Ubezpieczenie grupowe NNW
Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie grupowe NNW – w szkole i w pracy. Wady i zalety tej polisy

Jeżeli klient udaje się do ubezpieczyciela i kupuje u niego polisę, zazwyczaj jest to ubezpieczenie indywidualne. Przez długi czas był to jedyny sposób na uzyskanie jakiejkolwiek ochrony. Obecnie jednak coraz większą popularność zyskują polisy przeznaczone dla większej liczby osób. Ubezpieczenia grupowe pojawiają się między innymi w szkołach, zakładach pracy i urzędach. Takie polisy są zazwyczaj rekomendowane wszystkim uczniom lub pracownikom danej placówki. Przez to wiele osób kupuje oferowane ubezpieczenie bez większego zastanowienia. Jak więc wygląda opłacalność takich polis? Czy ubezpieczenie grupowe NNW może okazać się korzystniejsze niż polisa indywidualna?

Dlaczego polisy dla grup stały się tak popularne?

Ostatnie lata przyniosły prawdziwy rozkwit idei ubezpieczeń grupowych. Polisy tego rodzaju zaczęły pojawiać się w wielu firmach oraz korporacjach. Z czasem dotarły również do placówek edukacyjnych oraz urzędów. Procedura zakupu takich polis wygląda niemal identycznie. Nowy pracownik lub uczeń danej placówki otrzymuje możliwość nabycia ubezpieczenia przy okazji rejestracji i składania dokumentów. Upoważniona osoba informuje wówczas o warunkach polisy oraz wysokości składki, a następnie zachęca do zakupu.

Ubezpieczenia grupowe NNW cieszą się dużym zainteresowaniem z kilku względów. Przede wszystkim sprzedaż polis w takiej formie jest niezwykle wygodna dla ludzi kupujących ubezpieczenia. Wszyscy zainteresowani mogą bowiem natychmiast opłacić składkę i otrzymać określoną ochronę. Tymczasem standardowa procedura wymaga dokonania zakupu ubezpieczenia NNW online lub u agenta, a także wypełnienia wszelkich niezbędnych formalności. Ponadto ubezpieczenie grupowe w wielu przypadkach okazuje się tańsze niż polisa dla jednej osoby.

Powyższe korzyści są niezwykle ważne dla osób, które zamierzają kupić polisę grupową. Jednakże warto zauważyć, iż takie ubezpieczenia są równie opłacalne dla dyrekcji danego zakładu lub instytucji. Zastosowanie polis grupowych sprawia, że wszyscy pracownicy lub osoby korzystające z placówki mogą uzyskać ochronę. Pod względem organizacyjnym jest to dużo łatwiejsze niż zakup kilkudziesięciu lub kilkuset ubezpieczeń indywidualnych.

Ubezpieczenie grupowe NNW – o czym trzeba pamiętać?

Tym samym ogólna zasada polis grupowych wydaje się bardzo korzystna. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretniej w warunkach ubezpieczenia. Oczywiście każda polisa może być regulowana w inny sposób, dlatego do wszystkich ubezpieczeń warto podejść indywidualnie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest samodzielne sprawdzenie, czy ochrona udzielana w ramach ubezpieczenia ma odpowiedni zakres. Szczegółowe informacje na temat zakresu polisy można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Zdecydowanie najważniejszym problemem związanym z ubezpieczeniami grupowymi jest brak wiedzy na temat warunków i zakresu ochrony. Wynika to z faktu, że większość osób kupuje polisę bez wcześniejszego zastanowienia. Zazwyczaj ludzie opłacają składkę, podpisują dokumenty i wiedzą, że weszli w posiadanie ubezpieczenia. Niestety, często nie znajdują czasu na przeczytanie umowy i zapoznanie się z warunkami polisy. Jest to duży błąd, który może okazać się dotkliwy w skutkach. Z tego powodu nigdy nie należy pochopnie podejmować decyzji o nabyciu ubezpieczenia.

