Wyjazd dziecka na obóz sportowy to nie lada przeżycie. Zarówno dla rodziców, jak i ich pociechy. Dlatego ważne jest, żeby organizator wyjazdu był solidny i sprawdzony. Istotne jest też właściwe ubezpieczenie dziecka. W końcu mowa o obozie sportowym! Kontuzje i urazy są nieuniknione. Właściwa polisa to, poza zabezpieczeniem finansowym, spokojny sen rodziców podczas nieobecności dziecka w domu.
Jak sprawdzić organizatora wyjazdu?
Rodzice chcą mieć pewność, że obóz sportowy, na który wyjeżdża ich dziecko, jest właściwie przygotowany. To naturalne. Ale jak tego dokonać? Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest sprawdzenie bazy organizatorów wypoczynku, przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wystarczy wejść na stronę wypoczynek.men.gov.pl i uzupełnić wymagane pola. Obecność organizatora w bazie oznacza, że wyjazd jest zaakceptowany i nadzorowany przez kuratorium. Co więcej, oznacza też, że zatrudnieni opiekunowie mają właściwe uprawnienia i doświadczenie, a obiekt, w którym dzieci zostaną zakwaterowane, jest bezpieczny. W tym miejscu należy podkreślić, że każdy legalnie działający organizator wypoczynku dla dzieci we wspomnianym rejestrze powinien się znajdować. Warto także poznać opinie innych rodziców. W dobie Internetu to proste. Wystarczy poczytać fora internetowe, czy znaleźć grupę na Facebooku, w której rodzice wymieniają się między sobą wrażeniami z obozów i kolonii, na które wysłali swoje dzieci.
Co powinno zawierać ubezpieczenia organizatora wyjazdu?
Podczas wyboru organizatora obozu sportowego warto również dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie zapewnia on uczestnikom turnusu. Polisa powinna gwarantować odszkodowanie za następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) takie jak złamanie nogi, skręcenie ręki, czy głęboka rana głowy. Ale to nie wszystko! Organizator powinien też zadbać o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Mowa przecież o obozie sportowym dla dzieci. W przypadku urazu, do którego dojdzie podczas turnusu, OC umożliwia rodzicom poszkodowanego dziecka otrzymanie dodatkowego odszkodowania z polisy organizatora z którego winy i zaniedbania doszło do szkody. Wystarczy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym polisa została zawarta przez organizatora wyjazdu. Trzeba zaznaczyć, że z polisy OC przysługuje znacznie więcej roszczeń, niż z polisy NNW. Rodzice mają prawo wnioskować nie tylko o zadośćuczynienie za doznany przez dziecko uszczerbek na zdrowiu, ale też o zwrot kosztów za leczenie, rehabilitację, leki i opatrunki, czy dojazdy do lekarzy. Co równie ważne przy OC nie istnieje górna granica odszkodowania. Organizator, któremu zależy na zapewnieniu faktycznego bezpieczeństwa uczestnikom obozu, z całą pewnością wykupi OC. Natomiast brak tej polisy wiąże się z koniecznością egzekwowania roszczeń bezpośrednio u organizatora, co najczęściej oznacza drogę sądową.
Obóz sportowy za granicą – pamiętaj o kosztach leczenia
Jeżeli dziecko wyjeżdża na obóz sportowy za granicę musi być objęte polisą turystyczną, która zapewni ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest to szalenie ważne z uwagi na horrendalne kwoty za leczenie, które obowiązują w innych państwach. Poza tym w przypadku zagranicznego wyjazdu na obóz zimowy, gdzie głównym zajęciem uczestników turnusu jest szusowanie na stokach, polisa musi też obejmować koszty ratownictwa górskiego, a także assistance w podróży, które zapewni bezpieczny powrót do kraju w asyście lekarza w razie wypadku.
Ubezpieczenie organizatora wyjazdu to za mało
Tym, co decyduje o wysokości odszkodowania, są sumy ubezpieczenia. Im wyższe, tym wyższa cena polisy, ale i wyższe odszkodowanie. Tymczasem organizatorzy wyjazdów zwykle wybierają tańsze oferty. Stąd odszkodowanie w ramach NNW, czy kosztów leczenia w przypadku zagranicznego obozu, jest znikome. Co więcej, zakres ochrony też pozostawia wiele do życzenia. Im tańsza polisa, tym więcej zdarzeń, za które towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Inaczej mówiąc, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Z tych powodów warto zastanowić się nad zakupem na własną rękę dodatkowego ubezpieczenia dla dziecka na obóz sportowy. Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie sportowe, które gwarantuje pełną ochronę w trakcie aktywnego wypoczynku. A w związku z tym, że zakupu dokonuje się indywidualnie, samemu decyduje się o zakresie polisy i kwocie ubezpieczenia. Trzeba też wiedzieć, że ewentualne odszkodowanie jest wypłacane niezależnie od świadczenia z polisy zawartej przez organizatora wyjazdu.
Polisa indywidualna, a szkolne NNW
Na początku roku szkolnego rodzice włączają swoje dziecko do grupowej polisy szkolnej, w ramach której dziecko zostaje objęte ubezpieczeniem NNW. Polisa jest zawierana na 12 miesięcy, a więc jest aktywna także podczas wakacji, czy ferii zimowych. Obowiązuje zatem także podczas wyjazdu na obóz sportowy. Jednak zanim podejmie się decyzję o niewykupieniu indywidualnego ubezpieczenia sportowego, trzeba sprawdzić, na jaką sumę ubezpieczenia opiewa NNW szkolne i jaki jest jego zakres. Jeżeli spełnia oczekiwania, można zrezygnować z kupna dodatkowej ochrony. Dotyczy to jednak tylko obozów organizowanych na terenie Polski. Za granicą szkolne NNW z całą pewnością nie jest wystarczające. Tak samo, jak wyłączne ubezpieczenie dziecka przez organizatora obozu sportowego.