Ile kosztują licówki na zęby?

Zabiegi stomatologiczne kojarzą się nam przede wszystkim z leczeniem próchnicy oraz innych chorób uzębienia. Takie skojarzenie jest bardzo trafne, ale nie można zapominać o innych ważnych gałęziach stomatologii. W ostatnich dekadach prężny rozwój przeżywa np. stomatologia estetyczna. Jej zadaniem jest poprawa wyglądu uzębienia poprzez korektę istniejących wad, które nie muszą zagrażać zdrowiu pacjenta. Jednym z zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii estetycznej jest wstawianie licówek na zęby. Licówki pozwalają na zmianę wyglądu niektórych zębów, usuwanie przebarwień oraz wypełnianie niewielkich szpar pomiędzy zębami. Z tego względu cieszą się one sporym zainteresowaniem pacjentów. Zatem ile kosztują licówki na zęby i kiedy będą one wskazanym rozwiązaniem? Zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Ile kosztują licówki na zęby?

Przed opisaniem kosztorysu założenia licówek warto pokrótce opisać ten zabieg. Czym w ogóle są licówki? Mają one formę cieniutkiej porcelanowej powłoki, którą przymocowuje się do zęba.

W jakim celu jest przeprowadzany taki zabieg? To już zależy od indywidualnego przypadku oraz oczekiwań pacjenta. Licówki dobrze sprawdzają się np. w sytuacji, kiedy jeden lub kilka zębów ma nieregularny kształt. Innym wskazaniem do zastosowania licówek jest niewielka diastema albo widoczne szpary pomiędzy zębami. Przy użyciu odpowiednio dobranych licówek można wypełnić takie szpary. Licówki można także zastosować w sytuacji, kiedy na szkliwie pojawiają się wyraźne przebarwienia.

Warto jednak pamiętać o tym, wstawienie licówek trwale narusza pierwotną strukturę zęba. Z tego względu taka decyzja musi być dobrze przemyślana i skonsultowana ze stomatologiem.

Mając to na uwadze, można przejść do wspomnianej kwestii, czyli kosztorysu. Jednak tutaj sprawa również jest dość złożona. Zasadniczo założenie jednej licówki kosztuje około 500 złotych (w przypadku licówki kompozytowej) lub około 1500 złotych (licówka porcelanowa). Warto od razu dodać, że pod kątem estetycznym to właśnie licówki porcelanowe zapewniają zdecydowanie lepszy efekt.

Drugim ważnym problemem jest liczba licówek, które trzeba założyć. Tak naprawdę pojedyncze licówki sprawdzają się jedynie w przypadku odbudowy lub rekonstrukcji zębów. Natomiast przy zabiegach estetycznych często trzeba założyć kilka licówek, aby uzyskać równy i symetryczny uśmiech. To z kolei mocno podnosi cenę zabiegu, która finalnie może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Od razu warto też zaznaczyć, że wstawianie licówek jest możliwe tylko wtedy, kiedy zęby nie wymagają leczenia. Dlatego do kosztów tego zabiegu należy również doliczyć ewentualne wydatki na wcześniejsze leczenie zębów.

Czy można założyć licówki na NFZ?

W poprzednim akapicie pojawiła się wzmianka o tym, iż licówki mogą zostać użyte do odbudowy zębów. Takie zastosowanie może rodzić pytania dotyczące ewentualnej refundacji kosztów zabiegu wstawienia licówek. Jak więc wyglądają aktualne przepisy w tej kwestii? Czy NFZ może zapewnić refundację kosztów licówek?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Niestety, obecnie NFZ nie zapewnia żadnej refundacji w tym zakresie. Wynika to z faktu, że w zdecydowanej większości przypadków założenie licówek zostanie uznane za zabieg estetyczny. Z kolei NFZ zapewnia wyłącznie refundację zabiegów leczniczych. Od tej reguły nie ma praktycznie żadnych wyjątków. W niektórych przypadkach stomatolog może zaproponować zastąpienie licówki zwykłym wypełnieniem. To z kolei (przynajmniej w przypadku przednich zębów) może być refundowane.

Licówki zębów a ubezpieczenie

Państwowe ubezpieczenie zdrowotne obsługiwane przez NFZ nie zapewni żadnej refundacji przy wstawianiu licówek. Z tego względu niektórzy mogą przenieść swoją uwagę na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Takie polisy w wielu przypadkach zapewniają dostęp do świadczeń, które są niedostępne ze zwykłym ubezpieczeniem NFZ.

Jednak prywatne polisy także nie pomogą osobom zdecydowanym na założenie licówek. Co prawda, czasami zabiegi stomatologiczne wchodzą w zakres takich świadczeń. Niemniej są to tylko zabiegi lecznicze, a nie estetyczne. Pod tym względem prywatne ubezpieczenia wypadają więc stosunkowo podobnie do państwowej polisy NFZ.

Czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje zniżki na licówki zębów?

Choć prywatne polisy rzadko kiedy gwarantują refundację zabiegów stomatologicznych, większość świadczeń zapewnia przynajmniej częściowe zniżki na określone zabiegi. Czy taka możliwość pojawia się również w przypadku licówek?

Jeśli chodzi o kwestię zniżek, tutaj wszystko zależy od zasad wybranej polisy zdrowotnej. Na pewno droższe i zarazem bardziej rozbudowane ubezpieczenia mogą zapewnić wyższe zniżki, które obejmą więcej świadczeń. Jednak nabywca takiej polisy musi dokładnie zapoznać się z jej warunkami, aby sprawdzić, czy obejmuje ona wstawianie licówek.

Gra może być warta świeczki, ponieważ prywatne polisy mogą zapewnić nawet 20-30% zniżki na wybrane zabiegi. Z tego względu zawsze trzeba pamiętać o sprawdzeniu warunków podpisywanej umowy oraz wykazu świadczeń objętych wspomnianymi zniżkami.

Podsumowanie

We współczesnej stomatologii licówki znalazły naprawdę sporo zastosowań. Można je wykorzystać np. do odbudowy zębów lub wypełniania niewielkich szpar i diastem. Oprócz tego sprawdzają się one przy odbarwieniach, dzięki czemu są popularnym zabiegiem stomatologii estetycznej. Warto jednak pamiętać, że zakładanie licówek nie jest tanie. Przed zabiegiem warto sprawdzić ile kosztują licówki na zęby. Pojedyncza licówka może kosztować nawet 1500 złotych, a przy zabiegach estetycznych trzeba ich założyć przynajmniej kilka. Niestety, polisa NFZ nie zapewni refundacji takich wydatków. Jeżeli chodzi o prywatne ubezpieczenia, tutaj jedyną alternatywą mogą być zniżki na zabiegi stomatologiczne. Przy zakupie polisy warto sprawdzić, czy zapewnia ona jakiekolwiek istotne rabaty. Jeśli tak, wspomniany zabieg może być tańszy nawet o około 20-30%.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć