ubezpieczenie turystyczne na białoruś
Ubezpieczenie turystyczne

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Białoruś?

Pomimo bliskiego sąsiedztwa Białoruś nie jest popularnym kierunkiem urlopowym wśród Polaków. A szkoda! Bo kraj ten ma wiele do zaoferowania. Trzeba jednak wiedzieć, że wyjazd związany jest z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Potrzebna jest wiza oraz ubezpieczenie turystyczne na Białoruś do tej wizy.

Jaka jest Białoruś? Niesamowita. Sielskie widoki, czyste powietrze, pierwotna przyroda… Nic dziwnego, że w kraju tym łatwo ukoić nerwy i naładować akumulatory. W białoruskim krajobrazie dominują lasy, rzeki i jeziora, które skądinąd są nazywane „płucami Europy”. Wszechobecny kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na zdrowie. Białoruś kusi trasami spacerowymi, ścieżkami rowerowymi i szlakami do jazdy konnej. Latem na miłośników aktywnego wypoczynku czeka też zawrotna liczba tras wodnych, na których organizowane są rejsy statkami motorowymi i spływy kajakowe. W zimie natomiast – ośrodki narciarskie z trasami narciarskimi, snowboardowymi, a nawet do jazdy na skuterach śnieżnych. Na Białorusi pełno jest też zabytków. Fortyfikacje z czasów obu wojen światowych, obiekty sakralne, czy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zamek w Mirze to tylko kilka przykładów tego, co warto zobaczyć na własne oczy. W naszej świadomości pokutuje mylne przekonanie o tym, że Białoruś jest szara i nijaka. W rzeczywistości jednak jest to barwny kraj o bogatej kulturze. A z jego mieszkańcami łączy nas nie tylko wspólna historia, ale także cechy charakteru. Bo Białorusini są serdeczni i gościnni.

Ubezpieczenie turystyczne na Białoruś

Białoruś nie należy do Unii Europejskiej. Stąd do przekroczenia z nią granicy konieczny jest ważny paszport. Potrzebna jest też wiza i obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne. Bez niego nie otrzymamy wizy, a w konsekwencji nie przekroczymy granicy z Białorusią. Karta EKUZ na nic się zda. Na terytorium Białorusi jest po prostu nieważna. Dlatego trzeba zainwestować w prywatne ubezpieczenie turystyczne na Białoruś.

Bezwizowy wjazd a ubezpieczenie turystyczne na Białoruś

W 2017 roku weszły w życie dwa dekrety prezydenckie na Białorusi, na których mocy w dwóch określonych sytuacjach jest możliwość bezwizowego wjazdu na teren Białorusi. Dotyczy to:

  • podróży z Polski samolotem z lądowaniem na Lotnisku Narodowym „Mińsk” i pobytu na Białorusi, który nie przekracza pięciu dób;
  • podróży z Polski samochodem, pociągiem lub samolotem przez określone przejścia graniczne do strefy turystyczno-rekreacyjnej Park „Kanał Augustowski” i strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” na czas do 10 dni.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet w owych dwóch przypadkach ubezpieczenie turystyczne na Białoruś jest obowiązkowe.

O czym trzeba pamiętać podczas zakupu ubezpieczenia turystycznego na Białoruś?

Zanim zaopatrzymy się w ubezpieczenie podróżne na Białoruś, musimy wiedzieć o tym, że:

  • okres ochrony ubezpieczeniowej musi być dokładnie taki sam jak okres ważności wizy;
  • ubezpieczenie turystyczne na Białoruś musi być ważne na jej terytorium.

O ile pierwszy warunek jest zrozumiały, o tyle drugi już niekoniecznie. A zatem co oznacza ważne ubezpieczenie podróżne na Białoruś? Otóż ubezpieczenie na Białoruś musi być zakupione w towarzystwie ubezpieczeniowym honorowanym na Białorusi.

W jakim towarzystwie kupić polisę turystyczną na Białoruś?

Jak czytamy na stronie Ambasady Republiki Białoruś, umowa ubezpieczenia turystycznego musi być zawarta z ubezpieczycielem, który jest w Polsce partnerem białoruskiej kompanii ubezpieczeniowej „Belgosstrakh”. Ubezpieczenie podróżne na Białoruś może być zakupione w Polsce w firmie:

  • SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.
  • AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.
  • RESO Europa Service sp. z o.o.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne na Białoruś?

Dobre ubezpieczenie podróżne na Białoruś to takie, które zapewni nam poczucie bezpieczeństwa. W swoim zakresie powinno zawierać:

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia – z rekomendowaną przez białoruską ambasadę sumą ubezpieczenia w wysokości co najmniej 10.000 EUR. W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia, w razie nagłego zachorowania lub wypadku, ubezpieczyciel zapłaci za leczenie w państwowych i w prywatnych placówkach medycznych. Ureguluje między innymi koszty związane z pobytem w szpitalu, honorariami dla lekarzy, badaniami i zabiegami, transportem medycznym do Polski.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – gwarantuje odszkodowanie za wypadek, który spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Usługi Assistance

Usługi Assistance – w ich ramach po uprzednim kontakcie z infolinią ubezpieczyciela pracownik zorganizuje między innymi wizytę u lekarza, transport medyczny do Polski, czy transport zwłok.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym) – zapewnia wypłacanie przez ubezpieczyciela zadośćuczynienia poszkodowanej przez nas osobie (za spowodowanie u niej urazu fizycznego i/lub uszkodzenie jej mienia). Bez tego zapisu w polisie w opisanej sytuacji, zgodnie z białoruskim prawem, sprawca szkody jest zobowiązany do opłacenia roszczeń poszkodowanej osoby z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu – gwarantuje odszkodowanie za uszkodzenie, zagubienie i kradzież bagażu.

Ubezpieczenie turystyczne na Białorusi – uprawianie sportów

Trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczenie turystyczne musi być rozszerzone o uprawianie sportów w sytuacji, kiedy podczas urlopu na Białorusi chcemy aktywnie wypoczywać. Wówczas mamy też możliwość ubezpieczenia swojego sprzętu sportowego. A w sytuacji, kiedy chcemy uprawiać sporty wodne, miejmy także na uwadze, by ubezpieczenie turystyczne w swoim zakresie zawierało ubezpieczenie akcji ratowniczej. Ubezpieczenie turystyczne osób, które leczą się z powodu choroby przewlekłej (astma, cukrzyca, nowotwór, nadciśnienie, etc.), musi być rozszerzone o następstwa takiej choroby. Bez tego zapisu w ubezpieczeniu turystycznym na Białoruś, w razie pogorszenia się stanu zdrowia w związku z nasileniem symptomów choroby przewlekłej, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia kosztów leczenia. Warto też zadbać o to, by suma ubezpieczenia kosztów leczenia w przypadku choroby przewlekłej była wyższa od tej zalecanej. Dopasowanie ubezpieczenia podróżnego na Białoruś do swoich potrzeb sprawi, że nasz wypoczynek u sąsiada zza Bugu przebiegnie w bezpiecznej atmosferze.