Ubezpieczenie bagażu – kiedy chroni i jak je kupić?

Podróże powinny być dla turystów źródłem jedynie pozytywnych doświadczeń. Nawet najlepsza organizacja wycieczki nie daje stuprocentowej ochrony, ponieważ podróżując, jesteś narażony na nieprzyjemne okoliczności losowe. Aby zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo podczas podróży, turyści chętnie wykupują specjalne ubezpieczenia. Największe znaczenie ma ubezpieczenie zdrowotne turystyczne, ale coraz więcej turystów decyduje się również na ubezpieczenie bagażu. Taka usługa nie jest obowiązkowa, jednak w wielu sytuacjach okazuje się niezwykle przydatna.

Jakie prawa zyskuje turysta posiadający ubezpieczenie bagażu?

Bagaż stanowi dość ogólne pojęcie, dlatego przed zakupem ubezpieczenia warto poznać definicję. Zwróć uwagę na prawa, które przysługują Ci w ramach zawieranej umowy. Polisa ubezpieczeniowa musi zapewniać odszkodowanie w przypadku kradzieży, zgubienia lub zniszczenia przewożonego bagażu. Tak przynajmniej jest w teorii. W praktyce okazuje się, że klienci często mają problem z uzyskaniem wypłaty z tytułu ewentualnego odszkodowania. Wszystko za sprawą zapisów zawartych w umowie ubezpieczeniowej.

Co skrywa w sobie umowa podpisywana z ubezpieczycielem?

Przy podpisywaniu umowy należy szczególnie uważnie zapoznać się z zapisami OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). To właśnie w tym miejscu powinien znajdować się dokładny opis dotyczący zakresu ochrony w ramach ubezpieczenia. Jest to bardzo ważne, gdyż każde towarzystwo ubezpieczeniowe może w inny sposób uregulować niektóre definicje.

  • Kosztowności i sprzęt elektroniczny – rozbieżności między ubezpieczycielami mogą dotyczyć przewozu dóbr o dużej wartości, takich jak: sprzęt komputerowy, biżuteria lub urządzenia elektroniczne. Taka sytuacja jest spowodowana zwiększonym ryzykiem kradzieży, a także możliwością uszkodzenia sprzętu podczas transportu.
  • Kradzież bagażu – w przypadku kradzieży istotne jest udokumentowanie zaistnienia zdarzenia i określenie okoliczności. Innymi słowy, towarzystwo ubezpieczeniowe musi otrzymać dowód potwierdzający zaistnienia utraty. W przypadku kradzieży może być to np. protokół spisany w obecności policji oraz świadka zdarzenia. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w sytuacji, gdy kradzież bagażu była wynikiem pozostawienia go bez opieki. Dlatego warto korzystać w specjalnych przechowalniach, a także pamiętać o zachowaniu wszelkich potwierdzeń wydanych przez obsługę.
  • Zagubienie bagażu Regulacje ubezpieczycieli w inny sposób określają kwestię zgubienia bagażu. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj pozytywnie rozpatrują jedynie takie przypadki, w których utrata bagażu nastąpiła z winy przewoźnika.
  • Zniszczenie bagażu – fakt zakupu ubezpieczenia nie zwalnia Cię z obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia przewożonych pakunków. Jeśli bagaż zostanie zniszczony w wypadku komunikacyjnym lub wskutek czynników losowych (np. powódź, pożar), ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

W jaki sposób można zakupić ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenia przeznaczone dla turystów są zazwyczaj sprzedawane w formie pakietów. Taki schemat sprzedaży jest pod wieloma względami korzystny dla osób podróżujących. Każdy pakiet zawiera bowiem kilka indywidualnych polis, dzięki czemu kupując ubezpieczenie, otrzymujesz znacznie większy zakres ochrony. Niestety, takie rozwiązanie sprawia, że najczęściej ubezpieczenie bagażu nie może zostać zakupione samodzielnie. Jedyną alternatywą jest kupno całego pakietu, który będzie zawierał także ochronę bagażu.

Czy ubezpieczenie bagażu jest opłacalne?

Pomimo pewnych niedogodności można stwierdzić, że zakup ubezpieczenia bagażu to inwestycja opłacalna dla każdego turysty. Dodatkowa ochrona będzie z pewnością użyteczna w trakcie dalekich podróży. Dłuższy wyjazd oznacza konieczność zabrania większego bagażu. Przy zakupie pakietu ubezpieczeniowego, koszt ochrony bagażu wyniesie zaledwie kilka lub kilkanaście złotych. Jest to naprawdę niewielki wydatek, który uchroni Cię przed licznymi problemami związanymi z przewozem rzeczy osobistych. Pamiętaj, aby przy zakupie ubezpieczenia kosztów leczenia dla turystów uwzględnić również ubezpieczenie bagażu. Kup ubezpieczenie turystyczne w Polisotece. Wybierając zakres ubezpieczenia, określ na jaką kwotę chcesz ubezpieczyć swój bagaż – za polisę zapłacisz online, a dokumenty dostaniesz na adres e-mail.

Spokojne i bezpieczne wakacje, czyli rozsądek ponad wszystko

Chyba każdy zgodzi się z tym, że wakacje to czas pozbawiony trosk i zmartwień. Jednakże to nie zwalnia z odpowiedzialności i konieczności zadbania o własne bezpieczeństwo. Polisa ubezpieczeniowa ma stanowić jedynie dodatkową ochronę i gwarancję uzyskania pomocy w przypadku ewentualnych problemów. W trakcie wypoczynku zachowaj czujność i nie dopuszczaj do sytuacji, w której bagaż lub przedmioty o dużej wartości pozostaną bez odpowiedniej opieki. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe udowodni Ci zaniedbanie w kwestii zabezpieczenia bagażu, możesz otrzymać odmowę wypłaty należnego odszkodowania.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć