Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?
Ubezpieczenie zdrowotne

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

Rezonans magnetyczny w ostatnich dekadach stał się niezwykle cenioną metodą badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Jego specyfika sprawia, że rezonans magnetyczny jest często porównywany z tomografią komputerową. Na pewno rezonans dużo lepiej sprawdza się w przypadku pacjentów, którzy muszą być regularnie badani w ten sposób. Wynika to z faktu, że rezonans magnetyczny nie emituje promieniowania jonizującego. Jednak jego wadę stanowi cena, która w porównaniu do tomografii komputerowej jest duża wyższa. Zatem ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie? Co trzeba wiedzieć o samym badaniu oraz w jaki sposób się do niego przygotować? Zapraszamy do przeczytania naszego tekstu.

Czy można zrobić rezonans magnetyczny bez skierowania?

Pacjenci są już przyzwyczajeni do tego, iż wykonanie jakichkolwiek badań w ramach NFZ wymaga ważnego skierowania. Jednak taki wymóg nie obowiązuje przy większości badań prywatnych, co zresztą staje się ich ważnym atutem. Niemniej w przypadku rezonansu magnetycznego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dlaczego?

Ponieważ w wielu przypadkach uzyskanie dokładnego wyniku badania wymaga podania pacjentowi tzw. środka kontrastującego. Jest to środek bezpieczny, ale jego podanie wywiera dość silny wpływ na organizm. Z tego względu pacjentom zaleca się spożywanie dużej ilości płynu przed i po podaniu kontrastu. Wszystko po to, aby pacjent mógł łatwiej wydalić podany środek z organizmu wraz z moczem.

Podanie pacjentowi środka kontrastującego jest więc istotne zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i dla uzyskania właściwego wyniku badania. W tym miejscu pojawia się podstawy problem. Mianowicie rezonans magnetyczny można wykonać bez skierowania tylko pod warunkiem, że podczas badania nie zostanie podany kontrast. Jeśli z kolei taka potrzeba się pojawi, pacjent powinien przyjść na badanie ze skierowaniem. W przeciwnym wypadku lekarz po prostu nie będzie mógł podać kontrastu i to nawet wtedy, gdy będzie to uzasadnione.

Czy skierowanie na prywatny rezonans jest płatne?

Jeśli chodzi o skierowanie na rezonans magnetyczny, tutaj trzeba poruszyć jeszcze jedną istotną kwestię. Wbrew pozorom lekarz internista (lekarz pierwszego kontaktu) nie może wystawić skierowania na rezonans z kontrastem. Takie uprawnienia mają jedynie lekarze specjaliści. Co więcej, musi to być lekarz o specjalizacji odpowiadającej badanemu fragmentowi ciała. Jeżeli więc pacjent ma wykonać rezonans magnetyczny głowy, skierowanie powinien wystawić neurolog lub neurochirurg.

To z kolei mocno komplikuje sprawę, ponieważ kolejki do specjalistów na NFZ są nieraz bardzo długie. Natomiast uzyskanie skierowania podczas wizyty prywatnej wymaga umówienia się i zapłacenia za samą wizytę. Z tego względu uzyskanie skierowania jest czasochłonne albo wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dlatego też w tym miejscu należy od razu wspomnieć o pakietach medycznych i specjalnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Takie świadczenia zapewniają bowiem możliwość korzystania z refundowanych konsultacji specjalistycznych. W czasie takich konsultacji można otrzymać również wspomniane skierowanie. Jest więc to ważny argument przemawiający za przydatnością takich świadczeń.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

We wstępie artykułu znalazło się krótkie porównanie rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. Na pewno dla każdego pacjenta zainteresowanego prywatnymi badaniami ważnym aspektem będzie ich cena. Trzeba więc od razu zaznaczyć, że rezonans magnetyczny jest droższy niż tomografia. Natomiast dokładna cena badania zależy od trzech czynników:

  • badanego organu/fragmentu ciała;
  • podania środka kontrastującego;
  • miejsca wykonania badania.

Podanie środka kontrastującego zawsze zwiększa cenę badania, choć jest to stosunkowo niewielki wzrost. Zazwyczaj będzie to dodatkowy wydatek rzędu 100-150 złotych. Jeśli chodzi o różnice w miejscach wykonania rezonansu, ceny w poszczególnych miastach mogą być zgoła odmienne. Wiele zależy także od cennika stosowanego przez podmiot realizujący prywatne badania obrazowe.

