Ubezpieczenie Food Truck
Ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczenie Food Truck

Idea food trucków swego czasu była czymś zupełnie przełomowym. Mobilne restauracje pozwalały na łatwiejsze promowanie lokalnej gastronomii oraz zapewnienie ciepłego jedzenia wszędzie tam, gdzie jego dostępność była ograniczona. Ten dwa czynniki sprawiły zresztą, że food trucki stały się niezwykle popularne. Dzisiaj ich widok nikogo już nie dziwi, a ogólne opinie na temat jedzenia serwowanego przez obsługę food trucków stały się mocno podzielone. Mimo to food trucki jeszcze przed wiele lat będą gościć na polskich ulicach. Choćby z tego względu warto zastanowić się nad tematem ubezpieczenia tych pojazdów. Jakie polisy będą najważniejsze dla właściciela food trucka? W jaki sposób można zabezpieczyć wspomniany pojazd? Zapraszamy do lektury.

Co to jest food truck?

Mianem food trucka w teorii można określić każdy samochód, który służy do przygotowywania i sprzedaży jedzenia. Jest to dość uproszczona definicja, ale dobrze oddaje ona najważniejszą cechę takich pojazdów.

Naturalnie idea food trucków nie polega tylko na zwykłym gotowaniu we wnętrzu pojazdu. Dużo większe znaczenie ma możliwość przygotowywania i sprzedaży posiłków niemal we wszystkich miejscach. To właśnie dostarczenie mobilnej gastronomii w niedostępne wcześniej miejsca jest największą zaletą food trucków.

W tym miejscu trzeba jednak wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Abstrahując od samej specyfiki food trucków – każdy z nich jest pojazdem mechanicznym. To z kolei oznacza, że są one objęte regulacjami prawnymi, które zostały opracowane z myślą o takich pojazdach. Warto więc o tym pamiętać w kontekście ubezpieczeń.

Ile kosztuje utrzymanie food trucka?

Zasada rentowności biznesu jest prosta. Aby biznes był zyskowny, musi on generować dochody wyższe niż koszty prowadzenia działalności. Dlatego wszelkie wydatki ponoszone w związku z prowadzonym biznesem są bardzo istotnym aspektem dla przedsiębiorców. Trzeba więc zastanowić się nad tym, ile kosztuje utrzymanie food trucka.

Takie koszty należy podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich to wydatki związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością, czyli sprzedażą jedzenia. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę między innymi: koszt zakupu składników, ich przechowywania, przygotowania oraz sprzedaży. Drugi aspekt to z kolei wydatki związane z eksploatacją pojazdu. Tutaj należy mieć na uwadze: koszty paliwa, opłaty za miejsca parkingowe, koszty ewentualnych pozwoleń oraz innych opłat. Do tego należy także doliczyć ewentualne naprawy i wydatki związane stricte z eksploatacją pojazdu mechanicznego.

Powyższe wyliczenia mogą być zgoła odmienne w zależności od specyfiki serwowanych potraw i pokonywanych tras. Jednak dla uśrednienia można przyjąć, że utrzymanie food trucka będzie kosztować przynajmniej 5 tysięcy miesięcznie. Przy bardzo intensywnej eksploatacji koszty te mogą wzrosnąć do poziomu 10-15 tysięcy na miesiąc.

Jakie ubezpieczenie wybrać dla food trucka?

Co jasne, do kosztów eksploatacji food trucka należy także doliczyć zakup ubezpieczenia. Tutaj główną rolę odgrywa ubezpieczenie OC, czyli obowiązkowa polisa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Każdy food truck to przede wszystkim pojazd mechaniczny i jako taki jest objęty obowiązkiem posiadania OC. Dlatego też zakup oraz odnawianie takiej polisy będzie konieczne.

Dużo większe wątpliwości pojawiają się w kwestii ubezpieczeń dedykowanych food truckom. Z czego one wynikają? Otóż przez lata w Polsce nie było żadnej polisy, która byłaby w 100% przystosowana do specyfiki food trucków. Dzisiaj jest już nieco inaczej, ponieważ z ciekawą inicjatywą wyszła firma Warta. Asekurator wprowadził do oferty ubezpieczenie SMARTBIZNES z pakietem FOOD TRUCK. Taka polisa może zapewnić ochronę samego pojazdu, jak i znajdującego się w nim wyposażenia. Dodatkowo ochrona zostanie rozciągnięta na klientów, którzy mogliby doznać urazów podczas korzystania z food trucka.

Czy jest to jedyna alternatywa dla właścicieli takich pojazdów? Nie do końca. Warto bowiem pamiętać o tym, że wielu ubezpieczycieli oferuje klientom możliwość dopasowania zakresu sprzedawanych świadczeń. Toteż zainteresowane osoby mogą kupić zwykłe ubezpieczeniE mienia i przystosować je do specyfiki food trucka.

Jaki samochód można przerobić na food truck?

Idea food trucków kojarzy się z wolnością oraz swobodą w serwowaniu ciepłych posiłków. Jednak nie trzeba chyba tłumaczyć, że taka działalność nie byłaby możliwa w każdym pojeździe. Z gry automatycznie wypadają niemal wszystkie samochody osobowe. Jest w nich po prostu zbyt mało miejsca na prowadzenie jakiejkolwiek działalności. Dlatego właściciele food trucków stawiają przede wszystkim na popularne modele samochodów dostawczych.

Taka decyzja jest podyktowana kilkoma względami. Po pierwsze, samochody dostawcze mają bardzo praktyczną konstrukcję, która jest przystosowana do sprzedaży jedzenia. Tutaj liczy się choćby fakt, że kabina dla kierowcy i pasażera została oddzielona od tzw. paki. Dlatego też w drugiej części pojazdu można swobodnie umieścić wszystkie niezbędne akcesoria. Jednocześnie takie wyposażenie nie powinno negatywnie wpłynąć na samą eksploatację pojazdu.

Po drugie, używane samochody dostawcze są stosunkowo łatwo dostępne na rynku wtórnym. Rzecz jasna przy ich zakupie bardzo istotne będzie znalezienie egzemplarza w dobrym stanie technicznym. To z kolei może nie być łatwe, gdyż samochody dostawcze są naprawdę intensywnie eksploatowane. Mimo to warto poświęcić swój czas na poszukiwania, ponieważ taki zakup będzie fundamentem dalszej działalności.

Ostatnią kwestią będzie samo przerobienie auta dostawczego na food truck. Takiej usługi mogą podjąć się jedynie certyfikowane placówki warsztatowe. Co ciekawe, istnieje nawet specjalne oznaczenie przeznaczone dla placówek przeprowadzających takie przeróbki. Jest nim symbol – PKD 50.20.A.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze modele aut dostawczych przerabianych na food trucki, wybór jest całkiem spory. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o Fiatach Ducato oraz Mercedesach Sprinterach. Te auta są powszechnie wykorzystywane w branży dostawczej, a ich konstrukcja pozwala na stosunkowo łatwe przeróbki.

Najważniejsze informacje:

  • W ostatnich latach food trucki zyskały ogromną popularność jako nieoczywisty sposób na serwowanie jedzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy food truck to przede wszystkim pojazd mechaniczny. Dlatego wymaga on zakupu oraz późniejszego odnawiania ubezpieczenia OC.
  • Ponadto właściciele food trucków mogą zadbać o dodatkowe ubezpieczenie samego pojazdu oraz znajdującego się w nim wyposażenia. W ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka alternatyw dla osób szukających takich świadczeń.
  • Jedną z ciekawszych alternatyw dla właścicieli food trucków będzie polisa SMARTBIZNES od firmy Warta. Z drugiej strony liczni asekuratorzy mogą zaproponować sprzedaż polisy o indywidualnie dobranym zakresie ochrony. Takie ubezpieczenie również może spełnić swoje zadanie.
  • Przy planowaniu biznesu z użyciem food trucków warto wziąć pod uwagę różne koszty. Przede wszystkim samo utrzymanie takiego pojazdu będzie kosztować od 5 do nawet 15 tysięcy złotych miesięcznie.
  • Jeżeli chodzi o przerobienie samochodu na food truck, dobrym wyborem będzie popularny model dostawczy (np. Fiat Ducato). Warto jednak pamiętać, że tylko nieliczne warsztaty dysponują uprawnieniami do realizowania takich przeróbek. Ponadto koszt takiej przeróbki będzie stanowić kolejny istotny wydatek.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie polisy można kupić dla food trucka?
Podstawową polisą dla każdego pojazdu mechanicznego jest obowiązkowe OC. Poza nim właściciele food trucków mogą zdecydować się na zakup ubezpieczenia, które dodatkowo zabezpieczy ich pojazd. Może to być polisa SMARTBIZNES lub ubezpieczenie z indywidualnie dobranym zakresem ochrony.
Ile kosztuje utrzymanie food trucka?
Na miesięczne koszty utrzymania food trucka składają się liczne wydatki, takie jak: zakup paliwa, uiszczanie opłat za zezwolenia, zakup składników. Dla uproszczenia można jednak przyjąć, że będą to koszty rzędu 5-15 tysięcy złotych. Z tego względu właściciele food trucków muszą tak planować biznes, aby był on rentowny.
Jakie samochody można przerobić na food truck?
Najlepszym wyborem w tym przypadku będą popularne modele samochodów dostawczych. Mogą to być np.: Fiat Ducato, Volkswagen Transporter lub Mercedes Sprinter. Co istotne, prawo do przerabiania aut dostawczych mają tylko określone warsztaty. Dlatego znalezienie takiej placówki będzie kolejnym ważnym krokiem.