Ubezpieczenie NNW a wiek dziecka
Ubezpieczenie NNW

NNW w żłobku i dla studenta, czyli polisa szkolna a wiek dziecka

Ubezpieczenie szkolne to polisa, która może kojarzyć się głównie z ochroną młodszych dzieci. Takie stwierdzenie pod pewnymi względami jest prawdziwe, ponieważ opisane polisy bardzo często chronią dzieci w wieku szkolnym. Nie oznacza to jednak, że są one zalecane tylko podczas nauki w szkole podstawowej. W rzeczywistości są one na tyle szerokie, że mogą skutecznie chronić również dużo młodsze oraz starsze osoby. Dlatego na rynku można znaleźć zarówno NNW w żłobku, jak i np. NNW dla studenta. Jakie są różnice pomiędzy tymi świadczeniami i o czym warto pamiętać? Zapraszamy do lektury

Ubezpieczenie NNW w żłobku jako polisa dla najmłodszych dzieci

Jeżeli rodzice nie są w stanie łączyć obowiązków zawodowych z całodniową opieką nad dzieckiem, żłobek może być jedynym rozwiązaniem. Dla rodziców jest to jednak trudna decyzja, gdyż wiele osób obawia się o bezpieczeństwo swoich pociech. Z tego powodu warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniej placówki dla malucha. Ponadto o ochronę dziecka można zadbać także za sprawą zakupu NNW w żłobku.

Co jasne, polisa to nie jest magiczna bariera, która w 100% eliminuje ryzyko wypadku. Niemniej pomoc finansowa gwarantowana przez ubezpieczyciela jest już realnym wsparciem w procesie leczenia i rehabilitacji. Choćby z tego względu ubezpieczenie NNW w żłobku może być bardzo przydatne.

Jaki powinien być zakres tej polisy? Tak naprawdę w tym przypadku nie trzeba walczyć o najszerszy możliwy zakres. Warto bowiem pamiętać, że dzieci w żłobku są narażone głównie na choroby i nieszczęśliwe wypadki. Natomiast nie są one zagrożone np. wypadkami drogowymi lub kontuzjami w czasie uprawniania sportu. Dlatego w przypadku NNW w żłobku zakres ochrony powinien zostać zbudowany właśnie wokół pechowych zdarzeń.

Dodajmy jeszcze, że ubezpieczenie NNW w żłobku powinno być dostępne dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

Ubezpieczenie NNW do przedszkola i jego zakres

Kolejnym wariantem szkolnego ubezpieczenia NNW jest polisa przeznaczona dla przedszkolaków. Co prawda, jej zakres nie będzie znacząco różnić się od zakresu opisanego ubezpieczenia do żłobka. Jednak tutaj mogą już pojawić się pierwsze świadczenia dodatkowe.

Bardzo ważne jest to, aby taka polisa gwarantowała ochronę również podczas zabawy. Koniec końców jedną z najważniejszych idei przedszkoli jest łączenie początkowej edukacji z rozrywką.

Co istotne, tutaj można już zdecydować na pewne rozszerzenia ochrony. Jednym z przykładów może być zapis dotyczący dodatkowej ochrony przed skutkami chorób przewlekłych. Jeśli zatem u dziecka zostało zdiagnozowane schorzenie tego typu, opisane świadczenie będzie niezwykle ważne.

Ubezpieczenie NNW do przedszkola jest przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Ubezpieczenie NNW do podstawówki lub liceum – szerszy zakres ochrony

Oto zdecydowanie najczęściej kupowany rodzaj polisy szkolnej. Ubezpieczenie NNW dla uczniów szkół podstawowych i średnich od lat cieszy się ogromną popularnością. Ma ona jednak swoje uzasadnienie. W tym wieku dzieci zaczynają angażować się w coraz więcej aktywności, co siłą rzeczy zwiększa ryzyko doznania urazu.

Przykładem może być np. rozpoczęcie treningów sportowych lub pierwsze zetknięcie się z wyczynową rywalizacją. Jeżeli dziecko trenuje w taki sposób, rodzice muszą mieć pewność, że ubezpieczenie NNW obejmuje uprawianie sportu.

Tutaj pojawia się także istotna zasada dotycząca sumy ubezpieczenia. Otóż gwarantowana wysokość odszkodowania powinna być w tym przypadku wyraźnie wyższa. Wynika to z co najmniej dwóch powodów. Pierwszym jest opisany wyżej wzrost ryzyka, który stanowi efekt wzmożonej aktywności życiowej. Natomiast drugim aspektem są wyższe koszty leczenia i rehabilitacji.

Warto również pamiętać o tym, że przerwa w nauce w tym wieku oznacza powstanie naprawdę dużych zaległości. Dlatego cennym dodatkiem do ubezpieczenia NNW będzie np. gwarancja organizacji korepetycji.

Polisa NNW dla studenta, czyli najbardziej rozbudowana opcja

Ukończenie 18. roku życia jest kluczowym momentem dla każdego człowieka. Od tego momentu jest on pełnoletni i może samodzielnie decydować o swoim życiu. Dotyczy to także zakupu ubezpieczeń. Pełnoletni uczniowie i studenci mogą samodzielnie dokonać zakupu polisy NNW.

Jednak w tym wieku jej zakres powinien być jeszcze szerszy. Co istotne, tutaj pojawia się już konieczność personalizacji świadczenia, czyli dopasowania go do indywidualnych potrzeb. Przykładowo, jeśli dorosły student dojeżdża na uczelnię swoim samochodem, przyda mu się dodatkowa ochrona NNW komunikacyjna. Na dodatkową ochronę mogą zdecydować się także sportowcy lub osoby z ekstremalnym hobby.

Niestety, tutaj często pojawia się także górna granica wieku. Niektórzy ubezpieczyciele oferują polisę szkolną tylko osobom poniżej 26. roku życia. Oznacza to, że niektórzy studenci lub doktoranci nie będą już mogli zakupić takiej polisy. Nie jest to jednak nic straconego! Takie osoby mogą bowiem równie dobrze postawić na indywidualne NNW, które zapewni im podobną ochronę.

Najważniejsze informacje:

  • Ubezpieczenie NNW szkolne to bez wątpienia bardzo uniwersalna polisa. Świadczy o tym między innymi fakt, że może ona chronić zarówno malutkie dzieci, jak i dorosłych studentów.
  • W przypadku polis dla małych dzieci, czyli np. ubezpieczeń do żłobka lub przedszkola, zakres ochrony nie jest zbyt szeroki. Jednak tutaj liczy się przede wszystkim suma ubezpieczenia oraz gwarancja udzielenia pomocy w razie wypadku losowego.
  • Dużo szerszy zakres mają już ubezpieczenia przeznaczone dla młodzieży w wieku szkolnym. Uczniowie szkół podstawowych i średnich mogą już zostać objęci polisą, która poza NNW zapewni im ochronę również na innych płaszczyznach (np. podczas uprawiania sportu).
  • Ostatnią grupą uprawnioną do zakupu takiej polisy będą studenci. Oni muszą już postawić na kompleksową polisę z szerokim zakresem ochrony oraz dodatkowymi świadczeniami. Jednak studenci powinni przy tym sprawdzić, czy wybrane ubezpieczenie nie ma górnej granicy wieku.
  • Każde wymienione do tej pory ubezpieczenie można wygodnie zamówić za pośrednictwem internetu. Aby było to jeszcze łatwiejsze, zachęcamy do skorzystania z serwisu Polisoteki.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy ubezpieczenie szkolne jest dopasowane do wieku dziecka?
Tak. Na rynku można bez problemu znaleźć takie polisy, które zostały przygotowane z myślą o żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich, a także uczelniach. Dlatego rodzice mogą łatwo znaleźć polisę dopasowaną do wieku ich pociechy.
Jaki zakres powinno mieć ubezpieczenie szkolne?
Sam fakt przystosowania do wieku do jeszcze nie wszystko. Rodzice powinni bowiem zawsze w indywidualny sposób oceniać zakres dostępnych polis. Tutaj najważniejsze jest to, aby zakres ubezpieczenia obejmował liczne ryzyka, a wysokość odszkodowania nie powinna być zbyt niska.
Jakie ubezpieczenie szkolne ma najszerszy zakres?
Rola szerokiego zakresu ochrony jest szczególnie ważna w przypadku polisy dla starszych dzieci, młodzieży i studentów. W ich przypadku dobre ubezpieczenie szkolne powinno mieć już spersonalizowany zakres, który będzie odpowiadać podejmowanym aktywnościom.