Koronawirus w Czechach

Wyjazd do Czech może być świetnym pomysłem na weekend lub dłuższy urlop. Jeżeli planujesz odwiedzenie naszych sąsiadów, pamiętaj o sprawdzeniu aktualnych wymogów w związku z podróżą. Jakie zasady wjazdowe i obostrzenia dotyczą wyjazdu do Czech? Zobacz jak wypadają Czechy a COVID!

​Czechy a COVID

Od 9 lipca 2021 roku Polska zalicza się do krajów o niskim ryzyku infekcji COVID-19. Dzięki temu podróż do Czech jest łatwiejsza dla Polaków.

Aby wyjechać do Czech z Polski, należy:

 • Wypełnić odpowiedni formularz lokalizacyjny Příjezdový formulář / Public Health Passenger Locator Form – dostępny jest na stronie internetowej https://plf.uzis.cz/,
 • Posiadać test z ujemnym wynikiem na koronawirusa wykonany przed przybyciem – w przypadku testów RT PCR wynik nie może by starszy niż 72 godziny, a dla testu antygenowego – 48 godzin. Testy muszą posiadać wszystkie osoby powyżej 5. roku życia.

Przed przyjazdem do Czech testu nie robią osoby, które:

 • W pełni zaszczepiły się w krajach Unii Europejskiej – wyjechać mogą po 14 dniach od momentu przyjęcia ostatniej szczepionki, potwierdzeniem może być Unijny Certyfikat COVID,
 • Przyjęły szczepionki w innych krajach niż Unia Europejska szczepionką zatwierdzoną przez EMA – wjazd możliwy jest także po 14 dniach od ostatniej dawki,
 • Chorowały na COVID-19 w ostatnich 180 dniach – konieczne jest przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia, na przykład Unijnego Certyfikatu COVID.

​Koronawirus w Czechach – sytuacja w kraju

Aktualnie sytuacja w Czechach jest opanowana i liczba przypadków zachorowań jest niska. Nie oznacza to jednak, że na terenie kraju nie obowiązują specjalne zasady mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Czechy a COVID – to ważne! Czechy prowadzą także szeroko zakrojona akcja szczepień.

W związku z ryzykiem wywołanym przez wariant delta koronawirusa istnieje szansa, że zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia dotyczące wjazdu do kraju oraz zasady sanitarne na jego terenie.

​Jakie są obostrzenia w Czechach?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Na terenie Czech obowiązują zasady sanitarne, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa.

Obecnie Czesi zluzowali obostrzenia – otwarte zostały sklepy, działają obiekty noclegowe.

Czechy a COVID – nie zapomnij o maseczkach! Noszenie maseczek jest obowiązkowe z zamkniętych pomieszczeniach oraz tam, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego wynoszącego co najmniej 2 metry.

​Podróż samochodem i autokarem do Czech – jakie są wymagania?

Osoby planujące wjechać do Czech własnym samochodem albo autokarem, muszą spełnić główne wymagania wjazdowe, czyli zgromadzić odpowiednie dokumenty, a w razie potrzeby wziąć udział w teście wykrywającym obecność koronawirusa.

Aby wjechać na teren Czech, należy:

 • Wypełnić formularz lokalizacyjny – Příjezdový formulář / Public Health Passenger Locator Form dostępny w internecie,
 • Posiadać potwierdzenie pełnego zaszczepienia przeciwko COVID lub przebycia choroby, na przykład Unijny Certyfikat COVID,
 • Osoby bez Certyfikatu muszą poddać się testom na obecność koronawirusa – PCR albo antygenowym.

​Wakacje w Czechach – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Dokumenty i zaświadczenia wymagane przy planowaniu swoich wakacji w Czechach to:

 • Formularz Příjezdový formulář / Public Health Passenger Locator – można wypisać go w internecie na stronie https://plf.uzis.cz/.
 • Unijny Certyfikat COVID albo inne zaświadczenia w języku czeskim lub angielskim, które potwierdzają wykonanie pełnej serii szczepień przeciwko koronawirusowi lub przejście choroby w ostatnich 180 dniach,
 • Negatywny wynik testu na koronawirusa – test PCR trzeba wykonać w terminie 72 godzin przed podróżą. Natomiast test antygenowy do 48 godzin przed wjazdem na terytorium Czech.

​Ubezpieczenie turystyczne do Czech

Przed wyjazdem do Czech warto także pamiętać o zakupieniu ubezpieczenia turystycznego. Chociaż można korzystać z karty EKUZ w Czechach – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto zabezpieczyć się dodatkowo za pomocą polisy turystycznej oferującej szeroki zakres ochrony. Ubezpieczenie turystyczne do Czech można obecnie kupić także przez internet!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć