Strach przed wizytą u dentysty to stosunkowo częsta przypadłość. Jednak nawet osoby niemające tego problemu mogą odczuć niepokój w momencie słuchania o leczeniu kanałowym. Rzeczywiście jest to jeden z mniej przyjemnych zabiegów stomatologicznych. Niemniej w wielu przypadkach leczenie kanałowe pozostaje jedyną możliwą alternatywą. Pewnym pocieszeniem jest tutaj fakt, że współczesna stomatologia pozwala na sprawne oraz stosunkowo bezbolesne przeprowadzenie tego zabiegu. W tym miejscu warto jednak wyjaśnić pewne wątpliwości dotyczące kosztów opisanego leczenia. Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów? Czy takie leczenie podlega refundacji? Od czego zależy jego cena? Odpowiedzi na podstawione pytania można znaleźć w poniższym artykule.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Ceny zabiegów stomatologicznych mogą być nieraz naprawdę wysokie. Niestety, opisane leczenie kanałowe należy właśnie do grona tych droższych zabiegów. Jego minimalna cena wynosi około 500 złotych. Jednak w niektórych przypadkach leczenie może być nawet dwukrotnie droższe. Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?
Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że leczenie kanałowe jest dość skomplikowane. W przeciwieństwie do wielu innych zabiegów stomatologicznych wymaga solidnych przygotowań. Bardzo często przed przystąpieniem do leczenia dentysta decyduje się na wykonanie zdjęć RTG. Mają one pomóc w ocenie sytuacji i dobraniu odpowiedniej metody leczenia.
Kolejną ważną kwestią jest podanie znieczulenia. Na szczęście współczesna stomatologia dobrze radzi sobie z ograniczaniem bólu u pacjentów. Dzięki dobremu znieczuleniu nawet owiane bardzo złą sławą leczenie kanałowe przebiega bezboleśnie. Ewentualne dolegliwości mogą pojawić się dopiero po zabiegu, kiedy podane znieczulenie zacznie schodzić.
Ostatnią oraz najważniejszą kwestią z punktu widzenia kosztorysu jest przebieg leczenia. Przy omawianej „kanałówce” dentysta musi oczyścić kanały korzeniowe zębów z zainfekowanej tkanki. Toteż finalna cena zabiegu zależy przede wszystkim od liczby kanałów wymagających takiego czyszczenia. Przy pojedynczym kanale będzie to właśnie około 500 złotych. Każdy kolejny kanał może jednak zwiększać cenę zabiegu o kolejne 100-150 złotych.
Leczenie kanałowe prywatnie i na NFZ – jak wygląda sprawa refundacji?
Opisane wyżej koszty z pewnością nie należą do niskich. Z tego względu pacjenci mogą od razu zadawać sobie pytania dotyczące ewentualnej refundacji takiego leczenia. Warto więc pochylić się nad tym zagadnieniem? Czy leczenie kanałowe może być refundowane przez NFZ?
Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana i może zdziwić wielu pacjentów. Wynika to z faktu, że NFZ refunduje leczenie kanałowe tylko w przypadku określonych zębów. Refundacja obejmuje kły oraz przednie zęby, czyli od „jedynki” do „trójki”. Łącznie daje więc to 12 zębów, które można wyleczyć kanałowo w ramach gwarantowanej refundacji NFZ.
Nie trzeba chyba dodawać, że nie jest to najlepsza wiadomość. Co gorsza, próchnica i wynikające z niej problemy często dotyczą dalszych zębów. Wynika to z większych trudności w ich dokładnym czyszczeniu podczas codziennej higieny. Niestety, wówczas pacjent musi samodzielnie opłacić koszty leczenia kanałowego.
Brutalna prawda jest taka, iż powyższa reguła wpisuje się w pewien szerszy niekorzystny trend. Mianowicie państwowa refundacja zabiegów stomatologicznych ogólnie stoi na bardzo niskim poziomie. Identyczny problem dotyczy np. wstawiania plomb, czyli wypełniania zębów. Już od lat dentyści w czasie takich zabiegów korzystają z nowoczesnych plomb kompozytowych. Niestety, tutaj ponownie pojawia się reguła dotycząca refundacji leczenia tylko w przypadku przednich zębów. W pozostałych przypadkach stosuje się wypełnienia z amalgamatu, które nie dorównują opisanemu wyżej rozwiązaniu. To dlatego pacjenci w Polsce dość często muszą korzystać z leczenia prywatnego.
Leczenie kanałowe a ubezpieczenie – czy zapewnia refundację?
Ze względu na to, że NFZ nie zapewnia refundacji leczenia kanałowego, pacjenci szukają innych rozwiązań. W trakcie tych poszukiwań dość jasnym tropem wydają się prywatne ubezpieczenia medyczne. Takie świadczenia doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie państwowa opieka zdrowotna ma pewne luki. Toteż wielu pacjentów będzie wiązać swoje nadzieje z prywatnymi ubezpieczeniami. Jednak czy takie polisy refundują koszty leczenia kanałowego?
Tutaj ponownie nie mamy dobrych wiadomości. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne najczęściej zapewniają refundację tylko w zakresie corocznego przeglądu uzębienia (wizyty kontrolnej). Pozostałe zabiegi są już wyłączone z refundacji. Od tej reguły zdarzają się bardzo nieliczne wyjątki, ponieważ najbardziej rozbudowane polisy mogą zapewniać dostęp do niektórych świadczeń. Jednak wciąż nie ma pewności, że będzie to akurat leczenie kanałowe.
Ponadto warto dodać, że wspomniane polisy są stosunkowo drogie. Dlatego ich zakup, zwłaszcza w kontekście możliwego braku refundacji zabiegów stomatologicznych, staje pod znakiem zapytania. Nie można jednak zapominać o innej ważnej kwestii.
Czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje zniżki na leczenie kanałowe?
Choć pełna refundacja leczenia kanałowego w ramach prywatnego ubezpieczenia praktycznie nie jest możliwa, posiadacze tych świadczeń zyskują inne korzyści. Otóż większość kompleksowych pakietów medycznych dla firm gwarantuje zniżki na wybrane usługi stomatologiczne. Takie zniżki w wielu przypadkach obejmują także leczenie kanałowe.
Ile wynosi ich wysokość? To już zależy od zasad określonych przez podmiot odpowiedzialny za obsługę wspomnianych świadczeń. Zazwyczaj wysokość takich zniżek wynosi od 20 do około 40% podstawowej ceny zabiegu. Warto jednak pamiętać o tym, że same wyceny poszczególnych zabiegów stomatologicznych mogą być zgoła odmienne. Dlatego też kluczowe znaczenie będzie mieć ich finalna wycena i wynikająca z niej wysokość zniżek.
Niemniej jednak możliwość uzyskania przynajmniej częściowej refundacji leczenia kanałowego jest bardzo ważna dla pacjentów. Dzięki temu łączne wydatki na takie leczenie będą niższe od standardowych cen. Jest więc to kolejny z wielu argumentów przemawiających za wyborem polisy zdrowotnej.
Podsumowanie
Leczenie kanałowe może być konieczne w sytuacji zainfekowania kanałów przyzębowych. Nie jest to ulubiony zabieg pacjentów, ale fakty są takie, że leczenia kanałowe stanowi jedyną metodę rozwiązania niektórych kłopotów stomatologicznych. Jednak problemem mogą być stosunkowo wysokie ceny takiego leczenia. Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów? Oczyszczenie pojedynczego kanału to wydatek rzędu około 500 złotych. Cena zabiegu może więc szybko wzrastać wraz z liczbą kanałów do oczyszczenia. Co gorsza, NFZ refunduje takie leczenia jedynie w przypadku 12 przednich zębów. Za leczenie innych zębów pacjenci muszą już płacić samodzielnie. Dlatego w takiej sytuacji przydaje się prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Co prawda, taka polisa również nie refunduje leczenia kanałowego, ale z reguły zapewnia zniżki na wykonanie wspomnianego zabiegu. Dzięki temu jego cena staje się dużo niższa. Prywatna polisa zdrowotna będzie więc przydatnym świadczenie dla wielu pacjentów.