Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób powinno być skonstruowane wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak je wypełnić i pobrać gotowy druk? W takiej sytuacji warto pozostać i przeczytać nasz artykuł. Życie pisze różne scenariusze i samochodowa stłuczka może zdarzyć się nawet w najmniej spodziewanych okolicznościach. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby stać się sprawcą lub zostać “uderzonym” przez inny pojazd. W sytuacji, kiedy przydarzy Ci się kolizja, warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. W ten sposób nie będziesz mieć większych kłopotów związanych z ewentualnym odszkodowaniem, jakie zostanie przekazane ze względu na ubezpieczenie komunikacyjne.

W momencie, kiedy do wypadku doszło w Polsce, ale nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu, nie ma konieczności do tego, aby wzywać policję na miejsce zdarzenia. Kiedy uda Wam się rozstrzygnąć, kto ponosi odpowiedzialność za kolizję, co jest niezwykle istotne podczas trwania procesu likwidacji szkód, warto wypełnić dokument, taki jak wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Z tego też względu, coraz więcej kierowców decyduje się na wydrukowanie i posiadanie w aucie gotowego dokumentu do wypełnienia.

Czym jest wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Wspólne oświadczenie drogowe można wpisać w momencie, kiedy zarówno osoba poszkodowana, jak i sprawca zdarzenia dojdą w sposób polubowny, co do tego, kto jest winny zdarzenia. W tej sytuacji, kiedy nikt nie ucierpiał możliwe jest wpisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym bez wezwania na miejsce patrolu policji.

Odpowiednio spisane oświadczenie drogowe może pomóc Ci w sytuacji, kiedy sprawca zdarzenia na etapie ubiegania się o wypłacenie odszkodowania zmieni zdanie odnośnie przebiegu kolizji. Wówczas warto jednak poprzeć pismo spisanymi zeznaniami świadków, które należy wykonać na miejscu zdarzenia. Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym powinno być możliwie najbardziej dokładne. To znaczy, aby zawrzeć na nim nie tylko datę zdarzenia drogowego, ale również podać konkretną godzinę.

Jak wypełnić wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Wypełnienie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym jest niezwykle ważne w szczególności na etapie uzyskiwania odszkodowania za kolizję i naprawy powstałych szkód. Mamy nadzieję, że takie sytuacje nie będą się zdarzać często. Jeśli jednak chcesz być we właściwy sposób zabezpieczony na wypadek, gdyby taka sytuacja miała miejsce, sprawdź, jak wypełnić wspólnie oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Jeśli masz problem i zdarzyła się kolizja drogowa – w przypadku, kiedy żaden uczestnik ruchu drogowego nie doznał kolizji, wezwanie policji na miejsce zdarzenia nie jest konieczne.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Co powinno zawierać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Nie posiadasz gotowego wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym? W takiej sytuacji, możesz sporządzić ten dokument ręcznie. Co powinno ono zawierać? Przede wszystkim:

  • szczegółowy opis miejsca zdarzenia, łącznie z numerami domów, dokładnym opisem skrzyżowania i nazwami ulic,
  • dane osobowe sprawcy i osoby poszkodowanej, w tym ich imiona i nazwiska, adresy zamieszkania i adresy korespondencyjne. Dla dopełnienia formalności niezbędne będzie również podanie serii i numeru dowodu osobistego, a także kategorię posiadanego prawa jazdy,
  • numery rejestracyjne, które są jednymi z najważniejszych danych identyfikujących każdy z pojazdów,
  • wszelkie informacje, które dotyczą ubezpieczenia komunikacyjnego, w tym nazwy zakładu ubezpieczeniowe, numeru polisy OC i jej ważności.

Oświadczenie powinno również posiadać informacje o tym, kto przyznał się do spowodowania kolizji drogowej. Niezbędne okaże się również szczegółowe opisanie okoliczności kolizji oraz tego, co konkretnie zostało uszkodzone. Warto wykonać szkic i spisać oświadczenia świadków zdarzenia.

Wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym do pobrania

Potrzebujesz wzoru wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym do pobrania? Skorzystaj z naszego gotowego dokumenty, który bez trudu wypełnisz na miejscu zdarzenia. Mamy nadzieję jednak, że tego typu dokumenty nie będą Ci potrzebne. Jeśli jednak zdarzy się tego typu pechowa sytuacja, najważniejsze pozostaje zachowanie spokoju. Musimy pamiętać, że takie sytuacje zdarzają się losowo i nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Posiadanie wzoru wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym do pobrania to niezwykle prosty sposób na to, aby błyskawicznie spisać niezbędne dane sprawcy i poszkodowanego.

Potrzebujesz pomocy w zakresie wypłacenia ubezpieczenia komunikacyjnego? A może chcesz dowiedzieć się więcej na temat niezbędnych informacji z zakresu wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym? Skontaktuj się z nami już teraz!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć