Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Estonia to niewielkie, ale urokliwe państwo nad Morzem Bałtyckim. Lot z Warszawy do Tallinu trwa niespełna dwie godziny. Tylko tyle potrzeba, by zagwarantować sobie udany urlop. Kraj ten szczyci się smaczną kuchnią, cudownymi krajobrazami, czystymi i piaszczystymi plażami oraz licznymi zabytkami. A niczym niezmącony spokój w trakcie wypoczynku zapewni ubezpieczenie turystyczne do Estonii.

EKUZ w Estonii

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) to nic innego, jak tylko potwierdzenie posiadania w Polsce ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ, które na terenie Europy upoważnia do otrzymania opieki medycznej. EKUZ jest darmowa, a wniosek o jej wyrobienie należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale NFZ. Trzeba jednak wiedzieć, że możliwości EKUZ są ograniczone:

 • EKUZ jest ważna tylko w państwowych placówkach medycznych danego kraju. W przypadku Estonii są to szpitale i gabinety lekarskie, które podpisały umowę z Estońskim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego;
 • EKUZ zapewnia tylko podstawową opiekę medyczną, która w sytuacji nagłego zachorowania lub wypadku jest niezbędna;
 • EKUZ umożliwia korzystanie z opieki medycznej na tych samych zasadach, które dotyczą mieszkańców danego kraju. Estończycy w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego współuczestniczą w kosztach leczenia. Co prawda, nie są to duże sumy. Dla przykładu, za pobyt w szpitalu naliczana jest opłata w wysokości 2,5 euro za każdy dzień, ale nie dłużej niż przez 10 dni. Co więcej, z tej opłaty zwolnieni są pacjenci oddziału intensywnej opieki medycznej, kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia. Trzeba wiedzieć, że EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski i transportu zwłok. To koronny argument za tym, by przed wyjazdem zakupić prywatne ubezpieczenie turystyczne do Estonii.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne do Estonii

Niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, ubezpieczenie turystyczne do Estonii (jak i do każdego innego kraju) w swoim zakresie zawiera zawsze dwa podstawowe składniki – ubezpieczenie kosztów leczenia i ubezpieczenie NNW.

Ubezpieczenie kosztów leczenia zapewnia:

 • w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku pokrycie wszelkich kosztów leczenia w państwowych i prywatnych placówkach medycznych (opłacenie hospitalizacji, honorariów lekarzy, badań, zabiegów i operacji, leków i opatrunków);
 • pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski i transportu zwłok.

Ubezpieczenie NNW gwarantuje:

 • odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Zazwyczaj w podstawowym zakresie ubezpieczenia turystycznego do Estonii i innych krajów otrzymamy też usługi Assistance, czyli całodobową pomoc w podróży ze strony ubezpieczyciela. Wystarczy kontakt telefoniczny, a pracownik zorganizuje między innymi:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 • wizytę u lekarza;
 • transport medyczny do Polski;
 • tłumacza i prawnika;
 • i jeszcze wiele innych usług.

Należy jednak dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) oferowane przez danego ubezpieczyciela. Pewne usługi Assistance nie są dostępne w standardowym zakresie ubezpieczenia turystycznego. Istnieje natomiast możliwość ich zakupu po uiszczeniu wyższej składki za ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie podróżne do Estonii — dodatkowa ochrona

Im wyższa cena ubezpieczenia turystycznego, tym szerszy zakres nie tylko usług Assistance. Ubezpieczenie turystyczne do Estonii może być rozszerzone między innymi o:

 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC w życiu prywatnym) – zapewnia odszkodowanie poszkodowanej przez nas osobie trzeciej, która w wyniku naszego nieumyślnego działania dozna urazu i/lub której mienie zostanie zniszczone;
 • ubezpieczenie bagażu — gwarantuje odszkodowanie za uszkodzenie, zagubienie lub kradzież bagażu;
 • ubezpieczenie następstw chorób przewlekłych — jest konieczne w przypadku zdiagnozowanej choroby przewlekłej (astma, cukrzyca, choroba wieńcowa, nowotwór, nadciśnienie tętnicze, etc.). W sytuacji nasilenia jej objawów podczas urlopu za granicą i braku rozszerzenia o wskazane ryzyko ubezpieczenia turystycznego, polisa podróżna nie zapewnia żadnej ochrony;
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu — jest przydatne w sytuacji, kiedy formalności związane z zagranicznym wyjazdem załatwiamy z dużym wyprzedzeniem. W razie zaistnienia zdarzenia losowego, które uniemożliwi nam podróż, ubezpieczyciel zwróci nam poniesione przez nas koszty związane z zakupem biletu lotniczego, czy zarezerwowanymi noclegami.

Letni wypoczynek, a ubezpieczenie turystyczne do Estonii

Estonia jest krajem, którego linia wybrzeża wynosi aż 4500 kilometrów. Latem dni w Estonii są nadzwyczajnie długie. Słońce zachodzi dopiero około północy i szybko wschodzi ponownie. Temperatura morza osiąga 25 stopni. A plaże są czyste. Wszystko to sprawia, że Estonia jest znakomitym kierunkiem na wypoczynek nad Bałtykiem. Także aktywny. Estonia znana jest również z dobrze zorganizowanych tras dla cyklistów i licznych wypożyczalni rowerów. Piękna sceneria kraju wręcz wzywa do wycieczek rowerowych. Z kolei na sympatyków adrenaliny i mocnych wrażeń w Estonii czeka wiele parków linowych oraz… kiiking. To emocjonujący sport rodem właśnie z Estonii. Polega na wykonaniu obrotu o 360o na specjalnie przygotowanej do tego typu ewolucji wysokiej huśtawce.

Zimowy wypoczynek, a ubezpieczenie turystyczne do Estonii

Również w zimie miłośnicy aktywnego wypoczynku nie zaznają w Estonii nudy. Co prawda, ukształtowanie terenu sprawia, że liczba stoków narciarskich jest raczej znikoma. Ale za to jest wiele tras do uprawiania narciarstwa biegowego i jazdy na skuterach śnieżnych. Szczególnie warto odwiedzić miejscowość Otepää, która jest uważana za zimową stolicę kraju. Niezależnie jednak od pory roku, przy zakupie ubezpieczenia podróżnego do Estonii w związku z planowanym aktywnym wypoczynkiem, trzeba pamiętać o dopasowaniu polisy podróżnej do swoich potrzeb.

Tradycyjne ubezpieczenie turystyczne do Estonii nie zapewnia właściwej ochrony w sytuacji wypadku podczas uprawiania sportu. Bez rozszerzenia zakresu ubezpieczenia turystycznego o uprawianie sportów ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia NNW. Podczas zakupu ubezpieczenia turystycznego do Estonii trzeba zatem określić rodzaj sportu, który chcemy uprawiać.

W przypadku sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych (definicje znajdziemy we wspomnianych już OWU) warto, poza tradycyjnym ubezpieczeniem turystycznym, zakupić ubezpieczenie sportowe. Natomiast w przypadku jazdy na nartach — ubezpieczenie narciarskie. W ramach obu tych rodzajów ubezpieczenia turystycznego otrzymamy, obok ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW i usług Assistance, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. W końcu podczas uprawiania sportu nie trudno o spowodowanie szkody u osoby trzeciej. Zyskamy też ubezpieczenie sprzętu sportowego. Co ważne, szczególnie podczas uprawiania sportów wodnych i narciarstwa, w zakresie ubezpieczenia podróżnego do Estonii musi się znaleźć ubezpieczenie akcji ratowniczej. W razie tarapatów na morzu lub trasie narciarskiej (czy też poza nią) za wezwanie służb poszukiwawczych i ratowniczych trzeba zapłacić. Bez właściwego ubezpieczenia turystycznego do Estonii oznacza to horrendalny rachunek do uregulowania przez poszkodowaną osobę lub jej bliskich.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć

Chcesz przeczytać więcej? Warto wiedzieć