Grecja a COVID
COVID

Koronawirus w Grecji

Wakacje w Grecji nadal są jedną z najczęściej wybieranych ofert w biurach podróży. Można zorganizować je również samodzielnie. Jak wygląda aktualna sytuacja w Grecji w związku z epidemią COVID-19? Sprawdź najważniejsze informacje przed urlopem! Zobacz jak wypada Grecja a COVID!

​Grecja a COVID

Granice Grecji są aktualnie otwarte dla turystów, którzy chcieliby odwiedzić ten kraj. Warto jednak pamiętać o tym, że w związku z epidemią wyjazdy do Grecji związane są z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań. Należy także pamiętać o obostrzeniach na terenie kraju.

Sytuacja epidemiczna w Grecji zmienia się dynamicznie, dlatego należy zawsze zapoznać się z aktualnymi informacjami dotyczącymi zasad wjazdu i restrykcji przed planowaną podróżą.

Aby wyjechać do Grecji, należy spełnić jeden z poniższych warunków:

 • Negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – należy przedstawić wynik testu PCR przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą albo wynik testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą. Testy dotyczą wszystkich osób od 12. roku życia.
 • Szczepienie na koronawirusa – osoby, które poddały się szczepieniu i minęło 14 dni od podania ostatniej dawki, mogące to potwierdzić, przedstawiając świadectwo szczepienia, nie muszą przeprowadzać testu na obecność koronawirusa. Świadectwo szczepienia musisz posiadać w języku greckim lub angielskim.
 • Osoby, które przeszły infekcję COVID-19 – konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zachorowaniu ważnego od 30 do 180 dni po pierwszym pozytywnym wyniku.

Dodatkowo należy zarejestrować się na stronie internetowej https://travel.gov.gr/#/ i wypełnić na niej specjalny formularz Passenger Locator Form. Należy zrobić to co najmniej na 24 godziny przed przyjazdem do Grecji. Otrzymuje się wtedy specjalny kod QR, który należy okazać podczas odprawy biletowej i przy przekraczaniu granicy.

​Kwarantanna w Grecji dla osób zakażonych COVID

Warto pamiętać o tym, że każda osoba, która wyjeżdża do Grecji, może być poddana kontroli stanu zdrowia prowadzonej losowo.

W przypadku wykrycia zakażenia podróżnych kieruje się do hoteli kwarantannowych. Czas izolacji to co najmniej 10 dni, natomiast w przypadku osób wcześniej zaszczepionych to 7 dni.

Warunkiem opuszczenia kwarantanny jest negatywny wynik testu PCR – jest on prowadzony na jeden dzień przed zakończeniem kwarantanny.

Koszty związane z odbywaniem kwarantanny pokrywa państwo greckie.

​Koronawirus w Grecji – sytuacja w kraju

Sytuacja epidemiczna w Grecji jest dynamiczna, dlatego wymogi dotyczące wjazdu oraz podróży do kraju mogą ulec zmianie. Dokładne informacje można znaleźć na stronach rządowych.

Na terenie Grecji panują obostrzenia, których należy przestrzegać. Dotyczą one zarówno Grecji kontynentalnej, jak i wyspiarskiej.

​Jakie są obostrzenia w Grecji?

Obowiązujące na terenie Grecji obostrzenia nakładają na turystów określone wymagania.

Na obszarze całej Grecji konieczne jest zasłanianie ust i nosa w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz w przestrzeniach otwartych w dużych skupiskach ludzi. Nie można stosować chust, szalików, przyłbic. Brak przestrzegana nakazu może spowodować nałożenie kary do 300 euro.

Sklepy są otwarte, ale obowiązują zasady utrzymywania odstępu oraz dopuszczalna liczba klientów.

Obostrzenia dotyczą również innych miejsc, między innymi:

 • restauracji;
 • kawiarni;
 • muzeów;
 • stanowisk archeologicznych;
 • obiektów sportowych;
 • miejsc kultu;
 • parków rozrywki;
 • środków transportu publicznego.

Poróżni, którzy chcieliby przemieszczać się pomiędzy częścią kontynentalną Grecji a wyspami greckimi (poza terenami Lefkady, Evii i Salaminy), przed podróżą samolotem lub statkiem muszą spełnić jeden z trzech warunków:

 • Posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa – test PCR wykonany minimum 72 godziny wcześniej albo test RAPID wykonany minimum 24 godziny wcześniej,
 • Posiadać świadectwo szczepienia przeciwko COVID-19,
 • Ozdrowieńcy – Posiadać zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19.

Należy także wypełnić formularz Passenger Locator Form na stronie internetowej https://travel.gov.gr/#/.

​Podróż samolotem do Grecji – jakie są wymagania?

Podróżni, którzy planują wylot do Grecji samolotem, muszą pamiętać o spełnieniu odpowiednich wymogów.

Przed wylotem musisz wykonać test na obecność koronawirusa najpóźniej na 72 godziny przed podróżą – zaświadczenie o negatywnym wynik musi posiadać w języku angielskim albo greckim. Testu nie muszą wykonywać osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Konieczne jest także wypełnienie formularza Passenger Locator Form na co najmniej 24 godziny przed planowaną podróżą. Po wypełnieniu formularza możesz wygenerować kod QR, który okazywany jest przed wejściem do samolotu.

​Podróż samochodem i autokarem do Grecji – jakie są wymagania?

Podróżowanie do Grecji samochodem i autokarem wymaga spełnienia takich samych warunków jak w przypadku podróży lotniczej.

​Wakacje w Grecji – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Aby wyjechać na wakacje do Grecji, należy zgromadzić poniższe dokumenty:

 • Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa – dotyczy osób bez szczepienia, osób, które nie przeszły choroby, osób, które chorowały ponad 180 dni temu.
 • Zaświadczenie o zaszczepieniu na COVID-19 – dotyczy osób, które przeszły pełen cykl szczepień co najmniej 14 dni temu.
 • Ozdrowieńcy – zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 – wydawane na okres 30-180 dni po pierwszym teście pozytywnym.
 • Kod QR, który otrzymywany jest po wypełnieniu formularza Passenger Locator Form na stronie internetowej https://travel.gov.gr/#/.

​Ubezpieczenie turystyczne do Grecji

Jeżeli chcesz wyjechać do Grecji na wakacje, nie zapomnij o wykupieniu dobrego ubezpieczenia turystycznego. Razem z nim podróż będzie bezpieczniejsza! Warto też pamiętać, że możesz skorzystać z karty EKUZ w Grecji. Najszybciej ubezpieczenie turystyczne do Grecji kupisz przez internet!