Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Estonii?
Ubezpieczenie turystyczne

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Estonia to niewielkie, ale urokliwe państwo nad Morzem Bałtyckim. Lot z Warszawy do Tallinu trwa niespełna dwie godziny. Tylko tyle potrzeba, by zagwarantować sobie udany urlop. Kraj ten szczyci się smaczną kuchnią, cudownymi krajobrazami, czystymi i piaszczystymi plażami oraz licznymi zabytkami. A niczym niezmącony spokój w trakcie wypoczynku zapewni ubezpieczenie turystyczne do Estonii.

EKUZ w Estonii

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) to nic innego, jak tylko potwierdzenie posiadania w Polsce ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ, które na terenie Europy upoważnia do otrzymania opieki medycznej. EKUZ jest darmowa, a wniosek o jej wyrobienie należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale NFZ. Trzeba jednak wiedzieć, że możliwości EKUZ są ograniczone:

  • EKUZ jest ważna tylko w państwowych placówkach medycznych danego kraju. W przypadku Estonii są to szpitale i gabinety lekarskie, które podpisały umowę z Estońskim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego;
  • EKUZ zapewnia tylko podstawową opiekę medyczną, która w sytuacji nagłego zachorowania lub wypadku jest niezbędna;
  • EKUZ umożliwia korzystanie z opieki medycznej na tych samych zasadach, które dotyczą mieszkańców danego kraju. Estończycy w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego współuczestniczą w kosztach leczenia. Co prawda, nie są to duże sumy. Dla przykładu, za pobyt w szpitalu naliczana jest opłata w wysokości 2,5 euro za każdy dzień, ale nie dłużej niż przez 10 dni. Co więcej, z tej opłaty zwolnieni są pacjenci oddziału intensywnej opieki medycznej, kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia. Trzeba wiedzieć, że EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski i transportu zwłok. To koronny argument za tym, by przed wyjazdem zakupić prywatne ubezpieczenie turystyczne do Estonii.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne do Estonii

Niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, ubezpieczenie turystyczne do Estonii (jak i do każdego innego kraju) w swoim zakresie zawiera zawsze dwa podstawowe składniki – ubezpieczenie kosztów leczenia i ubezpieczenie NNW.

Ubezpieczenie kosztów leczenia zapewnia:

  • w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku pokrycie wszelkich kosztów leczenia w państwowych i prywatnych placówkach medycznych (opłacenie hospitalizacji, honorariów lekarzy, badań, zabiegów i operacji, leków i opatrunków);
  • pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski i transportu zwłok.

Ubezpieczenie NNW gwarantuje:

  • odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Zazwyczaj w podstawowym zakresie ubezpieczenia turystycznego do Estonii i innych krajów otrzymamy też usługi Assistance, czyli całodobową pomoc w podróży ze strony ubezpieczyciela. Wystarczy kontakt telefoniczny, a pracownik zorganizuje między innymi:

  • wizytę u lekarza;
  • transport medyczny do Polski;
  • tłumacza i prawnika;
  • i jeszcze wiele innych usług.

Należy jednak dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) oferowane przez danego ubezpieczyciela. Pewne usługi Assistance nie są dostępne w standardowym zakresie ubezpieczenia turystycznego. Istnieje natomiast możliwość ich zakupu po uiszczeniu wyższej składki za ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie podróżne do Estonii — dodatkowa ochrona

Im wyższa cena ubezpieczenia turystycznego, tym szerszy zakres nie tylko usług Assistance. Ubezpieczenie turystyczne do Estonii może być rozszerzone między innymi o:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC w życiu prywatnym) – zapewnia odszkodowanie poszkodowanej przez nas osobie trzeciej, która w wyniku naszego nieumyślnego działania dozna urazu i/lub której mienie zostanie zniszczone;
  • ubezpieczenie bagażu — gwarantuje odszkodowanie za uszkodzenie, zagubienie lub kradzież bagażu;
  • ubezpieczenie następstw chorób przewlekłych — jest konieczne w przypadku zdiagnozowanej choroby przewlekłej (astma, cukrzyca, choroba wieńcowa, nowotwór, nadciśnienie tętnicze, etc.). W sytuacji nasilenia jej objawów podczas urlopu za granicą i braku rozszerzenia o wskazane ryzyko ubezpieczenia turystycznego, polisa podróżna nie zapewnia żadnej ochrony;
  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu — jest przydatne w sytuacji, kiedy formalności związane z zagranicznym wyjazdem załatwiamy z dużym wyprzedzeniem. W razie zaistnienia zdarzenia losowego, które uniemożliwi nam podróż, ubezpieczyciel zwróci nam poniesione przez nas koszty związane z zakupem biletu lotniczego, czy zarezerwowanymi noclegami.

Letni wypoczynek, a ubezpieczenie turystyczne do Estonii

Estonia jest krajem, którego linia wybrzeża wynosi aż 4500 kilometrów. Latem dni w Estonii są nadzwyczajnie długie. Słońce zachodzi dopiero około północy i szybko wschodzi ponownie. Temperatura morza osiąga 25 stopni. A plaże są czyste. Wszystko to sprawia, że Estonia jest znakomitym kierunkiem na wypoczynek nad Bałtykiem. Także aktywny. Estonia znana jest również z dobrze zorganizowanych tras dla cyklistów i licznych wypożyczalni rowerów. Piękna sceneria kraju wręcz wzywa do wycieczek rowerowych. Z kolei na sympatyków adrenaliny i mocnych wrażeń w Estonii czeka wiele parków linowych oraz… kiiking. To emocjonujący sport rodem właśnie z Estonii. Polega na wykonaniu obrotu o 360o na specjalnie przygotowanej do tego typu ewolucji wysokiej huśtawce.

Zimowy wypoczynek, a ubezpieczenie turystyczne do Estonii

Również w zimie miłośnicy aktywnego wypoczynku nie zaznają w Estonii nudy. Co prawda, ukształtowanie terenu sprawia, że liczba stoków narciarskich jest raczej znikoma. Ale za to jest wiele tras do uprawiania narciarstwa biegowego i jazdy na skuterach śnieżnych. Szczególnie warto odwiedzić miejscowość Otepää, która jest uważana za zimową stolicę kraju. Niezależnie jednak od pory roku, przy zakupie ubezpieczenia podróżnego do Estonii w związku z planowanym aktywnym wypoczynkiem, trzeba pamiętać o dopasowaniu polisy podróżnej do swoich potrzeb.

Tradycyjne ubezpieczenie turystyczne do Estonii nie zapewnia właściwej ochrony w sytuacji wypadku podczas uprawiania sportu. Bez rozszerzenia zakresu ubezpieczenia turystycznego o uprawianie sportów ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia NNW. Podczas zakupu ubezpieczenia turystycznego do Estonii trzeba zatem określić rodzaj sportu, który chcemy uprawiać.

W przypadku sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych (definicje znajdziemy we wspomnianych już OWU) warto, poza tradycyjnym ubezpieczeniem turystycznym, zakupić ubezpieczenie sportowe. Natomiast w przypadku jazdy na nartach — ubezpieczenie narciarskie. W ramach obu tych rodzajów ubezpieczenia turystycznego otrzymamy, obok ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW i usług Assistance, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. W końcu podczas uprawiania sportu nie trudno o spowodowanie szkody u osoby trzeciej. Zyskamy też ubezpieczenie sprzętu sportowego. Co ważne, szczególnie podczas uprawiania sportów wodnych i narciarstwa, w zakresie ubezpieczenia podróżnego do Estonii musi się znaleźć ubezpieczenie akcji ratowniczej. W razie tarapatów na morzu lub trasie narciarskiej (czy też poza nią) za wezwanie służb poszukiwawczych i ratowniczych trzeba zapłacić. Bez właściwego ubezpieczenia turystycznego do Estonii oznacza to horrendalny rachunek do uregulowania przez poszkodowaną osobę lub jej bliskich.