Słowenia

Urokliwa Słowenia może być ciekawym miejscem na spędzenie urlopu. Jej urok na pewno docenią turyści, którzy nie przepadają za tłokiem i wszechobecnym gwarem. Co ważne, słoweńskie drogi są istotnym węzłem komunikacyjnym. Koniec końców przejazd przez Słowenię jest najłatwiejszym sposobem na dostanie się do Chorwacji, Bośni i Hercegowiny lub Albanii. Jednak osoby planujące bałkański wyjazd powinny pamiętać o wcześniejszym zakupie winiet. Jakie przepisy obowiązują pod tym względem w Słowenii? Ile kosztują winiety Słowenia 2022 i gdzie można je kupić?

Czy w Słowenii są wymagane winiety?

Podobnie jak większość krajów w tym regionie, Słowenia korzysta z systemu winiet drogowych. Przez długie lata słoweńskie winiety były dostępne tylko w formie tradycyjnych naklejek na szybę. Jednak w 2021 roku do użytku wprowadzono również winiety elektroniczne, które stopniowo mają wypierać dawne naklejki. Od lutego 2022 roku wszystkie winiety sprzedawane na terytorium Słowenii mają już formę elektroniczną. Dzięki temu kierowcy mogą łatwiej kupić taką winietę, a ponadto nie muszą martwić się o naklejanie jej na szybę.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Słowenii?

Poszczególne systemy winiet w Europie mają odmienne zasady. Jedna z najważniejszych różnic dotyczy kwestii zwolnienia z obowiązku zakupu winiet. Niektóre kraje przyznają takie zwolnienie np. posiadaczom motocykli. Z kolei inne państwa obciążają opłatami jedynie kierowców aut ciężarowych. Jak więc na tym tle wypada Słowenia?

Niestety, obecnie słoweńskie regulacje drogowe nie przewidują zwolnień z obowiązku zakupu winiet. Co jasne, kierowcy mogą po prostu nie korzystać z autostrad, gdyż zwykłe drogi krajowe są wolne od dodatkowych opłat. Natomiast autostradowe winiety w Słowenii są obowiązkowe zarówno dla posiadaczy aut osobowych oraz motocyklistów, jak i zawodowych kierowców. Nie ma więc w tym przypadku szansy na uniknięcie zakupu winiety.

Tutaj warto dodać, iż złamanie obowiązku zakupu słoweńskiej winiety może skutkować nałożeniem kary grzywny. Co gorsza, kary te mogą być dość wysokie, gdyż średnio wynoszą kilkaset euro. Tym samym będzie to wydatek liczony w tysiącach złotych! Dlatego zakup winiety bez wątpienia stanowi mniejsze obciążenie dla budżetu.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Słowenii

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Słowenii?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Wspomniana już nowelizacja przepisów z 2021 roku doprowadziła do stopniowego wycofania winiet naklejanych na szybę. Obecnie w Słowenii obowiązują tylko elektroniczne winiety. Z tego względu uruchomiono również elektroniczne kanały sprzedaży. Dzięki nim kierowcy mogą łatwo kupić winietę online.

Pod tym względem istnieje kilka możliwości. Jeśli ktoś chciałby kupić winietę bezpośrednio u słoweńskiego operatora, może to zrobić na stronie – https://evinjeta.dars.si/selfcare/en. Podany link prowadzi do podstrony w języku angielskim, co powinno ułatwić zakup. Winiety Słowenia można również kupić u innych operatorów lub poprzez specjalne aplikacje.

Rzecz jasna opisywane winiety są dostępne również w sprzedaży stacjonarnej (np. na słoweńskich stacjach benzynowych). W tym przypadku trzeba jednak zachować dużą ostrożność. Kierowca musi bowiem dysponować ważną winietą już w momencie wjazdu na dowolny płatny odcinek. Dlatego próba zakupu winiety dopiero na następnej stacji benzynowej może skutkować mandatem w razie wcześniejszej kontroli. Z tego względu dużą lepszą alternatywą będzie zakup winiety w punktach przygranicznych.

Ile kosztują winiety Słowenia 2022?

Wprowadzenie elektronicznych winiet nie doprowadziło do wzrostu ich cen, ponieważ te pozostały na dotychczasowym poziomie. Zatem na jaki wydatek muszą się przygotować kierowcy? Obecny cennik wygląda następująco:

Rodzaj pojazdu:Winieta tygodniowaWinieta miesięcznaWinieta półroczna (6-miesięczna)Winieta roczna
Motocykle oraz inne pojazdy jednośladowe7,50 euro (35 złotych)Nie dostępna30 euro (140 złotych)55 euro (256 złotych)
Samochody osobowe (do 3,5 tony i mające poniżej 130 cm wysokości)15 euro (70 złotych)30 euro (140 złotych)Nie dostępna110 euro (512 złotych)
Kampery i duże auta osobowe (powyżej 3,5 tony lub mające powyżej 130 cm wysokości)30 euro (140 złotych)60 euro (280 złotych)Nie dostępna220 euro (1024 złote)

Co ciekawe, winiety nie są dostępne dla zawodowych kierowców ciężarówek i innych dużych pojazdów. Takie osoby muszą bowiem korzystać ze specjalnego systemu poboru opłat DarsGo.

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne na Słowenię.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć