Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie medyczne?

Prywatna opieka medyczna cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego. W końcu czas to… zdrowie! Dlatego, zamiast czekać w ramach NFZ na wizytę u lekarza specjalisty lepiej posiadać prywatne ubezpieczenie medyczne, które skraca czas oczekiwania do minimum. Bo zadaniem prywatnego ubezpieczenia medycznego jest zapewnienie swobodnego dostępu do opieki medycznej. Ale zanim kupisz polisę, dowiedz się, czy spełnia Twoje oczekiwania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Liczba lekarzy specjalistów to fundamentalna kwestia

Sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danego towarzystwa ubezpieczeniowego listę lekarzy specjalistów, do których otrzymasz gwarantowany dostęp. W podstawowym pakiecie medycznym na liście znajduje się zwykle kilku specjalistów. Im dłuższa lista, tym wyższa cena ubezpieczenia medycznego. Ale uwaga! Nie oznacza to, że musisz kupić polisę z największą liczbą specjalistów. Ubezpieczenie medyczne musi być właściwie dopasowane do Twoich potrzeb. Dlatego najważniejsze jest to, żeby na liście nie zabrakło specjalistów, z których pomocy skorzystasz z największym prawdopodobieństwem. Dla przykładu, jeżeli masz dziecko, zwróć uwagę, czy podstawowy pakiet medyczny gwarantuje dostęp do pediatry, alergologa, etc.

ubezpieczenie medyczne,a dostęp do placówek medycznych, w których można umówić wizytę

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze pakietu medycznego, sprawdź listę placówek medycznych dostępnych w ramach danego wariantu ubezpieczenia. Im większa ilość placówek, z których będziesz mógł skorzystać, tym większy komfort psychiczny. Ubezpieczenie medyczne spełni swoją rolę tylko w sytuacji, kiedy zapewni Ci dostęp do opieki medycznej w miejscu Twojego zamieszkania. Często to, że liczba dostępnych placówek medycznych wpływa na cenę składki, ale tak naprawdę nie ważna jest ilość, a to czy na liście znajdują się przychodnie w Twoje okolicy.

Umawianie wizyty lekarskiej i czas oczekiwania

Dowiedz się, jak umówić wizytę. W wielu placówkach medycznych standardem już jest umawianie konsultacji przez Internet, a później dostęp do wyników badań online. Te rozwiązania są pomocne i ułatwiają życie. Dlatego warto dowiedzieć się, czy oferta ubezpieczenia medycznego, nad którą się zastanawiasz, gwarantuje tego typu możliwości. Sprawdź też, ile wynosi gwarantowany przez ubezpieczyciela czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. W końcu mowa o dodatkowym, prywatnym ubezpieczeniu medycznym. Oferta powinna się wyróżniać na tle państwowej opieki medycznej. Jeżeli tak nie jest – szkoda pieniędzy! W przypadku lekarza rodzinnego, internisty i pediatry czas oczekiwania w ramach prywatnego ubezpieczenia medycznego od momentu umówienia wizyty wynosi zwykle 24 godziny. Wizyta u specjalisty wiąże się z kilkudniowym oczekiwaniem. W dobrym ubezpieczeniu medycznym powinien się znajdować zapis o tym, że w razie niemożności umówienia wizyty u lekarza specjalisty w gwarantowanym umową ubezpieczeniową terminie towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci Ci pieniądze za konsultację, którą umówisz na własną rękę.

Wizyta u specjalisty

Zazwyczaj w prywatnych przychodniach możesz skorzystać z konsultacji lekarza specjalisty bez konieczności wcześniejszej wizyty u lekarza ogólnego, który wypisuje skierowanie do lekarza specjalisty. Skrócenie drogi do specjalisty, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych lub zdiagnozowanego schorzenia, znacząco ułatwia życie i pozwala zaoszczędzić czas, dlatego zwróć uwagę, czy potrzebujesz skierowania do lekarza. Zdarza się, że niektóre oferty ubezpieczenia medycznego zawierają taki zapis i skierowanie jest konieczne.
Pamiętaj o sprawdzeniu, czy ubezpieczyciel nie zastosował limitów konsultacji u danego specjalisty w ciągu roku. Limity stosowane przez ubezpieczycieli niezwykle rzadko, i zazwyczaj dotyczą wizyt domowych lub leczenia rehabilitacyjnego, ale warto sprawdzić tę informację przed zakupem ubezpieczenia.

Diagnostyka i badania

Jak szeroki jest katalog świadczeń oferowanych przez ubezpieczyciela? I czy potrzebne jest skierowanie? To również kluczowa sprawa, dlatego warto mieć ją na uwadze przy wyborze ubezpieczenia medycznego. Ubezpieczyciele oferują różne warianty pakietów, których cena rośnie wraz z liczbą procedur medycznych, badań i zabiegów. Analizując oferty sprawdź, czy lista badań w ramach wybranego wariantu ubezpieczenia pokrywa się z interesującą Cię specjalizacją np. jeśli korzystasz z konsultacji endokrynologa w ramach pakietu powinny być zapewnione nieodpłatne badania hormonów tarczycy.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Sposób rozliczenia

Dowiedz się, w jaki sposób przebiega rozliczenie za wizytę u specjalisty, czy badania. Najwygodniejsze jest rozliczenie bezgotówkowe. Ty korzystasz z opieki medycznej, a ubezpieczyciel rozlicza się z placówką. Nadal jednak dość popularną formą rozliczenia jest refundacja kosztów leczenia. Oznacza to, że płacisz z własnej kieszeni za wizytę u lekarza czy badania, a ubezpieczyciel zwraca Ci później poniesione koszty. Warto jednak dowiedzieć się, w których placówkach medycznych rozliczysz się bezgotówkowo, a w których będziesz musiał zapłacić za badanie i rozliczyć później z ubezpieczycielem.

Okres karencji

Karencja to czas, w którym ubezpieczenie nie zapewnia ochrony pomimo opłacenia składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe w ten sposób zabezpieczają swoje interesy. Sprawdź, do jakich świadczeń otrzymasz dostęp dopiero po upłynięciu okresu karencji. W przypadku ubezpieczenia medycznego karencją najczęściej objęte są:

  • prowadzenie ciąży;
  • pobyt w szpitalu w związku z chorobą;
  • zabiegi i operacje związane z chorobą;
  • rehabilitacja po nieszczęśliwym wypadku, do którego doszło przed zawarciem polisy.

Jednocześnie pamiętaj, że karencja nigdy nie dotyczy nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło tuż po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej.

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Prywatne ubezpieczenie medyczne nie zapewnia opieki medycznej w związku z niektórymi chorobami, zabiegami i operacjami. Dlatego stanowi jedynie uzupełnienie do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ. Prywatna opieka medyczna najczęściej nie obejmuje:

  • kuracji odwykowej;
  • pomocy po próbie samobójczej;
  • leczenia zaburzeń psychicznych;
  • diagnozowania i leczenia niepłodności;
  • leczenia HIV i Alzheimera;
  • operacji zmiany płci;
  • zabiegu aborcji;
  • leczenia chorób wrodzonych;
  • zabiegu z zakresu medycyny estetycznej.

Prywatne ubezpieczenie medyczne gwarantuje właściwą opiekę medyczną tylko wtedy, kiedy wybierzesz je świadomie. Dlatego wnikliwie przestudiuj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), zanim dokonasz wyboru oferty.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć