje zdrowie, a nie zapomniałeś o zabezpieczeniu swojego portfela? Nie, nie mam na myśli ubezpieczenia od kradzieży a o ubezpieczeniu ewentualnych strat wyrządzonych osobom trzecim? Właśnie dlatego przybliżę Ci, jak ważne i potrzebne jest OC w podróży.

Ale OCo chodzi?

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl, to ubezpieczenie komunikacyjne — ale to nie wszystko! Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli polisa OC, działa jako zabezpieczenie finansowe. Dzięki polisie OC ubezpieczalnia zapewnia odszkodowanie w razie nieplanowanych szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Co kryje się pod tą skomplikowaną definicją? Chodzi zarówno o straty materialne jak i uszczerbki na zdrowiu, za które jesteś odpowiedzialny. Dotyczy także szkód wyrządzonych przez Twoich podopiecznych — niepełnoletnie dzieci i pupile. Firma ubezpieczająca nie tylko wypłaci odszkodowanie, ale także zapewni Ci wsparcie przed zapadnięciem takiej decyzji — zweryfikuje roszczenia skierowane przeciwko Tobie. W Polsce panuje niska świadomość o możliwości roszczeń ubezpieczeniowych, ale za granicą, w szczególności w krajach Europy Zachodniej, a jeszcze bardziej w USA, ta wiedza jest bardzo wysoka. Warto mieć to na uwadze! Jeśli wyrządzisz szkodę obcokrajowcowi — możesz być pewien, że upomni się on o swoje! Dlatego tak ważne jest by dołączyć to ubezpieczenie polisy turystycznej.

Jak to ugryźć?

Decydując się na wybór ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, musisz być świadomy, że zakres świadczonych usług jest wszędzie taki sam. Jedyną zmienną, jaka różni poszczególne oferty, jest suma gwarantowana, której sięga od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Wyłącznie od Ciebie zależy, na jaki pakiet się zdecydujemy, czyli mierz siły na zamiary. Im bardziej aktywny wyjazd, tym wyższe powinieneś mieć zabezpieczenie. Szansa, że wydarzy się coś nieprzewidzianego, rośnie wraz z planowaniem uprawiania sportu na wyjeździe. Nie trudno wpaść na kogoś na stoku czy też zderzyć się podczas przejażdżki rowerowej.

Polisa OC w podróży dla Ciebie i Twoich bliskich

Polisa OC chroni w przypadku wyrządzenia szkody innej osobie. Ważne jest to, że ochrona ubezpieczeniowa nie dotyczy jedynie szkód spowodowanych z Twojej winy lub zaniedbania. Ubezpieczenie OC w podróży chroni także, od szkód spowodowanych przez dzieci i zwierzęta będące pod Twoją opieką.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Szkody wyrządzone przez dzieci – Nasi mali podopieczni to żywe srebro, a co za tym idzie większa szansa na nieprzewidziane straty. Nie trudno o wybicie szyby podczas gry w piłkę albo uszkodzenie telefonów, tabletów podczas zabawy przy basenie. Ciekawość dzieci nie zna granic!

Zwierzęta – Zabierając pupila na wakacje musisz wiedzieć, że nowe i nieznane otoczenie bywa dużym stresem. Nowa sytuacja sprawia, że zatracają swoje wyuczone nawyki o byciu potulnym. Zdarzają się przypadki, kiedy nasz stoicki psiak będzie zbyt agresywny wobec innych wypoczywających osób.

Kiedy OC nie zadziała?

Nie możesz liczyć, że wszystko, co się wydarzy, objęte jest ofertą ubezpieczyciela. Zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia to obowiązek przed wybraniem polisy OC. Aby zgłoszenie szkody miało podstawę, powinno być udowodnione przez poszkodowanego, a także udokumentowane okoliczności. Towarzystwo ubezpieczeniowe praktycznie zawsze umywa ręce od sytuacji, w których szkoda została wyrządzona pod wpływem środków zaburzających naszą percepcję (alkohol, środki odurzające). OC w podróży nie obejmuje też rekompensaty przypadków nałożenia kar związanych z nieznajomością miejscowego prawa.
Jeśli Twój wyjazd jest nastawiony głównie na aktywność, powinieneś zaprzyjaźnić się z ofertą przedstawioną w OC sportowym. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w podstawowym OC w życiu prywatnym oferują tak szerokie zabezpieczenie na wypadek urazów doznanych podczas uprawiania sportu. Także osoby przebywające pod regularną opieką lekarską powinny rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne o choroby przewlekłe.
Polisa OC w podróży to tylko jedna z części pakietów ubezpieczeniowych oferowanych dla osób wybierających się na zagraniczne wojaże. Pełen komfort wypoczynku, poza wspomnianym OC, zapewniają osobne ubezpieczenie bagażu oraz NNW. To tylko mała kropla w morzu urzędniczych zawiłości, która może uratować najlepsze wakacje, mimo nieplanowanych zdarzeń.

Czy warto było szaleć tak?

Wymarzony urlop nad morzem albo ferie na stoku dobiegły końca, wracasz z udanych wakacji i po kilku dniach listonosz dostarcza do Twoich drzwi przesyłkę, w której znajdujesz wezwanie do zapłaty zadośćuczynienia za wyrządzoną szkodę lub uszczerbek na zdrowiu. Ups! Gdybyś posiadał wcześniej wykupione OC w życiu prywatnym to nie ucierpiałaby Twoja kieszeń, tylko straty pokryłoby towarzystwo ubezpieczeniowe. Ale co by było, gdyby… Lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego bądź mądry przed szkodą i kup ubezpieczenie turystyczne wraz z OC w podróży w Polisotece!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć