USA a COVID-19
COVID

Wakacje w USA a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Stany Zjednoczone Ameryki to niezwykle różnorodny kraj o praktycznie nieskończonym potencjale turystycznym. Trudno więc dziwić się osobom, których marzeniem jest podróż do USA. Przez lata turyści planujący odwiedzenie Ameryki musieli zadbać o uzyskanie wizy. Ten wymóg został już zniesiony, ale w USA wciąż obowiązują restrykcje związane z koronawirusem. Jakie procedury obowiązują turystów przyjeżdżających do Ameryki? O czym warto pamiętać?

USA – zasady wjazdu na wakacje 2022

Przez pierwszą część 2021 roku rząd USA całkowicie zawiesił ruch turystyczny. W związku z tym osoby niebędące obywatelami tego kraju nie mogły przekroczyć granicy. Obecnie ruch turystyczny został przywrócony, ale odbywa się na specjalnych zasadach. Do USA mogą wjechać wyłącznie osoby uznane za w pełni zaszczepione. Za takie osoby uznaje się turystów, którzy przyjęli jedną (J&J) lub dwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Co ważne, strażnicy graniczni nie zwracają uwagi na datę ważności posiadanego certyfikatu. Toteż przyjęcie jednej lub dwóch dawek szczepionki daje status osoby zaszczepionej.

Czy przed wjazdem do USA trzeba zrobić test na COVID-19?

Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testu przed przyjazdem do USA.

W przypadku osób niezaszczepionych nie jest to istotne, ponieważ niezaszczepieni nie uzyskają zgody na wjazd do USA. Jedynymi wyjątkami są osoby objęte konkretnymi wyłączeniami i osoby niepełnoletnie. Warto jednak dodać, że opiekunowie osób niepełnoletnich muszą już być zaszczepieni.

Jakie obostrzenia obowiązują w USA?

Lista obostrzeń obowiązujących w państwie zależy od regulacji przyjętych przez rządy poszczególnych stanów. Dlatego przed przyjazdem do USA warto zapoznać się z regulacjami panującymi w stanie będącym celem podróży.

Koronawirus w USA – sytuacja w kraju

W Stanach Zjednoczonych od początku pandemii odnotowano grubo ponad 80 milionów zakażeń i ponad milion zgonów. Aktualnie ze względu na okres letni sytuacja epidemiologiczna w Ameryce jest dosyć dobra. Liczba zakażeń utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie.

Wakacje w USA – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19 jest niezbędne do tego, aby legalnie wjechać na terytorium Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego zagraniczni turyści będą pytani o cel podróży oraz miejsce zakwaterowania. Niemniej jest to w pełni standardowa procedura, która obowiązywała na długo przed początkiem pandemii. Ponadto turysta musi także mieć przy sobie ważny paszport.

Przy wyjazdach turystycznych trwających poniżej 90 dni turysta nie musi wyrabiać wizy.

UWAGA!

System opieki zdrowotnej w USA jest niezwykle drogi. Dlatego też wszyscy turyści koniecznie muszą dysponować ważnym ubezpieczeniem, które gwarantuje bardzo wysoką, a najlepiej nielimitowaną refundację kosztów leczenia. Tylko taka polisa zapewni turyście gwarancję opieki medycznej podczas pobytu w USA.

Przed wyjazdem do USA warto kupić ubezpieczenie turystyczne.