Meksyk a COVID-19
COVID

Wakacje w Meksyku a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Zamieszanie wywołane pandemią koronawirusa spowodowało paraliż praktycznie całej światowej turystyki. Praktycznie, albowiem kilka państw obrało zupełnie inną strategię, która zakładała pozostawienie otwartych granic i stałe obsługiwanie turystów. Jednym z takich krajów był Meksyk. Toteż przez większość 2021 roku był on szczególnie chętnie wybieranym kierunkiem urlopowym. Warto więc zadać pytanie, czy od tego momentu opisane regulacje uległy zmianie? Jak obecnie wyglądają restrykcje obowiązujące w Meksyku?

Meksyk – zasady wjazdu na wakacje 2022

Wyjątkowo luźne podejście do kwestii restrykcji epidemiologicznych cechowało Meksyk przez niemal cały okres pandemii. Dlatego nie jest szczególnym zaskoczeniem fakt, że do dzisiaj nie ma żadnych dodatkowych wymogów dotyczących przekraczania meksykańskiej granicy. Turyści mogą więc swobodnie przekraczać ją na podstawie samego dokumentu tożsamości.

Czy przed wjazdem do Meksyku trzeba zrobić test na COVID-19?

Aktualnie testy w kierunku zakażenia wirusem SARS-COV-2 nie są wymagane od turystów przyjeżdżających do Meksyku. Dzięki temu wjazd do kraju przebiega bez żadnych utrudnień

Jakie obostrzenia obowiązują w Meksyku?

Zasady dotyczące obostrzeń obowiązujących wewnątrz kraju zmieniają się w Meksyku bardzo dynamicznie. Dość długo istniał tutaj obowiązek noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach oraz przestrzegania dystansu społecznego. Obecnie duża część obostrzeń została uchylona, ale władze wciąż zastrzegają sobie prawo do wprowadzania zmian w przepisach. Wszystko pod tym względem zależy więc od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Koronawirus w Meksyku – sytuacja w kraju

Polityka otwartych granic wywarła wpływ na liczbę zakażeń odnotowywanych w Meksyku. Fale takich zakażeń były doskonale widoczne na przestrzeni ostatnich miesięcy. Z czasem sytuacja stała się na tyle trudna, że władze rozpoczęły wprowadzanie poważnych restrykcji. Na ten moment w Meksyku znów notuje się wzrost zakażeń. Co prawda, jego skala jest na razie stosunkowo nieduża, ale warto mieć to na uwadze. Wszyscy turyści podróżujący na Jukatan oraz do innych znanych kurortów powinni dysponować ważnym ubezpieczeniem turystycznym. Tylko taka polisa uchroni ich przed wyjątkowo wysokimi kosztami leczenia w miejscowych szpitalach.

Wakacje w Meksyku – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Aktualnie wjazd do Meksyku jest możliwy na podstawie paszportu. Do marca 2022 roku turyści musieli również wypełniać określony formularz lokalizacyjny. Jednakże ten wymóg również został zniesiony.

Przed wyjazdem do Meksyku warto kupić ubezpieczenie turystyczne.