winiety litwa 2023
Winiety 2024

Litwa

Mieszkańcy Suwalszczyzny i okolicznych rejonów mogą swobodnie odwiedzać litewskie miasta. Wizyta u naszych wschodnich sąsiadów będzie dobrą okazją do poznania wielu polskich akcentów historycznych, które wciąż żyją na Litwie. Z drugiej strony przejazd przez terytorium Litwy może być dopiero początkiem podróży do innego kraju bałtyckiego. Co więc warto wiedzieć o podróżowaniu po terytorium Litwy? Czy w tym kraju obowiązują drogowe winiety? Ile kosztują winiety Litwa 2024 i gdzie można je kupić?

Winiety Litwa – czy są obowiązkowe?

Jeśli chodzi o podróżowanie samochodem po litewskich drogach, kierowcy mogą odetchnąć z ulgą. Co prawda, na Litwie obowiązują winiety autostradowe, ale nie dotyczą one osób kierujących samochodami osobowymi oraz motocyklami. Tym samym osoby kierujące takimi pojazdami nie będą narażone na żadne dodatkowe opłaty.

Zakup winiety na Litwie – kiedy jest on konieczny?

Choć kierowcy samochodów osobowych są zwolnieni z obowiązku zakupu winiet, zupełnie inne zasady obowiązują w przypadku kierowców zawodowych. Otóż na Litwie zarówno samochody ciężarowe, jak i autobusy muszą mieć ważne winiety autostradowe. W przeciwnym wypadku osoby kierujące takimi pojazdami mogą otrzymać mandat za brak winiety Litwa.

Wykaz pojazdów objętych obowiązkiem zakupu winiet

Jakie pojazdy wymagają winiet na Litwie? Są to pojazdy oznaczone następującymi symbolami:

  • M2, M3, M3B – busiki, minibusy i autobusy pasażerskie;
  • N1, N2, N3 – wszystkie pojazdy dostawcze i ciężarowe o masie wynoszącej odpowiednio: poniżej 3,5 tony, 3,5-12 ton, a także powyżej 12 ton;
  • M2, M3 Special – specjalistyczne pojazdy ciężarowe przewożące wyposażenie lub inny unikalny ładunek.

Jak widać, masa pojazdu wcale nie musi być tutaj najważniejszym wyznacznikiem. Winiety Litwa mogą być obowiązkowe zarówno dla tych lżejszych, jak i cięższych pojazdów.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ na Litwie

Czy na Litwie obowiązują winiety papierowe?

Do 2018 roku na Litwie obowiązywał tradycyjny system papierowych winiet. Po dokonaniu zakupu taką winietę wystarczyło nakleić na szybę. Jednakże w 2018 roku uchwalono nowelizację prawa o ruchu drogowym, która wprowadziła system elektronicznych winiet. Dzisiaj to one obowiązują na wszystkich litewskich odcinkach płatnych.

Zakup winiety Litwa – jak ją zamówić?

Litewskie winiety mają kilka istotnych zalet, a do ich grona należy między innymi możliwość bardzo łatwego zakupu. Sprzedaż e-winiet jest bowiem prowadzona przez internet. Dzięki temu kierowcy mogą zamówić taką winietę za pomocą oficjalnego litewskiego serwisu – pirkti.keliumokestis.lt. Co więcej, Litwa należy do systemu winiet SMS. To z kolei oznacza, że kierowcy mogą także kupić winietę poprzez wysłanie SMS-a lub skorzystanie z aplikacji mobilnej. Są więc to dwa bardzo wygodne rozwiązania dla kierowców.

Ile kosztują winiety Litwa 2024?

Opisywane winiety Litwa będą potrzebne tylko zawodowym kierowcom, którzy odpowiadają za transport dóbr lub przewóz osób. Na jakie koszty muszą przygotować się takie osoby? To już zależy od trzech czynników. Pierwszym jest typ pojazdu, a drugim okres ważności winiety. Natomiast trzecim jest norma emisji spalin określana w klasyfikacji EURO. Każdy z tych aspektów w mniejszy lub większy sposób wpływa na cenę winiety Litwa.

Aktualna tabela opłat dotycząca litewskich winiet wygląda następująco:

Symbol pojazduWinieta 1-dniowaWinieta 7-dniowaWinieta miesięcznaWinieta roczna
M2, N1, N1-N3 Special6 euro14 euro28 euro304/347 euro
M3AB11 euro26 euro52 euro550 euro
M311 euro37 euro75 euro753 euro
N211 euro26/37* euro
*wyższa opłata obowiązuje w przypadku aut ciężarowych z większą emisją spalin (klasa EURO I lub II)
52/75* euro550/753* euro
N311 euro37/52* euro75/107* euro753/1071* euro

Tym samym kierowcy samochodów osobowych nie muszą martwić się o zakup winiet. Jednak takie osoby przed wyjazdem mogą kupić bardzo potrzebne ubezpieczenie turystyczne na Litwę.

Najważniejsze informacje:

  • Na Litwie od lat obowiązują winiety autostradowe. Jednak zasady dotyczące ich zakupu są dość nietypowe. Dlatego kierowcy powinni się z nimi zapoznać.
  • Najważniejsza dobra wiadomość jest taka, że litewskie winiety nie są wymagane w przypadku osób kierujących samochodami osobowymi lub motocyklami. Takie osoby mogą więc poruszać się po litewskich autostradach bez ponoszenia dodatkowych opłat.
  • Litewskie winiety są obowiązkowe tylko dla osób kierujących pojazdami ciężarowymi. Co istotne, typ pojazdu ma tutaj większe znaczenie niż jego masa. Dlatego zakup winiety może być konieczny nawet wtedy, gdy kierowca prowadzi pojazd ciężarowy o masie poniżej 3,5 tony.
  • Na Litwie jedynym aktualnym rozwiązaniem są winiety online. Całkowicie zastąpiły one tradycyjne winiety w postaci naklejki na szybę. Tym samym e-winietę można łatwo zamówić przez internet.
  • Ceny takich winiet zależą między innymi od typu pojazdu oraz jego klasy emisji spalin. Ceny te wahają się więc od kilku do nawet kilkuset euro. Co istotne, litewskie winiety są dostępne w wielu wariantach czasowych, dzięki czemu kierowcy łatwiej znajdą odpowiednią alternatywę.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy na Litwie trzeba mieć winietę autostradową?
Tak, ale wymóg ten dotyczy w zasadzie tylko kierowców samochodów ciężarowych. Osoby kierujące autami osobowymi oraz motocyklami są na Litwie zwolnione z obowiązku zakupu winiety.
Jak kupić winietę na Litwę?
W celu zakupu winiety kierowcy mogą skorzystać ze specjalnego litewskiego portalu online. Przy jego pomocy można łatwo i szybko zamówić winietę przystosowaną do klasy pojazdu.
Ile kosztują litewskie winiety?
Ceny litewskich winiet zależą od kilku czynników, takich jak: typ pojazdu, klasa emisji spalin oraz okres ważności winiety. Najtańsze winiety jednodniowe kosztują kilka lub kilkanaście euro. Natomiast winieta całoroczna to już wydatek rzędu kilkuset euro.