ubezpieczenie NNW szkolne
Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW szkolne – Co obejmuje ubezpieczenie?

Dla wszystkich dzieci i nastolatków szkoła jest miejscem, w którym spędzają dużą część swojego życia. Z tego względu rodzice zwracają szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa podczas zajęć szkolnych. To zaś wyjaśnia, dlaczego polisy NNW szkolne cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem. Te ubezpieczenia mają bowiem zapewnić dziecku wsparcie w razie nagłego wypadku na terenie szkoły. Na czym jednak polegają ich warunki? W tym artykule przedstawimy kluczowe informacje na temat ubezpieczeń NNW szkolnych. Odpowiemy również na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej polisy. Zapraszamy do lektury!

Co to jest ubezpieczenie NNW szkolne?

Jak sama nazwa sugeruje, ubezpieczenie NNW szkolne to jedna z odmian ubezpieczenia NNW, która jest przeznaczona dla dzieci oraz młodzieży w wieku szkolnym. Jej podstawowe zadanie polega na zapewnieniu wsparcia w sytuacji, kiedy dziecko ulegnie wypadkowi. Jeżeli skutkiem takiego zdarzenia okaże się poważny uraz albo trwały uszczerbek na zdrowiu, asekurator wypłaci stosowne odszkodowanie. Dzięki takim środkom rodzice będą mogli pokryć dodatkowe koszty związane z leczeniem pociechy.

Co ciekawe, NNW szkolne jest zazwyczaj dostępne jako świadczenie grupowe. Z tego względu rodzice mogą wyrazić chęć zakupu takiego ubezpieczenia np. podczas szkolnego zebrania. W efekcie wiele osób niemal automatycznie decyduje się na opłacenie składki polisy. Jednak czy rzeczywiście warto to robić?

Czy zakup szkolnego NNW jest obowiązkowy?

Na pewno trzeba pamiętać o tym, że szkoła nie odpowiada za obsługę takiej polisy. Zasada działania jest w tym przypadku zupełnie inna i wygląda ona następująco. Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych może zaproponować dyrekcji placówki ofertę grupowego ubezpieczenia. Jeżeli dyrekcja zaakceptuje taką propozycję, dochodzi do podpisania umowy, a ubezpieczenie NNW szkolne zostaje zaoferowane rodzicom uczniów. Tym samym za obsługę polisy odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe.

Natomiast obecnie nie ma żadnego obowiązku dołączania do ubezpieczenia grupowego w szkole. Czasami niektóre samorządy szkolne uznają składkę na taką polisę za wydatek obowiązkowy. Toteż rodzice powinni pamiętać o tym, że wcale nie muszą kupować takiego ubezpieczenia w szkole. Dlaczego? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dalszej części tego tekstu.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW szkolne?

Podstawowym problemem większości takich ubezpieczeń jest bardzo ograniczony zakres ochrony. Z czego on wynika? Przede wszystkim z faktu, że grupowe ubezpieczenia zazwyczaj obejmują tylko najważniejsze zapisy. Dzięki temu ich cena jest zdecydowanie niższa, a co za tym idzie – więcej rodziców zdecyduje się na zakup. Niestety, ograniczony zakres ochrony może utrudnić uzyskanie odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość. Z tego względu decyzja o zakupie NNW szkolnego zawsze powinna zostać poprzedzonauważną lekturą warunków oraz zakresu polisy.

Co więc może się w nim znaleźć? Podstawowe warianty NNW szkolnego powinny obejmować przede wszystkim wszelkie urazy doznane przez ucznia w szkole i poza nią. Pod tym względem można rozumieć zarówno zwykłe kontuzje (np. skręcenie kostki podczas WF-u), jak i poważne wypadki (np. potrącenie przez samochód w czasie powrotu ze szkoły). Polisa NNW szkolna musi obejmować także dodatkowe odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu.

Niestety, podstawowy zakres ochrony takich ubezpieczeń właściwie się na tym kończy. Dlatego z punktu widzenia rodziców dużo korzystniejszą alternatywą może być samodzielny zakup NNW dla ucznia. Na rynku można bowiem znaleźć liczne polisy NNW z rozszerzonym zakresem ochrony. Dzięki temu dziecko będzie dodatkowo chronione np. podczas uprawiania sportu. Jest to bardzo istotne, ponieważ takiej ochrony nie zapewnia spora część ubezpieczeń grupowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW szkolne?

Tutaj trzeba przyznać, że dużą zaletą grupowych ubezpieczeń NNW jest ich cena. Rodzice często mogą kupić taką polisę już za 20-30 złotych rocznie. W zamian za to dziecko rzeczywiście uzyska przynajmniej podstawową ochronę.

Jeżeli chodzi o ceny ubezpieczeń indywidualnych, one mogą już być nieco wyższe. Przy wyborze rozszerzonego zakresu ochrony taka polisa będzie kosztować od 36 złotych rocznie.

Tutaj warto jednak podkreślić, iż wyższa cena polisy może wynikać między innymi z szerszego zakresu ochrony. Dlatego taka inwestycja w wielu przypadkach jest naprawdę opłacalna.

Gdzie kupić ubezpieczenie NNW szkolne online?

Jeśli rodzice zdecydują się na samodzielny zakup ubezpieczenia NNW dla dziecka, mają do wyboru kilka alternatyw. Zdecydowanie najwygodniejszą opcją będzie jednak zakup polisy przez internet. Kwestia wygody jest w tym przypadku tylko jednym z atutów. Oprócz tego należy pamiętać, że zakup polisy online zapewnia największy wybór oraz możliwość porównywania poszczególnych ofert. Ponadto kupowanie ubezpieczeń przez internet często okazuje się po prostu tańsze!

Zatem gdzie można kupić takie polisy? Pierwszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze strony internetowej wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. W ten sposób można szybko kupić wybraną wcześniej polisę. Jednak wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości porównania ofert kilku ubezpieczycieli.

Dlatego znacznie lepszą alternatywą będzie skorzystanie z serwisu Polisoteka.pl. Dzięki naszej stronie można szybko znaleźć wybrane ubezpieczenie, a następnie porównać jego warunki na podstawie ofert różnych asekuratorów. Jest więc to dużo korzystniejsze rozwiązanie, które ułatwia znalezienie kompleksowej polisy za niewielkie pieniądze!

Jakie ubezpieczenie NNW szkolne będzie najlepsze?

To właśnie wspomniane połączenie szerokiego zakresu ochrony oraz przystępnej ceny stanowi znak rozpoznawczy najlepszych ubezpieczeń. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczeń NNW szkolnych. Taka polisa może zapewnić dziecku naprawdę szeroką ochronę, a przy tym wcale nie musi być droga.

Ważnym aspektem będzie także dopasowanie zakresu ochrony do potrzeb dziecka. Jeżeli nasza pociecha dodatkowo uczestniczy np. w zajęciach sportowych, warto wybrać polisę z rozszerzeniem dotyczącym aktywności fizycznej. To pozwoli na uzyskanie pewności, że ubezpieczenie NNW szkolne zapewni pomoc w każdej sytuacji!

Podsumowanie

Każdemu dziecku przysługuje w Polsce prawna ochrona zdrowia. Jednak ubezpieczenie NNW szkolne gwarantuje dodatkowe odszkodowanie w sytuacji, gdy dziecko dozna urazu w szkole lub poza nią. Taka polisa często jest dostępna w formie świadczenia grupowego, które można nabyć w szkole. Jednak rodzice mogą również samodzielnie ubezpieczyć swoją pociechę, co zapewni im możliwość dopasowania zakresu ochrony ubezpieczenia. W wielu przypadkach jest więc to dużo korzystniejsza alternatywa.

Najważniejsze informacje:

  • Ubezpieczenie NNW szkolne gwarantuje odszkodowanie w sytuacji, gdy dziecko dozna urazu w szkole lub poza nią. Zakres polisy powinien obejmować zarówno te bardziej, jak i mniej poważne wypadki.
  • Polisa NNW szkolna często jest dostępna w formie świadczenia grupowego, które można nabyć bezpośrednio w szkole. Jednak rodzice mogą również samodzielnie ubezpieczyć swoją pociechę, co zapewni im możliwość dopasowania zakresu ochrony ubezpieczenia.
  • Grupowe ubezpieczenia NNW dostępne w szkołach są zazwyczaj tańsze, ale przez to mają ograniczony zakres ochrony. Dlatego samodzielny zakup polisy może być lepszą opcją dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom szeroką ochronę.
  • Co więcej, przy samodzielnym zakupie polisy NNW rodzice mogą przystosować zakres ochrony ubezpieczenia. Dzięki temu ich dziecko będzie mogło uzyskać ochronę o indywidualnym charakterze.
  • Obecnie najlepszym i najszybszym sposobem na zakup szkolnego NNW jest skorzystanie z naszego serwisu. Polisoteka.pl pozwala na szybkie znalezienie oraz zakup takiego świadczenia.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest ubezpieczenie NNW szkolne?
Szkolne ubezpieczenie NNW to specjalna polisa, która ma chronić dzieci i młodzież przed nieszczęśliwymi wypadkami w szkole, a także poza nią. Takie polisy gwarantują odszkodowanie w razie doznania uszczerbku zdrowotnego spowodowanego pechowym wypadkiem.
Czy ubezpieczenie NNW szkolne jest obowiązkowe?
Polisy NNW szkolne ze względu na swoją specyfikę są często oferowane rodzicom bezpośrednio przez dyrekcje szkód. Warto jednak wiedzieć, że zakup takiej polisy nie jest obowiązkowy. Jeśli nawet rodzice chcą zadbać o bezpieczeństwo dziecka, mogą kupić taką polisę samodzielnie.
Dlaczego warto samodzielnie kupić NNW szkolne dla dziecka?
Przy samodzielnym zakupie polisy rodzice sami mogą wybrać świadczenie o właściwym zakresie ochrony. Ponadto w wielu przypadkach mogą oni dowolnie rozszerzać ten zakres o świadczenia, które będą szczególnie ważne dla ich dziecka. Pod tym względem jest więc to znacznie lepsze rozwiązanie.