Chorwacja

Chorwacja to kraj, który bez wątpienia mieści się w TOP 3 ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Trzeba jednak przyznać, że jest to w pełni uzasadnione. Chorwacja może zaoferować turystom piękne wybrzeże, malownicze krajobrazy i słoneczną aurę. Ponadto położenie Chorwacji sprawia, że Polacy mogą wybrać się na taki urlop własnym samochodem. Podróż samochodem do Chorwacji zajmuje średnio kilkanaście godzin i wielu turystów faktycznie się na nią decyduje. O czym więc trzeba pamiętać w czasie planowania takiej podróży? Czy winiety Chorwacja 2022 w ogóle obowiązują?

Czy w Chorwacji są wymagane winiety?

Jeżeli ktoś planuje podróż samochodem z Polski do Chorwacji, trasa przejazdu jest dostępna w dwóch wariantach. Pierwszym z nich będzie przejazd przez Słowację oraz Węgry. Natomiast druga wersja zakłada wytyczenie trasy przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Co ważne, we wszystkich wymienionych krajach obowiązuje system winiet drogowych. Dlatego też turyści zapewne od razu założą, że w Chorwacji takie winiety również będą potrzebne. Jednak wcale tak nie jest!

Na Chorwackich drogach nie przyjęto bowiem modelu winiet autostradowych. Zamiast tego Chorwaci postawili na model, który jest stosowany między innymi w Polsce. Zakłada on istnienie wielu płatnych odcinków dróg. Jeżeli więc kierowca będzie chciał przejechać przez taki odcinek, będzie musiał za to zapłacić! Tym samym polscy kierowcy powinni doskonale rozumieć ideę działania takiego systemu.

Jakie pojazdy są objęte opłatami drogowymi w Chorwacji?

Brak obowiązku posiadania winiety Chorwacja sprawia, że kierowcy nie muszą specjalnie przygotowywać się przed wjazdem na terytorium Chorwacji. Pod tym względem jest to dobra informacja. Niestety, brak winiet ma również sporą wadę. Kierowcy nie mogą bowiem uiścić jednej opłaty, która pozwoli im na swobodne korzystanie ze wszystkich dróg w kraju. Zamiast tego muszą płacić za przejazd wybranymi odcinkami autostrad.

Tutaj warto również dodać, iż opłaty drogowe w Chorwacji obowiązują wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi. Poszczególne pojazdy trafiają do różnych kategorii, co zmienia wysokość opłat za przejazd wspomnianymi odcinkami. Jednak same opłaty dotyczą zarówno motocyklistów oraz kierowców aut osobowych, jak i kierowców zawodowych.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Chorwacji

Jak obecnie działa system opłat na Chorwacji?

Przytaczane podobieństwa pomiędzy polskim oraz chorwackim systemem opłat drogowych są naprawdę widoczne. Kolejnym takim podobieństwem jest bowiem system uiszczania należności za przejazd autostradami. W Chorwacji również postawiono na standardowe „bramki”, czyli stacjonarne punkty uiszczania opłat. Rzecz jasna można w nich płacić gotówką oraz kartą.

Ile kosztuje winieta Chorwacja 2022?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Niektórzy kierowcy mogą uznać, że brak winiet drogowych jest korzystnym rozwiązaniem, gdyż pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednak wbrew pozorom takie odczucie może być zupełnie błędne. Dlaczego? Ponieważ jednorazowy zakup winiety zazwyczaj zwalnia kierowców z innych opłat drogowych. Natomiast system płatności drogowych bazujący na „bramkach” może oznaczać konieczność poniesienia kilku różnych opłat. Świetnie widać to właśnie na przykładzie Chorwacji.

W Chorwacji zdecydowanie najdłuższą autostradą jest trasa oznaczona jako A1. Biegnie ona od Zagrzebia (stolicy kraju) właściwie aż do samej południowej granicy. Toteż dla turystów autostrada A1 będzie często najlepszym wyborem. Najlepszym, choć wcale nie najtańszym.

Wysokość opłat za przejazd chorwackimi autostradami jest uzależniona od dwóch czynników. Pierwszy z nich to rodzaj pojazdu, a drugim jest długość pokonywanego odcinka. Co jasne, samochody osobowe i motocykle (kategoria 1 i 1A) są objęte najniższymi opłatami. Dużo więcej będą musieli zapłacić kierowcy autobusów, busików lub minivanów.

Przykładowy cennik na poszczególnych odcinkach autostrad może wyglądać następująco:

Zagrzeb-Maslenica:

  • samochody osobowe i motocykle (kategorie 1 i 1A) – 116/71 kun (72/44 złote);
  • minivany, auta z przyczepą (kategoria 2) – 185 kun (115 złotych);
  • autobusy, samochody dostawcze (kategoria 3) – 267 kun (165 złotych);
  • auta ciężarowe z podpiętym ładunkiem (kategoria 4) – 415 kun (257 złotych).

Zagrzeb-Karamatići (jedna z ostatnich bramek przy południowej granicy Chorwacji):

  • samochody osobowe i motocykle – 231/139 kun (143/85 złotych);
  • minivany, auta z przyczepą – 359 kun (223 złote);
  • autobusy, samochody dostawcze – 528 kun (328 złotych);
  • auta ciężarowe z podpiętym ładunkiem – 797 kun (495 złotych).

Na podstawie powyższych wyliczeń można wywnioskować, że przejazd chorwackimi autostradami generuje stosunkowo duże opłaty. Z drugiej strony przejazd autostradą stanowi zdecydowanie najszybszą metodę transportu. Dlatego ostateczna decyzja dotycząca wyboru trasy zawsze należy do kierowcy. Co ważne, powyższe opłaty można uiścić zarówno w chorwackich kunach, jak i w euro.

Oprócz Winiety Chorwacja, przed wyjazdem za granicę, warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć