Malta a COVID
COVID

Koronawirus na Malcie

Malta jest wspaniałym miejscem na urlop – niezależnie od pory roku. Znakomite zabytki, piękne plaże, zachwycająca przyroda – na turystów czeka wiele wyśmienitych atrakcji. Gdy planujesz wyjazd na Cypr, sprawdź, jak przygotować się do niego w dobie pandemii koronawirusa! Zobacz jak wypada Malta a COVID!

​Malta a COVID

Od 14 lipca 2021 roku obowiązują nowe zasady wjazdowe związane z podróżą na Maltę. Dotyczą one również Polski.

Na Maltę mogą wjechać wyłącznie te osoby, które:

  • Są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 (są 14 dni po podaniu ostatniego szczepienia),
  • Posiadają Unijny Certyfikat Szczepień.

Osoby, które nie spełniają powyższych wymagań, muszą wziąć udział w 14-dniowej kwarantannie po przybyciu na Maltę. Kwarantanna jest płatna z własnej kieszeni, odbywa się w wyznaczonym miejscu.

Osoby, kore nie mogą poddać się szczepieniu ze względów zdrowotnych, a także dzieci w wieku 5-11 lat, nie muszą brać udziału w kwarantannie. Wystarczy, że okażesz negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany metodą PCR. Musisz go jednak zrobić w terminie maksymalnie 72 godzin przed dotarciem do kraju.

Dzieci poniżej 5. roku życia zostały zwolnione z obowiązku odbywania kwarantanny po przyjeździe do kraju. Nie muszą też okazywać certyfikatu zaszczepienia oraz brać udziału w teście.

Ponadto przybywający na Maltę muszą także przygotować odpowiedni formularz i deklarację. Są to formularz Public Health Passanger Locator Form i deklaracja Public Health Travel Declaration Form.

Dokładne informacje, a także dokumenty, które potrzebne są do wjazdu na Maltę, znajdują się na stronie: https://www.visitmalta.com/en/covid-19.

​Koronawirus na Malcie – sytuacja w kraju

Malta stara się zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem, dlatego w kraju wprowadzono specjalne restrykcje, które mają na celu zredukowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Restrykcje spowodowały, że część osób planujących swoje wakacje na Malcie musiała zmienić plany. Obecnie w najlepszej sytuacji znajdują się osoby zaszczepione, ponieważ w ich przypadku nie obowiązuje kwarantanna, jaką należy odbyć po przylocie na Maltę.

Malta a COVID – ważna informacja! Musisz pamiętać o tym, że sytuacja stale się zmienia. Dlatego aktualnie obowiązujące wymogi mogą zostać złagodzone albo zaostrzone w zależności od sytuacji epidemicznej.

​Jakie są obostrzenia na Malcie?

Na Malcie obowiązują obostrzenia epidemiczne związane z koronawirusem.

Główne zalecenia dotyczące pobytu na Malcie to:

  • Zachowanie dystansu społecznego od innych osób,
  • Zasłanianie nosa i ust we wszystkich miejscach publicznych – otwartych i zamkniętych, wyjątkiem są plaże,
  • Przestrzeganie zasad sanitarnych, w tym częste mycie i dezynfekowanie rąk.

Malta a COVID – to ważne: Maltańska Organizacja Turystyczna regularnie kontroluje hotele i inne obiekty noclegowe działające na Malcie. Obiekty, które spełniły wymagania, otrzymują specjalny certyfikat jakości.

​Podróż samolotem na Maltę – jakie są wymagania?

Z podróży samolotem na Maltę bez odbywania kwarantanny mogą skorzystać osoby, które:

  • W pełni się zaszczepiły i minęło 14 dni od przeprowadzenia szczepienia – potwierdzeniem jest Unijny Certyfikat Szczepień,
  • Wypełnią odpowiednie dokumenty – formularz Public Health Passanger Locator Form i deklarację Public Health Travel Declaration Form.

​Wakacje na Malcie – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Aby wyjechać na Maltę, konieczne jest przedstawienie Unijnego Certyfikatu Szczepienia, formularza Public Health Passanger Locator Form i deklaracji Public Health Travel Declaration Form.

Unijny Certyfikat Szczepień wydawany jest osobom, które przeszły pełny cykl szczepienia, zależnie od wybranej szczepionki. Certyfikat można uzyskać po 14 dniach od ostatniego szczepienia. Certyfikat można pobrać ze swojego konta IKP oraz z aplikacji mObywatel.

Formularz Public Health Passanger Locator Form oraz deklaracja Public Health Travel Declaration zawierają informacje dotyczące podróżującego oraz jego stanu zdrowia. Formularze dostępne są w języku angielskim i można pobrać je z internetu.

​Ubezpieczenie turystyczne na Maltę

Przed wyjazd na Maltę warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje nie tylko koszty leczenia, ale także inne wydatki związane z niespodziewanymi zdarzeniami podczas urlopu! Najszybciej ubezpieczenie turystyczne na Maltę kupisz przez internet.

Karta EKUZ na Malcie to również dobra opcja.