Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży

Zastanawiasz się nad tym, jak podejść do procesu jakim jest wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży? Co należy zrobić po sprzedaży pojazdu? Czy niezbędne jest jego samodzielnie wyrejestrowanie? A może wystarczy przekazać zawiadomienie o zbyciu pojazdu i poczekać na to, aż nowy właściciel go zarejestruje? Dzisiaj porozmawiamy o tym, gdzie dopełnić wszelkie niezbędne formalności i w jaki terminie to zrobić.

Jak wyrejestrować samochód po sprzedaży?

Wyrejestrowanie samochodu może odbywać się tylko i wyłączenie przez jego właściciela lub współwłaściciela. W przypadku, kiedy współwłaściciele nie chcą lub nie mogą samodzielnie wybrać się do urzędu, niezbędne jest wybranie spośród właścicieli jednego z przedstawicieli. Wówczas niezbędne pozostaje danie pełnomocnictwa, które pozwoli na dopełnienie wszelkiego typu formalności.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym w jasny sposób reguluje to, w jaki sposób konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu. Czytamy jasne, że należą do nich sytuacje takie jak:

  • kradzież samochodu,
  • udokumentowana trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,
  • zniszczenie, czyli złomowanie pojazdu za granicą,
  • przekazanie pojazdu, w tym również niekompletnego do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
  • wywóz auta z kraju, w momencie jego zarejestrowania za granicą lub zbytego za granicami naszego kraju.

Czy można wyrejestrować samochód po sprzedaży online przez internet?

Pojazd wyrejestrowuje się w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Może być to urząd starostwa powiatowego, urząd miasta lub urząd dzielnicy. Warto wiedzieć, że do wydziału komunikacji nie trzeba zgłosić się osobiście. Możliwe jest również przekazanie wszystkich niezbędnych dokumentów pocztą. Niektóre z urzędów udostępniają możliwość wyrejestrowania samochodu przez Internet. Wystarczy, że posiadasz Profil Zaufany. Jeśli zatem zależy Ci na czasie i wygodzie, przed udaniem się do odpowiedniego wydziału komunikacji, warto sprawdzić, czy nie możesz załatwić wszystkich wymaganych formalności online, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Jaka jest kara za nie wyrejestrowanie samochodu?

Co w sytuacji, kiedy nie dopełnisz formalności w ciągu ustawowych 30 dni? Prawo mówi jasno, że kto nie wyrejestruje samochodu w ciągu 30 dni od jego zbycia, musi liczyć się z karą od 200 do nawet 1000 złotych. Przepis ten wszedł w życie w 2020 roku. Nowy osób dotyczy między innymi przedsiębiorstw i osób prywatnych. Dowiedz się więcej niezbędnych informacji na temat tego, jak wyrejestrować auto i co zrobić, aby dopilnować wszelkiego rodzaju formalności.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Obowiązek wyrejestrowania pojazdu istnieje stosunkowo od niedawna. Wielu kierowców do tej pory ignorowało go z racji tego, że nie groziła za jego zignorowanie żadna kara. Wówczas doprowadzało to do chaosu i bałaganu we wszelkiego rodzaju statystykach i danych. Okazywało się na przykład, że na ulicach możemy spotkać mniej aut, niż ich ilość widniejąca w dokumentach CEP. Dlatego właśnie od 2020 roku konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu 30 dni od zdarzenia, na przykład jego zezłomowania. Każda osoba, która nie wyrejestruje samochodu, podlega karze od 200 do 1000 złotych. Kara zostanie nałożona przez starostę. Ukarany będzie miał 14 dni na jego zapłatę.

Co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu po sprzedaży?

Wniosek o wyrejestrowanie samochodu jest możliwy do otrzymania w wydziale komunikacji. Można go także pobrać na stronie internetowej www.gov.pl. Wniosek jest niezbędny i należy go wypełnić w taki sposób, aby umieścić w nim informacje takie jak:

  • dane właściciela pojazdu lub współwłaścicieli w tym imię i nazwisko, adres zameldowania i adres korespondencyjny, datę urodzenia oraz numer PESEL,
  • informacje na temat pojazdu, w tym marka pojazdu, jego model, rok produkcji, numer rejestracyjny, karty pojazdu VIN i silnika,
  • listę załączników.

Oprócz wniosku o wyrejestrowanie samochodu niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Ich konkretna lista może różnić się w zależności od przyczyny wyrejestrowania samochodu. Najczęściej jednak będzie to:

  • dowód osobisty,
  • dowód wniesienia opłaty,
  • upoważnienie od pozostałych współwłaścicieli w przypadku, kiedy samochód jest współwłasnością.

Ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu?

Wyrejestrowanie pojazdu kosztuje 10 złotych w sytuacji, kiedy pojazd ma jednego właściciela. W momencie, gdy jest jeden lub kilku współwłaścicieli samochodu, niezbędne jest uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 17 złotych za każdego współwłaściciela. Opłata nie jest pobierana w sytuacji, kiedy współwłaściciele to osoby z najbliższej rodziny. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą, urząd ma 30 dni na wyrejestrowanie samochodu od momentu złożenia kompletu dokumentów. Istnieje jednak kilka wyjątkowych sytuacji, kiedy termin ten może zostać wydłużony do dwóch miesięcy. W momencie odrzucenia wniosku, należy odwołać się od decyzji w ciągu 14 dni od jej wydania.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć