Nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne – czy warto kupić w szkole?

Ubezpieczenie szkolne jest uznawane przez wielu rodziców za standardowy element corocznej wyprawki dla dziecka. Do zakupu polisy zachęcają zresztą sami nauczyciele, który w trakcie zebrań przypominają o takiej możliwości. Dzieje się tak dlatego, że ubezpieczenia dla uczniów są zazwyczaj sprzedawane bezpośrednio w szkole. Naturalnie nie ma w tym nic złego, a wręcz jest to duża wygoda dla rodziców. Problem pojawia się jednak w chwili, gdy pracownicy szkoły próbują skłonić opiekunów dzieci do zakupu ubezpieczenia. Taka praktyka nie powinna być tolerowana, gdyż polisy przeznaczone dla uczniów są w pełni dobrowolne. Nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne można nabyć zarówno w placówce, jak i bezpośrednio u agenta. Na rynku dostępne są również polisy dla uczniów online. Jak więc należy wybrać ubezpieczenie szkolne i na co trzeba szczególnie uważać?

Nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne -naciąganie w placówkach edukacyjnych

Temat sprzedaży ubezpieczeń w szkołach już od kilku lat budzi duże kontrowersje. Wszystko za sprawą nieuczciwych praktyk, których dopuszczają się pracownicy placówek oświaty. Co konkretnie należy uznać za takie działanie? Przede wszystkim jest to przekonywanie rodziców do zakupu polisy bezpośrednio w szkole. Tymczasem nauczyciele powinni jedynie informować o takiej możliwości. Trzeba bowiem pamiętać, że nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne można zakupić również w innych miejscach. Niejednokrotnie będzie to nawet bardziej opłacalne rozwiązanie.

Dlaczego nauczyciele starają się przekonać do wyboru konkretnej polisy?

Nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne jest najczęściej oferowane w formie polisy o charakterze grupowym. Innymi słowy, jedno ubezpieczenie obejmuje wszystkich uczniów z danej szkoły. Stworzeniem takiej polisy zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, które zostaje wybrane przez dyrekcję lub np. radę rodziców. Warunki ubezpieczenia zostają więc ustalone w sposób odgórny. W związku z tym rodzice na ogół nie mają możliwości wprowadzenia zmian w zakresie ochrony. Dlaczego zatem taka polisa jest rekomendowana rodzicom? Przede wszystkim nauczyciele zazwyczaj otrzymują polecenie, aby w trakcie zebrania przypomnieć o dostępności ubezpieczenia. Czasami jednak zwykła nieznajomość tematu sprawia, że pracownicy placówki mogą przekazać rodzicom informacje niezgodne z prawdą. Toteż dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest samodzielna weryfikacja warunków obowiązujących przy zawarciu danej polisy.

Kiedy zakup ubezpieczenia na własną rękę będzie korzystniejszą alternatywą?

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w szkole
Najlepsza ochrona w rozsądnej cenie!

Przytoczone informacje z pewnością mogą budzić niepokój. Jednakże nie należy popadać z jednej skrajności w drugą. Czasami nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne ma odpowiednio szeroki zakres i zapewnia dość wysoką kwotę odszkodowania. Czy to oznacza, że bezpośredni zakup takiej polisy w placówce ma sens? Jak najbardziej! Aby jednak móc to ocenić, trzeba pamiętać o dokładnym przeczytaniu warunków danej polisy. Jeżeli zakres proponowanego ubezpieczenia okaże się zbyt niski, wtedy warto rozważyć dokonanie samodzielnego zakupu.

Zakup ubezpieczenia cechuje pełna dowolność. To oznacza, że rodzice mogą skorzystać z tej oferty, która wyda im się najlepszym rozwiązaniem. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Kompleksowe ubezpieczenia wyróżnia między innymi: szeroki zakres ochrony, gwarancja wysokiego odszkodowania oraz liczne zapisy dodatkowe. Oczywiście obszerniejsze polisy są zazwyczaj droższe niż ich mniej kompleksowe odpowiedniki. Co ważne, rodzice mogą łatwo dostosować wybór ubezpieczenia do potrzeb swojej pociechy. Przykładowo, agenci mają w ofercie polisy przeznaczone dla dzieci wyjątkowo aktywnych fizycznie. Takie ubezpieczenia z reguły zapewniają odszkodowanie również w przypadku kontuzji odniesionej na skutek uprawiania sportu. Tymczasem podstawowe polisy NNW nie gwarantują ochrony na tej płaszczyźnie.

Czy ubezpieczenie szkolne w ogóle jest potrzebne?

Bardziej ostrożni rodzice mogą zastanawiać się, czy nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne będzie przydatnym zakupem. Odpowiedź jest jedna – zdecydowanie tak! Polisa wpływa bowiem na poprawę bezpieczeństwa dziecka poprzez zapewnienie odszkodowania w razie wypadku. Otrzymane pieniądze pozwolą sfinansować ewentualne leczenie oraz zapewnią dostęp do najlepszej opieki medycznej. Ogólnie każda polisa zapewnia ochronę, jednak najlepiej jest postawić na ubezpieczenie, które ma najszerszy zakres.

Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego warto zachować ostrożność pod względem zakupu polisy dla dziecka. Nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne z pewnością będzie przydatne, jednak nikt nie powinien nachalnie zachęcać do takiego zakupu. Wszyscy rodzice mogą samodzielnie porównać kilka ofert dostępnych na rynku, co pozwoli im wybrać najkorzystniejszą alternatywę. Naturalnie przy zakupie polisy warto uwzględnić przede wszystkim potrzeby dziecka. Młodzi sportowcy wymagają nieco szerszej ochrony niż ich mniej aktywni rówieśnicy. Ta sama zasada dotyczy dzieci, które dużo podróżują lub wymagają szczególnej opieki zdrowotnej. W związku z tym nieobowiązkowe ubezpieczenie szkolne należy dopasować w indywidualny sposób.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć