Zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy samochodowej? Warto pamiętać o tym, że mimo zakupu w niewielkiej ceny używanej przyczepy, niezbędne jest jej ubezpieczenie. Oczywiście koszt samego zakupu pozostaje uzależniony od wielu czynników. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na sprzęt nowy czy używany. Niemniej jednak, przed pierwszym wyjazdem na drogę z przyczepą, niezbędne jest dokładnego sprawdzenie tego, czy przyczepa jest zarejestrowana oraz czy posiadana ważne ubezpieczenie komunikacyjne. Jak sam zauważysz, koszt wykupu polisy OC przyczepy samochodowej nie należy do najwyższych, a kara jaką poniesiesz za brak jego wykupienia może okazać się nawet kilkukrotnie większa niż samo wykupienie ubezpieczenia.
Zazwyczaj samochód osoby to wystarczający pojazd z odpowiednią ilością miejsca do przewozu towaru lub bagażu. Niekiedy jednak okazuje się, że niezbędne jest użycie przyczepy samochodowej. Zakupem przyczepy jest obecnie niezwykle popularny ze względu na ich funkcjonalność i niewielką cenę. Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej przygody z przyczepą samochodową niezbędne jest sprawdzenie, czy pojazd ten jest zarejestrowany i czy posiada ważną polisę OC. Dlaczego wykupienie ubezpieczenia jest konieczne? Czy przyczepa samochodowa ze względu na to, że nie posiada silnika nie jest pojazdem? Sprawdźmy!
Co obejmuje ubezpieczenie przyczepy samochodowej?
Jak wcześniej udało nam się wspomnieć, przyczepa samochodowa nie posiada silnika. W dodatku najczęściej porusza się tylko i wyłącznie przez ciągnięty ją samochód lub z wykorzystanie innej siły, która płynie z zewnątrz. Właśnie dlatego dla wielu osób przyczepę nie można utożsamiać z pojazdami. Jak się jednak okazuje ustawodawcy twierdzą inaczej i w świetle prawa przyczepa jest… no właśnie czym? Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem i przepisami ustawy o ruchu drogowym, pojazd jest środkiem transportu. Jego przeznaczeniem jest poruszanie się pod drodze. Do kategorii pojazdów zaliczają się także inne maszyny i urządzenia, które są do tego przystosowane. Jak zatem nietrudno zauważyć, każda przyczepa samochodowa jest pojazdem mimo tego, że nie posiada własnego napędu.
W takiej sytuacji, kiedy kwalifikujemy przyczepę samochodową do pojazdów, aby korzystać z niej według przeznaczenia i zgodnie z obowiązującym prawem, niezbędne pozostaje wykupienie polisy OC.
Wykupienie ubezpieczenia dla przyczepy samochodowej nie jest oczywistym faktem dla wszystkich kierowców. W sytuacji, gdy weźmiemy pod uwagę szkody, które zostały spowodowane w momencie, kiedy przyczepa była złączona z samochodem lub niefortunnie się odłączyła, wówczas rzeczywiście kupno osobnego OC dla przyczepy samochodowej byłoby niepotrzebne. Wtedy szkody zostałyby pokryte z ubezpieczenia samochodu.
Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że nie jest możliwe to, aby wykluczyć, że szkody na osobach lub innych pojazdach doszły w sytuacji, kiedy przyczepa była odłączona od samochodu. W momencie, gdy przyczepa samochodowa stoczy się z ustalonego miejsca postoju lub odłączy się od auta i nie będzie się toczyć, winą za zdarzenie zostaną obarczeni jej posiadacze. Wówczas konieczne będzie pokrycie kosztów wyrządzonych szkód z własnej kieszeni, a takie koszty mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.
Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy samochodowej?
Aby ustalić cenę polisy OC przyczepy samochodowej, głównym wyznacznikiem jest jej waga. Posiadanie przyczepy o masie do 750 kilogramów, wiąże się z kosztem jej ubezpieczenia w granicy około 40-50 złotych rocznie. W przypadku cięższych przyczep, koszt wykupu polisy OC może okazać się znacznie wyższy. Elementem, który wpływ na cenę polisy jest również wiek pojazdu. Ubezpieczenie nowej przyczepy kempingowej może wiązać się z poniesiem kosztów mniejszych nawet o kilkadziesiąt złotych.
Należy pamiętać każde o tym, że ubezpieczenie przyczepy nie każdorazowo wiąże się z braniem pod uwagę wieku kierowcy i miejsca zamieszkania przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Z jakich względów niezbędne jest dopełnienie wszelkiego typu formalności i właściwe ubezpieczenie przyczepy samochodowej? Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że za brak ważnego OC możemy spodziewać się kary w wysokości 190-930 złotych. To znacznie wyższy koszt, niż zakup rocznego ubezpieczenia przyczepy samochodowej.
Jak ubezpieczyć przyczepę samochodową online?
Ubezpieczenie przyczepy samochodowej jest możliwe niemal we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Niestety większość z nich nie zapewnia możliwości online. Jeśli chcesz sprawdzić kalkulację wykupienia polisy OC, warto przejść do kalkulacji online, która została zapewniona przez Generali.
Dowiedz się więcej na temat możliwych form ubezpieczenia przyczepy samochodowej w tym również w wersji online. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że wszystkie opłaty związane z rejestracją przyczepy samochodowej wynoszą 121,50 zł. Każda przyczepa samochodowa musi być uprzednio zarejestrowana w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania jej prawnego właściciela.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć przyczepę samochodową?
Chcesz dowiedzieć się większej ilości niezbędnych informacji na temat tego, gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie przyczepy samochodowej? Nie wiesz, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybrać? Skorzystaj z dostępnej porównywarki ubezpieczeniowej online, aby móc cieszyć się ze znalezienia najlepszej oferty na rynku. W tej sposób nie tylko uchronisz się przed skutkami finansowymi pechowych sytuacji i różnych zdarzeń losowych, ale również uda Ci się wybrać odpowiednią propozycję w konkurencyjnej cenie.
Czy ubezpieczenie przyczepki samochodowej jest konieczne?
Tak, ubezpieczenie przyczepki samochodowej pozostaje niezbędne. Kara za brak ważnej polisy OC nie powinna nas dziwić i należy od stosunkowo wysokich w porównaniu z wykupem ubezpieczenia. Nie należy lekceważyć tej konieczności. Posiadanie ważnego ubezpieczenia przyczepy samochodowej pomoże nam również uchronić się przed niespodziewanymi wydatkami własnej kieszeni, co powinno przekonać do wykupu tejże polisy osoby niezdecydowane.