Spośród wszystkich państw skandynawskich to Szwecja oraz Dania są położone najbliżej Polski. Gdyby kierować się tylko odległością, najbliższą alternatywą wydaje się Szwecja. Jednakże wbrew pozorom to Dania może być łatwiejszym celem dla turystów. Dlaczego? Ponieważ podróż własnym samochodem do Szwecji wymaga skorzystania z promu. Natomiast trasa do Danii może biec przez terytorium Niemiec oraz mosty łączące poszczególne wyspy. Dlatego to właśnie Dania jest często wybierana przez turystów jako pierwszy kraj do odbycia skandynawskiej podróży. Co więc warto wiedzieć o poruszaniu się po miejscowych drogach. Ile kosztują winiety Dania 2022 i kto musi je zakupić?

Czy na Danii są wymagane winiety?

Dania oraz inne kraje skandynawskie uchodzą wśród turystów za naprawdę drogie. Rzeczywiście ceny w takich państwach są zdecydowanie wyższe niż w Europie Środkowej. Z drugiej strony warto wiedzieć o tym, że wysokie ceny przekładają się na komfort życia. W Skandynawii wszelkie usługi stoją bowiem na wysokim poziomie, a niektóre są przy tym bezpłatne. Taka zasada odnosi się między innymi do… dróg ekspresowych i autostrad!

W Danii wszelkie drogi ekspresowe, autostrady i inne podobne odcinki pozostają bezpłatne dla posiadaczy aut osobowych. Jedynym wyjątkiem jest przejazd mostami łączącymi np. Danię ze Szwecją. Taki przejazd może generować dodatkowe opłaty w wysokości około 30-40 euro (140-185 złotych). Na szczęście są to jedyne opłaty, którymi muszą martwić się kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Danii?

Co ciekawe, powyższa zasada dotyczy także wielu pojazdów o większych gabarytach. Zasadniczo w Danii jedynie największe samochody ciężarowe przewożące ładunek muszą mieć ważną winietę drogową. Jest to tzw. eurowinieta, która obowiązuje także w kilku innych państwach (np. w Szwecji i Luksemburgu). Toteż zawodowi kierowcy muszą regularnie kupować taką winietę, gdyż jest ona niezbędna w czasie podróży po Europie.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Danii

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Danii?

Wspomniany wyżej system eurowiniet opiera się na stosowaniu tzw. e-winiet. Tym samym nie ma tutaj mowy o standardowych naklejkach na szyby. Zamiast tego kierowcy upoważnieni do zakupu eurowiniety mogą zamówić ją przez internet lub za pomocą specjalnej aplikacji. W obydwu przypadkach procedura zakupu wygląda bardzo podobnie. Kierowca musi najpierw wybrać rodzaj winiety i jej długość, a następnie opłacić ją online (kartą bankową lub paliwową). Gotowa winieta zostaje wówczas wysłana w formie elektronicznego potwierdzenia zakupu, a numery rejestracyjne pojazdu trafiają do specjalnej bazy danych. Dzięki temu policjanci mogą łatwo skontrolować, czy kierowca wykupił wymaganą eurowinietę.

Ile kosztują winiety Dania 2022?

Eurowiniety mogą mieć mocno zróżnicowaną cenę. Wszystko ze względu na to, że taka cena jest uzależniona od kilku czynników. W przypadku eurowiniet największe znaczenie mają: długość okresu ochrony, liczba osi pojazdu oraz klasa emisji spalin. Toteż winieta dla mniejszych aut z bardziej ekologicznym spalaniem będzie zdecydowanie tańsza. Co jasne, zawodowi kierowcy nie zawsze mają na to wpływ, ponieważ auto zazwyczaj zapewnia im pracodawca. Na szczęście to w kwestii pracodawcy będzie leżeć również opłacenie kosztów zakupu eurowiniety.

Jeżeli zaś chodzi o posiadaczy samochodów osobowych, oni mogą zapłacić jedynie za przejazd wspomnianymi wyżej mostami. Z drugiej strony alternatywą dla przejazdu mostem może być przeprawa promowa. Dlatego kierowcy sami powinni sprawdzać, które rozwiązanie będzie dla nich korzystniejsze.

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Danii.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć