Prywatna opieka medyczna w wielu przypadkach oferuje możliwość leczenia w znacznie lepszych warunkach. Często gwarantuje one szybki i łatwy dostęp do lekarzy-specjalistów. Dzięki temu pozwala na sprawne umówienie wizyty lekarskiej i to nawet bez konieczności posiadania skierowania. Przystępnym rozwiązaniem dla pacjentów może być ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu prywatna opieka medyczna staje się zdecydowanie tańsza. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele różnych pakietów medycznych. To z kolei sprawia, że każdy znajdzie w takich ofertach produkt dopasowany do jego oczekiwań i potrzeb.
Z artykułu dowiesz się:
- Ile kosztuje tanie ubezpieczenie zdrowotne?
- Pakiety medyczne – zakres leczenia a cena polisy
- Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego?
- Ubezpieczenie zdrowotne dla seniorów i kobiet w ciąży
- Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?
- Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie zdrowotne na własną rękę?
- Gdzie mogę się ubezpieczyć zamiast NFZ?
Ile kosztuje tanie ubezpieczenie zdrowotne?
Kryterium cenowe jest istotne dla wszystkich osób kupujących prywatne ubezpieczenia. Można nawet stwierdzić, że dla niektórych cena to kluczowy aspekt decydujący o zakupie. Dlatego w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, ile kosztuje tanie ubezpieczenie zdrowotne?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że składka pakietu medycznego zależy od jego zakresu. Im szerszy, tym wyższa będzie cena ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast całkiem dobre ubezpieczenie zdrowotne dostaniemy już za około 100-150 złotych miesięcznie.
Co więcej, dostępnych rozwiązań jest znacznie więcej. Istnieje również opcja ubezpieczenia całej rodziny w ramach jednej składki. Oprócz tego niektóre pakiety medyczne są dedykowane seniorom oraz przyszłym mamom. Do tego dochodzą także dedykowane pakiety dla młodzieży lub osób szczególnie aktywnych.
Standardowe ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do:
- lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (tj. internisty, pediatry);
- określonych lekarzy specjalistów (np. ginekologa, okulisty, dermatologa);
- kompleksowych badań diagnostycznych;
- zabiegów ambulatoryjnych.
Co istotne, na wizytę u specjalistów czeka się maksymalnie kilka dni. Ponadto zazwyczaj nie potrzeba na nią skierowania. Dzięki posiadanemu pakietowi taką wizytę wygodnie umówimy telefonicznie lub przez internet.
Pakiety medyczne – zakres leczenia a cena polisy
Standardowy pakiet medyczny jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w sytuacji, kiedy lekarzy odwiedzamy sporadycznie. Jeżeli ktoś nie ma poważniejszych problemów zdrowotnych, taki pakiet powinien mu zapewnić wystarczająco szeroką ochronę.
Natomiast w pozostałych przypadkach rozsądną decyzją będzie zakup świadczenia gwarantującego szerszą ochronę. Wówczas kupujący może liczyć na dostęp do większej liczby lekarzy-specjalistów i szerszy zakres usług medycznych. Dodatkowe świadczenia mogą obejmować między innymi:
- szczepienia ochronne;
- wizyty domowe;
- dostęp do stomatologa, fizjoterapeuty, seksuologa lub dietetyka;
- określone leczenie szpitalne i wiele innych.
Z drugiej strony trzeba pamiętać, że rozszerzenie zakresu polisy niemal zawsze idzie w parze ze wzrostem wysokości składki. Dlatego warto poszukać możliwie najkorzystniejszego kompromisu pomiędzy ceną polisy oraz zakresem oferowanych usług.
Co ciekawe, przy zakupie ubezpieczenia zdrowotnego często można również uzyskać zniżki na usługi, które wykraczają poza zakres pakietu. Mogą to być np. zniżki na zabiegi stomatologiczne lub zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego?
Przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim naszymi faktycznymi potrzebami. Koniec końców drogie ubezpieczenie zdrowotne nie zawsze jest nam potrzebne. Z drugiej strony standardowe ubezpieczenie zdrowotne nie sprawdzi się sytuacji, kiedy regularnie potrzebujemy kompleksowej opieki medycznej. Dlatego dopasowanie ubezpieczenia do naszych potrzeb jest w tym przypadku kluczowe.
Niezależnie od oferty należy także zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Lektura tego dokumentu ułatwi ocenę tego, czy wybrane ubezpieczenie zdrowotne sprosta naszym oczekiwaniom.
Przy okazji warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Do jakich lekarzy-specjalistów otrzymamy dostęp i czy konieczne będzie skierowanie?
