Luksemburg

Luksemburg to najmniejsze państwo członkowskie Unii Europejskiej. Jego powierzchnia wynosi zaledwie nieco ponad 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Mimo tak niewielkiej powierzchni w Luksemburgu znajduje się niespełna 150 kilometrów autostrad. To z kolei sprawia, że kierowcy zadają sobie uzasadnione pytania dotyczące zakupu winiet. Czy w Luksemburgu trzeba się o nie martwić? Ile kosztują winiety Luksemburg 2022 i gdzie można je kupić?

Czy w Luksemburgu są wymagane winiety?

Już od dłuższego czasu Luksemburg należy do systemu eurowiniet. Jest to system pobierania opłat za przejazd autostradami w kilku europejskich państwach. Należą do niego między innymi: Dania, Szwecja i właśnie Luksemburg.

Tym samym na terytorium najmniejszego państwa Unii Europejskiej obowiązują winiety. Jednakże nie są one obowiązkowe dla wszystkich kierowców!

Jakie pojazdy wymagają winiet w Luksemburgu?

Cały system eurowiniet powstał z myślą o samochodach ciężarowych. To te pojazdy generują bowiem najwięcej spalin, przez co ich kierowcy muszą uiszczać dodatkowe opłaty. Z drugiej strony eurowinieta stanowi jedyny rodzaj winiety obowiązujący w Luksemburgu. Dlatego kierowcy np. samochodów osobowych, busików i innych pojazdów są zwolnieni z obowiązku jej zakupu. Tacy kierowcy mogą więc bez żadnych dodatkowych opłat poruszać się po autostradach w Luksemburgu!

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Luksemburgu

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Luksemburga?

Eurowinieta jest wydawana z myślą o zawodowych kierowcach samochodów ciężarowych. Dlatego też sprzedaż takich świadczeń odbywa się przez specjalną stronę – https://www.eurovignettes.eu/. Za jej pomocą można łatwo zamówić, a także opłacić eurowinietę. Co ważne, eurowinieta jest uniwersalna, co oznacza, że obowiązuje ona we wszystkich krajach należących do opisanego systemu. Dzięki temu kierowca może kupić tylko jedną eurowinietę i zyskać możliwość jazdy po autostradach np. w Holandii i Luksemburgu. Jest więc to naprawdę praktyczne rozwiązanie.

Ile kosztują winiety Luksemburg 2022?

Na cenę eurowiniety w największym stopniu wpływają dwa czynniki, czyli rodzaj pojazdu oraz jego klasa emisji spalin. Mniejsze pojazdy z bardziej ekologicznym napędem są objęte niższymi opłatami. Natomiast pozostali kierowcy będą musieli uiścić nieco wyższe opłaty przy zakupie drogowej eurowiniety.

Co jasne, dotyczy to tylko zawodowych kierowców ciężarówek. Wszyscy pozostali mogą poruszać się po Luksemburgu bez konieczności zakupu winiet ani ponoszenia innych opłat drogowych!

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Luksemburga.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć