winiety holandia 2023
Winiety 2024

Holandia

Holandia to jeden z najpopularniejszych europejskich kierunków pod kątem emigracji zarobkowej. W efekcie niektóre holenderskie miasta mogą poszczycić się liczną diasporą Polaków i osób innej narodowości. Nie można jednak lekceważyć tego, że Holandia jest bardzo atrakcyjnym państwem również dla zwykłych turystów. Jeśli jednak obcokrajowiec zamierza poruszać się po holenderskich drogach własnym samochodem, powinien uiścić stosowne opłaty. Czy w kraju tulipanów obowiązują zwykłe winiety autostradowe? Ile kosztują winiety Holandia 2024 i gdzie można je kupić?

Winiety Holandia – czy są obowiązkowe?

Drogowe winiety stały się obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem w wielu europejskich krajach. Dzięki zakupowi takiej winiety kierowca może korzystać z autostrad i innych odpłatnych dróg. Jednakże Holendrzy zdecydowali się na inne rozwiązanie, ponieważ w tym państwie nie obowiązują zwykłe winiety.

Opłaty drogowe w Holandii

Brak winiet nie oznacza jednak, że kierowcy zostaną zwolnieni ze wszelkich opłat drogowych. W Holandii powszechnym rozwiązaniem stały się opłaty za przejazdy niektórymi tunelami. Za przejazd holenderskimi tunelami trzeba zapłacić średnio 5 euro. Tym samym nie są to szczególnie wysokie opłaty, ale kierowca muszą wiedzieć o ich istnieniu. Czy od tej ceny zdarzają się wyjątki? Tak, ale są one bardzo nieliczne. Tak naprawdę tylko pojazdy o specyficznych wymiarach (np. przekraczające 12 metrów długości) mogą zostać objęte nieco wyższymi opłatami.

Niemniej jednak samochody osobowe są zwolnione z obowiązku zakupu jakiejkolwiek winiety Holandia. Kierowcy mogą więc swobodnie korzystać z dróg ekspresowych oraz autostrad, gdyż nie są one objęte dodatkowymi opłatami.

E-winiety Holandia – dla kogo są obowiązkowe?

Co istotne, zwolnienie z obowiązku zakupu winiet dotyczy tylko samochodów osobowych oraz pojazdów prywatnych. Natomiast kierowcy ciężarówek muszą już kupić holenderską winietę, aby uzyskać możliwość korzystania z autostrad. Ten obowiązek dotyczy wszystkich pojazdów ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton. Toteż wszystkie firmy logistyczne i transportowe działające na terytorium Holandii muszą pamiętać o zakupie miejscowych winiet. W przeciwnym wypadku kierowcy narażają się na mandaty. Co gorsza, ich wysokość jest w Holandii szczególnie duża. Dlatego na zakupie winiety Holandia nie należy oszczędzać.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Holandii

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Holandii?

Zwykli kierowcy nie muszą przejmować się zakupem holenderskich winiet. Jednakże zawodowi kierowcy powinni już o tym pamiętać. W jaki sposób można zakupić takie winiety? Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowego serwisu eurovignettes.eu. Za jego pomocą można szybko zamówić winietę przystosowaną do danego typu pojazdu. Sam interfejs tego systemu jest dosyć intuicyjny, co powinno ułatwić całą procedurę. Ponadto obecnie w tym systemie dostępne są różne formy płatności.

Jeżeli jednak kierowca zapomni o zakupie winiety online, może dokonać takiej transakcji również poprzez wybrane aplikacje (np. DKV). Innym rozwiązaniem będzie tradycyjny zakup winiety na stacji benzynowej. Dzięki temu uzyskanie holenderskiej winiety nie powinno stanowić problemu.

Jak sprawdzić czy eurowinieta została wykupiona? W tym celu wystarczy wejść na pocztę elektroniczną, ponieważ to tam powinno trafić potwierdzenie zakupu. Po udanej transakcji stosowne potwierdzenie będzie również wyświetlać się w aplikacji mobilnej. Warto więc sprawdzić, czy taki komunikat faktycznie jest widoczny na ekranie.

Ile kosztują winiety Holandia 2024?

Jedynymi opłatami ponoszonymi przez kierowców samochodów osobowych są te za przejazdy tunelami. Ich średnia wysokość wynosi 5 euro (około 23 złote). Natomiast zawodowi kierowcy muszą już kupić pełnoprawną winietę na holenderskie autostrady. Co ciekawe, cena winiety Holandia zależy nie tylko od okresu jej ważności, ale również od klasy pojazdu. Dlatego też w tym przypadku cennik winiet będzie zróżnicowany.

Zasadniczo jednodniowa holenderska winieta zawsze kosztuje 12 euro. Ta uniwersalna opłata zostanie naliczona niezależnie od klasy pojazdu. Zróżnicowanie cenowe pojawia się dopiero przy zakupie dłuższej winiety. W przypadku winiety tygodniowej ceny mogą wahać się od 20 do około 60 euro. Natomiast przy winiecie miesięcznej będą to kwoty rzędu kilkudziesięciu albo kilkuset euro. Tym samym ceny winiet rocznych sięgają już kilku tysięcy euro!

Na szczęście firmy logistyczne mogą bez większych problemów wliczyć zakup winiety Holandia w koszty prowadzenia działalności. Dzięki temu zakup holenderskich winiet nie obciąży firmowego budżetu. Wszyscy księgowi powinni więc o tym pamiętać.

Oprócz winiety Holandia przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Holandii.

Najważniejsze informacje:

  • W Holandii istnieją określone winiety autostradowe. Jednak trzeba przyznać, że regulacje dotyczące zakupu takich winiet różnią się od tych obowiązujących w wielu europejskich krajach.
  • Podstawową różnicą jest to, że w Holandii z zakupu winiet są zwolnieni kierowcy samochód osobowych oraz motocykliści. Oni mogą poruszać się po lokalnych autostradach bez żadnych opłat dodatkowych.
  • Holenderskie winiety są więc przeznaczone tylko dla kierowców samochodów ciężarowych. Tym samym muszą oni dysponować ważną winietą, aby nie narazić się na wysoki mandat.
  • Holandia należy do systemu eurowiniety i to ona jest dokumentem obowiązującym na miejscowych autostradach. Taką winietę można łatwo zamówić za pomocą dedykowanej strony internetowej lub aplikacji.
  • Ceny eurowiniety zależą od okresu jej ważności oraz rodzaju pojazdu. Przykładowo, jednodniowa holenderska winieta kosztuje 12 euro. Natomiast za winiety o dłuższym okresie ważności trzeba już będzie zapłacić kilkadziesiąt lub kilkaset euro.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Holandii potrzebne są winiety?
Tak, ale nie wszystkim. Kierowcy samochodów osobowych oraz motocykliści są całkowicie zwolnieni z obowiązku posiadania winiet. Takie osoby muszą płacić jedynie za przejazdy określonymi tunelami. Natomiast winiety są już obowiązkowe w przypadku osób kierujących pojazdami ciężarowymi.
Jak wykupić eurowinietę na Holandię?
Holandia należy do systemu eurowiniety, która obowiązuje także w kilku innych europejskich państwach. Taką winietę można wykupić za pomocą oficjalnej strony internetowej lub wielu dedykowanych aplikacji.
Ile kosztuje winieta w Holandii?
Ceny eurowiniet nie są jednolite, gdyż wszystko zależy od okresu ważności takiej winiety oraz rodzaju prowadzonego pojazdu. Ich ceny mogą więc wynosić od kilkunastu (za winiety jednodniowe) do nawet kilkuset euro.