winiety słowenia 2023
Winiety 2024

Słowenia

Urokliwa Słowenia może być bardzo ciekawym miejscem na spędzenie urlopu. Jej charakter na pewno docenią turyści, którzy nie przepadają za tłokiem i wszechobecnym gwarem. Warto również wspomnieć o tym, że słoweńskie drogi są istotnym węzłem komunikacyjnym. Koniec końców przejazd przez Słowenię jest najłatwiejszym sposobem na dostanie się do Chorwacji, Bośni i Hercegowiny lub Albanii. Jednak osoby planujące bałkański wyjazd powinny pamiętać o wcześniejszym zakupie winiet. Jakie przepisy obowiązują pod tym względem w Słowenii? Ile kosztują winiety Słowenia 2024 i gdzie można je kupić?

Czy winiety Słowenia są obowiązkowe?

Podobnie jak większość krajów w tym regionie, Słowenia korzysta z systemu winiet drogowych. Przez długie lata słoweńskie winiety były dostępne tylko w formie tradycyjnych naklejek na szybę. Jednak w 2021 roku do użytku wprowadzono również winiety elektroniczne, które stopniowo mają wypierać dawne naklejki. Od lutego 2022 roku wszystkie winiety sprzedawane na terytorium Słowenii mają już formę elektroniczną. Dzięki temu kierowcy mogą łatwiej kupić potrzebne e-winiety Słowenia. Ponadto nie muszą martwić się o ich późniejsze naklejanie na szybę.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Słowenii?

Poszczególne systemy winiet w Europie mają odmienne zasady. Jedna z najważniejszych różnic dotyczy kwestii zwolnienia z obowiązku zakupu winiet. Niektóre kraje przyznają takie zwolnienie np. posiadaczom motocykli. Z kolei inne państwa obciążają opłatami jedynie kierowców aut ciężarowych. Jak więc na tym tle wypadają winiety Słowenia?

Niestety, obecnie słoweńskie regulacje drogowe nie przewidują zwolnień z obowiązku zakupu winiet. Co jasne, kierowcy mogą po prostu nie korzystać z autostrad, gdyż zwykłe drogi krajowe są wolne od dodatkowych opłat. Natomiast autostradowe winiety w Słowenii są obowiązkowe zarówno dla posiadaczy aut osobowych oraz motocyklistów, jak i zawodowych kierowców. Nie ma więc w tym przypadku możliwości uniknięcia zakupu winiety Słowenia.

Tutaj warto dodać, iż złamanie obowiązku zakupu słoweńskiej winiety może skutkować nałożeniem kary grzywny. Co gorsza, kary te mogą być dość wysokie, gdyż średnio wynoszą kilkaset euro. Tym samym będzie to wydatek liczony w tysiącach złotych! Dlatego zakup winiety Słowenia bez wątpienia stanowi mniejsze obciążenie dla budżetu.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Słowenii

Słowenia winieta online – gdzie można ją kupić?

Wspomniana już nowelizacja przepisów z 2021 roku doprowadziła do stopniowego wycofania winiet naklejanych na szybę. Obecnie w Słowenii obowiązują tylko elektroniczne winiety. Z tego względu uruchomiono również elektroniczne kanały sprzedaży. Dzięki nim kierowcy mogą łatwo kupić winietę online.

Pod tym względem istnieje kilka możliwości. Jeśli ktoś chciałby kupić winietę bezpośrednio u słoweńskiego operatora, może to zrobić na stronie – https://evinjeta.dars.si/selfcare/en. Podany link prowadzi do podstrony w języku angielskim, co powinno ułatwić zakup. Winiety Słowenia można również kupić u innych operatorów lub poprzez specjalne aplikacje.

Rzecz jasna opisywane winiety są dostępne również w sprzedaży stacjonarnej (np. na słoweńskich stacjach benzynowych). W tym przypadku trzeba jednak zachować dużą ostrożność. Kierowca musi bowiem dysponować ważną winietą już w momencie wjazdu na dowolny płatny odcinek. Dlatego próba zakupu winiety dopiero na następnej stacji benzynowej może skutkować mandatem w razie wcześniejszej kontroli. Z tego względu dużą lepszą alternatywą będzie zakup winiety w punktach przygranicznych.

Ile kosztują winiety Słowenia 2024?

Wprowadzenie elektronicznych winiet nie doprowadziło do wzrostu ich cen, ponieważ te pozostały na dotychczasowym poziomie. Zatem na jaki wydatek muszą się przygotować kierowcy? Obecny cennik wygląda następująco:

Rodzaj pojazdu:Winieta tygodniowaWinieta miesięcznaWinieta półroczna (6-miesięczna)Winieta roczna
Motocykle oraz inne pojazdy jednośladowe7,50 euro (35 złotych)Nie dostępna30 euro (140 złotych)55 euro (256 złotych)
Samochody osobowe (do 3,5 tony i mające poniżej 130 cm wysokości)15 euro (70 złotych)30 euro (140 złotych)Nie jest dostępna110 euro (512 złotych)
Kampery i duże auta osobowe (powyżej 3,5 tony lub mające powyżej 130 cm wysokości)30 euro (140 złotych)60 euro (280 złotych)Nie jest dostępna220 euro (1024 złote)

Co ciekawe, winiety Słowenia nie są obecnie dostępne dla zawodowych kierowców ciężarówek i innych dużych pojazdów. Takie osoby muszą bowiem korzystać ze specjalnego systemu poboru opłat DarsGo.

Oprócz winiet przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne na Słowenię.

Najważniejsze informacje:

  • Na terytorium Słowenii już od lat obowiązuje system winiet. Ich zakup jest więc wymagany praktycznie od wszystkich osób, które chcą poruszać się po miejscowych autostradach.
  • Niestety, obecnie nie ma wyjątków w zakresie zakupu wspomnianych winiet. Muszą nimi dysponować zarówno zawodowi kierowcy, jak i motocykliści oraz osoby kierujące autami osobowymi.
  • Do 2021 roku w Słowenii obowiązywały zarówno tradycyjne winiety papierowe, jak i e-winiety. Jednak już rok później zrezygnowano ze sprzedaży winiet papierowych. Dlatego obecnie kierowcy mogą kupić tylko e-winietę.
  • Słoweńską winietę można kupić w jednym z przygranicznych punktów lub na miejscowych stacjach benzynowych. Wygodniejszą alternatywą będzie jednak jej zakup przez internet lub za pomocą aplikacji.
  • Ceny słoweńskich winiet zależą od rodzaju pojazdu oraz wybranego okresu ważności winiety. Najtańsze z nich kosztują kilka lub kilkanaście euro, a za najdroższe trzeba zapłacić nawet kilkaset euro.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Słowenia ma winiety elektroniczne?
Tak i od 2022 roku jest to jedyny rodzaj sprzedawanych winiet. We wcześniejszych latach sprzedawano również tradycyjne winiety papierowe, ale z czasem zostały one wyparte przez nowocześniejsze e-winiety.
Gdzie kupić winiety do Słowenii?
Kierowcy mogą kupić taką winietę w punktach przygranicznych lub na słoweńskich stacjach benzynowych. Jednak lepszym rozwiązaniem będzie zamówienie takiej winiety online lub za pomocą aplikacji.
Ile kosztują winiety w Słowenii?
Ceny takich winiet zaczynają się już od kilkunastu euro. Tyle trzeba zapłacić np. za tygodniową winietę dla aut osobowych. Natomiast polisy z dłuższym okresem ważności potrafią już kosztować nawet ponad 100 euro.