Szwecja

Szwecja jako państwo skandynawskie kojarzy się z wysokim standardem życia i równie wysokimi cenami. Nic więc dziwnego, że osoby planujące wyjazd do tego pięknego kraju muszą dysponować odpowiednim budżetem. Dotyczy to również kierowców, gdyż miejscowe ceny paliw są znacznie wyższe od tych obowiązujących w Polsce. Czy jednak zakup paliwa będzie jedynym wydatek dla kierowców podróżujących do Szwecji? Kogo obowiązują winiety Szwecja 2022 i gdzie można je zakupić?

Czy w Szwecji trzeba mieć winiety?

Dania oraz Szwecja to dwa kraje należące do tzw. systemu eurowiniety. To oznacza, że obowiązuje w nich jeden uniwersalny wzór winiety. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla zawodowych kierowców. Dzięki takiemu systemowi kierowcy mogą ograniczyć się do zakupu tylko jednej winiety. Taki dokument będzie bowiem ważny we wszystkich państwach należących do systemu eurowiniety. Obecnie są to: Dania, Szwecja, Holandia i Luksemburg.

W tym miejscu należy jednak podkreślić, że eurowinieta jest obowiązkowa tylko dla zawodowych kierowców. Tym samym turyści podróżujący samochodami osobowymi tudzież motocyklami po Szwecji nie muszą mieć winiet. Ponadto w Szwecji wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu pozostają bezpłatne. Tym samym podróżowanie własnym samochodem staje się bardzo przystępną alternatywą.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Szwecji?

Wspomniana wyżej eurowinieta jest jedynym dokumentem wymaganym na szwedzkich drogach. Co ciekawe, nawet w jej przypadku można wskazać liczne grupy kierowców zwolnionych z obowiązku zakupu eurowiniety. Tak naprawdę dokument ten będzie wymagany jedynie w przypadku osób kierujących pojazdami o łącznej masie przekraczającej 12 ton. Wówczas zakup eurowiniety jest już obowiązkowy. Natomiast pozostali kierowcy mogą swobodnie korzystać ze szwedzkich dróg.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Szwecji

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Szwecji?

W celu zakupu eurowiniety kierowcy mogą skorzystać ze strony – https://www.eurovignettes.eu/. Jest to oficjalna platforma opisanego systemu. Dzięki niej można szybko kupić winietę oraz sprawdzić wszystkie najważniejsze informacje na temat tego dokumentu. Tym samym będzie to najlepszy sposób dla wszystkich zawodowych kierowców, którzy muszą zadbać o zamówienie takiej winiety.

Ile kosztują winiety Szwecja 2022?

Cena eurowiniety zależy przede wszystkim od tego, jakim pojazdem kieruje dana osoba. Pod tym względem szczególne znaczenie ma typ pojazdu oraz klasa emisji spalin. To od tych aspektów w głównej mierze zależy stawka obowiązująca przy zakupie eurowiniety.

Należy jednak pamiętać, iż takie opłaty nie dotyczą kierowców aut osobowych ani innych pojazdów o masie poniżej 12 ton. Powstaje więc pytanie, czy takie osoby muszą pokryć jakiekolwiek opłaty drogowe w Szwecji? Zasadniczo nie. Jedyny wyjątek dotyczy osób, które chcą skorzystać z mostów łączących Danię oraz Szwecję. Takie przejazdy są bowiem obciążone dodatkowymi opłatami w wysokości około 30-40 euro (czyli około 140-185 złotych). Toteż kierowcy planujący podróż między tymi krajami powinni wiedzieć o istnieniu takich opłat. Na szczęście w ich przypadku będą to jedyne ważniejsze koszty!

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Szwecji.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć