Dania, najstarsza monarchia świata i najmniejsze państwo skandynawskie, ma do zaoferowania turystom liczne atrakcje. To znakomity kierunek na wakacje dla rodzin z dziećmi albo na wypad w weekend z przyjaciółmi. Do ojczyzny Hansa Christiana Andersena bezpośrednio z Polski prowadzi droga morska lub powietrzna. A na zwolenników podróży samochodem czy pociągiem czeka droga lądowa, która biegnie przez Niemcy. Niezależnie jednak od celu podróży i środka transportu przed wyjazdem warto zainwestować w ubezpieczenie turystyczne do Danii.
Ubezpieczenie turystyczne do Danii – co warto zobaczyć?
Dania jest krajem, który umożliwia wypoczynek na łonie natury, także aktywny. Zwłaszcza latem. Dni o tej porze roku w Danii są długie i przeważnie słoneczne. Usytuowanie nad Bałtykiem i Morzem Północnym sprawia, że linia brzegowa kraju wynosi ponad 7000 km. Dzięki znakomitym warunkom do uprawiania sportów wodnych kraj ten jest chętnie odwiedzany przez windsurferów. Dania jest znana z czystych, szerokich i piaszczystych plaż. Jedna z najładniejszych na świecie leży w mieście Aarhus. W kraju tym pełno jest także fiordów, czyli zatok, w których morskie wody wcinają się w głąb lądu. To zapewnia dodatkowe miejsca do wypoczynku nad wodą.
Dania jest też krajem przyjaznym rowerzystom. W samym regionie Jutlandii Północnej na cyklistów czeka aż 2000 km tras rowerowych! Dania zachwyca niepowtarzalnym klimatem i krajobrazami. Dostarcza też rozmaitych form rozrywki. Urokliwe miasta pełne są zabytków, muzeów i parków rozrywki dla małych i dużych. Dość wymienić kopenhaskie Ogrody Tivoli, Legoland w mieście Billund, czy prawdziwe safari, które mieści się w północnej części wyspy Lolland. Przejdźmy natomiast do omówienia formalności związanych z samym wyjazdem. Zakup ubezpieczenia turystycznego do Danii jest tylko jedną z nich.
Ubezpieczenie podróżne do Danii
Dania należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Oznacza to, że jako Polacy do przekroczenia z nią granicy potrzebujemy dowodu osobistego lub paszportu. Walutą, która obowiązuje w Danii, jest korona duńska. Przed wyjazdem czeka nas jednak nie tylko wizyta w kantorze. Powinniśmy również odwiedzić wojewódzki oddział NFZ (o ile jesteśmy ubezpieczeni w ramach NFZ) i wyrobić darmową kartę EKUZ. Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest honorowana w Europie. Uprawnia do otrzymania podstawowej opieki medycznej w publicznych placówkach medycznych. Trzeba też dodać, że działa na zasadach, które dotyczą mieszkańców danego kraju. W Danii pacjenci nawet w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego współuczestniczą w kosztach leczenia. Karta EKUZ zapewnia zatem tylko:
- doraźną pomoc w razie nagłego zachorowania lub wypadku;
- leczenie w państwowym szpitalu lub gabinecie lekarskim;
- częściowe pokrycie kosztów leczenia.
Za leczenie specjalistyczne i stomatologiczne, badania i zabiegi, leki i opatrunki oraz ewentualny transport medyczny do Polski trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Co więcej, karta EKUZ nie jest ważna na terytoriach zależnych od Danii – Grenlandii czy Wyspach Owczych. I chociaż jej posiadanie na pewno nam nie zaszkodzi, to właśnie ze wskazanych powodów warto kupić prywatne ubezpieczenie podróżne do Danii.
Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Danii?
Standardowe ubezpieczenie podróżne do Danii (jak i innych krajów) zawiera w swoim zakresie:
Ubezpieczenie kosztów leczenia
Ubezpieczenie kosztów leczenia – gwarantuje uregulowanie przez ubezpieczyciela wszelkich rachunków za leczenie zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Dotyczy to nagłego zachorowania lub wypadku. Towarzystwo ubezpieczeniowe opłaci również transport medyczny do Polski, w tym transport zwłok. Ale tylko do sumy ubezpieczenia wskazanej przy tym ryzyku na polisie turystycznej. W przypadku wyjazdu do Danii suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna opiewać co najmniej na kwotę 20.000 EUR.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Ubezpieczenie NNW – zapewnia odszkodowanie za wypadek, który spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu lub inwalidztwo. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia, bo jest wyliczana na podstawie procentowego orzeczenia doznanego rozstroju zdrowia. Zatem im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie. Co równie ważne, w przypadku śmierci ubezpieczonego odszkodowanie w wysokości całej sumy ubezpieczenia trafia do jego bliskich.
Assistance
Assistance – umożliwia otrzymanie pomocy w podróży. A mianowicie po kontakcie telefonicznym z infolinią ubezpieczyciela pracownik zorganizuje między innymi transport medyczny do Polski, czy opiekuna dla nieletnich dzieci w razie trafienia rodzica do szpitala.
Dodatki do ubezpieczenia turystycznego do Danii? Jak najbardziej!
Zakres ubezpieczenia podróżnego do Danii może być rozszerzony o inne ryzyka na polisie. Co prawda oznacza to wyższą cenę ubezpieczenia turystycznego, ale w pewnych okolicznościach jest to konieczne. Warto rozważyć rozszerzenie zakresu ubezpieczenia turystycznego do Danii o:
- ubezpieczenie bagażu i/lub sprzętu sportowego;
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym);
- ubezpieczenie akcji ratowniczej;
- ubezpieczenie następstw chorób przewlekłych;
- ubezpieczenie sportów.
Kiedy i o co rozszerzyć zakres ubezpieczenia turystycznego do Danii?
Brak właściwych zapisów w polisie turystycznej skutkuje tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi nam wypłacenia odszkodowania. Jeżeli jesteśmy chorzy przewlekle (astma, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwór, etc.), nasze ubezpieczenie turystyczne do Danii musi być rozszerzone o wskazane ryzyko. W przeciwnym razie, w sytuacji nasilenia się symptomów takiej choroby i konieczności udzielenia nam z jej powodu pomocy medycznej, ubezpieczenie kosztów leczenia nie zapewni nam żadnej ochrony. Z kolei, jeżeli chcemy aktywnie wypoczywać w Danii, nasze ubezpieczenie turystyczne w swoim zakresie musi zapewniać ochronę w związku z uprawianiem określonego przez nas sportu.
Co więcej, w przypadku sportów wodnych ważnym składnikiem ubezpieczenia podróżnego do Danii jest ubezpieczenia akcji ratowniczej. Zdarza się co prawda, że standardowe ubezpieczenie turystyczne zawiera wskazane ryzyko w swoim zakresie, ale nie jest to zasada. Dlatego miejmy to na uwadze. Akcja poszukiwawcza i ratownicza na morzu oznacza horrendalne koszty, które bez dobrego ubezpieczenia turystycznego trzeba uregulować z własnej kieszeni. Nie inaczej jest w sytuacji, kiedy podczas uprawiania sportu (i nie tylko) nieumyślnie zranimy osobę trzecią lub uszkodzimy jej mienie. Bądźmy pewni, że wówczas poszkodowany zwróci się do nas z roszczeniami finansowymi. Za granicą jest to standard. Dlatego warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia turystycznego do Danii o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Wreszcie skoro o uprawianiu sportu mowa dobrze jest zainwestować w ubezpieczenie sprzętu sportowego na wypadek jego uszkodzenia, zagubienia i kradzieży. Ubezpieczenie bagażu zapewnia ochronę w związku z dokładnie tymi samymi nieprzyjemnymi zdarzeniami.
Przy wyborze dodatków do ubezpieczenia turystycznego do Danii miejmy na uwadze swoje rzeczywiste potrzeby. Zyskamy wówczas pewność, że nasze ubezpieczenie turystyczne do Danii zapewnia nam właściwą ochronę oraz że nie wyrzuciliśmy pieniędzy w błoto.