Zwykle wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje i nie zakładamy, że spotka nas nieprzewidziane, przykre zdarzenie. Szczególnie jesteśmy spokojni o swój wyjazd i pobyt, kiedy wycieczkę kupujemy przez biuro podróży. Touroperator gwarantuje transport, wyżywienie, noclegi, a nawet ubezpieczenie turystyczne. Wszystko to sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Niestety sytuacje z życia wzięte pokazują, że nie słusznie.Okazuje się, że ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy.
Z artykułu dowiesz się:
W 2013 roku media obiegła historia pana Roberta Sobczaka, który w lutym tego samego roku natrafił na atrakcyjną ofertę wyjazdu do Egiptu z biura podróży. Na wycieczkę wybrał się ze swoją rodziną. Niestety po kilku dniach od przyjazdu doznał udaru mózgu. Trafił do egipskiego szpitala. Rodzinie pana Roberta nawet nie przyszło do głowy, że za leczenie i hospitalizację przyjdzie im zapłacić tysiące euro. A to nie koniec. Za transport medyczny pana Roberta z Egiptu do Polski rachunek opiewał na kwotę ok. 15 tysięcy euro. Jak to się stało, skoro biuro podróży w swojej ofercie gwarantowało ubezpieczenie turystyczne?
Dlaczego warto ubezpieczyć się indywidualnie? Czemu ubezpieczenie z biura podróży to za mało?
Ubezpieczenie z biura podróży, które otrzymujemy na czas wycieczki, zapewnia wyłącznie podstawową ochronę. Co więcej, kwota, na jaką jesteśmy ubezpieczeni, jest niewielka. W razie tragicznej sytuacji, jak ta, w której znalazł się pan Robert, nie mamy żadnych szans na otrzymanie od towarzystwa ubezpieczeniowego zwrotu za wszystkie koszty poniesione w związku z leczeniem, czy powrotem do kraju. Oczywiście polisę z biura, z którym jedziemy na urlop, możemy rozszerzyć. Inaczej mówiąc, za dodatkową opłatą otrzymamy szerszy zakres ubezpieczenia i na wyższą kwotę zostaniemy ubezpieczeni. Jednak dla własnego dobra i dla dobra swoich bliskich lepiej jest kupić ubezpieczenie turystyczne indywidualnie. Tylko wówczas zyskamy pewność, że nasza polisa zapewni nam pełną ochronę podczas wycieczki. Ubezpieczenie turystyczne dopasujemy do swoich potrzeb. Wybierzemy zakres polisy i liczbę osób ubezpieczonych (np. kiedy wyjeżdżamy z rodziną). Określimy też kwotę, na jaką chcemy być ubezpieczeni. W ten sposób spersonalizowane ubezpieczenie turystyczne zapewnia faktyczne poczucie bezpieczeństwa w trakcie wycieczki za granicę.
Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne?
- Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – w razie zachorowania, czy wypadku gwarantuje pokrycie kosztów za leczenie, operacje, hospitalizacje, leki i transport medyczny;
- Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – zapewnia odszkodowanie za wypadek, w wyniku którego dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmierci;
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – gwarantuje pokrycie kosztów za nieumyślne spowodowanie obrażeń fizycznych u osoby trzeciej lub uszkodzenie jej mienia;
- Ubezpieczenie bagażu – umożliwia odszkodowanie za zniszczenie, zagubienie lub kradzież bagażu podróżnego, czy sprzętu elektronicznego;
- Ubezpieczenie Assistance – zapewnia pomoc w podróży np. umówienie wizyty lekarskiej, zorganizowanie akcji ratunkowej, transportu medycznego, czy transportu zwłok.
Dodatkowo możemy ubezpieczyć się na wypadek następstw choroby przewlekłej tj. astma, cukrzyca, choroba wieńcowa, etc. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ w razie zaostrzenia objawów wynikających z takiej choroby ubezpieczenie kosztów leczenia nie zapewni nam odszkodowania. Co więcej, możemy ubezpieczyć się też na wypadek pasywnego udziału w wojnie lub akcie terroru. W dobie rosnącego zagrożenia terrorystycznego jest to z pewnością dobry pomysł. Jeśli podczas wyjazdu zamierzamy uprawiać sporty, powinniśmy się ubezpieczyć także na tę okoliczność. Polisa musi wówczas uwzględniać to, czy dany sport uprawiamy jedynie amatorsko, czy też wyczynowo. Brak właściwego zapisu w polisie, w razie wypadku podczas aktywnego wypoczynku, skutkuje odmową wypłaty odszkodowania.
Na jaką kwotę się ubezpieczyć?
Sumy ubezpieczenia za poszczególne zdarzenia mają wpływ nie tylko na cenę polisy, ale też na późniejszą wysokość odszkodowania. Dlatego ustalając kwotę, na jaką chcemy być ubezpieczeni, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę miejsce, do którego wyjeżdżamy. Im dalej od Polski, tym na wyższą kwotę powinniśmy się ubezpieczyć. Warto sprawdzić również koszty leczenia i hospitalizacji w danym miejscu oraz koszty transportu specjalistycznego do Polski. Ułatwi nam to oszacowanie, na jaką kwotę nasze ubezpieczenie turystyczne powinno opiewać.
Ile kosztuje indywidualne ubezpieczenie turystyczne?
Wbrew pozorom za indywidualne ubezpieczenie turystyczne nie zapłacimy dużo. Dla porównania ubezpieczenie z biura podróży na kilkudniowy wyjazd może kosztować nawet 200 zł. A zakres polisy i kwota ubezpieczenia w razie nieszczęśliwego zdarzania z pewnością nie zapewnią nam wystarczającej ochrony. Tymczasem za dobre, indywidualne ubezpieczenie turystyczne, które spełni wszystkie nasze oczekiwania, zapłacimy raptem kilkadziesiąt złotych.
Czy ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne?
Tak. Nawet jeśli decydujemy się wyłącznie na ubezpieczenie z biura, z którym wyjeżdżamy na wczasy. Jakakolwiek ochrona jest lepsza niż żadna! Warto jednak rozważyć indywidualne zakupienie polisy turystycznej. Sytuacja, w jakiej znalazł się pan Robert, jest najlepszym przykładem na to, że ubezpieczenie turystyczne kupione na własną rękę, całkowicie zmieniłoby położenie finansowe jego bliskich. Trzeba też liczyć się z tym, że w razie tragicznego zdarzenia i braku ubezpieczenia, które zapewniałoby w związku z nim ochronę, jakiekolwiek próby otrzymania odszkodowania są bezcelowe. Nie łudźmy się, że towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę fakt, że byliśmy ubezpieczeni z biura podróży.