Zgodnie z polskim prawem praktycznie wszyscy obywatele mogą zostać objęci państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym, czyli polisą NFZ. Warto jednak wiedzieć o tym, że prawo do korzystania z takich świadczeń można nabyć na kilka sposobów. Zdecydowana większość dorosłych otrzymuje dostęp do państwowego ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub zlecenie. Jednak takie osoby mogą również zadbać o ubezpieczenie swojego małżonka. Jak wygląda procedura zgłoszenia małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego? O jakich zasadach i obowiązkach należy pamiętać? Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego zgłoszenie małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwe?
- Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?
- Ile kosztuje dodanie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?
- Ile się czeka na dodanie członka rodziny do ubezpieczenia?
- Co jest potrzebne do dodania członka rodziny do ubezpieczenia?
- Zgłoszenie żony do ubezpieczenia zdrowotnego – jakie dokumenty będą potrzebne?
- Co się dzieje, jeśli członek rodziny nie jest zgłoszony do ubezpieczenia?
- Zgłoszenie żony do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – jak to zrobić?
Dlaczego zgłoszenie małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwe?
Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie otrzymuje państwowe ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to z faktu, że pracodawca ma obowiązek odprowadzić stosowną składkę zdrowotną w imieniu swojego pracownika. Dzięki temu zatrudniona osoba nabywa prawo do korzystania ze świadczeń NFZ. Taki stan trwa aż do ustania stosunku pracy lub przejścia na emeryturę.
Co więcej, zatrudnionemu pracownikowi przysługuje prawo zgłoszenia do ubezpieczenia członków swojej najbliższej rodziny. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i właśnie małżonków.
Kiedy zachodzi potrzeba zgłoszenia żony lub męża do ubezpieczenia zdrowotnego? Najczęstszym powodem jest utrata pracy przez małżonka. W momencie utraty zatrudnienia dana osoba traci również prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Co prawda, osoby bezrobotne mogą zgłosić się do urzędu pracy i dokonać rejestracji jako bezrobotny. Wówczas to urząd pracy odpowiada za zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia.
Jeżeli jednak ktoś nie chce się rejestrować jako bezrobotny, ubezpieczenie przez małżonka będzie dobrą alternatywą.
Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?
Po opisaniu powyższych kwestii można odpowiedzieć na kluczowe pytanie dotyczące ubezpieczenia małżonka. W jaki sposób przebiega taka procedura?
Otóż ubezpieczyć swojego małżonka można na dwa sposoby:
- Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę/zlecenie zgłaszają pracodawcy chęć dopisania małżonka do ubezpieczenia. Po uzyskaniu takiej informacji pracodawca musi wypełnić wszystkie formalności i potwierdzić dopisanie małżonka do ubezpieczenia.
- Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą mogą samodzielnie dopisać małżonka do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu należy wypełnić druk oznaczony jako ZUS ZCNA. Szczegółowe informacje na temat tej procedury można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ile kosztuje dodanie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?
W Polsce od lat toczy się żarliwa debata dotycząca wysokości podatków. Osoby pracujące zazwyczaj nie chcą więc podejmować żadnych kroków, które mogłyby zwiększyć wysokość płaconych podatków. Być może niektórzy z tego powodu nie chcą zgłaszać do ubezpieczenia swojego małżonka.
Dlatego w tym miejscu musimy wyraźnie podkreślić jedną kwestię. Jeżeli nasz małżonek nie ma innego prawa do świadczeń zdrowotnych, możemy go bezpłatnie dopisać do ubezpieczenia. Co więcej, taka możliwość jest w praktyce nieograniczona. Jeżeli więc np. podatnik chce dopisać do ubezpieczenia swoją niepracującą żonę oraz studiującego syna, ma taką możliwość.
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia nie powoduje wzrostu wymiaru płaconych składek. Jeśli zatem zajdzie taka konieczność, naprawdę warto korzystać z tego prawa.
Ile się czeka na dodanie członka rodziny do ubezpieczenia?
Kiedy podatnik prześle do ZUS-u opisany wyżej druk, urzędnicy rozpoczną procedurę dodania członka rodziny do ubezpieczenia. Zazwyczaj taka procedura zostaje ukończona przed upływem 7 dni od momentu dostarczenia dokumentu.
Co ciekawe, termin 7 dni dotyczy także obowiązku zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia, jeśli ten utraci prawo do takich świadczeń. Jak należy to rozumieć? Opiszemy ten wymóg na konkretnym przykładzie.
Przykład:
Jeżeli pełnoletnie dziecko po napisaniu matury przerwie edukację i nie podejmie pracy, utraci prawo do ubezpieczenia. Jeżeli jednak syn lub córka po czasie zdecyduje się na rozpoczęcie studiów, odzyska prawo do świadczeń, bo przysługuje ono osobom kontynuującym edukację aż do ukończenia 26. roku życia. W takiej sytuacji rodzic może zgłosić swojego syna albo córkę do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od momentu, kiedy potomek rozpocznie naukę na uczelni.
Co jest potrzebne do dodania członka rodziny do ubezpieczenia?
Tak naprawdę procedury są w tym przypadku bardzo proste. Podstawą jest to, aby upewnić się, że mamy prawo do zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia. W jaki sposób możemy to sprawdzić?
Tutaj istotna będzie weryfikacja dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest to, czy sami mamy prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli ktoś jest zatrudniony na etacie lub prowadzi działalność gospodarczą, na pewno ma takie prawo. Mimo wszystko przy dopisywaniu członka rodziny do ubezpieczenia warto sprawdzić posiadany status ubezpieczenia. Można to zrobić za pośrednictwem konta IKP lub w dowolnej placówce NFZ.
Drugą istotną kwestią jest sprawdzenie tego, czy ubezpieczany członek rodziny nie ma innego tytułu do ubezpieczenia. Jeżeli bowiem taki krewny np. zarejestrował się już w urzędzie pracy, nie ma potrzeby dopisywania go do ubezpieczenia.
Zgłoszenie żony do ubezpieczenia zdrowotnego – jakie dokumenty będą potrzebne?
Dokumentem niezbędnym do zgłoszenia małżonka jest wspomniany już wcześniej druk ZUS ZCNA. Taki druk muszą złożyć wszystkie osoby zainteresowane dopisaniem krewnego do ubezpieczenia. Jedyne różnice tkwią w przebiegu procedur.
Mianowicie osoby samozatrudnione muszą złożyć taki druk samodzielnie. Z kolei pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę/zlecenie po prostu zgłaszają taki fakt swojemu pracodawcy. To on w imieniu pracownika wypełnia niezbędne dokumenty i przekazuje je dalej.
Formalności są więc w tym przypadku ograniczone do minimum. Warto jednak wspomnieć o jednej ważnej kwestii. Czas na zgłoszenie małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 7 dni od momentu zaistnienia stosownych okoliczności. Jeżeli więc żona lub mąż utraci prawo do ubezpieczenia, małżonek ma 7 dni na zgłoszenie tego faktu.
Co się dzieje, jeśli członek rodziny nie jest zgłoszony do ubezpieczenia?
Nie bez powodu tak wiele uwagi poświęciliśmy procedurze dopisania członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Taka możliwość jest bowiem bardzo istotna w kontekście codziennego bezpieczeństwa. Warto mieć też świadomość tego, czym grozi brak takiego zgłoszenia.
Przede wszystkim utrata prawa do korzystania ze świadczeń NFZ oznacza konieczność płacenia za wszystkie udzielone świadczenia medyczne. Wtedy już sama wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań będzie oznaczać wydatek rzędu kilkuset złotych.
Jednak to wcale nie jest największym problemem. W dużo gorszej sytuacji znajdą się osoby, które z powodu nagłego problemu zdrowotnego będą musiały zgłosić się do szpitala. Brak ubezpieczenia podczas hospitalizacji może skończyć się wystawieniem rachunku na kwotę kilku, kilkunastu, a w skrajnych przypadkach nawet kilkuset tysięcy złotych!
Co więcej, potencjalne sankcje grożą także osobie, która nie dopisze członka rodziny do ubezpieczenia. Przypomnijmy, że jest to obowiązek w sytuacji, kiedy członek rodziny nie jest ubezpieczony, ale my możemy go dopisać do swojej polisy (np. z tytułu małżeństwa). Jeżeli ktoś tego nie zrobi w ustawowym terminie 7 dni od zaistnienia takiej konieczności, grozi mu kara grzywny. Może ona wynieść nawet 5 tysięcy złotych, dlatego warto pamiętać o takim obowiązku!
Zgłoszenie żony do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – jak to zrobić?
Na koniec warto opisać jeszcze jedną kwestię. Mianowicie wielu Polaków jest objętych także prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Trzeba więc zadać pytanie, czy zgłoszenie żony lub męża do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwe?
Jak najbardziej i w dodatku jest to naprawdę łatwe. Co więcej, w przypadku takich świadczeń wspomniana możliwość dotyczy także par będących w związkach nieformalnych. Jest więc to ważny atut dla osób żyjących wraz z partnerami. Wystarczy tylko zgłosić swojemu ubezpieczycielowi chęć dopisania partnera lub małżonka do posiadanej polisy. Po uzyskaniu takiej informacji asekurator powinien przestawić określone warunki.
Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, prywatne polisy zdrowotne mają charakter odpłatny i każdy musi opłacać własną składkę. Dotyczy to również par żyjących razem. Warto zatem pamiętać, że zgłoszenie partnera do ubezpieczenia prywatnego spowoduje wzrost wysokości składki.
Najważniejsze informacje:
- W Polsce wszyscy ubezpieczeni obywatele mają prawo dopisać swoje dziecko lub swojego małżonka do posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku małżonków taka możliwość pojawia się tylko w określonych przypadkach.
- Podstawową zasadą jest tutaj fakt, że dopisać do ubezpieczenia można tylko małżonka, który nie posiada własnego tytułu do ubezpieczenia. Jeśli więc ktoś jest np. zarejestrowany w urzędzie pracy, nie ma takiej konieczności.
- Jeżeli jednak małżonek nie pracuje i nie jest zarejestrowany w urzędzie pracy, dopisanie go do ubezpieczenia jest obowiązkowe. Współmałżonek ma na to 7 dni od momentu zaistnienia okoliczności, które wskazywały na taką konieczność.
- W celu dopisania małżonka lub innego członka rodziny do ubezpieczenia należy wypełnić druk oznaczony symbolem ZUS ZCNA. Osoby samozatrudnione i przedsiębiorcy muszą zrobić to samodzielnie, a w imieniu osób zatrudnionych powinien zrobić to pracodawca.
- Co ważne, małżonka lub partnera życiowego można dopisać do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wystarczy jedynie poinformować o takiej chęci ubezpieczyciela, a ten w odpowiedzi przedstawi nową ofertę ubezpieczenia.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy w Polsce można dopisać żonę lub męża do ubezpieczenia zdrowotnego?
- Tak, a nawet w niektórych sytuacjach jest to obowiązek współmałżonka. Jeśli małżonek np. stracił pracę i nie ma innego prawa do ubezpieczenia, mąż lub żona może dopisać taką osobę do swojego ubezpieczenia zdrowotnego.
- Jak od strony formalnej wygląda dopisanie członka rodziny do ubezpieczenia?
- Najważniejszym krokiem w tej procedurze jest wypełnienie i przekazanie ZUS-owi druku oznaczonego jako ZUS ZCNA. Taki druk zawiera wszystkie informacje, które będą potrzebne przy dopisywaniu członka rodziny do ubezpieczenia.
- Czy członka rodziny można dopisać do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
- Oczywiście. Wystarczy tylko zgłosić asekuratorowi taką chęć i poprosić o przygotowanie nowej oferty. Jeśli ktoś nie ma jeszcze prywatnej polisy zdrowotnej, może od razu zawrzeć ją wraz z członkiem rodziny. Osoby zainteresowane taką możliwością mogą wysłać wiadomość na adres – kontakt@polisoteka.pl.