winiety dania 2023
Winiety 2024

Dania

Spośród wszystkich państw skandynawskich to Szwecja oraz Dania są położone najbliżej Polski. Gdyby kierować się tylko odległością, najbliższą alternatywą wydaje się Szwecja. Jednakże wbrew pozorom to Dania może być łatwiejszym celem dla turystów. Dlaczego? Ponieważ podróż własnym samochodem do Szwecji wymaga skorzystania z promu. Natomiast trasa do Danii może biec przez terytorium Niemiec oraz mosty łączące poszczególne wyspy. Dlatego to właśnie Dania jest często wybierana przez turystów jako pierwszy kraj do odbycia skandynawskiej podróży. Co więc warto wiedzieć o poruszaniu się po miejscowych drogach? Ile kosztują winiety Dania 2024 i kto musi je zakupić? Czy winiety Dania są obowiązkowe dla wszystkich? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

Czy winiety Dania są obowiązkowe?

Dania oraz inne kraje skandynawskie uchodzą wśród turystów za naprawdę drogie. Rzeczywiście ceny w takich państwach są zdecydowanie wyższe niż w Europie Środkowej. Przez to koszt zorganizowania podróży będzie w tym przypadku wyraźnie większy Z drugiej strony warto wiedzieć o tym, że wysokie ceny przekładają się na wyższy komfort życia. W Skandynawii wszelkie usługi stoją bowiem na wysokim poziomie, a niektóre są przy tym całkowicie bezpłatne. Co ciekawe, taka zasada odnosi się między innymi do… dróg ekspresowych i autostrad!

W Danii wszelkie drogi ekspresowe, autostrady i inne podobne odcinki pozostają bezpłatne dla posiadaczy aut osobowych. Jedynym wyjątkiem jest przejazd mostami łączącymi np. Danię ze Szwecją. Taki przejazd może generować dodatkowe opłaty w wysokości około 30-40 euro (140-185 złotych). Na szczęście są to jedyne opłaty, którymi muszą martwić się kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli. Tym samym planowanie podróży po Danii nie wymaga uwzględnienia dodatkowych opłat autostradowych.

Kto musi mieć ważną winietę?

Co ciekawe, powyższa zasada dotyczy także wielu pojazdów o większych gabarytach. Zasadniczo w Danii jedynie największe samochody ciężarowe przewożące ładunek muszą mieć ważną winietę drogową. Jest to tzw. eurowinieta Dania, która obowiązuje także w kilku innych państwach (np. w Szwecji i Luksemburgu). Toteż zawodowi kierowcy muszą regularnie kupować taką winietę, gdyż jest ona niezbędna w czasie podróży po Europie.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Danii

Opłaty drogowe w Danii dla ciężarówek 2024

We wspomnianym wyżej systemie najważniejszym dokumentem jest e-winieta. Tym samym nie ma tutaj mowy o standardowych naklejkach na szyby. Zamiast tego kierowcy upoważnieni do zakupu winiety Dania mogą zamówić ją przez internet lub za pomocą specjalnej aplikacji. W obydwu przypadkach procedura zakupu wygląda bardzo podobnie. Kierowca musi najpierw wybrać rodzaj winiety i jej długość, a następnie opłacić ją online (kartą bankową lub paliwową). Gotowa winieta zostaje wówczas wysłana w formie elektronicznego potwierdzenia zakupu, a numery rejestracyjne pojazdu trafiają do specjalnej bazy danych. Dzięki temu policjanci mogą łatwo skontrolować, czy kierowca jest w posiadaniu winiety Dania.

Winieta Dania cena 2024

Eurowiniety mogą mieć mocno zróżnicowaną cenę. Wszystko ze względu na to, że taka cena jest uzależniona od kilku czynników. W przypadku eurowiniet największe znaczenie mają: długość okresu ochrony, liczba osi pojazdu oraz klasa emisji spalin. Toteż winieta dla mniejszych aut z bardziej ekologicznym spalaniem będzie zdecydowanie tańsza. Co jasne, zawodowi kierowcy nie zawsze mają na to wpływ, ponieważ auto zazwyczaj zapewnia im pracodawca. Na szczęście to w kwestii pracodawcy będzie leżeć również opłacenie kosztów zakupu winiety Dania. Cena za jednodniową winietę wynosi w 2024 roku dokładnie 12 euro. Natomiast winieta z dłuższym okresem ważności będzie już kosztować przynajmniej kilkaset euro.

Jeżeli zaś chodzi o posiadaczy samochodów osobowych, oni mogą zapłacić jedynie za przejazd wspomnianymi wyżej mostami. Z drugiej strony alternatywą dla przejazdu mostem może być przeprawa promowa. Dlatego kierowcy sami powinni sprawdzać, które rozwiązanie będzie dla nich korzystniejsze. To z kolei będzie zależeć między innymi od zaplanowanej trasy podróży.

Winiety są niezwykle ważnymi dokumentami dla kierowców. Jednak przed wyjazdem warto kupić również inne dokumenty. Bardzo potrzebne może być choćby ubezpieczenie turystyczne do Danii.

Najważniejsze informacje:

  • W Danii kierowcy samochodów osobowych oraz motocykliści nie muszą kupować żadnej winiety. Takie osoby mogą poruszać się autostradami bez dodatkowych opłat.
  • Wspomniane winiety są obowiązkowe tylko dla osób kierujących samochodami ciężarowymi. Toteż tacy kierowcy muszą zadbać o zakup winiety, gdyż w przeciwnym razie narażają się na wysokie kary.
  • Dania nie ma jednak własnych winiet drogowych. Kraj ten należy bowiem do systemu tzw. eurowiniety, która obowiązuje również w Szwecji, Holandii i innych krajach. Dlatego to ona jest tutaj wymaganym dokumentem.
  • Zakup eurowiniety jest możliwy na kilka sposobów. Kierowcy mogą skorzystać choćby z dedykowanej strony internetowej systemu eurowiniety. Ponadto taki dokument można kupić za pomocą specjalnych aplikacji.
  • Ceny eurowiniety wynoszą zazwyczaj kilkaset euro. Nieco tańszą alternatywą są winiety krótkoterminowe (np. jednodniowe lub tygodniowe). Takie winiety można nabyć już za 12-30 euro.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak zapłacić za autostradę w Danii?
Kierowcy samochodów osobowych oraz motocykliści w ogóle nie muszą za nią płacić. Dla nich przejazdy duńskimi autostradami będą zupełnie darmowe. Jedynym wydatkiem będą ewentualne opłaty za przejazdy mostami łączącymi Danię ze Szwecją.
Jaka winieta na Danię?
W Danii winiety są wymagane jedynie od kierowców samochodów ciężarowych. Co istotne, Dania nie ma własnych winiet. Ten kraj należy bowiem do systemu eurowiniety i to właśnie ją powinni zakupić kierowcy samochodów ciężarowych.
Ile kosztuje winieta na Danię?
Ceny wspomnianych winiet są uzależnione od ogólnego cennika systemu eurowiniety. W 2024 roku za jednodniową lub tygodniową winietę trzeba zapłacić 12-30 euro. Natomiast koszt zakupu winiet o dłuższym okresie ważności będzie już liczony w setkach euro.