Prywatne ubezpieczenie medyczne
Ubezpieczenie zdrowotne

Prywatne ubezpieczenie medyczne – idealne rozwiązanie czy zbędny wydatek

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest postrzegane jako dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa i uzupełnienie zakresu ochrony udzielanej przez NFZ. Jednak czy zakup tego ubezpieczenia rzeczywiście rozwiązuje wszystkie problemy związane z dostępem do opieki medycznej? To już zależy od zakresu i warunków takiej polisy. Faktem jest to, że praktycznie każdy ubezpieczyciel stosuje w swoich umowach pewne wyłączenia oraz karencje. Takie zapisy stanowią zarazem ograniczenie dla właściciela polisy. Na co należy zatem zwrócić szczególną uwagę przy zakupie pakietów medycznych?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czego mogą dotyczyć wyłączenia?

Warunki niemal wszystkich dostępnych ubezpieczeń skrywają w sobie zapis dotyczący tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Oznacza on, że w przypadku pewnych zdarzeń oraz okoliczności – ubezpieczyciel otrzyma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Ta zasada jest stosowana w wielu różnych sytuacjach. Jeśli chodzi o prywatne ubezpieczenie zdrowotne, wyłączenia odpowiedzialności odnoszą się głównie do urazów lub stanów zagrożenia powstałych z winy samego ubezpieczonego.

Przykładowo, właściciel polisy upada na chodnik i doznaje wstrząsu mózgu. Jednakże po przewiezieniu do szpitala okazuje się, że jest on dodatkowo pod wpływem alkoholu. Wówczas ubezpieczyciel najprawdopodobniej odmówi wypłaty jakichkolwiek pieniędzy. Urazy powstałe pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających są niemal zawsze wyłączone z odpowiedzialności.

Co więcej, niektórzy ubezpieczyciele ograniczają zakres polisy jedynie do świadczeń mających bezpośredni wpływ na zdrowie lub życie. To oznacza, że osoba ubezpieczona nie może skorzystać z usług, takich jak: leczenie niepłodności lub zabiegi stomatologii estetycznej. Czasami wyłączania dotyczą także leczenia chorób genetycznych i wad wrodzonych.

Pakiety medyczne i karencja – na co trzeba będzie poczekać?

Okres karencji to ściśle określony czas, w którym polisa jest w pewien sposób zawieszona. Oczywiście sama umowa zachowuje ważność, ale dopiero po upływie wyznaczonego terminu właściciel polisy może korzystać z oferowanych świadczeń.

Co istotne, długość okresu karencji zależy nie tylko od ubezpieczyciela, ale także od rodzaju świadczenia. W związku z tym niektóre usługi można otrzymać szybciej, a na inne trzeba będzie poczekać nieco dłuższej. Z reguły standardowa karencja trwa przez około 3-4 miesiące. Po tym czasie osoba ubezpieczona może korzystać z większości zabiegów szpitalnych, chirurgicznych oraz rehabilitacyjnych.

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku usług stomatologicznych. Tutaj ubezpieczyciele stosują jeszcze dłuższą karencję albo wymagają tzw. wizyty sanacyjnej. Jest to po prostu kontrola stomatologiczna, która służy ocenie stanu uzębienia pacjenta. Jeżeli wszystko będzie w porządku, dentysta wyda stosowne zaświadczenie dla ubezpieczyciela. Aby zatem móc korzystać z darmowej opieki dentystycznej w ramach ubezpieczenia, należy już wcześniej wyleczyć ubytki w uzębieniu.

Czy droższe pakiety medyczne zawsze gwarantują szerszą ochronę?

Prywatneubezpieczenie zdrowotne można zakupić w różnych wariantach. Rzecz jasna poszczególne polisy różnią się nie tylko zakresem ochrony, ale także wysokością składki. Zazwyczaj występuje tutaj korelacja, ponieważ droższe polisy często zapewniają znacznie szerszy zakres usług medycznych.

Warto jednak pamiętać o tym, że pakiety medyczne to świadczenia o indywidualnym charakterze. Ubezpieczyciele mogą w zasadzie dowolnie modyfikować ich warunki, a w szczególności zakres ochrony. Dlatego tak istotna jest uważna lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). W tym miejscu znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wybranej polisy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wyliczony zakres usług medycznych, które można otrzymać w ramach ubezpieczenia. Zasadniczo każde prywatne ubezpieczenie zdrowotne powinno gwarantować dostęp do podstawowych badań i konsultacji lekarskich. Natomiast bardziej zaawansowane świadczenia są często uwzględniane wyłącznie w droższych polisach. Wobec tego trzeba naprawdę dobrze przemyśleć taki zakup.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie medyczne?

Na pewno wiele osób zastanawia się teraz nad czym, czy zakup prywatnej polisy medycznej to duży wydatek. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę średnie ceny ubezpieczeń o różnych zakresach ochrony.

Za ubezpieczenie gwarantujące podstawową ochronę trzeba zapłacić około 100 złotych miesięcznie. Trzeba zatem przyznać, że nie jest to duży wydatek. Jednak taka polisa zapewni dostęp jedynie do tych najbardziej podstawowych świadczeń medycznych. Z tego względu dla wielu osób podstawowa polisa będzie po prostu niewystarczająca.

Jeżeli chodzi o polisy ze standardowym zakresem ochrony, tutaj widełki są już nieco szersze. Zazwyczaj trzeba za nie zapłacić od 200 do około 350 złotych miesięcznie. Na szczęście w tej cenie ubezpieczyciele zapewniają dostęp do znacznie szerszej liczby świadczeń. Wówczas zakres umowy obejmuje nie tylko podstawową opiekę lekarską, ale również badania oraz podstawowe zabiegi.

Zdecydowanie najwyżej w hierarchii ubezpieczeń stoją tzw. polisy VIP. One obejmują już nie tylko opiekę medyczną, ale także ochronę w razie hospitalizacji i wielu innych przypadków. Można więc powiedzieć, że pod wieloma względami są one idealną opcją dla osób, którym zależy na pełnym bezpieczeństwie. Jedynym problemem może być cena takich świadczeń, bo za polisę medyczną premium trzeba zapłacić ponad 500 złotych miesięcznie.

Które prywatne ubezpieczenie medyczne jest najlepsze?

Po opisaniu różnic w zakresach poszczególnych ubezpieczeń medycznych można zadać już tylko jedno pytanie. Jaka polisa będzie w takim przypadku najlepszym wyborem? Niestety, nie ma tutaj jednej uniwersalnej odpowiedzi, bo temat trzeba nieco rozwinąć.

Przede wszystkim kluczem do udanego zakupu polisy jest indywidualna ocena warunków i opłacalności ubezpieczeń. Warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciele, podobnie jak wszystkie inne firmy, walczą o pozyskanie klientów. Dlatego może się zdarzyć tak, że jedna firma zapewni w danej cenie zdecydowanie lepszą polisę niż konkurencja. W związku z tym zestawienie ze sobą kilku dostępnych opcji stanowi bardzo dobry pomysł.

Co jasne, najważniejszym czynnikiem jest tutaj sam zakres ochrony oraz wykaz refundowanych świadczeń medycznych. Tutaj warto zwrócić uwagę zarówno na liczbę świadczeń, jak i na ich charakter. Niektóre firmy mogą bowiem zaoferować np. multum badań laboratoryjnych, ale za to tylko kilka rodzajów badań obrazowych.

Nie można także zapominać o tym, że ubezpieczenie trzeba dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Przykładowo, jeśli ktoś chciałby tylko trochę uzupełnić zakres ubezpieczenia NFZ, podstawowa polisa może takiej osobie wystarczyć. Jeżeli jednak ktoś szuka alternatywy dla ochrony gwarantowanej przez państwowy system, wtedy jedynym wyborem będzie rozbudowana i kompleksowa polisa.

W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami Polisoteki, którzy pomogą wybrać idealne ubezpieczenie – kontakt@polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

  • Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala uzyskać skuteczniejszą ochronę zdrowia i liczne dodatkowe korzyści. Zakup takiej polisy będzie więc korzystny dla naprawdę wielu osób.
  • Z drugiej strony kupujący musi jednak uważać na pewne zapisy. Przykładem są tzw. wyłączenia odpowiedzialności, które uniemożliwiają skorzystanie z niektórych świadczeń. Uwagę warto zwrócić także na długość okresu karencji.
  • Ceny prywatnych ubezpieczeń medycznych są mocno zróżnicowane. Najtańsze polisy tego typu można kupić już za około 100 złotych, a za najbardziej rozbudowane ubezpieczenia trzeba będzie zapłacić ponad 500 złotych miesięcznie.
  • Mimo tego cena nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem przy zakupie takiego świadczenia. Większą uwagę warto więc zwracać na zakres gwarantowanej ochrony oraz dopasowanie ochrony do naszych potrzeb.
  • Przy zakupie polisy warto skorzystać także z pomocy specjalistów. Dlatego wszystkich zainteresowanych taką usługą zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem Polisoteki – kontakt@polisoteka.pl.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest przydatne?
Zdecydowanie tak. Taka polisa może skutecznie uzupełnić wszelkie poważne luki w zakresie ubezpieczenia NFZ. Ponadto szybszy dostęp do świadczeń medycznych będzie niezwykle ważny w razie nagłej choroby lub wypadku.
Czy prywatne ubezpieczenie medyczne może zastąpić ubezpieczenie NFZ?
To zależy. Na pewno te najbardziej rozbudowane świadczenia pod wieloma względami zapewniają nawet lepszą ochronę niż państwowe ubezpieczenie. Mimo tego warto pamiętać, że najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewni połączenie prywatnej polisy z ubezpieczeniem NFZ.
Gdzie kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Obecnie niemal wszystkie prywatne ubezpieczenia najlepiej jest kupować przez internet. Jest to nie tylko najwygodniejsza, ale także najszybsza i najkorzystniejsza cenowo alternatywa. Co istotne, polisę online można zamówić choćby poprzez serwis Polisoteki.

Porozmawiajmy o pakietach medycznych w Twojej firmie!

Decyzja o wyborze pakietu medycznego może wydawać się trudna, ale nie musisz robić tego sam. Z chęcią pomożemy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko chwilę, a zyskasz dostęp do wiedzy i wsparcia, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję. Zaufaj nam – razem znajdziemy rozwiązanie idealne dla Twojej firmy.

Mateusz Melon
Mateusz Melon Prezes Zarządu

Otrzymaj bezpłatną ofertę