winiety czechy 2023
Winiety 2024

Czechy

Podróżowanie czeskimi autostradami to codzienność dla wielu mieszkańców południowej Polski. Z takich dróg mogą również korzystać turyści, którzy planują odwiedzenie jednego z czeskich miast. Ponadto autostrady zlokalizowane w Czechach są doskonałymi drogami tranzytowymi dla osób udających się np. do Austrii. Nic więc dziwnego, że spora grupa polskich kierowców okazjonalnie korzysta z takich autostrad. Przy tym warto jednak pamiętać o ważnej kwestii, czyli winietach. U naszych południowych sąsiadów winiety funkcjonują już od wielu lat, ale ostatnio ich system przeszedł pewną modyfikację. Na czym ona polegała? Ile kosztują winiety Czechy 2024 i gdzie można je kupić?

Czy winiety Czechy 2024 są obowiązkowe?

Czeskie drogi można podzielić na trzy kluczowe kategorie. Pierwszą z nich są autostrady, na których z reguły obowiązują winiety Czechy. Drugą grupę tworzą rozmaite drogi lokalne, czyli wszelkie drogi zwolnione z dodatkowych opłat. Z kolei trzecia grupa składa się z dróg, które zazwyczaj są płatne, ale taka odpłatność została chwilowo zawieszona. Toteż w praktyce winiety Czechy obecnie obowiązują na niemal wszystkich odcinkach autostrad.

Tutaj warto także podkreślić, że praktycznie wszyscy Czesi korzystają z krajowych winiet. Dlaczego? Ponieważ winiety Czechy są wymagane na tych najpopularniejszych odcinkach komunikacyjnych. Co prawda, kierowcy mogliby usilnie szukać okrężnych dróg, ale nie ma to większego sensu. Toteż zakup winiety będzie inwestycją w możliwość wygodnego i szybkiego podróżowania po czeskich autostradach.

Dla jakich pojazdów winiety Czechy nie są konieczne?

Nasi południowi sąsiedzi przewidują pewne wyjątki dotyczące konieczności zakupu winiet. To zaś oznacza, że właściciele niektórych pojazdów mogą poruszać się po wspomnianych drogach bez zakupionej winiety. Komu przysługuje taki przywilej?

Z obowiązku zakupu winiety są zwolnieni kierowcy podróżujący:

 • autami zabytkowymi (dotyczy tylko aut zarejestrowanych w Czechach);
 • samochodami z napędem elektrycznym;
 • autami z napędem wodorowym;
 • samochodami typu hybrydowego plug-in (z emisją CO² poniżej 50 g na kilometr).

Właściciele opisanych samochodów muszą jednak wypełnić specjalny formularz, jeżeli ich auto nie jest zarejestrowane w Czechach. Dopiero po jego wypełnieniu kierowcy mogą zostać zwolnieni z obowiązkowej opłaty. Nie trzeba chyba dodawać, że kierowcy ponoszą pełną odpowiedzialność za wpisanie informacji zgodnych z prawdą. Za celowe podanie nieprawdziwych danych na temat pojazdu kierowca naraża się na grzywnę.

To z kolei oznacza, że kierowcy podróżujący zwykłymi samochodami osobowymi muszą kupić winietę. Na szczęście winiety Czechy nie dotyczą przyczep, dlatego w ich przypadku nie trzeba kupować kolejnego dokumentu.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Czechach

Gdzie kupić winiety Czechy?

Przez długie lata zakup czeskich winiet był możliwy tylko w specjalnych punktach stacjonarnych. Po uiszczeniu opłaty kierowca otrzymywał potwierdzenie zakupu winiety oraz specjalną naklejkę na szybę. To właśnie taka naklejka była symbolem posiadania ważnej winiety. Jednak od pewnego czasu w Czechach obowiązują nowe regulacje w tym zakresie. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

E-winiety Czechy gdzie kupić?

Przede wszystkim obecnie sprzedaż winiet odbywa się drogą elektroniczną poprzez państwową platformę eDalnice. Jest to bardzo praktyczne oraz wygodne rozwiązanie dla kierowców. Cała procedura zakupu winiety sprowadza się bowiem do kilku prostych kroków:

 1. Najpierw kierowca musi wybrać rodzaj winiety oraz okres jej ważności.
 2. Później trzeba wprowadzić do systemu informacje na temat auta, numerów rejestracyjnych i kraju rejestracji pojazdu.
 3. Następnie kierowca musi już tylko wskazać początek okresu obowiązywania winiety oraz wskazać swoje ewentualne prawo do ulgowej opłaty.
 4. Ostatnim krokiem będzie opłacenie winiety i odbiór elektronicznego potwierdzenia zakupu, które trafi na wskazany adres e-mail.

Ile kosztuje winieta Czechy 2024?

