winiety luksemburg 2023
Winiety 2024

Luksemburg

Luksemburg to jedno z najmniejszych państw członkowskich Unii Europejskiej. Jego powierzchnia wynosi zaledwie nieco ponad 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Mimo tak niewielkiej powierzchni w Luksemburgu znajduje się niespełna 150 kilometrów autostrad. To z kolei sprawia, że kierowcy zadają sobie uzasadnione pytania dotyczące zakupu winiet. Czy w Luksemburgu trzeba się o nie martwić? Ile kosztują winiety Luksemburg 2024 i gdzie można je kupić?

Czy winiety Luksemburg są obowiązkowe?

W krajach Europy Zachodniej winiety są powszechnie obowiązującym rozwiązaniem. Dlatego kierowcy podróżujący po takich państwach zawsze szukają informacji na temat zakupu winiet. Jak więc ta kwestia wygląda w przypadku winiety Luksemburg?

Już od dłuższego czasu Luksemburg należy do systemu eurowiniet. Jest to system pobierania opłat za przejazd autostradami w kilku europejskich państwach. Należą do niego między innymi: Dania, Szwecja i właśnie Luksemburg.

Tym samym na niewielkim terytorium tego kraju rzeczywiście obowiązują winiety. Mamy jednak dobrą wiadomość, ponieważ nie są one obowiązkowe dla wszystkich kierowców. Z tego względu tylko osoby kierujące określonymi pojazdami są zobowiązane do zakupu winiet.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Luksemburgu?

Cały system eurowiniet powstał z myślą o samochodach ciężarowych. Jest to w pełni uzasadnione z punktu widzenia ekologii. To właśnie pojazdy ciężarowe generują bowiem najwięcej spalin, przez co ich kierowcy muszą uiszczać dodatkowe opłaty. Z drugiej strony eurowinieta stanowi jedyny rodzaj winiety obowiązujący w Luksemburgu. Dlatego kierowcy np. samochodów osobowych, busików i innych pojazdów są zwolnieni z obowiązku jej zakupu. Tacy kierowcy mogą więc bez żadnych dodatkowych opłat poruszać się po autostradach w Luksemburgu!

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Luksemburgu

Winiety Luksemburg – gdzie można je kupić i ile kosztują?

Elektroniczna eurowinieta jest wydawana z myślą o zawodowych kierowcach samochodów ciężarowych. Dlatego też sprzedaż takich świadczeń odbywa się przez specjalną stronę – https://www.eurovignettes.eu/. Za jej pomocą można łatwo zamówić, a także opłacić eurowinietę. Co ważne, eurowinieta jest uniwersalna, co oznacza, że obowiązuje ona we wszystkich krajach należących do opisanego systemu. Dzięki temu kierowca może kupić tylko jedną eurowinietę i zyskać możliwość jazdy po autostradach np. w Holandii i Luksemburgu. Jest więc to naprawdę praktyczne rozwiązanie.

Na cenę eurowiniety w największym stopniu wpływają dwa czynniki, czyli rodzaj pojazdu oraz jego klasa emisji spalin. Mniejsze pojazdy z bardziej ekologicznym napędem są objęte niższymi opłatami. Natomiast pozostali kierowcy będą musieli uiścić nieco wyższe opłaty przy zakupie drogowej winiety Luksemburg.

Co jasne, dotyczy to tylko zawodowych kierowców ciężarówek. Wszyscy pozostali mogą poruszać się po Luksemburgu bez konieczności zakupu winiet ani ponoszenia innych opłat drogowych!

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga.

Najważniejsze informacje:

  • Na terytorium Luksemburga obowiązują winiety drogowe. Jednak dobra wiadomość jest taka, że nie dotyczą one wszystkich kierowców.
  • Kierowcy samochodów osobowych oraz motocykliści są zwolnieni z obowiązku zakupu winiet. Takie osoby mogą więc poruszać się po Luksemburgu bez ponoszenia dodatkowych opłat.
  • Winiety Luksemburg są natomiast obowiązkowe dla kierowców samochodów ciężarowych. W ich przypadku zakup winiety staje się więc koniecznością.
  • W Luksemburgu obowiązuje tzw. eurowinieta. Jest to dokument o zasięgu międzynarodowym, który obowiązuje np. w Danii oraz Holandii.
  • Cena eurowiniety jest uzależniona od kilku czynników, takich jak: rodzaj pojazdu oraz klasa emisji spalin. Dlatego cena takiej winiety może różnić się w zależności od indywidualnego przypadku.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy na Luksemburg potrzebna jest winieta?
Kierowcy samochodów osobowych oraz motocykliści nie są zobowiązani do zakupu winiet drogowych w Luksemburgu. Takie osoby mogą więc swobodnie planować swoją podróż. Winiety Luksemburg są z kolei obowiązkowe dla osób kierujących samochodami ciężarowymi.
Jakie winiety trzeba kupić w Luksemburgu?
Kierowcy samochodów ciężarowych muszą dokonać zakupu eurowiniety. Jest to uniwersalny rodzaj winiety, który obowiązuje w kilku europejskich krajach.
Gdzie można kupić winiety na Luksemburg?
Eurowiniety już od dłuższego czasu można kupować za pośrednictwem internetu. Kierowcy mają do dyspozycji dwie metody zakupu. Pierwszą z nich będzie skorzystanie z dedykowanej strony internetowej, a drugą zakup winiety poprzez aplikację.