Jednak zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest badany organ lub fragment ciała. To właśnie ten aspekt w głównej mierze decyduje o cenie badania. Przykładowy zakres cen dotyczących wykonania rezonansu poszczególnych części ciała jest następujący:

  • RM głowy – od 350 do około 700 złotych (plus ewentualny koszt podania kontrastu);
  • RM jamy brzusznej – od 350 do 750 złotych (plus kontrast).
  • RM stawu kolanowego – od 400 do 700 złotych;
  • RM jednego odcinka kręgosłupa – od 300 do 650 złotych.

Ile się czeka na wyniki rezonansu magnetycznego prywatnie?

Samo wykonanie rezonansu magnetycznego to jeszcze nie wszystko. Ważnym elementem tego badania jest także opisanie wyniku. Polega ono na skonsultowaniu uzyskanego obrazu z lekarzem specjalistą. Taki lekarz ocenia stan danego narządu/fragmentu ciała i zapisuje w karcie wszystkie stwierdzone nieprawidłowości. To właśnie ten opis badania staje się więc podstawą do dalszego leczenia.

Co jasne, przygotowanie takiego opisu wymaga czasu. W przypadku rezonansu magnetycznego wykonywanego prywatnie czas oczekiwania na opis wyniesie średnio kilka dni. Tak naprawdę wszystko pod tym względem zależy od procedur wykorzystywanych przez daną firmę. Niemniej jednak pacjenci nie powinni zbyt długo czekać na uzyskanie takiego opisu.

Czy w podstawowej polisie zdrowotnej jest rezonans magnetyczny?

Długie terminy oczekiwania na badanie rezonansu magnetycznego mogą skutecznie zniechęcić do korzystania z refundacji NFZ. Jednak z drugiej strony koszty wykonania rezonansu prywatnie z pewnością nie należą do najniższych. Dlatego te dwa aspekty sprawiają, że tak wiele osób zaczyna interesować się prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Czy takie świadczenia zagwarantują refundację wspomnianego badania?

Jeżeli chodzi o prywatne polisy, nie ma takiej pewności. Faktem jest to, że te nieco bardziej rozbudowane świadczenia zazwyczaj obejmują przynajmniej wybrane badania rezonansem. Natomiast w tych zupełnie podstawowych świadczeniach dostępność rezonansu może być dość mocno ograniczona.

Czy w rozszerzonej polisie zdrowotnej jest rezonans magnetyczny?

Zupełnie inaczej jest w przypadku rozszerzonych polis zdrowotnych. Tutaj obecność badań z zakresu rezonansu magnetycznego jest wręcz obowiązkowa i należy jej wymagać. Co więcej, te najbardziej rozbudowane ubezpieczenia powinny gwarantować dostęp do wszystkich możliwych badań RM.

Rzecz jasna nawet w takich polisach będą występować pewne ograniczenia. Jednak powinny one dotyczyć badań wykonywanych cyklicznie. W nagłych sytuacjach posiadacze rozbudowanych polis zdrowotnych mogą oczekiwać dostępu do refundowanych badań rezonansu magnetycznego. Warto więc mieć to na uwadze i sprawdzić wybrane ubezpieczenie pod względem takiej dostępności.

Podsumowanie

Rezonans magnetyczny oferuje ogromne możliwości pod kątem diagnostyki obrazowej. Na pewno przy cyklicznych badaniach jest to dużo bezpieczniejsza alternatywa w porównaniu do tomografii komputerowej. Niestety, rezonans magnetyczny ma zarazem nieco bardziej złożony charakter, przez co koszt jego wykonania jest wyższy. Zatem ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie? W zależności od badanego fragmentu ciała może to być nawet wydatek rzędu kilkuset złotych. Dlatego pacjenci zainteresowani wykonywaniem takich badań prywatnie mogą zastanawiać się nad kwestią ich refundacji. Taką refundację z pewnością zapewnią rozszerzone warianty prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jeśli zaś chodzi o polisy z ochroną w wersji podstawowej, rezonans może być dostępny w ograniczonym zakresie.