Karta EKUZ w Chorwacji to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Chorwacja jest krajem, który w okresie wakacyjnym przyciąga zarówno Polaków, jak i turystów z innych państw europejskich. Lokalne kurorty zlokalizowane na wybrzeżu Morza Adriatyckiego gwarantują udany wypoczynek. Szeroka baza noclegowa oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna sprawiają, że zorganizowanie urlopu nad Adriatykiem jest naprawdę łatwe. Natomiast dobra organizacja urlopu musi obejmować również kwestię bezpieczeństwa. Dlatego karta EKUZ w Chorwacji lub prywatne ubezpieczenie turystyczne przyda się każdemu amatorowi podróżowania.

Jak działa EKUZ w Chorwacji?

Co ciekawe, Chorwacja to najmłodszy kraj w strukturach Unii Europejskiej. Dopiero w 2013 roku, a więc dosłownie przed kilkoma laty, Chorwacja została oficjalnie przyjęta do wspólnoty. Było to ważne wydarzenie zarówno dla samych obywateli, jak i wszystkich turystów odwiedzających ten kraj. Wstąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej oznacza, że na jej terytorium można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Karta EKUZ Chorwacja stanowi podstawowe zabezpieczenie dla każdego turysty. Ten dokument umożliwia bowiem korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na terytorium Chorwacji. Jeżeli zdrowie lub życie turysty okaże się zagrożone, taka osoba będzie mogła uzyskać niezbędną pomoc.

Co obejmuje EKUZ w Chorwacji?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Chorwacji zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa służba zdrowia w Chorwacji?

Turyści zazwyczaj dobrze oceniają pracę chorwackich lekarzy oraz sposób funkcjonowania miejscowych poradni i szpitali. Rzeczywiście standard usług medycznych stoi tutaj na niezłym poziomie. Istnieje jednak kilka zasad, o których należy pamiętać.

Przede wszystkim pacjenci biorą udział w finansowaniu świadczeń medycznych. Jest to powszechna zależność, która obowiązuje na terytorium Chorwacji. Oznacza ona, że wszystkie osoby korzystające z usług medycznych muszą częściowo pokryć ich koszt. W przypadku publicznej służby zdrowia próg refundacji wynosi 80%. Łatwo więc obliczyć, iż pacjenci pokrywają z reguły około 20% kosztów leczenia. Jak to wygląda w praktyce?

Podstawowa zasada głosi, że pacjent za wizytę u lekarza płaci dokładnie 10 kun chorwackich*. Taka wysokość opłaty obowiązuje zarówno w przypadku konsultacji internistycznej, jak i stomatologicznej. Za wizytę u lekarza specjalisty płaci się nieco więcej – 25 kun. Większe koszty pojawiają się dopiero przy hospitalizacji, gdyż każdy dzień spędzony w szpitalu generuje należność w wysokości 100 kun. Tutaj należy podkreślić, że kwota 2000 kun stanowi limit dotyczący współpłacenia. Jeżeli koszty leczenia okażą się jeszcze wyższe, pacjent nie zostanie obciążony powstałą nadwyżką.

Co jasne, wszystkie opisane zależności można zastosować jedynie w odniesieniu do publicznych placówek medycznych. Niestety, karta EKUZ Chorwacja nie zapewni refundacji turystom, którzy będą leczyć się w prywatnych punktach. Przez to same koszty leczenia będą zdecydowanie wyższe. Problemem może być także fakt, że w kurortach turystycznych wielu lekarzy otwiera swoje prywatne praktyki. Dlatego warto sprawdzić, czy dany medyk współpracuje z państwową służbą zdrowia. Wówczas na drzwiach jego gabinetu powinien widnieć skrót CHIF (Croatian Health Insurance Fund) lub HZZO (Hrvatski Zavod za Zdravstveno Osiguranje).

* 1 kuna chorwacka stanowi równowartość około 60 groszy. 10 kun chorwackich = około 6 złotych.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Dlaczego karta EKUZ Chorwacja jest tak istotna?

Tylko karta EKUZ Chorwacja zapewnia turyście prawo do skorzystania ze wspomnianej refundacji usług medycznych. Co prawda, taka refundacja jest tylko częściowa. Niemniej znacząco zmniejsza ona finalny koszt udzielenia niezbędnych świadczeń. Co więcej, karta EKUZ Chorwacja gwarantuje również bezpłatny transport karetką do najbliższego szpitala.

Należy jednak podkreślić, że karta EKUZ ma również pewne braki. Najważniejszym z nich jest ograniczenie refundacji jedynie do podstawowych świadczeń zdrowotnych. Jeżeli zatem turysta będzie potrzebować np. transportu medycznego do kraju, karta EKUZ Chorwacja nie pokryje kosztu jego zorganizowania. Dlatego jest to podstawowa ochrona dla turystów, którzy nie wymagają specjalnej opieki.

Ubezpieczenie turystyczne Chorwacja – szerszy wymiar ochrony

Znacznie szerszym i bardziej kompleksowym rozwiązaniem okazują się prywatne ubezpieczenia dla podróżnych. Polisy tego typu są dostępne w wielu różnych wariantach. Tym samym każdy turysta bez trudu odnajdzie świadczenie, które będzie dopasowane do jego potrzeb.

Główną zaletą ubezpieczeń jest zasada 100% refundacji. Asekurator pokrywa bowiem wszystkie koszty związane z leczeniem zagranicznym. Dzięki temu turysta nie musi nawet częściowo płacić za udzielone świadczenia. Ponadto większość polis gwarantuje pokrycie kosztów wspomnianego transportu do kraju. Pod tymi względami ubezpieczenia są więc dużo lepszą alternatywą.

O czym należy pamiętać przy zakupie polisy turystycznej?

Karta EKUZ Chorwacja jest naprawdę uniwersalnym świadczeniem. Wszyscy posiadacze takiego dokumentu uzyskują identyczny zakres ochrony. Tymczasem w przypadku ubezpieczeń turystycznych jest zupełnie inaczej. Tak naprawdę każdy wariant polisy może mieć inne warunki i zakres. Dlatego warto pamiętać o dokładnym sprawdzeniu zapisów zawartych w umowie ubezpieczenia.

Jeżeli zakres polisy turystycznej nie jest dla kogoś wystarczający, asekuratorzy oferują możliwość rozszerzenia gwarantowanej ochrony. Każde takie rozszerzenie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Na szczęście większość świadczeń tego typu ma charakter dobrowolny. Z drugiej strony istnieją pewne wyjątki od opisanej reguły. Przykładowo, turyści cierpiący na schorzenia przewlekłe muszą wykupić dodatkową ochronę z gwarancją hospitalizacji.

Wszyscy turyści powinni również pamiętać o weryfikacji zapisów dotyczących wyłączeń odpowiedzialności. Dotyczą one wszystkich okoliczności, przy których ubezpieczyciel będzie mógł legalnie odmówić refundacji kosztów leczenia.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Chorwacji?

Polisa dla podróżnych będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku turystów, którym zależy na pełnym zabezpieczeniu wyjazdu. Szerszy zakres ochrony oraz gwarancja refundacji 100% kosztów leczenia to główne atuty ubezpieczeń. Z kolei karta EKUZ Chorwacja ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Można ją uzyskać zupełnie za darmo, gdyż NFZ nie pobiera dodatkowych opłat za wyrobienie dokumentu. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie wymienione argumenty i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję. Należy także pamiętać, że turysta może jednocześnie mieć przy sobie obydwa opisane świadczenia. Czasami połączenie takiej ochrony okazuje się najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia