Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela

W przyszłości właściciel samochodu może odejść z powodu śmierci. Jeśli już dziś chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinno przebiegać wyrejestrowanie samochodu po śmierci jego właściciela, to doskonale się składa. W tym artykule omówimy, jak bliscy zmarłego mogą doprowadzić do wyrejestrowania samochodu po śmierci właściciela. Właściciele samochodów mogą się martwić, że ich bliscy nie będą mogli zarejestrować swojego samochodu po śmierci. Taka sytuacja jest szczególnie trudna. Przede wszystkim mamy do czynienia z tragedią i odejściem bliskiej dla nas osoby. Z drugiej strony natomiast konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku i zimnej krwi.

Niestety nasze życie pisze różne scenariusze. Czasem zdarzają się sytuacje, których nikt z nas nie jest w stanie się spodziewać. W momencie, kiedy członek rodziny nagle umiera, niezbędne jest poznanie tematów takich jak wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela. W momencie, kiedy osoba zmarła pozostawiła po sobie testament, nie jest konieczne to, aby martwić się o wiele różnych formalności. W momencie, kiedy śmierć przyszła na tyle niespodziewanie, że zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, a pozostawił samochód, istnieje kilka kroków, jakie należy spełnić, aby móc na co dzień korzystać z pojazdu lub we właściwy sposób się go pozbyć.

Jak wyrejestrować samochód po śmierci właściciela?

Wyrejestrowanie pojazdu po śmierci właściciela może odbywać się na dwa sposoby. Warto wiedzieć, że kiedy auto jest w dobrym stanie, może wciąż być użytkowane przez spadkobierców lub zostać sprzedane. Oprócz tego, kiedy samochód po zmarłym nie nadaje się już do użytku może zostać zezłomowane, a następnie wyrejestrowane.

W momencie, kiedy właściciel samochodu zmarł nagle, na przykład ze względu na wypadek i nie pozostawił po sobie żadnego testamentu, konieczne jest stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym. Ten aspekt pozostaje konieczny, bez względu na to, jakie jest kolejny cel wykorzystania pojazdu. W tym celu udajemy się do sądu lub notariusza. W momencie, kiedy mamy sądowe postanowienie o nabyciu spadku w postaci auta lub notarialne poświadczenie dziedziczenia, możliwe jest przerejestrowanie pojazdu, aby go zezłomować lub sprzedać. W tym celu warto także skorzystać z umowy kupna sprzedaży auta i pobrać gotowy dokument.

Zamierzasz przerejestrować samochód na siebie lub na innego członka rodziny? W takiej sytuacji musisz w pierwszej kolejności udać się do wydziału komunikacji w urzędzie miejskim lub w starostwie powiatowym. Niezbędne okaże się posiadanie kilku dokumentów takich jak:

  • własny dokument tożsamości,
  • dowód własności pojazdu – może to być umowa darowizny zawarta z innym spadkobiercą czy prawomocne orzeczenie sądu,
  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • kartę pojazdu,
  • dowód rejestracyjny auta.

Czy można wyrejestrować samochód po śmierci właściciela online przez internet?

Wyrejestrowanie pojazdu może dokonać organ ścigania właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. Mowa między innymi o takich organach jak urząd starostwa powiatowego, urząd miasta lub urząd dzielnicy. Dokumenty tego typu mogą zostać przez nas złożone w urzędzie, wysłane pocztą lub złożone online.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Złożenie dokumentów przez internet pozostaje możliwe tylko w sytuacji, kiedy tego typu usługa jest dostępna w konkretnym urządzenie. Chcesz to sprawdzić? Wówczas wejść na odpowiednią stronę internetową konkretnego urzędu i sprawdź, czy ma on elektroniczną skrzynkę pocztową. Warto zwrócić również uwagę na podane warunki przekazania dokumentów, związanych z wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu.

Jaka jest kara za nie wyrejestrowanie samochodu?

Od 1 stycznia 2020 roku weszło w życie zmiany w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nowym ar. 140 mb ust. 2 właściciele pojazdów, którzy nie powiadomią starosty o wyrejestrowaniu pojazdu w terminie, zgodnie z art. 78 ust. 2 pkt 1, będą płacić kary w wysokości od 200 do 1000 zł. Karty zostają nałożone przez starostę i stanowią one dochód powiatu. Tego typu kary mogą dotyczyć także osób, które nie zarejestrują samochodu w terminie.

Co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu po śmierci właściciela?

Zastanawiasz się nad tym, co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu po śmierci właściciela?

  • dowód własności pojazdu – może to być umowa darowizny zawarta z innym spadkobiercą czy prawomocne orzeczenie sądu,
  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dokument tożsamości,
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
  • dowód rejestracyjny auta (jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany.

Ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu?

Przerejestrowanie samochodu i wydanie nowych dokumentów wiąże się z pobraniem odpowiedniej opłaty, uzależnionej od konkretnego urzędu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że gdy samochód będzie miał już nowego właściciela, możliwe pozostaje jego sprzedanie, zezłomowanie, a także wyrejestrowanie. Wówczas nie będzie konieczne opłacenie składki ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Potrzebujesz więcej informacji na temat wyrejestrowania pojazdu po śmierci właściciela? Skontaktuj się z nami, aby spodziewać się szybkiej i konkretnej odpowiedzi w wybranym zakresie.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć