Wielbiciele podróżowania wiedzą o tym, że dobre ubezpieczenie to fundament pod względem zabezpieczenia zaplanowanego wyjazdu. Tylko dobrze dobrana polisa może zapewnić pomoc w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji. Co jasne, taka zasada sprawdza się zarówno w przypadku dorosłych turystów, jak i w przypadku młodzieży. Dla dzieci i nastolatków wakacje oznaczają czas wyjazdów z rodzicami lub uczestnictwa w koloniach albo obozach. Przy każdym takim wyjeździe warto kupić ubezpieczenie dzieci na wakacje. Jakie ubezpieczenie dla dziecka na wakacje wybrać? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Dlatego w tym tekście przedstawimy dostępne opcje, a także opiszemy ich wady i zalety. Zachęcamy do zapoznania się z tym krótkim poradnikiem.
Czy polisa szkolna wystarczy, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas kolonii?
Praktycznie każda szkoła umożliwia rodzicom zakup ubezpieczenia NNW dla dzieci, które rozpoczynają naukę. Najczęściej takie polisy gwarantują ochronę przez 12 miesięcy, a zatem ich zakres obejmuje również wakacje letnie. Dzięki temu rodzice mają pewność, że dziecko będzie chronione w trakcie kolonii. Teoretycznie jest to dobre rozwiązanie, choć nie można zapominać o kilku ważnych informacjach. Ubezpieczenie szkolne to z reguły podstawowa polisa NNW. W związku z tym zakres jej ochrony dotyczy tylko wypadków powstałych na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Niestety, zwykłe polisy NNW najczęściej nie gwarantują ochrony przed kontuzjami lub wypadkami podczas uprawiania sportu. Dlatego takie ubezpieczenie dzieci na koloniach nie jest najlepszym wyborem.
Ubezpieczenie dzieci na wakacje a charakter wyjazdu
Pierwszym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, będzie charakter zaplanowanego wyjazdu. Tutaj można zastosować podział na trzy kategorie:
- Wyjazdy rodzinne (np. wyjazd dziecka lub nastolatka z rodzicami/rodzicem);
- Obozy lub kolonie zorganizowane przez biura podróży;
- Wyjazdy szkolne lub zielone szkoły (organizowane przez placówkę edukacji).
Dlaczego warto pamiętać o tym podziale? Ponieważ może on w istotny sposób wpływać na opłacalność zakupu poszczególnych świadczeń. Przykładowo, wyjazd rodzinny wymaga zadbania nie tylko o bezpieczeństwo dziecka, ale o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących. Dlatego w takiej sytuacji warto postawić np. na rodzinne ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa powinna się sprawdzić lepiej niż ubezpieczenie indywidualne.
W przypadku wyjazdów szkolnych lub obozów i kolonii ubezpieczenie spoczywa na barkach organizatora. Jednak nawet wtedy rodzice powinni sprawdzić, czy gwarantowana polisa ma odpowiednio szeroki zakres. Jeśli nie, warto zastanowić się nad jego dodatkowym rozszerzeniem.
Jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać? – wykaz dostępnych opcji
Co istotne, ochronę podczas wakacyjnych wyjazdów mogą zapewnić różne świadczenia. Praktycznie każda taka polisa ma swoje wady i zalety. Warto więc je poznać, aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu ubezpieczenia. Dlatego teraz krótko opiszemy dostępne opcje.
Opcja numer 1 – polisa turystyczna
Ubezpieczenie turystyczne wydaje się oczywistym wyborem przy okazji podróży. Rzeczywiście w przypadku dorosłych turystów ubezpieczenie dla podróżnych to tak naprawdę jedyna dostępna opcja. Zaletą takich polis jest przede wszystkim szeroki zakres ochrony. Takie polisy często zapewniają np. pomoc assistance, ochronę NNW, a także zwrot kosztów leczenia (w przypadku podróży zagranicznych).
Co ważne, taka polisa może chronić dziecko oraz jego rodziców. Dzięki temu zakup jednego świadczenia wystarczy do tego, aby wszyscy uczestnicy wyjazdu zostali objęci ochroną.
Natomiast polisy turystyczne mają także pewne wady. Pierwszą z nich jest to, że polisa turystyczna działa tylko podczas wyjazdu. Tym samym dziecko uzyskuje wtedy ochronę dosłownie na kilka dni. Po drugie, zakres polisy musi być dopasowany do specyfiki wyjazdu. Przykładowo, zwykła polisa turystyczna może nie wystarczyć w przypadku wyjazdu na obóz sportowy.
Opcja numer 2 – ubezpieczenie szkolne
Niektórzy mogą być zaskoczeni faktem, że ubezpieczenie szkolne jest w stanie zapewnić ochronę również podczas wakacji. Jednak obecnie całoroczny charakter takich świadczeń stał się standardem. Polisy szkolne zapewniają ochronę od września do sierpnia i dlatego stanowią praktyczny zakup. Ponadto gwarantują one wysokie odszkodowanie za uszczerbki zdrowotne powstałe w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
Jeżeli chodzi o wady takich świadczeń, jest ich co najmniej kilka. Przede wszystkim polisy szkolne w większości przypadków obejmują wyłącznie ochronę NNW. Nie ma więc tutaj mowy np. o pokryciu kosztów leczenia lub turystycznym assistance. Co prawda, wszystko zależy tutaj od rodzaju wybranej polisy. Jeśli ktoś samodzielnie kupił ubezpieczenie szkolne dla dziecka, taka polisa faktycznie może mieć kompleksowy zakres. Niestety, na ogół nie można tego powiedzieć o ubezpieczeniach kupowanych w sekretariatach. Co więcej, polisa szkolna z podstawowym zakresem rzadko kiedy zapewni ochronę np. podczas uprawiania sportu.
Nie można także zapominać o tym, że taka polisa chroni jedynie dziecko. Dlatego nie sprawdzi się ona jako kompleksowe zabezpieczenie w czasie rodzinnego wyjazdu.
Opcja numer 3 – indywidualna polisa na życie lub zdrowie
Takie ubezpieczenie łączy w sobie ideę ubezpieczeń na życie oraz świadczeń dedykowanych ochronie zdrowia. Dlatego w wielu przypadkach zapewnia ono naprawdę szeroką ochronę. Ubezpieczone dziecko może dzięki takiej polisie uzyskać wsparcie obejmujące liczne sytuacje awaryjne. Co więcej, ten szeroki zakres ochrony może mieć międzynarodowy charakter.
Jakie są wady takich ubezpieczeń? Przede wszystkim wadą jest ich indywidualny charakter. Taka polisa nie będzie więc chronić rodziny, ale już sprawdzi się np. podczas kolonii lub obozu. Wadą może być także cena, ponieważ takie ubezpieczenia są droższe niż np. polisy turystyczne.
Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie na życie i zdrowie to polisa z najbardziej kompleksowym zakresem. Toteż jej zakup może być naprawdę ważną inwestycją w bezpieczeństwo naszej pociechy. To z kolei powinno uzasadnić nieco wyższą cenę.
Najważniejsze informacje:
- Zakup ubezpieczenia dla dziecka na wakacje to bardzo ważna kwestia, na której powinni się skupić wszyscy rodzice. Odpowiednio dobrana polisa może bowiem wpływać na bezpieczeństwo dziecka podczas takiego wyjazdu.
- Jeżeli dziecko ma wziąć udział w obozie lub kolonii, ubezpieczenie na wakacje powinien zapewnić organizator wyjazdu. Jednak nawet wtedy warto sprawdzić, czy taka polisa ma odpowiedni zakres. Jeżeli nie, być może warto odpłatnie go rozszerzyć.
- Niemniej ochronę podczas wakacji mogą także zapewnić inne świadczenia. Tutaj można wspomnieć np. o polisach turystycznych, ubezpieczeniach na życie i zdrowie, a także polisach szkolnych.
- Każde z opisanych świadczeń ma swoje wady i zalety. W przypadku rodzinnych wyjazdów najlepszą opcją będzie ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny. W pozostałych przypadkach polisy indywidualne mogą się sprawdzić.
- Obecnie wszystkie wymienione polisy można wygodnie zakupić przez internet. W tym celu wystarczy skorzystać z dostępnej platformy Polisoteki.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie na wakacje dla dziecka?
- Taką polisę warto kupić w sytuacji, kiedy ubezpieczenie oferowane przez szkołę lub organizatora wyjazdu ma zbyt ograniczony zakres. Wtedy zakup dodatkowego świadczenia stanowi najlepszą metodę na uzupełnienie takich braków.
- Czy polisa szkolna sprawdzi się jako ubezpieczenie na wakacje?
- To już zależy od jej zakresu. Jeśli polisa szkolna ma zasięg międzynarodowy i przy tym oferuje znacznie więcej niż tylko ochronę NNW, może być ona wystarczającą ochroną. Niemniej w przeciwnym razie warto kupić świadczenie o zakresie bardziej przystosowanym do specyfiki wyjazdu.
- Jakie ubezpieczenie dla dziecka na wakacje wybrać?
- Jeśli planujemy rodzinny wyjazd, warto postawić na rodzinną polisę turystyczną. Takie świadczenie będzie bowiem chronić wszystkich uczestników wyjazdu. W pozostałych przypadkach trzeba po prostu upewnić się, że dziecko jest chronione przez kompleksową polisę indywidualną.