Koronawirus na Cyprze

Cypr zaprasza na udane wakacje! Aby wybrać się na wakacje na Cypr w okresie pandemii koronawirusa, warto pamiętać o tym, że w kraju obowiązują określone obostrzenia, a przez wyjazdem konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów. Jak przygotować się na urlop na Cyprze? Zobacz jak wypada Cypr a COVID!

​Cypr a COVID

Podróżujący mogą obecnie latać na teren Cypru Południowego – granice kraju są otwarte, a kurorty turystyczne przygotowane na odwiedzających.

Władze Cypru wprowadziły 4 kategorie państw określane kolorami GREEN (zielona), ORANGE (pomarańczowa), RED (czerwona) i GREY (szara). Odnoszą się one do ryzyka związanego z podróżą oraz do wymogów, jakie należy spełnić w związku z wyjazdem. Polska znajduje się aktualnie na liście krajów zielonych – GREEN.

Obywatele krajów znajdujących się w kategorii GREEN:

  • Nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa,
  • Nie muszą odbywać kwarantanny po przylocie do kraju.

Podróżni mogą być poddani bezpłatnym testom na koronawirusa na lotniskach w Pafos oraz w Larnace. Osoby, które zostały zaszczepione, nie muszą brać udział w testach i odbywać ewentualnej kwarantanny. Koszty ewentualnej kwarantanny pokrywa rząd Cypru.

Cypr a COVID – Uwaga! Należy pamiętać o tym, że kraje w kategoriach GREEN, ORANGE, RED i GREY mogą się zmieniać, dlatego należy na bieżąco śledzić informacje na stronach rządowych.

Dodatkowo konieczne jest również wypełnienie internetowej ankiety Cyprus Flight Pass. Należy zrobić to na minimum 48 godzin przed podróżą.

Aby dostać się do Tureckiej Republiki Cypru Północnego, należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa (PCR albo antygenowego). Test dotyczy także zaszczepionych osób – zaświadczenie ma wtedy ważność 7 dni. W przypadku osób niezaszczepionych ważność testu to 72 godziny.

​Koronawirus na Cyprze – sytuacja w kraju

Aktualnie sytuacja na Cyprze jest unormowana, jednak nadal w kraju obowiązują restrykcje w związku ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Należy pamiętać o tym, że przepisy mogą ulec zmianie – dokładne informacje dostępne są na polskich i cypryjskich stronach rządowych.

​Jakie są obostrzenia na Cyprze?

W Republice Cypryjskiej nadal panuje nakaz noszenia maseczek ochronnych. Muszą nosić je osoby powyżej 12. roku życia w przestrzeniach publicznych oraz otwartych, a także w przestrzeniach zamkniętych, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba.

Cypr a COVID – Maseczki nie trzeba nosić w poniższych miejscach:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
  • Plaże,
  • Baseny,
  • Miejsca, w których uprawia się sporty,
  • Mieszkania prywatne,
  • Prywatne samochody.

Brak przestrzegania obowiązku noszenia maseczek może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości do 300 euro.

Na Cyprze zaleca się także utrzymywanie dystansu społecznego – co najmniej 2 metrów od innych osób.

​Podróż samolotem na Cypr – jakie są wymagania?

Aby udać się na Cypr samolotem, obywatele Polski muszą wypisać formularz elektroniczny Cyprus Flight Pass. Należy zrobić to na minimum 48 godzin przed planowaną podróżą i przekroczeniem granicy.

​Wakacje na Cyprze – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Aktualnie głównym wymogiem, jaki muszą spełnić osoby wybierające się z Polski na teren Cypru Południowego, jest uzyskanie specjalnej przepustki Cyprus Flight Pass. Należy zrobić to w czasie minimum 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Brak przepustki może oznaczać naliczenie kary lub nawet cofnięcie na granicy.

Aby uzyskać Cyprus Flight Pass:

1. Należy wejść na stronę internetową https://cyprusflightpass.gov.cy/, a następnie wyszukać zakładkę Register do fly.

2. Po wejściu do zakładki Register to fly należy wypisać formularz. W dokumencie należy wypisać między innymi dane osobowe, informacje związane z wcześniejszymi wyjazdami.

3. Po wypisaniu formularza należy wydrukować e-mail, który potwierdza wypełnienie ankiety.

​Ubezpieczenie turystyczne na Cypr

Przed wyjazdem na Cypr należy pamiętać również o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Dzięki niej można ochronić się także przed finansowymi skutkami wywołanymi przez zakażenie koronawirusem oraz uniknąć wysokich kosztów związanych z leczeniem. Ponadto ubezpieczenie turystyczne na Cypr pomoże w wielu innych sytuacjach, jakie mogą przydarzyć się podczas urlopu. Warto je mieć!

Podczas podróży możesz również skorzystać z karty EKUZ na Cyprze.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć