Ubezpieczenie turystyczne TUI – czy wystarczy?

Biuro podróży TUI jest liderem na europejskim rynku turystycznym. Także w Polsce cieszy się popularnością i uznaniem wśród swoich klientów. Jeżeli Ty też chcesz wyjechać z biurem podróży na zasłużony wypoczynek, sprawdź, co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne TUI.

Touroperator jest zobowiązany do zapewnienia polisy turystycznej na czas wyjazdu z biurem podróży. Ale tylko w podstawowym zakresie ochrony ubezpieczeniowej. A ta nie zawsze jest wystarczająca. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia zakresu polisy wedle własnego uznania. Firma TUI współpracuje z towarzystwem ubezpieczeniowym Allianz. W swojej ofercie ubezpieczeniowej ma do zaproponowania różnorodne pakiety.

Ubezpieczenie turystyczne TUI na urlop w Polsce

Ubezpieczenie Turystyka PL od TUI jest dostępne dla wycieczek na terenie Polski. Umożliwia nam wybór jednego z trzech pakietów. Każdy z nich w swoim zakresie zawiera ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Pakiety ubezpieczenia turystycznego TUI różnią się między sobą sumami ubezpieczenia za poszczególne ryzyka na polisie oraz rodzajem sportów, na których wypadek gwarantują ochronę ubezpieczeniową.

 • Pakiet Turystyczny – to podstawowa polisa turystyczna. Zapewnia ochronę w związku z amatorskim uprawianiem sportów rekreacyjnych (badminton, jazda na rowerze, kajakarstwo, piłka nożna, rolki, surfing, windsurfing, skutery wodne, etc.).
 • Pakiet Sport – zapewnia ochronę w związku z amatorskim uprawianiem sportów rekreacyjnych oraz sportów wysokiego ryzyka (kitesurfing, jazda konna, jazda quadem, skoki do wody, wspinaczka wysokogórska, etc.).
 • Pakiet Ski – zapewnia ochronę w związku z amatorskim uprawianiem sportów rekreacyjnych, sportów wysokiego ryzyka i sportów zimowych wysokiego ryzyka (kite-skiing, kite-snowboarding, łyżwiarstwo, narciarstwo zjazdowe i snowboard zjazdowy po oznaczonych trasach, saneczkarstwo, etc.).

Dodatkowo z pakietem Sport i Ski otrzymamy ubezpieczenie sprzętu sportowego. Ubezpieczenie Turystyka PL umożliwia też zapewnienie ochrony w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia w wyniku choroby przewlekłej oraz ubezpieczenie się na wypadek rezygnacji z wyjazdu z przyczyn niezależnych od nas. Przy wyborze pakietu ubezpieczenia turystycznego TUI warto kierować się rodzajem sportu, który chcemy uprawiać w trakcie wyjazdu z biurem podróży.

Ubezpieczenie na wakacje TUI za granicą

Ubezpieczenie turystyczne TUI na wakacje za granicą jest oferowane w czterech pakietach:

 • Basic
 • Standard
 • Complex
 • VIP

Przy czym podczas podróży w Europie standardowym ubezpieczeniem turystycznym TUI jest pakiet Basic, a poza Europą – Standard. Oznacza to, że w zależności od kierunku podróży wraz z wyjazdem z biura podróży TUI obowiązkowo otrzymamy jeden z nich. Możemy rozszerzyć jego zakres o jeden z reszty pakietów dla danej strefy geograficznej. Każdy z pakietów ubezpieczenia turystycznego TUI zapewnia ochronę w związku z amatorskim uprawianiem sportów rekreacyjnych. Co więcej, każdy z nich może być rozszerzony o ubezpieczenie następstw chorób przewlekłych i ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu z biurem podróży z przyczyn losowych. Wreszcie w każdym pakiecie polisy turystycznej TUI otrzymamy:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia, w tym transportu medycznego i transportu zwłok do Polski;
 • ubezpieczenie akcji ratowniczej na lądzie i morzu;
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW);
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC).

Dodatkowo w pakiecie Standard, Complex i VIP otrzymamy też ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego.

Ubezpieczenie turystyczne TUI – który pakiet na wyjazd za granicę wybrać?

Poszczególne pakiety ubezpieczenia turystycznego TUI różnią się między sobą sumami ubezpieczenia za poszczególne ryzyka na polisie. Podczas urlopu za granicą szczególnie zwróćmy uwagę na kwoty ubezpieczenia przypisane do ryzyka kosztów leczenia, akcji ratowniczej i NNW. A te wynoszą:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 Suma ubezpieczenie kosztów leczeniaUbezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)
Basic70 000 zł10 000 zł
Standard140 000 zł20 000 zł
Complex240 000 zł40 000 zł
VIP400 000 zł60 000 zł

Natomiast suma ubezpieczenia akcji ratowniczej w każdym pakiecie ubezpieczenia turystycznego TUI opiewa na kwotę 22 000 złotych.

Co mówi suma ubezpieczenia kosztów leczenia?

Otóż suma ubezpieczenia to maksymalna kwota odszkodowania w przypadku zaistnienia wskazanego zdarzenia. Dlatego, zanim wybierzemy pakiet polisy turystycznej TUI, który sprosta naszym oczekiwaniom, dowiedzmy się, ile kosztuje leczenie w kraju, do którego się wybieramy. Im dalej od Polski, tym suma ubezpieczenia kosztów leczenia musi być wyższa. Warto mieć też na uwadze swój wiek i stan zdrowia. A także charakter wyjazdu, czyli to, w jaki sposób chcemy spędzić czas podczas urlopu. Podczas wczasów w Europie zalecana suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić około 80 000 złotych, a poza Europą – co najmniej 16 .000 złotych. Naturalnie w sytuacji, kiedy chcemy aktywnie wypoczywać (i na przykład pojeździć na rolkach lub na skuterze wodnym) podczas wczasów w Europie warto zainwestować co najmniej w pakiet Standard ubezpieczenia turystycznego TUI. W końcu jesteśmy wówczas narażeni na złamanie czy uraz głowy. W razie hospitalizacji, operacji lub transportu medycznego do Polski pakiet Basic polisy turystycznej TUI to po prostu za mało.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

Warto wiedzieć, że odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu z polisy NNW jest wyliczane procentowo. Krótko mówiąc, wyższe świadczenie otrzymamy z sumy ubezpieczenia 20.000 złotych niż 10.000 złotych. Co więcej, suma ubezpieczenia kosztów leczenia w pakiecie Basic najpewniej okaże się za niska w sytuacji, kiedy jesteśmy chorzy przewlekle, a podczas wycieczki nasz stan zdrowia z tego powodu się pogorszy. W dodatku warto mieć na uwadze fakt, że nawet u młodych i zdrowych ludzi zdarza się zawał serca czy wylew. Z tych powodów dobrze jest zainwestować w pakiet polisy turystycznej TUI, w którym sumy ubezpieczenia są wyższe. Nie inaczej jest poza Europą. W tym przypadku warto wybrać co najmniej pakiet Complex ubezpieczenia turystycznego TUI.

Ubezpieczenie turystyczne TUI na aktywny wypoczynek za granicą

Ubezpieczenie turystyczne TUI umożliwia również wybór pakietu Sportowy wyjazd. To doskonały pomysł na ubezpieczenie się w trakcie aktywnego wypoczynku za granicą. Ów pakiet jest dostępny w trzech wariantach:

 • Sport wysokiego ryzyka — zapewnia ochronę nie tylko w związku z amatorskim uprawianiem sportów rekreacyjnych, ale również sportów wysokiego ryzyka (patrz: ubezpieczenie Turystyka PL);
 • Sport zimowy wysokiego ryzyka – jak sama nazwa wskazuje, jest dedykowany miłośnikom sportów zimowych (patrz: ubezpieczenie Turystyka PL);
 • Sport ekstremalny – zapewnia ochronę w związku z amatorskim uprawianiem sportów ekstremalnych (kajakarstwo górskie, motocross, skok na bungee, narciarstwo zjazdowe i snowboard zjazdowy poza oznaczonymi trasami, heli-skiing, heli-snowboarding, etc.).

W ramach każdego wariantu ubezpieczenia turystycznego TUI Sportowy wyjazd otrzymamy:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia, w tym transportu medycznego i transportu zwłok do Polski (suma ubezpieczenia w zależności od wariantu wynosi 200.000 PLN/ 240.000 PLN/300.000 PLN);
 • ubezpieczenie akcji ratowniczej na lądzie i morzu (suma ubezpieczenia w każdym wariancie wynosi 22.000 PLN);
 • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia w zależności od wariantu opiewa na kwotę w wysokości 20.000 PLN/30.000 PLN/40.000 PLN);
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego;
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC);
 • ubezpieczenie kontynuacji leczenia po powrocie do Polski (suma ubezpieczenia w każdym wariancie wynosi 2.000 PLN).

Pakiet Sportowy wyjazd może być rozszerzony o ryzyko następstw chorób przewlekłych oraz o ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu z biurem podróży z przyczyn losowych. W tym przypadku przy wyborze oferty należy mieć na uwadze sport, który chcemy uprawiać podczas urlopu.

Jeżeli uznamy, że żaden z zaproponowanych przez touroperatora szerszych pakietów ubezpieczenia turystycznego TUI nam nie odpowiada, mamy prawo uzupełnić podstawowe ubezpieczenie z biura podróży o ubezpieczenie turystyczne zakupione na własną rękę – u wybranego przez siebie ubezpieczyciela.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć