Mieszkańcy Suwalszczyzny i okolicznych rejonów mogą swobodnie odwiedzać litewskie miasta. Wizyta u naszych wschodnich sąsiadów będzie dobrą okazją do poznania wielu polskich akcentów historycznych, które wciąż żyją na Litwie. Z drugiej strony przejazd przez terytorium Litwy może być dopiero początkiem podróży do innego kraju bałtyckiego. Co warto wiedzieć o podróżowaniu po terytorium Litwy? Czy w tym kraju obowiązują drogowe winiety? Ile kosztują winiety Litwa 2022 i gdzie można je kupić?

Czy na Litwie są wymagane winiety?

Jeśli chodzi o podróżowanie samochodem po litewskich drogach, kierowcy mogą odetchnąć z ulgą. Co prawda, na Litwie obowiązują winiety autostradowe, ale nie dotyczą one osób kierujących samochodami osobowymi oraz motocyklami. Tym samym podróż przy użyciu takich pojazdów nie będzie generować żadnych dodatkowych opłat.

Jakie pojazdy wymagają winiet na Litwie?

Choć kierowcy samochodów osobowych są zwolnieni z obowiązku zakupu winiet, zupełnie inne zasady obowiązują w przypadku kierowców zawodowych. Otóż na Litwie zarówno samochody ciężarowe, jak i autobusy muszą mieć ważne winiety autostradowe. W przeciwnym wypadku osoby kierujące takimi pojazdami mogą zostać ukarane mandatem.

Jakie pojazdy wymagają winiet na Litwie? Są to pojazdy oznaczone następującymi symbolami:

  • M2, M3, M3B – busiki, minibusy i autobusy pasażerskie;
  • N1, N2, N3 – wszystkie pojazdy dostawcze i ciężarowe o masie wynoszącej odpowiednio: poniżej 3,5 tony, 3,5-12 ton, a także powyżej 12 ton;
  • M2, M3 Special – specjalistyczne pojazdy ciężarowe przewożące wyposażenie lub inny unikalny ładunek.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ na Litwie

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Gdzie kupić winietę na wyjazd na Litwę?

Do 2018 roku na Litwie obowiązywał tradycyjny system papierowych winiet. Po dokonaniu zakupu taką winietę wystarczyło nakleić na szybę. Jednakże w 2018 roku uchwalono nowelizację prawa o ruchu drogowym, która wprowadziła system elektronicznych winiet. Dzisiaj to one obowiązują na wszystkich litewskich odcinkach płatnych.

Elektroniczna forma winiet ma swoje zalety, a jedną z nich jest możliwość bardzo łatwego zakupu. Sprzedaż e-winiet jest bowiem prowadzona przez internet. Dzięki temu kierowcy mogą zamówić taką winietę za pomocą oficjalnego litewskiego serwisu – pirkti.keliumokestis.lt. Co więcej, Litwa należy do systemu winiet SMS. To z kolei oznacza, że kierowcy mogą także kupić winietę poprzez wysłanie SMS-a lub skorzystanie z aplikacji mobilnej. Są więc to dwa wygodne rozwiązania.

Ile kosztują winiety Litwa 2022?

Winiety drogowe na Litwie będą potrzebne tylko zawodowym kierowcom, którzy odpowiadają za transport dóbr lub przewóź osób. Na jakie koszty muszą przygotować się takie osoby? To już zależy od trzech czynników. Pierwszym jest typ pojazdu, a drugim okres ważności winiety. Natomiast trzecim jest norma emisji spalin określana w klasyfikacji EURO.

Aktualna tabela opłat dotycząca litewskich winiet drogowych wygląda następująco:

Symbol pojazduWinieta 1-dniowaWinieta 7-dniowaWinieta miesięcznaWinieta roczna
M2, N1, N1-N3 Special6 euro14 euro28 euro304/347 euro
M3AB11 euro26 euro52 euro550 euro
M311 euro37 euro75 euro753 euro
N211 euro26/37* euro
*wyższa opłata obowiązuje w przypadku aut ciężarowych z większą emisją spalin (klasa EURO I lub II)
52/75* euro550/753* euro
N311 euro37/52* euro75/107* euro753/1071* euro

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne na Litwę.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć