Czechy

Podróżowanie czeskimi autostradami to codzienność dla wielu mieszkańców południowej Polski. Z takich dróg mogą również korzystać turyści, którzy planują odwiedzenie jednego z czeskich miast. Ponadto autostrady zlokalizowane w Czechach są doskonałymi drogami tranzytowymi dla osób udających się np. do Austrii. Nic więc dziwnego, że spora grupa polskich kierowców okazjonalnie korzysta z takich autostrad. Przy tym warto jednak pamiętać o ważnej kwestii, czyli winietach. W Czechach system winiet funkcjonuje już od wielu lat, ale ostatnio przeszedł pewną modyfikację. Na czym ona polegała? Ile kosztują winiety Czechy 2022 i gdzie można ją kupić?

Czy w Czechach są wymagane winiety?

Czeskie drogi można podzielić na trzy kluczowe kategorie. Pierwszą z nich są autostrady, na których z reguły obowiązują winiety. Drugą grupę tworzą rozmaite drogi lokalne, czyli wszelkie drogi zwolnione z dodatkowych opłat. Z kolei trzecia grupa składa się z dróg, które zazwyczaj są płatne, ale taka odpłatność została chwilowo zawieszona. Toteż w praktyce czeskie winiety obecnie obowiązują na niemal wszystkich odcinkach autostrad.

Tutaj warto także podkreślić, że praktycznie wszyscy kierowcy w Czechach korzystają z winiet. Dlaczego? Ponieważ winiety obowiązują na tych najpopularniejszych odcinkach komunikacyjnych. Co prawda, kierowcy mogliby usilnie szukać okrężnych dróg, ale nie ma to większego sensu. Toteż zakup Winiety Czechy będzie inwestycją w możliwość wygodnego i szybkiego podróżowania po czeskich autostradach.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Czechach?

Nasi południowi sąsiedzi przewidują pewne wyjątki dotyczące konieczności zakupu winiet. To zaś oznacza, że właściciele niektórych pojazdów mogą poruszać się po wspomnianych drogach bez zakupionej winiety. Komu przysługuje taki przywilej?

Z obowiązku zakupu winiety są zwolnieni kierowcy podróżujący:

  • autami zabytkowymi (dotyczy tylko aut zarejestrowanych w Czechach);
  • samochodami z napędem elektrycznym;
  • autami z napędem wodorowym;
  • samochodami typu hybrydowego plug-in (z emisją CO² poniżej 50 g na kilometr).

Właściciele opisanych samochodów muszą jednak wypełnić specjalny formularz, jeżeli ich auto nie jest zarejestrowane w Czechach. Dopiero po jego wypełnieniu kierowcy mogą zostać zwolnieni z obowiązkowej opłaty.

To z kolei oznacza, że kierowcy podróżujący zwykłymi samochodami osobowymi muszą kupić winietę. Na szczęście z takiego obowiązku zwolnione są również przyczepy.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Czechach

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Czech?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Przez długie lata zakup czeskich winiet był możliwy tylko w specjalnych punktach stacjonarnych. Po uiszczeniu opłaty kierowca otrzymywał potwierdzenie zakupu winiety oraz specjalną naklejkę na szybę. To właśnie taka naklejka była symbolem posiadania ważnej winiety. Jednak od pewnego czasu w Czechach obowiązują nowe regulacje w tym zakresie. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Przede wszystkim obecnie sprzedaż winiet odbywa się drogą elektroniczną poprzez państwową platformę eDalnice. Jest to bardzo praktyczne oraz wygodne rozwiązanie dla kierowców. Cała procedura zakupu winiety sprowadza się bowiem do kilku prostych kroków:

  1. Najpierw kierowca musi wybrać rodzaj winiety oraz długość jej ważności.
  2. Później trzeba wprowadzić do systemu informacje na temat auta, numerów rejestracyjnych i kraju rejestracji pojazdu.
  3. Następnie kierowca musi już tylko wskazać początek okresu obowiązywania winiety oraz wskazać swoje ewentualne prawo do ulgowej opłaty.
  4. Ostatnim krokiem będzie opłacenie winiety i odbiór elektronicznego potwierdzenia zakupu, które trafi na wskazany adres e-mail.

Ile kosztuje winieta Czechy 2022?

Na szczęście wprowadzone niedawno zmiany w żaden sposób nie odbiły się na cenach czeskich winiet. W ich przypadku stawki pozostają więc na poziomie obowiązującym w 2021 roku. Zatem jak kształtują się takie opłaty?

Obecnie kierowcy mogą zakupić trzy rodzaje winiet, czyli: winietę 10-dniową, 30-dniową oraz całoroczną. Ich koszt wynosi odpowiednio:

  • 310 koron czeskich (około 58 złotych) za winietę 10-dniową;
  • 440 koron czeskich (82 złote) za winietę 30-dniową;
  • 1500 koron czeskich (około 280 złotych) za winietę całoroczną.

UWAGA!

Właściciele samochód napędzanych gazem ziemnym lub butanem mogą liczyć na 50% ulgi przy zakupie winiet. Jednak nie dotyczy to właścicieli aut ze zwykłą instalacją LPG.

Jeżeli chodzi o kary za brak winiety, maksymalna kara może wynieść nawet 20 tysięcy koron czeskich, czyli około 3700 złotych! Toteż przed planowanym wyjazdem do Czech warto pamiętać o zakupie winiety.

Oprócz Winiety Czechy, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Czech.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć