winiety chorwacja 2023
Winiety 2024

Chorwacja

Chorwacja to kraj, który bez wątpienia mieści się w TOP 3 ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Trzeba jednak przyznać, że jest to w pełni uzasadnione. Chorwacja może zaoferować turystom piękne wybrzeże, malownicze krajobrazy i słoneczną aurę. Nie bez znaczenia jest także to, iż na tle krajów Europy Zachodniej Chorwacja jest zdecydowanie tańsza. Ponadto samo położenie Chorwacji sprawia, że Polacy mogą wybrać się na taki urlop własnym samochodem. Podróż samochodem do Chorwacji zajmuje średnio kilkanaście godzin i wielu turystów faktycznie się na nią decyduje. O czym więc trzeba pamiętać w czasie planowania takiej podróży? Czy winiety Chorwacja 2024 w ogóle obowiązują? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czy winiety Chorwacja 2024 obowiązują kierowców?

Jeżeli ktoś planuje podróż samochodem z Polski do Chorwacji, trasa przejazdu jest dostępna w dwóch wariantach. Pierwszym z nich będzie przejazd przez Słowację oraz Węgry. Natomiast druga wersja zakłada wytyczenie trasy przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Co ważne, we wszystkich wymienionych krajach obowiązuje system winiet drogowych. Dlatego też turyści zapewne od razu założą, że winiety Chorwacja również będą obowiązkowe. Takie założenie może wydawać się w pełni logiczne, ale rzeczywistość bywa zaskakująca. W tym przypadku kierowców również będzie czekać pewne zaskoczenie!

Na Chorwackich drogach nie przyjęto bowiem modelu winiet autostradowych. Zamiast tego Chorwaci postawili na model, który jest stosowany między innymi w Polsce. Zakłada on istnienie wielu płatnych odcinków dróg. Jeżeli więc kierowca będzie chciał przejechać przez taki odcinek, będzie musiał za to zapłacić! Tym samym polscy kierowcy powinni doskonale rozumieć ideę działania takiego systemu. Winiety Chorwacja mają bowiem postać zwykłych opłat, które należy uiścić na bramkach autostradowych.

Brak winiety Chorwacja – wada czy zaleta?

Brak obowiązku posiadania winiety Chorwacja sprawia, że kierowcy nie muszą specjalnie przygotowywać się przed wjazdem na terytorium tego kraju. Pod tym względem jest to dobra informacja. Niestety, brak winiety Chorwacja ma również sporą wadę. Kierowcy nie mogą bowiem uiścić jednej opłaty, która pozwoli im na swobodne korzystanie ze wszystkich dróg w kraju. Zamiast tego muszą płacić za przejazd wybranymi odcinkami autostrad. Jak widać, nielubiane przez kierowców winiety Chorwacja mogą mieć swoje zalety.

Jakie pojazdy są objęte opłatami w Chorwacji?

Tutaj warto również dodać, iż opłaty drogowe w Chorwacji obowiązują wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi. Poszczególne pojazdy trafiają do różnych kategorii, co zmienia wysokość opłat za przejazd wspomnianymi odcinkami. Jednak same opłaty dotyczą zarówno motocyklistów oraz kierowców aut osobowych, jak i kierowców zawodowych. Jeżeli więc kiedyś pojawią się winiety Chorwacja, one również obejmą zapewne wszystkich kierowców.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Chorwacji

Jak działa system opłat drogowych na Chorwacji?

Przytaczane podobieństwa pomiędzy polskim oraz chorwackim systemem opłat drogowych są naprawdę widoczne. Kolejnym takim podobieństwem jest bowiem system uiszczania należności za przejazd autostradami. W Chorwacji również postawiono na standardowe „bramki”, czyli stacjonarne punkty uiszczania opłat. W każdym takim punkcie znajdują się pracownicy odpowiedzialni za przyjmowanie opłat i wydawanie potwierdzeń. Rzecz jasna w takich punktach można płacić zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą.

Czy to dobra alternatywa? Zdania zapewne są podzielone. Na pewno wielu kierowców uzna, że winiety Chorwacja byłyby znacznie lepszym rozwiązaniem. Jednak aktualnie nic nie wskazuje na to, aby chorwacki rząd rzeczywiście planował wprowadzenie winiet. Co jasne, nie można wykluczyć tego, że w przyszłości winiety Chorwacja faktycznie się pojawią. Niemniej na ten moment kierowcy muszą przyzwyczaić się do aktualnego systemu opłat.

Ile wynoszą opłaty drogowe w Chorwacji?

Niektórzy kierowcy mogą uznać, że brak winiet drogowych jest korzystnym rozwiązaniem, gdyż pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednak wbrew pozorom takie odczucie może być zupełnie błędne. Dlaczego? Ponieważ jednorazowy zakup winiety zazwyczaj zwalnia kierowców z innych opłat drogowych. Natomiast system płatności drogowych bazujący na „bramkach” może oznaczać konieczność poniesienia kilku różnych opłat. Świetnie widać to właśnie na przykładzie Chorwacji.

