Ubezpieczenie szkolne jest uznawane przez wielu rodziców za nieodłączny element corocznej wyprawki dla dziecka. Do zakupu polisy zachęcają zresztą sami nauczyciele, którzy w trakcie zebrań przypominają o takiej możliwości. Dzieje się tak dlatego, że ubezpieczenia dla uczniów są zazwyczaj sprzedawane bezpośrednio w szkole. Teoretycznie jest to dobre rozwiązanie i przede wszystkim duża wygoda dla rodziców. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy pracownicy szkoły próbują skłonić opiekunów dzieci do zakupu ubezpieczenia. Taka praktyka nie powinna być tolerowana, gdyż polisy dla uczniów są w pełni dobrowolne. Co więcej, takie nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne można nabyć zarówno w placówce, jak i samodzielnie online. Jak więc należy wybrać ubezpieczenie szkolne i na co trzeba uważać przy zakupie tego świadczenia?
Z artykułu dowiesz się:
Nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne a zakup w placówkach
Temat sprzedaży ubezpieczeń w szkołach już od lat budzi duże kontrowersje. Wszystko za sprawą nieuczciwych praktyk, których czasami dopuszczają się pracownicy placówek oświaty. Co konkretnie należy uznać za takie działanie?
Przede wszystkim jest to przekonywanie rodziców do zakupu polisy bezpośrednio w szkole. Tymczasem nauczyciele powinni jedynie informować o takiej możliwości. Trzeba bowiem pamiętać, że nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne można zakupić również w innych miejscach. Co więcej, zakup takiej polisy nie jest nawet obowiązkowy, gdyż nie ma takiego wymogu w prawie.
Dlatego ostateczna decyzja dotycząca zakupu takiej polisy zawsze należy do rodziców. Ci mogą z kolei zrezygnować z zakupu ubezpieczenia szkolnego lub kupić taką polisę we własnym zakresie. Warto więc znać swoje prawa i wiedzieć, że szkoła nie może zmusić rodziców do zakupu ubezpieczenia dla dziecka.
Dlaczego nauczyciele starają się przekonać do wyboru konkretnej polisy?
Niektórzy mogą teraz zacząć się zastawiać, dlaczego w ogóle taki proceder ma miejsce. Powód jest dosyć prosty. Nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne jest najczęściej oferowane w formie polisy o charakterze grupowym. Innymi słowy, jedno ubezpieczenie obejmuje wówczas wszystkich uczniów z danej szkoły. Aby jednak do tego doszło, szkoła musi zadeklarować, że określona liczba uczniów dołączy do takiej polisy. Tym samym brak zainteresowania może sprawić, że ubezpieczyciel odmówi otwarcia nowej polisy w danej placówce. Jest to główny powód nacisku na zakup ubezpieczenia.
Co więcej, warunki takiej polisy zostają ustalone w sposób odgórny. W związku z tym rodzice na ogół nie mają możliwości wprowadzenia zmian w zakresie ochrony ubezpieczenia. Dlaczego zatem taka polisa jest rekomendowana rodzicom?
Przede wszystkim nauczyciele zazwyczaj otrzymują polecenie, aby w trakcie zebrania przypomnieć o dostępności ubezpieczenia. Czasami jednak zwykła nieznajomość tematu sprawia, że pracownicy placówki mogą sugerować konieczność zakupu takiej polisy. Niejednokrotnie nauczyciele mogą także zostać wprowadzeni w błąd np. przez dyrekcję.
W każdym razie rodzice powinni pamiętać o tym, że nie mają oni żadnego obowiązku kupowania takiej polisy.
Kiedy zakup ubezpieczenia na własną rękę będzie korzystniejszą alternatywą?
Co jasne, nie należy tutaj demonizować praktyki sprzedawania ubezpieczeń w szkołach. Czasem nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne rzeczywiście ma odpowiednio szeroki zakres i zapewnia wysoką kwotę odszkodowania. Czy to oznacza, że bezpośredni zakup takiej polisy w placówce ma sens? Jak najbardziej.
Aby jednak móc to ocenić, trzeba pamiętać o dokładnym przeczytaniu warunków danej polisy. Jeżeli zakres proponowanego ubezpieczenia okaże się zbyt niski, wtedy warto rozważyć dokonanie samodzielnego zakupu polisy.
Zakup ubezpieczenia to przede wszystkim pełna dowolność. Toteż rodzice mogą skorzystać z tej oferty, która wyda im się najlepszym rozwiązaniem.
Jak kupić dobrą polisę szkolną?
Załóżmy teraz, że rodzice zapoznali się z warunkami polisy oferowanej w szkole i uznali jej zakres za niewystarczający. W efekcie podjęli decyzję o samodzielnym zakupie polisy. Powstaje więc pytanie, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego ubezpieczenia?
Tutaj warto wspomnieć o kilku kwestiach. Kompleksowe ubezpieczenia szkolne wyróżnia między innymi:
- szeroki zakres ochrony (wraz z możliwością jego dalszego rozszerzania);
- gwarancja wysokiego odszkodowania (sumy ubezpieczenia);
- obecność licznych zapisów dodatkowych.
Naturalnie warto tutaj pamiętać o ważnej kwestii. Mianowicie bardziej rozbudowane polisy są zazwyczaj droższe niż ich mniej kompleksowe odpowiedniki. Co ważne, rodzice mogą łatwo dostosować zakres ubezpieczenia do potrzeb swojej pociechy. Przykładowo, asekuratorzy mają w ofercie polisy przeznaczone dla dzieci wyjątkowo aktywnych fizycznie. Takie ubezpieczenia z reguły zapewniają odszkodowanie również w przypadku kontuzji odniesionej na skutek uprawiania sportu. Tymczasem podstawowe polisy NNW nie gwarantują ochrony na tej płaszczyźnie.
Czy ubezpieczenie szkolne w ogóle jest potrzebne?
Bardziej ostrożni rodzice mogą zastanawiać się, czy nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne będzie przydatnym zakupem. Odpowiedź jest jasna – zdecydowanie tak! Polisa szkolna wpływa bowiem na poprawę bezpieczeństwa dziecka poprzez zapewnienie mu odszkodowania w razie wypadku. Otrzymane pieniądze pozwolą sfinansować ewentualne leczenie oraz zapewnią dostęp do najlepszej opieki medycznej.
Dodatkowo ubezpieczyciele w ramach polisy coraz częściej zapewniają dodatkowe korzyści. Przykładem może być choćby pomoc w organizacji oraz opłaceniu kosztów korepetycji lub rehabilitacji. Co jasne, im szerszy będzie taki zakres ochrony, tym lepiej dla dziecka oraz jego rodziców.
Najważniejsze informacje:
- Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego warto zachować ostrożność przy zakupie ubezpieczenia szkolnego. Rodzice powinni pamiętać, że taka polisa nie jest obowiązkowa i nie trzeba jej kupować w placówce.
- Jeżeli nawet nauczyciele będą mocno zachęcać do zakupu takiej polisy, nie należy robić tego pochopnie. Decyzję należy podjąć dopiero po zapoznaniu się z warunkami takiej polisy oraz porównaniu jej z dostępnymi alternatywami.
- Samodzielny zakup polisy zapewnia bowiem kilka korzyści, na które nie można liczyć przy zakupie w placówce. Jednym z kluczowych aspektów jest tutaj możliwość dopasowania zakresu ubezpieczenia.
- Taka opcja jest niezwykle ważna, ponieważ uwzględnia przede wszystkim potrzeby dziecka. Koniec końców np. młodzi sportowcy wymagają nieco szerszej ochrony niż ich mniej aktywni rówieśnicy.
- Co więcej, zakup polisy szkolnej online stał się niezwykle łatwy. Wystarczy tylko skorzystać z oferty serwisu Polisoteka i wyszukać najlepsze ubezpieczenie szkolne dla dziecka.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy ubezpieczenie szkolne warto kupić w placówce?
- Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie warunki i zakres ma dostępna polisa. Na pewno jednak rodzice powinni uważnie się z nimi zapoznać i dopiero na tej podstawie zadecydować o zakupie.
- Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?
- Nie i to niezależnie od tego, co na ten temat mówią nauczyciele i dyrekcja. Na ten moment zakup ubezpieczenia szkolnego nie został ugruntowany w prawie, a brak prawnego wymogu uniemożliwia egzekwowanie tej kwestii.
- Jak kupić idealne ubezpieczenie szkolne?
- Przy zakupie takiej polisy należy uwzględnić przede wszystkim potrzeby dziecka oraz wysokość ewentualnego odszkodowania. Zakres ubezpieczenia powinien obejmować liczne ryzyka, a gwarantowana rekompensata nie może być zbyt niska.