Czy każde ubezpieczenie NNW grupowe będzie złym wyborem? Z pewnością nie. Liczne polisy mogą zapewniać odpowiednią ochronę, a także wysoką sumę poszczególnych świadczeń. Kluczowe znaczenie ma jednak zakres polisy i to na jego podstawie należy decydować się na zakup.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia oferowane w miejscu pracy, warto zwrócić uwagę na wysokość składki. Niska składka może być efektem rabatu lub promocji. Niestety, zazwyczaj jest ona wynikiem znacznego ograniczenia zakresu ochrony w polisie. W takiej sytuacji ubezpieczenie NNW grupowe zapewni jedynie częściowe bezpieczeństwo. Jeżeli zakres polisy okaże się zbyt niski, dużo lepiej jest postawić na ubezpieczenie indywidualne.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat polis grupowych

Aby móc samodzielnie ocenić opłacalność zakupu ubezpieczenia grupowego, należy dokładnie przeanalizować warunki danej oferty. Często bowiem zdarza się, że polisy przeznaczone dla większej grupy ludzi są mniej kompleksowe niż ubezpieczenia jednoosobowe. Co prawda, od tej reguły pojawiają się także wyjątki. Dlatego też w przypadku polis grupowych nie należy stosować odgórnych reguł lub schematów. Każde ubezpieczenie jest inne i wymaga oddzielnego potraktowania.

Wyjątkowo dużą ostrożność trzeba zachować w momencie, gdy ktoś nachalnie przekonuje do zakupu polisy. Pracownicy placówek oferujących ubezpieczenia mogą otrzymać polecenie, aby maksymalnie zwiększyć sprzedaż. To z kolei prowadzi do wielu nieuczciwych praktyk. Jedna z nich polega na przekonaniu danej osoby, że zakup ubezpieczenia jest obowiązkowy. W rzeczywistości każdy ma pełną dowolność w kwestii wyboru polisy. Podjęcie pracy lub rozpoczęcie nauki w danej placówce nie wiążę się z koniecznością nabycia ubezpieczenia grupowego.

Decyzja o zakupie powinna wynikać tylko z przekonania nabywcy o tym, że taka polisa będzie dla niego korzystna. Jeśli ma on co do tego wątpliwości, być może lepszą opcją będzie zakup ubezpieczenia indywidualnego. Co istotne, teraz taką polisę można zamówić naprawdę łatwo, bo wystarczy choćby skorzystać z możliwości zapewnianych przez Polisotekę.

Najważniejsze informacje:

  • Ubezpieczenia grupowe już od dłuższego czasu zyskują na popularności i przez to stają się coraz częściej postrzegane jako atrakcyjna alternatywa dla ubezpieczeń indywidualnych.
  • Rzeczywiście polisy grupowe mają swoje zalety. Jedną z nich jest zazwyczaj bardzo atrakcyjna składka, która ma zachęcić do zakupu udziałów w polisie. Ponadto zakres takich świadczeń czasami jest rozszerzany o dodatkowe świadczenia.
  • Z drugiej strony takie ubezpieczenia mają również wady. Dość często zdarza się, że polisy grupowe mają ograniczony zakres ochrony w porównaniu do analogicznych ubezpieczeń indywidualnych.
  • Dlatego decyzję o ewentualnym zakupie takiego ubezpieczenia należy podjąć tylko wtedy, gdy potencjalny nabywca dokładnie zapozna się z treścią umowy oraz zakresem gwarantowanej ochrony.
  • Warto także pamiętać, że nie ma żadnego obowiązku w zakresie dołączania do grupowych polis NNW. Jeżeli ktoś będzie wolał postawić na indywidualną ochronę, ma do tego pełne prawo. Co więcej, zakup polisy online jest teraz bardzo prosty, a wszystkie formalności można załatwić poprzez Polisotekę.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym są grupowe ubezpieczenia NNW?
Grupowe polisy NNW najczęściej są zawierane po to, aby zapewnić uniwersalną ochronę wszystkim pracownikom danej firmy lub np. uczniom konkretnej placówki. Przystąpienie do takiej polisy jest dobrowolne i wymaga opłacenia składki.
Jakie są zalety i wady grupowych polis NNW?
Po stronie zalet można często zapisać atrakcyjną cenę oraz możliwość zakupu polisy bezpośrednio w miejscu pracy lub nauki. Natomiast takie polisy mogą mieć także swoje wady. Tutaj warto wspomnieć choćby o ograniczonym zakresie ochrony lub niższej sumie poszczególnych świadczeń.
Czy dołączenie do grupowej polisy jest obowiązkowe?
Nie i nikt nie może zostać do tego zmuszony. Decyzja o przystąpieniu do grupowego ubezpieczenia NNW jest w pełni dobrowolna. Tym samym każdy może równie dobrze zdecydować się na samodzielny zakup analogicznej polisy dla siebie lub dla całej rodziny.