W Chorwacji zdecydowanie najdłuższą autostradą jest trasa oznaczona jako A1. Biegnie ona od Zagrzebia (stolicy kraju) właściwie aż do samej południowej granicy. Toteż dla turystów autostrada A1 będzie często najlepszym wyborem. Najlepszym, choć wcale nie najtańszym, co dobitnie pokazują aktualne wyliczenia dotyczące opłat drogowych.

Wysokość opłat za przejazd chorwackimi autostradami jest uzależniona od dwóch czynników. Pierwszy z nich to rodzaj pojazdu, a drugim jest długość pokonywanego odcinka. Co jasne, samochody osobowe i motocykle (kategoria 1 i 1A) są objęte zdecydowanie najniższymi opłatami. Dużo więcej będą musieli zapłacić kierowcy autobusów, busików lub minivanów. Takie rozróżnienie jest w pełni naturalne, dlatego nawet ewentualne winiety Chorwacja zapewne miałyby różne ceny.

Przykładowy cennik autostrad w Chorwacji

Jak więc wygląda przykładowy cennik na poszczególnych odcinkach autostrad w Chorwacji? Otóż może on wyglądać następująco:

Zagrzeb-Maslenica:

  • samochody osobowe i motocykle (kategorie 1 i 1A) – 116/71 kun (72/44 złote);
  • minivany, auta z przyczepą (kategoria 2) – 185 kun (115 złotych);
  • autobusy, samochody dostawcze (kategoria 3) – 267 kun (165 złotych);
  • auta ciężarowe z podpiętym ładunkiem (kategoria 4) – 415 kun (257 złotych).

Zagrzeb-Karamatići (jedna z ostatnich bramek przy południowej granicy Chorwacji):

  • samochody osobowe i motocykle – 231/139 kun (143/85 złotych);
  • minivany, auta z przyczepą – 359 kun (223 złote);
  • autobusy, samochody dostawcze – 528 kun (328 złotych);
  • auta ciężarowe z podpiętym ładunkiem – 797 kun (495 złotych).

Czy autostrady w Chorwacji są drogie?

Na podstawie powyższych wyliczeń można wywnioskować, że przejazd chorwackimi autostradami generuje stosunkowo duże opłaty. Z drugiej strony przejazd autostradą stanowi zdecydowanie najszybszą metodę transportu. Dlatego ostateczna decyzja dotycząca wyboru trasy zawsze należy do kierowcy. Co ważne, powyższe opłaty można uiścić zarówno w chorwackich kunach, jak i w euro. Akurat takie rozwiązanie jest bardzo przemyślane i korzystne dla turystów.

Z treści naszego artykułu jasno wynika, że winiety Chorwacja nie da się kupić przed wyjazdem. Jednak istnieją takie dokumenty, które nie tylko można, ale wręcz warto kupić. Idealnym tego przykładem będzie ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji.

Najważniejsze informacje:

  • W Chorwacji autostrady mają status dróg płatnych. Jednak mimo tego winiety Chorwacja nigdy nie zostały wprowadzone do sprzedaży. Zamiast nich w kraju obowiązuje sieć dróg płatnych.
  • Wspomniany system dróg płatnych działa na zasadzie podobnej do polskich autostrad. Kierowca płaci więc za przejazd określonymi odcinkami dróg. Jest więc to system znany polskim kierowcom.
  • W Chorwacji działają standardowe bramki autostradowe. Kierowca może w nich uiścić opłatę za przejazd konkretnym fragmentem autostrady. Co istotne, na bramkach można płacić zarówno w chorwackich kunach, jak i w Euro.
  • Wysokość opłat drogowych w Chorwacji różni się w zależności od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest klasa i rodzaj pojazdu, którym porusza się kierowca. Drugim jest natomiast długość przejechanego odcinka na drogach objętych opłatami.
  • Ceny za przejazdy poszczególnymi odcinkami chorwackich autostrad są dosyć wysokie. Dlatego kierowcy muszą przygotować się na taki wydatek, którego wysokość może sięgać nawet 100 złotych za 1 przejazd.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile kosztują winiety w Chorwacji?
Winiety Chorwacja do tej pory nie zostały wprowadzone do sprzedaży. Zamiast tego kierowcy muszą płacić za przejazd poszczególnymi fragmentami autostrad. Jest więc to system działający również w Polsce.
Ile kosztuje przejazd autostradą w Chorwacji?
Wysokość naliczanych opłat zależy od dwóch czynników, czyli typu pojazdu oraz długości przejechanego odcinka. Trzeba jednak przyznać, że chorwackie autostrady nie należą do tanich. Za przejazd najdłuższym fragmentem autostrad kierowca może zapłacić nawet około 100 złotych.
Jakie winiety w drodze do Chorwacji:
Co prawda, winiety Chorwacja nie zostały wprowadzone do sprzedaży. Jednak w drodze do Chorwacji trzeba minąć kilka krajów, gdzie takie dokumenty są już obowiązkowe. Winiety trzeba kupić między innymi w: Czechach, Austrii, Słowenii, na Słowacji i na Węgrzech.