winiety austria 2023
Winiety 2024

Austria

Austriackie kurorty zlokalizowane w Alpach są popularnym celem dla turystów również w sezonie letnim. Ponadto miejscowe autostrady umożliwiają szybką podróż do krajów bałkańskich i państw Europy Zachodniej. Jeżeli jednak ktoś planuje wyjazd do Austrii, powinien pamiętać o kwestii winiet. Czy są one obowiązkowe na austriackich autostradach? Ile kosztują winiety Austria 2024 i gdzie można je kupić?

Czy w Austrii są wymagane winiety?

Austria należy do licznego grona europejskich państw, w których obowiązuje system winiet. Dlatego kierowcy udający się do Austrii muszą pamiętać o dokonaniu takiego zakupu.

Winiety Austria obowiązują właściwie na wszystkich autostradach, a także niektórych drogach szybkiego ruchu. Z tego względu bez ważnej winiety poruszanie się po terytorium Austrii będzie mocno utrudnione. Co gorsza, brak winiety w czasie jazdy po płatnym odcinku może skutkować nałożeniem mandatu. W Austrii kierowcy złapani na jeździe bez winiety mogą od razu uiścić grzywnę w wysokości 120 euro (ok. 160 złotych). Co ważne, taka kara w przypadku motocyklistów wynosi tylko 65 euro. Niestety, odmowa przyjęcia mandatu grozi skierowaniem sprawy do sądu. Wówczas kierowca naraża się na karę wynoszącą nawet kilka tysięcy euro! Nie warto więc dopuścić do takiej sytuacji.

UWAGA!

Niektóre odcinki drogowe w Austrii mają status dodatkowo płatnych. W ich przypadku winieta nie wystarczy, ponieważ kierowca musi uiścić dodatkową opłatę. Na szczęście jest to dosłownie parę odcinków w skali całego kraju.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Austrii?

Niestety, obecnie Austriacy praktycznie nie przewidują wyjątków w zakresie zwolnienia grup kierowców z obowiązku posiadania winiety. Toteż wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą dysponować takim dokumentem. Dotyczy to zarówno kierowców samochodów osobowych i aut z przyczepami, jak i motocyklistów. Dlatego też zakup winiety przed wyjazdem do Austrii jest po prostu obowiązkowy.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Austrii

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Austrii?

Specyfika austriackich winiet polega na tym, że są one dostępne w dwojakiej formie. Pierwszą z nich jest zwykła winieta w formie naklejki na szybę. Do dzisiaj spora grupa kierowców stawia właśnie na naklejaną formę winiety Austria. Powód jest bardzo prosty. Mianowicie taka winieta jest od razu widoczna. Dzięki temu nie ma ryzyka, że funkcjonariusze zatrzymają samochód w celu skontrolowania ważności winiety Austria.

Winiety Austria – jaki mają kolor?

W tym miejscu można przytoczyć pewną ciekawostkę. Otóż każdego roku w Austrii zmienia się wzór i kolor naklejanych winiet. Przykładowo, jeszcze w 2021 roku wszyscy kierowcy otrzymywali winiety Austria koloru zielonego. W 2022 roku austriackie winiety miały kolor pomarańczowy. W 2023 roku kolor fioletowy i po tym można było je rozpoznać. Natomiast w 2024 roku winiety Austria mają kolor żółty.

E-winiety w Austrii

Drugą formą są z kolei elektroniczne winiety Austria, które można łatwo zakupić online. W przypadku tego dokumentu kierowca uzyskuje tylko elektroniczne potwierdzenie zakupu. Rzecz jasna takie potwierdzenie również będzie honorowane w razie ewentualnej kontroli drogowej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że brak winiety na szybie może skutkować nieco częstszymi kontrolami. Dlatego kierowcy w miarę możliwości powinni mieć potwierdzenie zakupu winiety przy sobie. Dzięki temu będą mogli szybko okazać je funkcjonariuszom w razie kontroli drogowej.

Jak kupić winietę do Austrii online?

Od wybranego rodzaju winiety zależy przede wszystkim sposób jej zakupu. Tradycyjne naklejane winiety Austria można łatwo i szybko kupić na stacjach benzynowych lub stacjonarnych automatach sprzedaży. Takie punkty zazwyczaj znajdują się w okolicy płatnych dróg. Natomiast winiety Austria online można kupić na stronie internetowej asfinag.at lub w aplikacji App Unterwegs. W przypadku zakupu online potwierdzenie zostanie wysłane na adres e-mail. Warto więc zapisać je i zgrać na smartfona, aby móc łatwo okazać winietę w razie kontroli.

Ile kosztują winiety Austria w 2024 roku?

Niewątpliwie Austria uchodzi za dość drogi kraj, ponieważ ceny wielu lokalnych usług są bardzo wysokie. Dobra wiadomość dla kierowców jest jednak taka, że nie dotyczy to winiet. Austriackie winiety są bowiem dostępne w przystępnych cenach!

Kierowcy mają do wyboru trzy rodzaje winiet o różnym okresie ważności. Co jasne, dłuższe winiety będą odpowiednio droższe:

  1. Winieta jednodniowa kosztuje 8,60 euro (około 36 zł). Jest to nowość od 2024 roku którą można kupić tylko online
  2. Winieta ważna przez 10 dni kosztuje 11,50 euro (około 49 złotych).
  3. Wersja 60-dniowej winiety oznacza wydatek rzędu 29 euro (około 135 złotych).
  4. Najdłuższa roczna winieta to z kolei wydatek wynoszący 96,4 euro (około 455 złotych).

Co istotne, winiety Austria przeznaczone dla motocyklistów uwzględniają 50% zniżki w stosunku do powyższych cen.

Oprócz winiet przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Austrii.

Najważniejsze informacje:

  • W Austrii winiety drogowe obowiązują praktycznie na wszystkich odcinkach autostrad. Jeżeli więc kierowca planuje wyjazd do tego kraju własnym samochodem, zakup winiety będzie konieczny.
  • Co ciekawe, austriackie winiety można zakupić w dwóch formach. Pierwszą z nich jest tradycyjna winieta papierowa, którą należy nakleić na szybę. Z kolei drugą alternatywą jest e-winieta.
  • Dwie wersje winiet sprawiają, że ich zakupu można dokonać zarówno przez internet, jak i w punktach stacjonarnych. Wybór należy więc do kierowcy.
  • Austriackie winiety są dostępne w 3 wariantach czasowych. Najkrótsza winieta obowiązuje przez 10 dni. Z kolei najdłuższa winieta zachowuje ważność przez cały rok.
  • Najtańsza winieta w Austrii kosztuje niespełna 10 euro, czyli około 46 złotych. Za miesięczną winietę trzeba będzie zapłacić 29 euro (około 135 złotych), a za roczną nieco ponad 96 euro (około 450 złotych).

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak opłacić autostradę w Austrii?
W zdecydowanej większości przypadków zakup winiety jest równoznaczny z dokonaniem płatności za przejazd autostradą. Jednak w tym miejscu trzeba dodać, że w Austrii znajdują się także nieliczne drogi objęte dodatkowym systemem opłat. Kierowcy powinni więc o tym pamiętać.
Gdzie kupić winiety w Austrii?
Austriackie winiety są dostępne w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej. Papierowe winiety można bez problemu kupić w licznych punktach sprzedaży na terenie Austrii. Z kolei e-winietę można po prostu zamówić przez internet.
Ile kosztują winiety w Austrii?
Ceny winiet zależą przede wszystkim od wybranego okresu ważności. Najkrótsza winieta 10-dniowa jest zarazem najtańsza, gdyż kosztuje niecałe 10 euro (około 46 złotych). Natomiast za winiety z dłuższym terminem ważności trzeba będzie już zapłacić 29 euro (za miesięczną) lub 96,4 euro (za roczną).