winiety szwecja 2023
Winiety 2024

Szwecja

Szwecja jako państwo skandynawskie kojarzy się z wysokim standardem życia i równie wysokimi cenami. Nic więc dziwnego, że osoby planujące wyjazd do tego pięknego kraju muszą dysponować odpowiednim budżetem. Dotyczy to również kierowców, gdyż miejscowe ceny paliw są znacznie wyższe od tych obowiązujących w Polsce. Czy jednak zakup paliwa będzie jedynym wydatek dla kierowców podróżujących do Szwecji? Kogo obowiązują winiety Szwecja 2024 i gdzie można je zakupić?

E-winieta – czy jest potrzebna w Szwecji?

Dania oraz Szwecja to dwa kraje należące do tzw. systemu eurowiniety. To oznacza, że obowiązuje w nich jeden uniwersalny wzór winiety. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla zawodowych kierowców. Dzięki takiemu systemowi kierowcy mogą ograniczyć się do zakupu tylko jednej winiety. Taki dokument będzie bowiem ważny we wszystkich państwach należących do systemu eurowiniety. Obecnie są to: Dania, Szwecja, Holandia i Luksemburg.

Kto musi kupić eurowinietę?

W tym miejscu należy jednak podkreślić, że szwedzka elektroniczna eurowinieta jest obowiązkowa tylko dla zawodowych kierowców. Tym samym turyści podróżujący samochodami osobowymi tudzież motocyklami po Szwecji nie muszą mieć winiet. Ponadto w Szwecji wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu pozostają bezpłatne. Tym samym podróżowanie własnym samochodem staje się bardzo przystępną alternatywą.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Szwecji?

Wspomniana wyżej winieta jest jedynym dokumentem wymaganym na szwedzkich drogach. Co ciekawe, nawet w jej przypadku można wskazać liczne grupy kierowców zwolnionych z obowiązku zakupu eurowiniety. Tak naprawdę dokument ten będzie wymagany jedynie w przypadku osób kierujących pojazdami o łącznej masie przekraczającej 12 ton. Wówczas zakup eurowiniety jest już obowiązkowy. Natomiast pozostali kierowcy mogą swobodnie korzystać ze szwedzkich dróg.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Szwecji

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Szwecji?

W celu zakupu eurowiniety kierowcy mogą skorzystać ze strony – https://www.eurovignettes.eu/. Jest to oficjalna platforma opisanego systemu. Dzięki niej można szybko kupić winietę oraz sprawdzić wszystkie najważniejsze informacje na temat tego dokumentu. Tym samym będzie to najlepszy sposób dla wszystkich zawodowych kierowców, którzy muszą zadbać o zamówienie takiej winiety.

Ile kosztują winiety Szwecja 2024?

Cena eurowiniety zależy przede wszystkim od tego, jakim pojazdem kieruje dana osoba. Pod tym względem szczególne znaczenie ma typ pojazdu oraz klasa emisji spalin. To od tych aspektów w głównej mierze zależy stawka obowiązująca przy zakupie eurowiniety.

Należy jednak pamiętać, iż takie opłaty nie dotyczą kierowców aut osobowych ani innych pojazdów o masie poniżej 12 ton. Powstaje więc pytanie, czy takie osoby muszą pokryć jakiekolwiek opłaty drogowe w Szwecji? Zasadniczo nie. Jedyny wyjątek dotyczy osób, które chcą skorzystać z mostów łączących Danię oraz Szwecję. Takie przejazdy są bowiem obciążone dodatkowymi opłatami w wysokości około 30-40 euro (czyli około 140-190 złotych). Toteż kierowcy planujący podróż między tymi krajami powinni wiedzieć o istnieniu takich opłat. Na szczęście w ich przypadku będą to jedyne poważniejsze koszty!

Oprócz winiet przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Szwecji.

Najważniejsze informacje:

  • Szwecja to jeden z krajów należących do europejskiego systemu eurowiniety. Dlatego niektórzy kierowcy mogą być zobowiązani do zakupu wspomnianego dokumentu.
  • Co istotne, zakup eurowiniety jest wymagany tylko w przypadku kierowców zawodowych, którzy kierują pojazdami o masie powyżej 12 ton.
  • Pozostali kierowcy zawodowi, a także osoby kierujące autami osobowymi lub motocyklami są zwolnione z obowiązku zakupu szwedzkiej eurowiniety.
  • Cena eurowiniety zależy od kilku czynników, takich jak: typ pojazdu, masa pojazdu oraz klasa emisji spalin. Z tego względu ceny poszczególnych winiet mogą być zgoła odmienne.
  • W Szwecji jedynymi poważniejszymi opłatami drogowymi są opłaty za przejazdy mostami, które łączą Szwecję z Danią. Takie opłaty muszą już uiścić wszyscy kierowcy. Ich wysokość wynosi średnio 30-40 euro (około 140-190 złotych).

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Szwecji są winiety?
Tak, ale nie są one obowiązkowe dla każdego. Jest dokładnie na odwrót, ponieważ tylko część zawodowych kierowców musi dokonać takiego zakupu. Pozostali są w pełni zwolnieni z tego obowiązku.
Jak zapłacić za autostradę w Szwecji?
Nie ma takiej konieczności, ponieważ autostrady w Szwecji są bezpłatne. Jednynymi opłatami drogowymi dla zwykłych kierowców mogą być opłaty za przejazdy mostami łączącymi Szwecję z Danią. Takie opłaty zazwyczaj wynoszą 30-40 euro (około 140-190 złotych).
Jak wykupić winietę na Szwecję?
Jeżeli zawodowy kierowca będzie potrzebować eurowiniety, może łatwo ją wykupić za pomocą internetu. W tym celu wystarczy skorzystać z portalu eurovignettes.eu. Pozwala on bowiem na szybki zakup eurowiniety na Szwecję oraz inne kraje zreszone w tym systemie.