- Czy wizyty u lekarzy-specjalistów są limitowane? Jeśli tak, to ile razy w ciągu roku możemy udać się do nich w ramach ubezpieczenia zdrowotnego?
- Ile placówek medycznych współpracuje z danym ubezpieczycielem? Czy takie placówki znajdują się blisko naszego miejsca zamieszkania?
- Czy istnieje okres karencji na niektóre wizyty u specjalistów lub badania? Jeżeli tak, to ile wynosi?
- W jakich przypadkach ubezpieczenie zdrowotne nie zapewnia opieki medycznej (tzw. wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela)?
Odpowiedzi na te pytania znacząco ułatwią nam wybór najlepszej oferty.
Ubezpieczenie zdrowotne dla seniorów i kobiet w ciąży
Poza standardowymi pakietami w ofertach ubezpieczycieli można także znaleźć świadczenia przystosowane do konkretnych grup. Świetnymi przykładami będą tutaj ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów oraz świadczenia przeznaczone dla kobiet w ciąży.
Zacznijmy od tych pierwszych. Przez lata ubezpieczyciele dość sceptycznie podchodzili do pomysłu ubezpieczenia osób po ukończeniu 65. roku życia. Głównym powodem było to, że koszty leczenia seniorów z racji ich wieku są wysokie. Jednak w ostatnich latach zapotrzebowanie na prywatną opiekę medyczną dla seniorów znacząco wzrosło. Młodzi ludzie coraz częściej kupują takie ubezpieczenia zdrowotne dla swoich rodziców oraz dziadków.
Co prawda, trzeba się przygotować na to, że ceny takich świadczeń będą znacznie wyższe. Jednak mimo tego może to być opłacalny wydatek. Wielu starszych pacjentów i tak ponosi znaczne wydatki na zdrowie poprzez np. płacenie za prywatne wizyty. W ostatecznym rozrachunku może więc okazać się, że polisa zdrowotna wciąż będzie rozwiązaniem korzystniejszym cenowo.
Wśród ofert nie brakuje także pakietów medycznych dla kobiet w ciąży. Taka polisa pokrywa koszty związane z wizytami u ginekologa (bez limitu), badaniami diagnostycznymi (np. USG, echo serca płodu), badaniami laboratoryjnymi. Ceny tego typu ofert zaczynają się już od 100 do 150 złotych miesięcznie.
Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?
Do tej pory opisywaliśmy jedynie ochronę zapewnianą przez prywatne ubezpieczenia. Jednak nie są one jedyną alternatywą dla pacjentów. Jeżeli ktoś nie jest objęty ubezpieczeniem państwowym, może samodzielnie zgłosić chęć przystąpienia do polisy NFZ.
Jednak nie ma tutaj mowy o wyborze wariantu. Ubezpieczenie państwowe NFZ działa bowiem na zupełnie innej zasadzie. Jego zakres jest stały, dzięki czemu wszyscy pacjenci mogą liczyć na identyczną dostępność świadczeń.
Czy to oznacza, że cena takiej polisy również jest stała? Nie do końca. Wszystko zależy bowiem od tego, jaka jest podstawa prawna do korzystania z ochrony gwarantowanej przez NFZ.
Jeżeli ktoś ubezpieczy się dobrowolnie w NFZ, będzie musiał zapłacić za to równowartość 9% kwoty średniego wynagrodzenia. W Polsce w 2024 roku wysokość kwartalnego średniego wynagrodzenia przekroczyła 8 000 złotych. Tym samym przy dobrowolnym ubezpieczeniu w NFZ za ochronę trzeba będzie zapłacić ponad 700 złotych miesięcznie.
Czy można uzyskać taką ochronę taniej? Tak, ale tylko przy konkretnym statusie zatrudnienia. Przykładowo, przedsiębiorcy i osoby zatrudnione na etacie płacą składkę zdrowotną w wysokości 9% ich dochodów (przy zachowaniu minimalnej wysokości ok. 380 złotych). Pod tym względem jest więc to dużo korzystniejsza opcja.
Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie zdrowotne na własną rękę?
W przypadku zakupu prywatnych ubezpieczeń pole manewru jest znacznie szersze. Dotyczy to zarówno wyboru zakresu ochrony, jak i samego kryterium cenowego.
Jeżeli chodzi o najtańsze ubezpieczenie zdrowotne, na rynku można znaleźć polisy nawet za niespełna 100 złotych miesięcznie. Niestety, ich zakres praktycznie zawsze jest bardzo mocno ograniczony. Taka polisa może zapewnić dostęp do podstawowej opieki lekarskiej, ale na pewno nie do kompleksowego leczenia.
Dlatego lepszym wyborem dla osób z większymi wymaganiami może być ubezpieczenie zdrowotne o standardowym zakresie. Takie polisy z reguły obejmują już nie tylko same porady lekarskie i podstawowe badania. Ich zakres zazwyczaj uwzględnia także zaawansowaną diagnostykę oraz dodatkowe świadczenia. Jedynym minusem jest fakt, że wpływa to na ceny ubezpieczeń, które przez to kosztują około 200-300 złotych miesięcznie.
Gdzie mogę się ubezpieczyć zamiast NFZ?
Jeśli jednak ktoś szuka kompleksowej alternatywy dla ubezpieczenia NFZ, powinien skupić się na najbardziej rozbudowanych polisach zdrowotnych. Dlaczego? Ponieważ z reguły tylko takie świadczenia poza standardowym leczeniem obejmują także leczenie szpitalne.
To z kolei ma ogromne znaczenie, bo hospitalizacja generuje zdecydowanie największe koszty leczenia. Dlatego ich refundacja jest kluczowa w przypadku pacjentów, którzy nie korzystają z publicznego ubezpieczenia NFZ.
Tym samym przy szukaniu alternatywy dla ubezpieczenia NFZ warto rozważyć oferty polis z ochroną szpitalną. Takie świadczenia w swoich ofertach mają zarówno ubezpieczyciele, jak i specjalistyczne podmioty medyczne (np. LUX MED).
W tym miejscu warto jednak zaznaczyć dwie rzeczy. Po pierwsze, koszt zakupu kompleksowej prywatnej polisy zdrowotnej z ochroną szpitalną jest wysoki. Średnio za taką polisę trzeba zapłacić ponad 500 złotych miesięcznie. Po drugie, jeżeli ktoś ma jednak dostęp do ubezpieczenia NFZ, taka polisa może być w jego przypadku zbyt rozbudowana. Takie osoby mogą skupić się na zakupie świadczeń, które uzupełnią braki państwowego systemu.
Najważniejsze informacje:
- Prywatne ubezpieczenia zdrowotne były niegdyś postrzegane jako drogie rozwiązanie. Jednak teraz liczne świadczenia tego typu stały się bardzo atrakcyjne cenowo i przez to bardziej dostępne.
- Obecnie najtańsze ubezpieczenia zdrowotne można kupić już za około 100 złotych miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że zakres takich świadczeń z reguły jest dosyć mocno ograniczony. Jeżeli jednak ktoś dysponuje ważnym ubezpieczeniem NFZ i chce tylko je uzupełnić, taki zakup może się sprawdzić.
- Co istotne, jeśli ktoś nie ma państwowej polisy zapewnianej przez NFZ, może ją samodzielnie wykupić. Niemniej będzie to duży wydatek, ponieważ przy dobrowolnym ubezpieczeniu miesięczna cena polisy przekracza 700 złotych.
- Dlatego przy szukaniu alternatyw warto wziąć pod uwagę również możliwość zakupu kompleksowego ubezpieczenia z ochroną szpitalną. Taka polisa może w największym stopniu odwzorować zakres ochrony zapewniany przez NFZ.
- Zakup prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest możliwy przez internet. Teraz można to zrobić jeszcze łatwiej za pośrednictwem Polisoteki. Osoby zainteresowane taką opcją mogą wysłać wiadomość na adres – kontakt@polisoteka.pl.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest drogie?
- Absolutnie nie. Na rynku można aktualnie znaleźć multum świadczeń poświęconych ochronie zdrowia, a wśród nich znajdują się także polisy naprawdę atrakcyjne cenowo. Przypominamy jednak o tym, że kluczem jest znalezienie kompromisu pomiędzy ceną polisy i zakresem oferowanej ochrony.
- Czy można ubezpieczyć się prywatnie w NFZ?
- Tak. Jeżeli dana osoba nie ma innego tytułu do takiego ubezpieczenia, może wykupić polisę dobrowolnie. Jednak obecnie cena takiej polisy wynosi ponad 700 złotych miesięcznie.
- Jak uzyskać najszerszą ochronę zdrowia?
- Jeżeli komuś zależy na możliwie najszerszej ochronie, może ją zapewnić połączenie państwowego ubezpieczenia NFZ z prywatną polisą. Jeśli to nie wchodzi w grę, warto znaleźć prywatne ubezpieczenie z kompleksowym zakresem ochrony, który obejmuje także opiekę szpitalną.