Zjednoczone Emiraty Arabskie a COVID-19
COVID

Wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Zjednoczone Emiraty Arabskie w ciągu zaledwie kilkunastu lat z prowincjonalnego państwa stały się niezwykle popularnym krajem turystycznym. Co jasne, uwagę podróżnych przyciąga przede wszystkim luksusowy Dubaj oraz inne kurorty z bogatą bazą różnych hoteli. Ponadto temperatury panujące w ZEA sprawiają, że jest to chętnie wybierany kierunek w okresie jesienno-zimowym. Jednak przed zaplanowaniem takiej podróży warto dokładnie sprawdzić, jakie restrykcje związane z koronawirusem obowiązują w ZEA. Czy kraj ten utrzymuje zmienione zasady wjazdowe? O czym powinni wiedzieć turyści?

Zjednoczone Emiraty Arabskie – zasady wjazdu na wakacje 2022

Zjednoczone Emiraty Arabskie do dzisiaj utrzymują zróżnicowane zasady wjazdu, które zależą od statusu zaszczepienia turystów. Osoby zaszczepione muszą bowiem okazać swój certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Dzięki temu zostaną zwolnione z obowiązku wykonywania testu przed przylotem.

Czy przed wjazdem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich trzeba zrobić test na COVID-19?

Posiadacze certyfikatów szczepień nie muszą wykonywać wspomnianego testu. Jednak taki wymóg dotyczy już osób, które nie zdecydowały się na przyjęcie szczepionki. Niezaszczepieni turyści muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 48 godzin przed wjazdem do ZEA. Co jasne, wynik takiego testu musi być dostępny w języku angielskim lub arabskim. Dzieci poniżej 12. roku życia są zwolnione z obowiązku okazywania wyniku testu.

Uwaga!

Na lotniskach w ZEA strażnicy graniczni mogą zobowiązać losowo wybranych turystów do wykonania bezpłatnego testu PCR po przylocie. Warto więc mieć to na uwadze.

Jakie obostrzenia obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Zasady epidemiologiczne mogą różnić się w zależności od emiratu. Przykładowo, Dubaj obecnie utrzymuje stosunkowo luźne obostrzenia. Turyści muszą tam pamiętać głównie o zakrywaniu ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątkiem od tej reguły jest emirat Abu Dhabi. Tam do dzisiaj obowiązują rygorystyczne obostrzenia. Turyści mogą wchodzić do sklepów i innych obiektów tylko po okazaniu zielonego statusu w aplikacji Al. Hosn. Taki status automatycznie wyświetli się zaszczepionym turystom. Osoby niezaszczepione mogą natomiast wykonać test PCR po przyjeździe do Emiratów, który zapewni im czasową przepustkę.

Koronawirus w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – sytuacja w kraju

Ze względu na dużą popularność ZEA wśród zagranicznych turystów w kraju tym notuje się cykliczne fale zakażeń. Jednakże niska śmiertelność oraz dość wysoki poziom opieki lekarskiej sprawia, że kraj ten nigdy nie przechodził głębszego kryzysu. Dlatego wakacje w ZEA wydają się bezpiecznym rozwiązaniem.

Wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Wjazd na terytorium ZEA wymaga okazania ważnego paszportu i dokumentu potwierdzającego status zaszczepienia. Alternatywnie turysta może przedstawić negatywny wynik testu PCR. Oprócz tego niezbędna będzie również rejestracja przyjazdu, którą można dokonać na stroniehttps://smartservices.icp.gov.ae/echannels/web/client/guest/index.html#/registerArrivals.

UWAGA!

Ze względu na wysokie koszty potencjalnego leczenia w ZEA turyści powinni dysponować ubezpieczeniem z wysokim limitem refundacji.

Przed wyjazdem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich warto kupić ubezpieczenie turystyczne.