Austria

Austriackie kurorty zlokalizowane w Alpach są popularnym celem dla turystów również w sezonie letnim. Ponadto miejscowe autostrady umożliwiają szybką podróż do krajów bałkańskich i państw Europy Zachodniej. Jeżeli jednak ktoś planuje wyjazd do Austrii, powinien pamiętać o kwestii winiet. Czy są one obowiązkowe na austriackich autostradach? Ile kosztują winiety Austria 2022 i gdzie można je kupić?

Czy w Austrii są wymagane winiety?

Austria należy do licznego grona europejskich państw, w których obowiązuje system winiet. Dlatego kierowcy udający się do Austrii muszą pamiętać o dokonaniu takiego zakupu.

Winiety Austria obowiązują właściwie na wszystkich autostradach, a także niektórych drogach szybkiego ruchu. Z tego względu bez ważnej winiety poruszanie się po terytorium Austrii będzie mocno utrudnione. Co gorsza, brak winiety w czasie jazdy po płatnym odcinku może skutkować nałożeniem mandatu. W Austrii kierowcy złapani na jeździe bez winiety mogą od razu uiścić grzywnę w wysokości 120 euro (ok. 160 złotych). Co ważne, taka kara w przypadku motocyklistów wynosi tylko 65 euro. Niestety, odmowa przyjęcia mandatu grozi skierowaniem sprawy do sądu. Wówczas kierowca naraża się na karę wynoszącą nawet kilka tysięcy euro! Nie warto więc dopuścić do takiej sytuacji.

UWAGA!

Niektóre odcinki drogowe w Austrii mają status dodatkowo płatnych. W ich przypadku winieta nie wystarczy, ponieważ kierowca musi uiścić dodatkową opłatę. Na szczęście jest to dosłownie parę odcinków w skali całego kraju.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Austrii?

Niestety, obecnie Austriacy praktycznie nie przewidują wyjątków w zakresie zwolnienia grup kierowców z obowiązku posiadania winiety. Toteż wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą dysponować takim dokumentem. Dotyczy to zarówno kierowców samochodów osobowych i aut z przyczepami, jak i motocyklistów. Dlatego też zakup winiety przed wyjazdem do Austrii jest po prostu obowiązkowy.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Austrii

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Austrii?

Specyfika austriackich winiet (inaczej Winiety Austria) polega na tym, że są one dostępne w dwojakiej formie. Pierwszą z nich jest zwykła winieta w formie naklejki na szybę. Do dzisiaj spora grupa kierowców stawia właśnie na naklejaną formę winiety, ponieważ jest ona od razu widoczna. Dzięki temu nie ma ryzyka, że funkcjonariusze zatrzymają samochód w celu skontrolowania ważności winiety.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

UWAGA!

Każdego roku w Austrii zmienia się wzór i kolor naklejanych winiet. Przykładowo, jeszcze w 2021 roku kierowcy otrzymywali winiety koloru zielonego. W 2022 roku austriackie winiety mają kolor pomarańczowy i po tym można je rozpoznać.

Drugą formą jest z kolei winieta elektroniczna, którą można łatwo zakupić online. W przypadku tego dokumentu kierowca uzyskuje tylko elektroniczne potwierdzenie zakupu. Rzecz jasna takie potwierdzenie również będzie honorowane w razie ewentualnej kontroli drogowej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że brak winiety na szybie może skutkować nieco częstszymi kontrolami.

Od wybranego rodzaju winiety zależy także sposób jej zakupu. Tradycyjne naklejane winiety można łatwo kupić na stacjach benzynowych lub stacjonarnych automatach sprzedaży. Takie punkty zazwyczaj znajdują się w okolicy płatnych dróg. Natomiast elektroniczną winietę można kupić na stronie internetowej asfinag.at lub w aplikacji App Unterwegs. W przypadku zakupu online potwierdzenie zostanie wysłane na adres e-mail. Warto więc zapisać je i zgrać na smartfona, aby móc łatwo okazać winietę w razie kontroli.

Ile kosztuje winieta Austria 2022?

Niewątpliwie Austria uchodzi za dość drogi kraj, ponieważ ceny wielu lokalnych usług są bardzo wysokie. Dobra wiadomość dla kierowców jest jednak taka, że nie dotyczy to winiet. Austriackie winiety są bowiem dostępne w przystępnych cenach!

Kierowcy mają do wyboru trzy rodzaje winiet o różnym okresie ważności. Co jasne, dłuższe winiety będą odpowiednio droższe:

  1. Winieta ważna przez 10 dni kosztuje 9,60 euro (około 45 złotych).
  2. Wersja 60-dniowej winiety oznacza wydatek rzędu 28,2 euro (około 132 złote).
  3. Najdłuższa roczna winieta to z kolei wydatek wynoszący 93,8 euro (około 440 złotych).

Co istotne, winiety przeznaczone dla motocyklistów uwzględniają 50% zniżki w stosunku do powyższych cen.

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Austrii.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć