Holandia

Holandia to jeden z najpopularniejszych europejskich kierunków pod kątem emigracji zarobkowej. W efekcie niektóre holenderskie miasta mogą poszczycić się liczną diasporą Polaków i osób innej narodowości. Nie można jednak lekceważyć tego, że Holandia jest bardzo atrakcyjnym państwem również dla zwykłych turystów. Jeśli jednak obcokrajowiec zamierza poruszać się po holenderskich drogach własnym samochodem, powinien uiścić stosowne opłaty. Czy w Holandii obowiązują zwykłe winiety? Ile kosztują winiety Holandia 2022 i gdzie można je kupić?

Czy w Holandii są wymagane winiety?

Drogowe winiety stały się obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem w wielu europejskich krajach. Dzięki zakupowi takiej winiety kierowca może korzystać z autostrad i innych odpłatnych dróg. Jednakże Holendrzy zdecydowali się na inne rozwiązanie, ponieważ w tym państwie nie obowiązują zwykłe winiety.

Brak winiet nie oznacza jednak, że kierowcy zostaną zwolnieni ze wszelkich opłat drogowych. W Holandii powszechnym rozwiązaniem stały się opłaty za przejazdy niektórymi tunelami. Tym samym kierowca musi wiedzieć o ich istnieniu. Za przejazd holenderskimi tunelami trzeba zapłacić średnio 5 euro. Tylko pojazdy o specyficznych wymiarach (np. przekraczające 12 metrów długości) mogą zostać objęte nieco wyższymi opłatami.

Niemniej jednak samochody osobowe są zwolnione z obowiązku zakupu jakichkolwiek winiet. Kierowcy mogą więc swobodnie korzystać z dróg ekspresowych oraz autostrad, gdyż nie są one objęte dodatkowymi opłatami.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Holandii?

Co istotne, zwolnienie z obowiązku zakupu winiet dotyczy tylko samochodów osobowych oraz pojazdów prywatnych. Natomiast kierowcy ciężarówek muszą już kupić holenderską winietę, aby uzyskać możliwość korzystania z autostrad. Ten obowiązek dotyczy wszystkich pojazdów ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton. Toteż wszystkie firmy logistyczne i transportowe działające na terytorium Holandii muszą pamiętać o zakupie miejscowych winiet.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Holandii

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Holandii?

Zwykli kierowcy nie muszą przejmować się zakupem holenderskich winiet. Jednakże zawodowi kierowcy powinni już o tym pamiętać. W jaki sposób można zakupić takie winiety? Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowego serwisu eurovignettes.eu. Za jego pomocą można szybko zamówić winietę przystosowaną do danego typu pojazdu.

Jeżeli jednak kierowca zapomni o zakupie winiety online, może dokonać takiej transakcji również poprzez wybrane aplikacje (np. DKV). Innym rozwiązaniem będzie tradycyjny zakup winiety na stacji benzynowej. Dzięki temu uzyskanie holenderskiej winiety nie powinno stanowić problemu.

Ile kosztują winiety Holandia 2022?

Jedynymi opłatami ponoszonymi przez kierowców samochodów osobowych są te za przejazdy tunelami. Ich średnia wysokość wynosi 5 euro (około 23 złote). Natomiast zawodowi kierowcy muszą już kupić pełnoprawną winietę na holenderskie autostrady. Co ciekawe, ceny takich winiet zależą nie tylko od okresu ważności, ale również od klasy pojazdu.

Zasadniczo jednodniowa holenderska winieta zawsze kosztuje 12 euro. Ta uniwersalna opłata zostanie naliczona niezależnie od klasy pojazdu. Zróżnicowanie cenowe pojawia się dopiero przy zakupie dłuższej winiety. W przypadku winiety tygodniowej ceny mogą wahać się od 20 do około 60 euro. Natomiast przy winiecie miesięcznej będą to kwoty rzędu kilkudziesięciu albo kilkuset euro. Tym samym ceny winiet rocznych sięgają już kilku tysięcy euro!

Na szczęście firmy logistyczne mogą bez większych problemów wliczyć taki wydatek w koszty prowadzenia działalności. Dzięki temu zakup holenderskich winiet nie obciąży firmowego budżetu.

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Holandii.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć