Maroko a COVID-19
COVID

Wakacje w Maroko a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Maroko w ciągu kilku ostatnich lat stało się popularnym afrykańskim kierunkiem turystycznym. Najlepiej było to widać po ofercie biur podróży, które chętnie oferowały wycieczki do Maroka. Niestety, dobrą turystyczną passę tego kraju przerwała epidemia koronawirusa. W Maroko od dawna obowiązują bowiem restrykcyjne zasady dotyczące wielu kwestii epidemiologicznych. Co prawda, nie są już one aż tak ścisłe, ale wciąż turyści muszą stosować się do kilku reguł. Jakie są aktualne zasady wjazdu i obostrzenia obowiązujące w Maroku?

Maroko – zasady wjazdu na wakacje 2022

Władze Maroka nieco rozluźniły obowiązujące w kraju restrykcje epidemiologiczne. Dzięki temu do kraju mogą obecnie wjechać zarówno zaszczepieni, jak i niezaszczepieni turyści. Zaszczepione osoby muszą jednak okazać posiadany certyfikat szczepień oraz dowód przyjęcia dawki przypominającej. W Maroko taki dokument funkcjonuje pod nazwą PASS VACCINAL.

Czy przed wjazdem do Maroka trzeba zrobić test na COVID-19?

Zaszczepieni podróżni po okazaniu wspomnianego dokumentu mogą swobodnie podróżować po kraju. Z kolei osoby niezaszczepione muszą okazać negatywny wynik testu PCR w momencie wjazdu do Maroka. Wynik testu musi być zapisany w języku angielskim, a sam test powinien zostać wykonany maksymalnie 72 godziny przed wylotem.

Uwaga!

Strażnicy graniczni w Maroku przeprowadzają losowe testy antygenowe zarówno wśród tych zaszczepionych, jak i niezaszczepionych podróżnych. Pozytywny wynik testu może skutkować koniecznością udania się na kwarantannę.

Jakie obostrzenia obowiązują w Maroku?

Marokańskie władze utrzymały w mocy liczne obostrzenia epidemiologiczne. We wszystkich samolotach lecących do Maroka obowiązuje wymóg zakrywania ust i nosa. Jest to konieczne również na lotniskach oraz w wielu marokańskich przestrzeniach publicznych. Ponadto turyści są zobowiązani do przestrzegania zasad dystansu społecznego oraz innych zaleceń pandemicznych. Ze względu na zwiększone ograniczenia sanitarne niektóre usługi lub atrakcje turystyczne mogą nie być dostępne.

Koronawirus w Maroku – sytuacja w kraju

Maroko ma spore problemy wynikające z pandemii koronawirusa. Cykliczne fale zakażeń zmusiły rządzących do utrzymania wspomnianych wyżej restrykcji. Z tego względu turyści podróżujący do Maroka powinni mieć ważne ubezpieczenie chroniące przed skutkami COVID-19.

Wakacje w Maroku – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Aby legalnie przekroczyć granicę Maroka, turyści muszą okazać kilka istotnych dokumentów. Są to przede wszystkim:

Przed wyjazdem do Maroko warto kupić ubezpieczenie turystyczne.