Koszt samej przyczepy campingowej jest uzależniony od wielu czynników. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na zakup używanej czy nowej – możemy liczyć się z różną stawką. Przed pierwszym wyjazdem na camping niezbędne pozostaje sprawdzenie, czy przyczepa jest zarejestrowana i w odpowiedni sposób ubezpieczona. Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy kempingowej? Pamiętaj o tym obowiązku, ponieważ brak OC może wiązać się z o wiele większym kosztem niż sam zakup oraz ubezpieczenie komunikacyjne.
Najczęściej samochód osobowy jest wystarczającym pojazdem do przewodu towaru lub bagażu. W niektórych sytuacjach niezbędne pozostaje jednak użycie przyczepy. W dodatku zakup przyczepy kempingowej to obecnie niezwykle popularne przedsięwzięcie. Niezbędne jest, aby przed pierwszym wyjazdem samochodem z przyczepą mieć pewność, że oba pojazdy są ubezpieczone i posiadają ważną polisę OC. Sprawdź więcej informacji na temat tego, dlaczego należy zdecydować się na zakup ubezpieczenia OC, w jakiej cenie możesz uzyskać ochronę oraz jakie są kary za brak jej wykupienia.
Co obejmuje ubezpieczenie przyczepy kempingowej?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przyczepa nie posiada silnika i najczęściej nie porusza się inaczej niż ciągnięta przez samochód lub inną siłę. Z tego też względu wiele osób zastanawia się nad tym, czy przyczepa kempingowa jest pojazdem. Zgodnie z prawem i przepisami ustawy o ruchu drogowym, pojazd to środek transportu, który jest przeznaczony do poruszania się po drodze, a także wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia, które są do tego przystosowane. Jak zatem warto zauważyć, przyczepa kempingowa również może być nazywana pojazdem mimo tego, że nie ma własnego napędu. Jeśli zatem przyczepa należy do kategorii pojazdów mechanicznych, to aby korzystać z niej zgodnie z prawem, niezbędne pozostaje posiadanie aktualnej polisy OC.
Ubezpieczenie przyczepy kempingowej nie jest oczywiste dla wszystkich kierowców. W momencie, kiedy bierzemy pod uwagę szkody, które zostały spowodowane w sytuacji, gdy przyczepa była złączona z samochodem lub właśnie odłączyła się od niego i jest toczona, wówczas kupno OC przyczepki nie byłoby potrzebne. W tej sytuacji zadziałałoby bowiem ubezpieczenie komunikacyjne pojazdu, do którego została przyłączona przyczepa.
Nie jest jednak możliwe, aby wykluczyć, czy do szkody na innym pojeździe lub osobie doszło w momencie, kiedy przyczepa była odłączona od samochodu. Kiedy przyczepa kempingowa stoczy się z miejsca postoju lub pechowo odłączy się od auta w trakcie jazdy i przestanie się toczyć, winą za zdarzenie obarczeni zostaną jej posiadacze. W takiej sytuacji niezbędne jest posiadanie ubezpieczenia OC przyczepy. Gdyby tak nie było – posiadacz pojazdu musiałby zobowiązać się do pokrycia wszystkich kosztów związanych z likwidacją szkody z własnych środków.
Ubezpieczenie przyczepki samochodowej zostanie wypłacone z OC pojazdu, który ciągnął przyczepę kempingową, jeśli szkody spowodowane przyczepą powstałe, gdy była ona złączona z pojazdem silnikowym lub odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i jeszcze się toczyła.
Ubezpieczenie OC właściciela lub posiadacza przyczepy objęte są szkody spowodowane przyczepą, która w momencie zdarzeni nie była złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym lub odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się toczyć.
Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy kempingowej?
Jeśli chodzi o cenę polisy OC głównym wyznacznikiem jest waga przyczepy kempingowej. W przypadku posiadania pojazdu o masie do 750 kilogramów, możemy spodziewać się ceny ubezpieczenia w granicach 50 złotych na rok. W przypadku przyczep o większej masie, cena za OC może okazać się znacznie większa. Elementem, który wpływ na cenę polisy jest również wiek pojazdu. Ubezpieczenie nowej przyczepy kempingowej może wiązać się z ponoszeniem kosztów mniejszych nawet o kilkadziesiąt złotych.
Warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie przyczepy nie zawsze wiąże się z braniem pod uwagę przez towarzystwo ubezpieczeniowe wieku kierowcy i jego miejsca zamieszkania. Dlaczego warto dopełnić wszystkich formalności i ubezpieczyć przyczepkę samochodową? Za brak ważnego OC możemy spodziewać się kary, która wynosi od 190 do nawet 930 złotych. Jak łatwo zatem zauważyć, będzie ona znacznie większa niż sama składka polisy wyznaczona przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Ubezpieczenie przyczepy kempingowej a zniżki
Chcesz sprawdzić, jakie są dostępne zniżki ze względu na zainteresowanie ubezpieczeniem przyczepy kempingowej? Z pewnością wiele osób wie, że wieloletni kierowcy za bezszkodową jazdę mogą liczyć na wypracowanie zniżek na następne wykupione przez siebie ubezpieczenie komunikacyjne. Warto sprawdzić, jakie zniżki przysługują jeszcze przed zakupem ubezpieczenia przyczepy kempingowej.
Aby przeprowadzić kalkulację ubezpieczenia przyczepy samochodowej, niezbędne będzie podanie takich informacji jak:
- marka pojazdu
- rok produkty oraz data pierwszej rejestracji
- typ przyczepy
- numer rejestracyjny
- ewentualne wcześniejsze użytkowanie za granicą
- imię, nazwisko i PESEL właściciela
- data wydania prawa jazdy
- miejsce zamieszkania
- historia ubezpieczenia
Jak ubezpieczyć przyczepę kempingową online?
Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia ubezpieczenie przyczepy kempingowej. Najczęściej jednak niemożliwe jest kupienie polisy online. W przypadku poszukiwania możliwości ubezpieczenia przyczepy przez internet, warto skorzystać z dostępnego rozwiązania w postaci kalkulacji ceny OC dla pojazdu o masie do 400 kilogramów dzięki Generali.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć przyczepę kempingową?
Zastanawiasz się nad tym, gdzie ubezpieczyć przyczepę kempingową? W takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że za sprawą porównywarki online jesteś w stanie w prosty sposób znaleźć kilka ofert od towarzystw ubezpieczeniowych i przeanalizować je w jednym miejscu. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia i zapoznać się z dostępnymi propozycjami. W ten sposób najprościej sprawdzisz, gdzie najlepiej ubezpieczyć przyczepę kempingową.