Wszelkie urazy w obrębie głowy mogą oznaczać szereg poważnych problemów zdrowotnych. Jednakże pod kątem estetycznym zdecydowanie największym kłopotem może okazać się utrata jednego lub kilku zębów. Co prawda, utrata nawet kilku zębów wpływa na komfort przeżuwania pożywienia oraz na szeroko rozumianą higienę jamy ustnej. Niemniej dla osób dotkniętych takim zdarzeniem największym problemem są właśnie wspomniane kwestie estetyczne. Dlatego obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi stomatologii jest implantologia. Wstawienie implantu pozwala na przywrócenie pełnego komfortu w czasie jedzenia. Ponadto współczesne implanty mogą bardzo dobrze imitować naturalny wygląd zębów, co ma wyjątkowo duże znaczenie dla pacjentów. Dlatego też w tym artykule skupimy się na kwestiach finansowych związanych ze wstawianiem implantów. Odpowiemy również na najważniejsze pytania dotyczące refundacji takich zabiegów. Sprawdź ile kosztują implanty zębów!
Ile kosztują implanty zębów?
Niestety, implantologia to jedna z najdroższych gałęzi stomatologii. Wynika to z kilku istotnych czynników. Pierwszym z nich jest konieczność stosowania odpowiednich materiałów. Tylko wtedy można mieć pewność, że wstawiony implant przez lata będzie spełniać swoje zadanie. Drugi ważny aspekt to sam proces wstawiania implantów, który wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Trzecim aspektem są z kolei wszelkie dodatkowe opłaty ponoszone w związku z takim zabiegiem (np. koszty konsultacji stomatologicznych).
Średnia cena wstawienia pojedynczego implantu waha się od około 2000 do 3000 złotych. Taka kwota dotyczy standardowego implantu opartego na wykorzystaniu tytanowego łącznika. Jeszcze więcej trzeba będzie zapłacić za implant wyprodukowany na bazie tlenku cyrkonu.
Nietrudno więc odgadnąć, że cena takiego zabiegu będzie zależeć przede wszystkim od liczby implantów do wstawienia. Przy 1-2 implantach cena wyniesie średnio 5000 złotych. Jednakże dla porównania warto przybliżyć również koszty bardziej wymagających rekonstrukcji. Przykładowo, wstawienie protezy opartej na dwóch implantach kosztuje już średnio 8000-10000 złotych. Proteza tego typu pozwala na rekonstrukcję ubytku w postaci kilku zębów. Natomiast za protezę na całą szczękę trzeba będzie zapłacić nawet 20 tysięcy złotych!
Implanty zębów prywatnie i na NFZ
Przybliżone koszty prywatnego wstawiania implantów zostały już pokrótce opisane. Dlatego teraz warto przejść do innego ważnego aspektu, czyli kwestii refundacji NFZ. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia może pokryć koszty wstawiania implantów? Kiedy jest to możliwe?
Zacznijmy od złej wiadomości. W dużej części przypadków nawet osoby ubezpieczone w NFZ nie mogą liczyć na refundację implantologii. Dobra wiadomość jest jednak taka, że od tej reguły pojawiają się pewne wyjątki. Pierwszy z nich dotyczy osób, które uległy wypadkowi (np. komunikacyjnemu) i w jego wyniku straciły zęby. W takiej sytuacji można złożyć do NFZ wniosek o przyznanie refundacji dotyczącej zabiegu wstawienia implantów. Przy pozytywnej decyzji fundusz pokryje część kosztów.
Innym wyjątkiem są rozmaite akcje organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z reguły mogą z nich skorzystać seniorzy lub inne określone grupy pacjentów. W ramach takich akcji NFZ może pokrywać część kosztów związanych ze wstawianiem implantów. Warto jednak pamiętać o tym, że opisane akcje zdarzają się stosunkowo rzadko. Toteż możliwość skorzystania z opisanej refundacji ma dość ograniczony charakter.
Implanty zębów a ubezpieczenie
Na podstawie opisanych wyżej informacji można przyjąć, że zdecydowana większość pacjentów musi samodzielnie zadbać o sfinansowanie wstawienia implantów. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zaczyna interesować się tematyką prywatnych ubezpieczeń. Takie świadczenia mogą bowiem zagwarantować refundację wielu świadczeń medycznych. Czy tak samo jest w przypadku wstawiania implantów?
Niestety, tutaj ponownie pojawia się zła wiadomość. Otóż większość prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych nie zapewni refundacji wstawiania implantów. Pewnym wyjątkiem od tej reguły mogą być jedynie te najbardziej rozbudowane ubezpieczenia oraz kompleksowe pakiety medyczne. Jednak takie pakiety mają bardzo wysokie ceny, przez co tylko nieliczne osoby decydują się na ich zakup.
Czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje zniżki na implanty zębów?
Pewnym pocieszeniem dla posiadaczy prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych mogą być zniżki na wybrane zabiegi stomatologiczne. Takie zniżki są mniej korzystnym rozwiązaniem w porównaniu do pełnej refundacji. Niemniej jednak wciąż zapewniają one możliwość skorzystania z zabiegów w stomatologicznych w korzystniejszej cenie. Powstaje więc pytanie, czy takie zniżki obejmują także zabiegi implantologii?
Odpowiedź brzmi – to zależy. W polisach ze standardowym zakresem implantologia będzie na ogół wyłączona nawet z samego programu zniżek. Z drugiej strony podmioty obsługujące te najbardziej rozbudowane świadczenia dbają o to, aby refundowały one większość zabiegów. Nie można więc wykluczyć, że w tych najbardziej rozbudowanych polisach pojawią się zniżki na implanty zębów. Należy to jednak traktować raczej w kategorii wyjątku od reguły.
Podsumowanie
Implantologia staje się jedną z najważniejszych gałęzi stomatologii. Możliwość rekonstrukcji nawet poważnych ubytków ma bowiem ogromne znaczenie dla pacjentów. Dlatego też zainteresowanie implantami zapewne będzie tylko rosnąć. Warto jednak podkreślić, że ich wstawianie należy do grona tych najdroższych zabiegów stomatologicznych. Ile więc kosztują implanty zębów? Przybliżona cena wstawienia pojedynczego implantu wynosi bowiem 2-3 tysiące złotych. Co jasne, taki koszt rośnie wraz z liczbą wstawianych implantów. Z tego względu pacjenci często szukają sposobu na uzyskanie przynajmniej częściowej refundacji kosztów zabiegu. Niestety, refundacja na NFZ jest przyznawana tylko w nielicznych przypadkach. Jeżeli zaś chodzi o prywatne ubezpieczenia, zniżki na implanty pojawiają się jedynie w najbardziej rozbudowanych świadczeniach. To wszystko sprawia, że pacjenci muszą zastanowić się nad znalezieniem najlepszej alternatywy.