Po ponad 15 latach Czesi zdecydowali się na zmianę cen swoich winiet. Zatem jak dokładnie kształtują się takie opłaty?

Obecnie kierowcy mogą zakupić cztery rodzaje winiet, czyli: winietę 1-dniową, 10-dniową, 30-dniową oraz całoroczną. Ich koszt wynosi odpowiednio:

 • 200 koron czeskich za winietę 1-dniową;
 • 270 koron czeskich za winietę 10-dniową;
 • 430 koron czeskich za winietę 30-dniową;
 • 2300 koron czeskich za winietę całoroczną.

Ceny za przejazdy polskimi i czeskimi autostradami

Na podstawie podanych wyliczeń można szybko dojść do wniosku, że w Czechach przejazd autostradami jest tańszy. Co prawda, zakup najkrótszej winiety to w przeliczeniu około 58 złotych. Jest więc to kwota wyższa niż cena pojedynczego przejazdu autostradą w Polsce.

Jednak wystarczy tylko wspomnieć, że już przy kilku przejazdach takie równanie wypada na korzyść Czech. Każdy kolejny przejazd jeszcze bardziej zwiększa opłacalność zakupu winiety. To najlepiej pokazuje, że system winiet może być dla kierowców zdecydowanie bardziej opłacalny niż system opłat bramkowych. Czy kierowcy doczekają się podobnego rozwiązania w Polsce? Na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Obniżona cena winiety Czechy 2024

Właściciele samochód napędzanych gazem ziemnym lub butanem mogą liczyć na 50% ulgi przy zakupie winiet. Jednak nie dotyczy to właścicieli aut ze zwykłą instalacją LPG.

Jeżeli chodzi o kary za brak winiety, maksymalna kara może wynieść nawet 20 tysięcy koron czeskich, czyli około 3700 złotych! Toteż przed planowanym wyjazdem do Czech warto pamiętać o jej zakupie. Co więcej, warto wówczas wziąć pod uwagę trasę całej podróży. Jeżeli bowiem kierowca będzie przejeżdżać również np. przez Austrię, niezbędny będzie także zakup winiety Austria.

Oprócz Winiety Czechy przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Czech.

Najważniejsze informacje:

 • W Czechach, podobnie jak w wielu europejskich krajach, kierowcy muszą mieć winietę, aby móc leganie poruszać się autostradami. Taka winieta jest wymagana na niemal wszystkich najpopularniejszych węzłach komunikacyjnych w państwie.
 • Czeskie regulacje prawne przewidują kilka zwolnień z obowiązku zakupu winiety. Takie zwolnienie przysługuje między innymi posiadaczom aut zabytkowych lub pojazdów z napędem elektrycznym. Natomiast posiadacze aut napędzanych gazem ziemnym albo butanem uzyskują 50% ulgi przy zakupie winiet.
 • Od pewnego czasu w Czechach obowiązuje elektroniczny system winiet. Dzięki temu kierowcy mogą wygodnie kupować winiety przez internet. W tym celu należy skorzystać np. z portalu eDalnice.
 • Ceny czeskich winiet od dobrych kilku lat pozostają na tym samym poziomie. Dlatego ich zakup jest korzystnym rozwiązaniem pod względem cenowym. Za czeską winietę trzeba zapłacić 310 (około 58 złotych), 440 (około 82 złote) lub 1500 koron (około 280 złotych). Ceny te dotyczą odpowiednio: 10-dniowych, miesięcznych lub całorocznych winiet.
 • Powyższe ceny sprawiają, że przejazd czeskimi autostradami okazuje się stosunkowo tani. Dlatego zakup winiety będzie dobrym wyborem dla większości kierowców.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy trzeba kupować winiety w Czechach?
Tak, gdyż winiety są niezbędne dla osób podróżujących autostradami. Co prawda, kierowcy mogą na siłę wybierać okrężne drogi i tym samym uniknąć zakupu winiety. Jednak podróżowanie z tym dokumentem będzie po prostu szybsze i wygodniejsze.
Jak kupić winiety w Czechach?
Czesi przeszli na system elektronicznych winiet, dlatego taki dokument najłatwiej będzie kupić przez internet. W tym celu można skorzystać choćby z oficjalnego kanału sprzedażowego, czyli serwisu eDalnice. Niemniej winiety nadal można kupić stacjonarnie np. na przygranicznych stacjach benzynowych.
Ile kosztuje winieta czeska na 10 dni?
Za 10-dniową winietę trzeba w Czechach zapłacić 310 koron, czyli około 58 złotych. Z kolei cena miesięcznej winiety to 440 koron (około 82 złote), a rocznej 1500 koron (około 280 złotych). To zaś sprawia, że przejazdy czeskimi autostradami, zwłaszcza przy częstych podróżach, okazują się stosunkowo tanie.